اندیشکده بین المللی فرهیخت
رصدگاه توسعه روابط خارجی مشهد
درگاه مطالعات راهبردی رویکرد بین المللی مشهد

www.farhikhtt.ir
فرارسیدن تاسوعا و عاشورای حسینی تسلیت باد

رصد دیپلماسی عمومی و شهری، اقتصادی، سیاسی و رسانه با اولویت «ارتباطات» و با محوریت «اقتصاد شهر»

حسن بهره برداری اداره روابط خارجی شهرداری مشهد» بویژه تدبیر دکتر «حسین کشیری» از سفر هیئت اقتصادی مالزی به مشهد به دعوت سازمان اقتصادی آستان قدس رضوی و تدارک دیدارهای متعدد برای آنان از ملاقات با شهردار مشهد تا مهندس کیانی قابل تقدیر است. لذا به سهم خود از اداره کل:

روابط عمومی و بین الملل شهرداری مشهد

عمیقاً سپاسگزاریم!

رصد دیپلماسی علم، آموزش، پژوهش و فناوری، با اولویت «آینده پژوهی» و با محوریت «اقتصاد دانش»

برگزاری دیدار مشاور وزیر علوم کشور عراق با مدیر همکاری‌های علمی بین‌المللی و امور دانشجویان غیر ایرانی دانشگاه همچنین دیدار مسئولان و استادان دانشگاه راپرین اقلیم کردستان عراق با رئیس دانشگاه فردوسی مشهد از جمله اقدامات ارزشمند و تحسین برانگیزی است که ما را به تکریم و تعظیم وا می دارد. لذا به سهم خود از:

دانشگاه فردوسی مشهد

عمیقاً سپاسگزاریم!

رصد دیپلماسی فرهنگی و اجتماعی، هنری و نمایشگاهی با اولویت «جامعه پویا» و با محوریت «اقتصاد فرهنگ»

هم افزایی توانمندی ها و ظرفیت های دو ارگان فعال در رویکرد بین المللی شهر، یعنی نمایشگاه بین المللی مشهد و اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی، رویداد ارزشمند برپایی پانزدهمین نمایشگاه بین المللی گردشگری و صنایع وابسته در مشهد را رقم زده است. لذا به سهم خود از :

نمایشگاه بین المللی مشهد

عمیقاً سپاسگزاریم!

رصد دیپلماسی زیارت و خدمات گردشگری با اولویت تکریم «زوار خارجی» و با محوریت «اقتصاد زائر»

اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی با تدارک و برگزاری پانزدهمین نمایشگاه بین المللی گردشگری و صنایع وابسته در مشهد واقعاً خوش درخشید. برنامه ریزی برای برپایی این نمایشگاه پس از یک دهه توقف همراه با چهار همایش جنبی براستی ستودنی است. لذا به سهم خود از :

اداره کل گردشگری خراسان رضوی

عمیقاً سپاسگزاریم!


457
دیپلماسی گردشگری
جایگاه چهارم


مشاهده تمامی پست ها

517
دیپلماسی زیارت
جایگاه سوم


مشاهده تمامی پست ها

517
دیپلماسی دانشگاهی
جایگاه دوم


مشاهده تمامی پست ها

624
دیپلماسی اقتصادی
رتبه نخست


مشاهده تمامی پست ها

پلان خارجی، سکانس روز ؛ بایدها و نبایدهای نمایش فیلم‌های خارجی در سینماهای مشهد

   |  سه شنبه 23 مرداد 1397
نمایش فیلم‌های خارجی یکی از بحث‌های همیشگی اهالی سینما بوده‌ که همواره مخالفان و موافقان زیادی نیز داشته است. عده‌ای آن را به ضرر فیلم‌های ایرانی می‌دانند و ازسوی دیگر تعدادی، نمایش فیلم‌های خارجی را اتفاقی خوب برای اقتصاد سینمای ایران تصور می‌کنند. با وجود تمام این دیدگاه‌ها، نمایش فیلم‌های خارجی تا چندی پیش در سینماها مرسوم بود اما وزارت ارشاد این کار را متوقف کرد....
 تا اینکه مدتی قبل، سازمان سینمایی وزارت ارشاد، نظام‌نامه جدید اکران را منتشر کرد. 

بر این اساس، برای ایجاد تنوع در نمایش فیلم‌ها روی پرده سینماها، نمایش فیلم خارجی در دستورکار قرار گرفت. این طرح در تیرماه با نمایش فیلم «همه پول‌های دنیا» در سه سینمای تهران آغاز شد ولی استقبال مردم را درپی نداشت.
 
ازآنجایی‌که بعد از یک وقفه کوتاه، نمایش فیلم‌های خارجی در مشهد نیز شروع خواهد شد، به‌سراغ مسئولان سینما و یک منتقد فیلم‌ساز رفته‌ایم تا از بایدونبایدهای اجرای نمایش فیلم‌های خارجی آگاه شویم.

﷯ نمایش فیلم خارجی به فیلم‌های ایرانی آسیب نمی‌زند

ظریف، مدیر سینما اطلس، معتقد است که فیلم خارجی مخاطب خاص خودش را دارد. او می‌گوید: مردم از تماشای فیلم خارجی در سینما استقبال می‌کنند؛ چون تجربه فیلم دیدنِ همگانی برای آن‌ها لذت‌بخش است. آن‌ها معمولا فیلم‌هایی را برای تماشا در سینما انتخاب می‌کنند که به‌لحاظ قصه، داستان و تکنیک، جذاب هستند؛ مثل فیلم‌های ترسناک یا فیلم‌های انگیزشی.

ظریف که پیش از اعلام آیین‌نامه اکران، تجربه نمایش فیلم‌های خارجی را در سینمااطلس دارد، تصریح می‌کند:‌ در این چندوقت که براساس دستور و آیین‌نامه‌ وزارت فرهنگ‌وارشاد اسلامی، امکان نمایش فیلم‌های خارجی را نداشتیم، مخاطبان ما پیگیر نمایش فیلم‌های خارجی بودند و از ما می‌خواستند که نمایش آن‌ها را ادامه دهیم.

او درباره ضربه زدن نمایش فیلم‌های خارجی به فیلم‌های ایرانی بیان می‌کند: معمولا ما یک سانس در آخر هفته برای فیلم‌های خارجی درنظر می‌گیریم و بعید است با یک سانس در هفته، فیلم‌های ایرانی آسیب ببینند.

ظریف معتقد است که مخاطبان فیلم‌های خارجی، مخاطبان همیشگی سینما نیستند، بنابراین با نمایش این فیلم‌ها فضای جدیدی برای سینماها فراهم می‌شود.

﷯ جذاب نبودن فیلم‌های طرح جدید

فرزین جیرانی، مدیر سینماگلشن، نیز درمورد طرح جدید ارشاد برای نمایش فیلم‌های جدید توضیح می‌دهد: قرار بر این است که فهرست فیلم‌های خارجیِ دارای پروانه نمایش به سینماها ابلاغ شود اما تا الان فیلم‌هایی که از تهران فرستاده شده، فیلم‌های جذاب و مخاطب‌پسندی نبوده‌ اند. پیش از اجرای طرح جدید، فیلم‌هایی که ازطریق سینماتک تهران پخش می‌شد، فیلم‌هایی ترسناک، جذاب و با زیرنویس انگلیسی بود.

او ادامه می‌دهد: فیلم‌هایی که الان برای نمایش گزینش شده‌اند، دوبله هستند و جذابیتی ندارند، بنابراین مخاطب‌ساز نیستند اما اگر فیلم‌های جذاب و به‌روز در ژانر اکشن، تخیلی یا ترسناک در سینماها نمایش داده شود، می‌تواند رونقی برای صنعت سینما باشد.
جیرانی معتقد است که شیوه نمایش فیلم‌های خارجی با نمایش فیلم‌های ایرانی متفاوت است و باید برای نمایش این فیلم‌ها یک سانس و زمان مناسب درنظر گرفته شود.

﷯ جذب مخاطب با فیلم‌های روز دنیا

با وجود تمام صحبت‌ها، نمایش فیلم‌های خارجی به‌دلیل شرایط متفاوت ایران با مشکلاتی همراه خواهد شد. این روزها با گسترش لوازم ارتباطی، اینترنت و رعایت نشدن قانون کپی‌رایت در کشور ما، علاقه‌مندان می‌توانند فیلم‌ها را در فاصله کمی از اکران جهانی در خانه‌هایشان تماشا کنند. ازطرف دیگر فیلم‌های جهان با اصلاحیه‌ای برای نمایش عمومی مواجه می‌شوند؛ نکته‌ای که مخاطب را مجاب می‌کند تا در خانه به تماشای نسخه کامل فیلم بنشیند.

مهدی رضایی، فیلم‌ساز و منتقد سینما، زمان پخش فیلم‌ها را مهم می‌داند و می‌گوید: اصولا پخش فیلمی در سینما که اکثریت پیش‌تر آن را دیده‌اند، اتفاق خنده‌داری است، بنابراین فیلم باید در زمان مناسب، با کیفیت خاص و با رویکرد مشخصی در سینماها پخش شود تا این طرح بتواند مفید باشد و با استقبال روبه‌رو شود. او همچنین معتقد است اکران فیلم‌های مهم تاریخ سینما با برگزاری برخی جلسات نقد و بررسی می‌توانند استقبال مخاطب را برای سینماها به‌همراه داشته باشند.

رضایی درباره استقبال نکردن مخاطبان به‌دلیل اصلاحیه‌هایی که به فیلم‌های خارجی می‌خورد، بیان می‌کند: فیلم‌ها باید در زمان نزدیکی از اکران جهانی‌شان روی پرده سینماها بروند تا خیلی از مخاطبان آن را ندیده باشند. در این صورت، مخاطب شاید بگوید یک‌بار فیلم را در سینما می‌بینم و بار دیگر نسخه کامل آن را دانلود می‌کنم.

﷯ فیلم‌های ایرانی کمتر، کیفیت بیشتر

در این بین موضوع دیگری که مطرح می‌شود، صف طولانی نمایش فیلم‌های ایرانی است. ازآنجایی‌که عرضه و تقاضای ما در تولیدات سینما با یکدیگر برابر نیست، هرساله بسیاری از فیلم‌ها فرصتی برای نمایش پیدا نمی‌‌کنند. این اتفاق با اضافه شدن فیلم‌های خارجی به چرخه اکران تشدید خواهد شد. به این ترتیب فقط آثار معدودی می‌توانند به اندازه کافی روی پرده بمانند.

رضایی معتقد است که اگر تعدادی از فیلم‌های ایرانی با اجرای این طرح زمین بخورند، ایرادی ندارد. او می‌گوید: این اتفاق باعث می‌شود تعداد فیلم‌ها کمتر شود و فیلم‌های با کیفیت خوب در سینما به نمایش درآید. از نظر او، تولید تعداد زیادی فیلم در سینمای ایران، دردی را دوا نمی‌کند.

این منتقد ادامه می‌دهد: اگر فیلم‌هایی را نمایش دهیم که با استقبال روبه‌رو نشود، این طرح اشتباه است ولی اگر فیلم با استقبال همراه شود، همین به سینما کشاندن برخی آدم‌ها، موفقیت است؛ یعنی با فیلم‌های خارجی می‌توان سینما را شلوغ کرد و درکنار آن از مزایای دیگری هم بهره برد.

﷯ افزایش رقابت میان فیلم‌ها

از نظر رضایی، نمایش فیلم‌های خارجی، رقابت را افزایش می‌دهد. او ادامه می‌دهد: ما باید فیلم‌هایی را برای نمایش انتخاب کنیم که الگو باشند . سینمای ایران در رقابت با این فیلم‌ها رشد خواهد کرد حتی اگر برخی تهیه‌کنندگان این قضیه را دوست نداشته باشند.

او معتقد است که اگر فیلمی باعث ایجاد گردش مالی برای صنعت سینمای ایران شود، قطعا به کلیت سینمای ما کمک خواهد کرد. رضایی ادامه می‌دهد: در سینمای جهان، فیلم‌ها در هر کجای دنیا پخش شوند، پول آن به جیب تهیه‌کننده فیلم می‌رود اما در ایران این پول به جیب افرادی برمی‌گردد که در گردش مالی سینمای ایران هستند؛ حال یا جیب سینماداران یا شورای صنفی نمایش؛ البته این اتفاق به‌دلیل نقض قانون، غیرعادلانه است ولی به‌نظر من می‌تواند فرصت خوبی برای سینماها باشد.

او در پایان، نمایش فیلم‌های خارجی را به نفع همه می‌داند و معتقد است که دیدن فیلم روی پرده بزرگ، لذت متفاوتی دارد.  رضایی ادامه می‌دهد: تماشای فیلم خارجی حتی با سانسور در سینمای ایران یک تجربه بصری است که فرد را متوجه تفاوت سینما با تلویزیون و کامپیوتر می‌کند. در مشهد نیز ما سالن‌های بزرگی داریم که تجربه فیلم دیدن در آن‌ها می‌تواند به ارتباط بیشتر مخاطب با سینما کمک کند. 

منبع: شهرآرا آنلاین
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.

  یادآوری: درج رتبه ای موضوعات و رویدادها و مناسبات بین المللی مشهد از آن سو برای پژوهشگران و علاقه مندان رصد تعاملات روابط خارجی این کلان شهر اهمیت دارد که با کلیک بر روی هر گزینه، تمامی پست هایی که مرتبط با آن موضوع هستند، به ترتیب درج به نمایش در خواهند آمد؛ اما نکته ی مهمتر، نمایش سرفصل ها به ترتیب رتبه و فراوانی هر موضوع، است که خود حکایت از فعال یا نیمه فعال و یا غیرفعال بودن آن حوزه دارد. ضمناً «دیپلماسی ها» با علامت دایره تیره در این بخش متمایز شده اند.

اخبار 2869    بین الملل 2244    آسیا 2018    برنامه های بین المللی/داخل و خارج 817 دیپلماسی اقتصادی 624    دیپلماسی دانشگاهی 517    دیپلماسی زیارت و زائر رضوی 517    افتخارات 462    دیپلماسی گردشگری 457    دیپلماسی فرهنگی 382    دیپلماسی علمی 373    اروپا 368    میهمان/میهمانان خارجی 349    دیپلماسی آموزشی 338    دیپلماسی مذهب، دین و قرآن 330    جهان اسلام 338    آیا می دانید که مشهد... 300    دانشگاه فردوسی مشهد 289    شهرداری مشهد 279    دیپلماسی نمایشگاهی 264    سرمایه گذاری 243    استانداری خراسان رضوی 216    صادرات و واردات 198    پاکستان 189    آستان قدس رضوی 182    عراق 179    تصاویر / گزارش های تصویری 176    هنری 175    استاندار 163    افغانستان 161    دیپلماسی ورزشی 151    حمل و نقل هوایی، ریلی و زمینی 141 دیپلماسی سیاسی 142    دیپلماسی سلامت، پزشکی و بهداشت 142    مشهد 2017 139    دیپلماسی عمومی و شهری 138    آفریقا 134    اجتماعی 127    نمایشگاه بین المللی مشهد 119    سفارت، سفیر، کاردار، رایزن، سرکنسول 104    سرمایه گذاری خارجی 101    پایتخت معنوی ایران 98    فرودگاه بین المللی مشهد 84    آمریکا 78    قابل الگوگیری یا استفاده در مشهد 76 شهردار مشهد 76    ایده های جدید 72    جشنواره بین المللی امام رضا(ع) 72    مقالات علمی 69    صنعتی 67    سازمان های بین المللی مرتبط 67    چین 63    اداره کل روابط خارجی شهرداری مشهد 61 دانشگاه علوم پزشکی مشهد 60    مصاحبه 56    ملاقات و دیدارها و نشست ها 54    پیشنهادات 52    عتبات عالیات، قبور ائمه 51    سایر کشورها 47    اتباع و مهاجران خارجی 46    ترکیه 46    اقیانوسیه 44    حوزوی 44    فضای سبز و پارکها 44    شهری 42    ترکمنستان 42    بانوان 41    روسیه 40    حمل و نقل درون شهری و ترافیک 40 خواهر خواندگی 37    آیا می دانید که در ایران/دنیا 36 رسانه ای 36    نقاط قوت شهری 36    توافقنامه ها و تفاهم ها 35    بازیافت و تبدیل مواد 35    هندوستان 33    فناوری های نوین و کارآفرین 32    زبان و ادبیات فارسی 31    قطار شهری و منوریل 31    گلایه ها و انتقادات 30    شهرسازی و معماری 30    نقاط ضعف شهری 29    اتاق بازرگانی، صنایع و معادن استان 26    تاجیکستان 25    عمران، ساختمان و پلها و معابر 25    آلمان 24    شهرداریهای کشور 24    پایتخت فرهنگی جهان اسلام 22    وزارت امور خارجه یا دفتر شمال شرق 22 شورای اسلامی شهر 22    محیط زیست 22    قرقیزستان 22    متروپلیس 22    اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان 20    لبنان 19    سوریه 19    مناطق آزاد، بازارچه ها و گمرک مرزی استان 19    دانشگاه بین المللی امام رضا(ع) 18    انرژی، گاز، آب، برق 18    جامعه المصطفی العالمیه 17    تاریخی و تمدنی 16    سازمان فرهنگ وارتباطات اسلامی 15    بیمارستان فوق تخصصی رضوی 15    مالزی 14    ژاپن 13    دانشگاه آزاد اسلامی مشهد 13    موزه ها و گالری ها 12    اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی 12 فرانسه 12    پژوهشی 11    انقلاب، شهدا و ایثارگران 10    کشاورزی 10    ازبکستان 9    خدمات و نظافت شهری 9    مدیریت بحران 8    عربستان 8    قزاقستان 8    تحلیل 7    انتصاب 7    اداره کل ورزش و جوانان استان 7    ادبی 7    تشریفات بین الملل 7    کویت 7    بحرین 7    راه آهن و قطار بین شهری 6    امارات، دبی 6    مشهد 2018 5    استارتاپ ها و ایده های کارآفرینی 5    سوغات زائر و برند حلال 4    مطبوعاتی 4    فیلم 3    تشرف به اسلام 3    معاونت زیارت استانداری خراسان رضوی 2 مرکز امور بین الملل آستان قدس رضوی 2    حقوقی و قضا 2    رویدادهای برگزار نشده 2    قطر 2    دانشگاه علوم اسلامی رضوی 1


عضویت در اندیشکده ی فرهیخت

ارزیابی و رصد رویدادها و مناسبات بین المللی مشهد تا 23 شهریور 97


نمایه فعالان دیپلماسی عمومی و شهری، اقتصادی، سیاسی و رسانه با اولویت «ارتباطات» و با محوریت «اقتصاد شهر»نمایه فعالان دیپلماسی علم، آموزش و فناوری، با اولویت «آینده پژوهی» و با محوریت «اقتصاد دانش»

نمایه فعالان دیپلماسی فرهنگی و اجتماعی، هنری و نمایشگاهی با اولویت جامعه پویا و با محوریت   «اقتصاد فرهنگ»

نمایه فعالان دیپلماسی زیارت و خدمات گردشگری » با اولویت «تکریم زوار خارجی» و با محوریت «اقتصاد زائر»


<a href="http://parstools.com/">

فید خوان rss reader