اندیشکده بین المللی فرهیخت

رصدخانه توسعه روابط خارجی مشهد

درگاه خادمان بین المللی رضوی

http://www.farhikhtt.ir

رویدادی ارزشمند در عرصه

توسعه گردشگر سلامت

گشایش نخستین بیمارستان خصوصی و تخصصی چشم‌ پزشکی شرق کشور

با برنامه ریزی های صورت گرفته در بحث توریست درمانی و گردشگری سلامت، پیش‌بینی می شود که بیش از 40 درصد از مراجعه‌کنندگان به بیمارستان، از میان گردشگران خارجی و زائران غیر ایرانی بویژه از کشورهای حاشیه خلیج فارس باشند

در یک نگاه: 10 کلینیک‌ و پاراکلینیک، بخش های بینایی‌سنجی، تصویربرداری و بستری، 8 اتاق عمل و 19 اتاق دو تخته و...

اعتبار هزینه شده: 50 میلیارد تومان توسط بخش خصوصی در زمینی به عرض 2000 متر و زیربنای 2500 متر در هفت طبقه

زمان برگزاری مراسم: جمعه دوم شهریور ماه 97، همزمان با هفته دولت، مشهد مقدس

سخنران ویژه مراسم افتتاحیه: دکتر قاضی زاده هاشمی، وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

رصد دیپلماسی عمومی و شهری، اقتصادی، سیاسی و رسانه با اولویت «ارتباطات» و با محوریت «اقتصاد شهر»

از زمان تصدی مهندس «تقی زاده خامسی» به عنوان شهردار مشهد، فعالیت های بین المللی شهر از شتاب ارزشمندی برخوردار شده و غیر از ماه مبارک رمضان که چراغ روابط خارجی شهر کلاً خاموش بود، این روزها شاهد اوج گیری فعالیت ها هستیم که کثرت آنها در تارنمای فرهیخت گویاست. لذا به سهم خود از:

مجموعه بزرگ شهرداری مشهد

عمیقاً سپاسگزاریم!

رصد دیپلماسی علم، آموزش، پژوهش و فناوری، با اولویت «آینده پژوهی» و با محوریت «اقتصاد دانش»

برگزاری نشست بررسی ظرفیت‌های همکاری میان دانشگاه‌های ایران و هند و همکاری مشترک ایران و هند برای انجام 12 طرح پژوهشی همچنین تدارک دیدار صمیمی شهردار مشهد با 15 تن از فارسی آموزان دانشگاه از جمله اقدامات ارزشمند و تحسین برانگیزی است که ما را به تکریم و تعظیم وا می دارد. لذا به سهم خود از:

دانشگاه فردوسی مشهد

عمیقاً سپاسگزاریم!

رصد دیپلماسی فرهنگی و اجتماعی، هنری و نمایشگاهی با اولویت «جامعه پویا» و با محوریت «اقتصاد فرهنگ»

مشهد دارای ظرفیت‌های بین‌المللی بسیاری است / ضرورت بهره‌گیری از دیپلماسی فرهنگی به عنوان استراتژی ... این فرازها، جدیدترین سخنرانی های آقای دکتر مروارید مدیرکل جدید ارشاد استان است. اما با گذشت 71 روز، متأسفانه هنوز هیچ اقدامی با رویکرد بین المللی از این اداره کل شاهد نبودیم و فقط در حد حمایت های کلامی بوده است. لذا از:

اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان

عمیقاً گلایه مندیم!

رصد دیپلماسی زیارت و خدمات گردشگری با اولویت تکریم «زوار خارجی» و با محوریت «اقتصاد زائر»

اداره زائران غیرایرانی آستان قدس رضوی در دهه کرامت97، واقعاً خوش درخشید. برنامه ریزی برای بهره مندی معنوی 158 هزار زائر خارجی از برنامه های حرم مطهر رضوی ویژه عرب زبانان، اردو زبانان، آذری زبانان، انگلیسی زبانان و فارسی زبانان مقیم کشورهای دیگر براستی ستودنی است. لذا به سهم خود از خادمان بین المللی حضرت در:

مجموعه بزرگ آستان قدس رضوی

عمیقاً سپاسگزاریم!

در تفاهم با استاندار واسط عراق ، مهران، مرز خروجی زائران خراسانی اربعین حسینی است + گزارش تصویری

   |  یکشنبه 14 مرداد 1397
align=bottom
مدیر کل هماهنگی امور رفاهی استانداری خراسان رضوی گفت : امضای تفاهم نامه با استان واسط عراق بر روند توسعه و تسهیل روابط دوجانبه و تقویت آن بسیار موثر است. به گزارش اداره کل روابط عمومی استانداری خراسان رضوی ،مهدی فروزان در جریان سفر و دیدار استاندار واسط عراق با مسئولان استان درمشهد افزود : در این سفر مسائل مرتبط با زائران ایرانی مورد بحث و بررسی قرار گرفت و...
... بر تبادل هیات ها به عنوان  مقدمه توسعه سایر مناسبات تجاری و فرهنگی تاکید شد.
وی عنوان کرد : در موضوع مراسم پیاده روی اربعین حسینی (ع) هم مرز خروجی زائران خراسان رضوی مهران تعیین شد به خصوص خروج کامیون های پشتیبانی برای برپایی موکب ها درمسیرراهپیمایی مورد توافق قرار گرفت.
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی هم در این نشست گفت: توسعه گردشگری بین خراسان رضوی و استان واسط عراق درحوزه زیارت بارگاه ملکوتی حضرت رضا(ع) و گردشگری سلامت از فرصت های پیش روی این دو استان است.
ابوالفضل مکرمی فر در این جلسه امضای تفاهم نامه برای تردد زائران و مسافران به صورت هوایی ، ریلی و زمینی را پیشنهاد کرد وافزود: دفاتر خدمات مسافرتی خراسان رضوی آمادگی لازم برای ارائه خدمات به گردشگران عراقی را دارند وتاسیسات گردشگری ازجمله مراکز اقدامتی و هتل ها نیزعلاوه برای آمادگی برای ارائه خدمات،می توانند تخفیف ویژه به این زائران بدهند.
وی با تاکید بر توسعه صدور روادید بین دو استان ، گفت: توافقات لازم برای برقراری پرواز مشهد – بصره انجام شده و تا دو هفته آینده این پرواز برقرار می شود.
مکرمی فرتصریح  کرد: توسعه تبادل زائرومسافربین خراسان رضوی و استان واسط و نیز بازدید سیاحتی از یکی دیگر از استان های ایران،  بهره مندی شهروندان استان واسط از ظرفیت های گردشگری سلامت در خراسان رضوی و حضوراین استان عراق  در نمایشگاه بین المللی گردشگری و صنایع وابسته مشهد که از11تا 15 شهریور برگزار می شود، از مشهد موارد مورد توافق عنوان کرد .
وی گفت : هم اکنون تفاهم نامه کلی مبادله شد و تفاهم نامه اجرایی در سفر بعدی هیاتی از این استان به خراسان رضوی امضا و مبادله خواهد شد.
استاندار واسط عراق هم در ادامه برای همکاری در حوزه زائر بین مشهد و نجف اعلام آمادگی و اظهار کرد: در سال گذشته 35 هزار زائر خراسانی از مرز مهران در اربعین پذیرش شد و امسال این آمادگی هست که تعداد آنها به 200 تا 250 هزارنفر افزایش یابد.
"محمود ملا طلال" برای حضور در نمایشگاه بین المللی گردشگری و صنایع وابسته مشهد اعلام آمادگی کرد.
وی  با اشاره به برنامه حضورش در خراسان رضوی اظهار کرد: دیدارهای خوبی با معاون استاندارو مدیران و هیات سازمان میراث فرهنگی و گردشگری خراسان رضوی و حج و زیارت و نمایندگی وزارت خارجه در این استان داشتم و به توافق هایی درباره تبادل زائران ایرانی و عراقی و تسهیل رفت و آمد زائران بین دو استان رسیدیم.
وی ادامه داد: در این دیدارها بسته های زیارتی – سیاحتی مطرح و مورد بررسی قرار گرفت.
طلال درباره ظرفیت های گردشگری مشهد اظهار کرد: این شهر اهمیت زیادی از نظر گردشگری دارد و مسئولان نیزاهتمام ویژه ای برای توسعه گردشگری و خدمت به زائران دارند.
وی امروز مشهد را به مقصد عراق ترک کرد

 گزارش تصویری 1خبر دیگر در همین زمینه حاکی است:

حضور زائران ایرانی در عراق از مرز مهران تسهیل می‌شود

در جلسه میان مسئولان خراسان‌ رضوی و استان واسط عراق بر تسهیل شرایط تردد زائران میان ایران و عراق تاکید شد.


به گزارش خبرگزاری تسنیم از مشهد مقدس، خراسان‌رضوی و استان‌های مختلف کشور عراق از دیرباز دارای تبادلات مختلفی در حوزه‌های فرهنگی و اقتصادی بوده‌اند و در سال‌های اخیر حجم مشارکت‌های اقتصادی میان آنان نیز افزایش داشته است.

علاوه بر این مشهدمقدس و برخی شهرهای عراق دارای اماکن متبرکه و مرقد شریف و منور ائمه اطهار(ع) است که سبب می‌شود زائران زیادی میان ایران و عراق در مناسبت‌های مختلف در تردد باشند و قطعا فراهم کردن تمهیدات مناسب در این زمینه می‌تواند زمینه ورود و خروج زائران را تسهیل کند.

سفر طلال محمد؛ استاندار استان واسط عراق فرصت مغتنمی را برای مسئولان خراسان رضوی فراهم آورد تا در زمینه‌های مختلف تبادل نظر داشته باشند که در فیلم زیر شاهد خروجی جلسات آنها هستید: 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.


عضویت در اندیشکده ی فرهیخت

ارزیابی و رصد رویدادها و مناسبات بین المللی مشهد تا مرداد ماه 1397


نمایه فعالان دیپلماسی عمومی و شهری، اقتصادی، سیاسی و رسانه با اولویت «ارتباطات» و با محوریت «اقتصاد شهر»نمایه فعالان دیپلماسی علم، آموزش و فناوری، با اولویت «آینده پژوهی» و با محوریت «اقتصاد دانش»

نمایه فعالان دیپلماسی فرهنگی و اجتماعی، هنری و نمایشگاهی با اولویت جامعه پویا و با محوریت   «اقتصاد فرهنگ»

نمایه فعالان دیپلماسی زیارت و خدمات گردشگری » با اولویت «تکریم زوار خارجی» و با محوریت «اقتصاد زائر»