اندیشکده بین المللی فرهیخت 

  نخستین دیده بان توسعه روابط خارجی مشهد 
  11 سال   مستندنگاری  رویکرد بین المللی شهر 
دستاورد صدها خادم بین المللی گمنام رضوی در ۵ قاره

www.farhikhtt.ir
رونق تولید

  برترین های دیپلماسی

از سرگیری پروازهای خارجی فرودگاه بین المللی مشهد
پس از شیوع کرونا و تاکنون به کشورهای تاجیکستان - دوشنبه و افغانستان - کابل
اطلاعات بیشتر

پنجشنبه 31 مرداد 1398 | در خبرها آمده بود که بناست سوم تا پنجم شهریور 98، مشهد میزبان نخستین نمایشگاه اختصاصی ترکمنستان باشد، اما اطلاع رسانی رویداد به این مهمی و ارزشمندی، تنها 4 روز قبل، آن هم به صورت ناقص صورت می گیرد! چرا؟... | به قلم عبدالرضا زرگری

16 تیر 1398 | ورود واژگان لاتین از فرهنگ مغرب زمین به حریم «ادبیات فارسی»، رخداد تازه ای نیست و جای تعجب چندانی ندارد، اما ورود این واژه های نامأنوس به حوزه ی «ادبیات دینی» و اعتقادات و باورهای مذهبی قطعاً شایسته نیست، خاصه اگر این لغات بیگانه ...| به قلم عبدالرضا زرگری

6 تیر 1398 | شهریار آل شیخ، معاون برنامه ریزی و توسعه منابع انسانی شهرداری در خصوص برگزاری سومین همایش «گفت‌وگوهای انتقال تجربه» در مشهد، در حالی تحقق این آرزو را وعده داد که حتی یک میهمان غیرایرانی به این همایش دعوت نشده! ...| به قلم محمد منصف پور

جمعه 14 خرداد 1398 | امسال، شاهد برپایی چندمین دوره از برپایی نمایشگاه بین المللی گل و گیاه مشهد هستیم که کشور گل و گیاه، ایرانی ترین همسایه یعنی پاکستان و دیگر کشورهای همسایه ی شرقی کشور از جمله افغانستان ... | به قلم عبدالرضا زرگری

دیپلماسی

در تفاهم با استاندار واسط عراق ، مهران، مرز خروجی زائران خراسانی اربعین حسینی است + گزارش تصویری

   |  یکشنبه 14 مرداد 1397
align=bottom
مدیر کل هماهنگی امور رفاهی استانداری خراسان رضوی گفت : امضای تفاهم نامه با استان واسط عراق بر روند توسعه و تسهیل روابط دوجانبه و تقویت آن بسیار موثر است. به گزارش اداره کل روابط عمومی استانداری خراسان رضوی ،مهدی فروزان در جریان سفر و دیدار استاندار واسط عراق با مسئولان استان درمشهد افزود : در این سفر مسائل مرتبط با زائران ایرانی مورد بحث و بررسی قرار گرفت و...
... بر تبادل هیات ها به عنوان  مقدمه توسعه سایر مناسبات تجاری و فرهنگی تاکید شد.
وی عنوان کرد : در موضوع مراسم پیاده روی اربعین حسینی (ع) هم مرز خروجی زائران خراسان رضوی مهران تعیین شد به خصوص خروج کامیون های پشتیبانی برای برپایی موکب ها درمسیرراهپیمایی مورد توافق قرار گرفت.
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی هم در این نشست گفت: توسعه گردشگری بین خراسان رضوی و استان واسط عراق درحوزه زیارت بارگاه ملکوتی حضرت رضا(ع) و گردشگری سلامت از فرصت های پیش روی این دو استان است.
ابوالفضل مکرمی فر در این جلسه امضای تفاهم نامه برای تردد زائران و مسافران به صورت هوایی ، ریلی و زمینی را پیشنهاد کرد وافزود: دفاتر خدمات مسافرتی خراسان رضوی آمادگی لازم برای ارائه خدمات به گردشگران عراقی را دارند وتاسیسات گردشگری ازجمله مراکز اقدامتی و هتل ها نیزعلاوه برای آمادگی برای ارائه خدمات،می توانند تخفیف ویژه به این زائران بدهند.
وی با تاکید بر توسعه صدور روادید بین دو استان ، گفت: توافقات لازم برای برقراری پرواز مشهد – بصره انجام شده و تا دو هفته آینده این پرواز برقرار می شود.
مکرمی فرتصریح  کرد: توسعه تبادل زائرومسافربین خراسان رضوی و استان واسط و نیز بازدید سیاحتی از یکی دیگر از استان های ایران،  بهره مندی شهروندان استان واسط از ظرفیت های گردشگری سلامت در خراسان رضوی و حضوراین استان عراق  در نمایشگاه بین المللی گردشگری و صنایع وابسته مشهد که از11تا 15 شهریور برگزار می شود، از مشهد موارد مورد توافق عنوان کرد .
وی گفت : هم اکنون تفاهم نامه کلی مبادله شد و تفاهم نامه اجرایی در سفر بعدی هیاتی از این استان به خراسان رضوی امضا و مبادله خواهد شد.
استاندار واسط عراق هم در ادامه برای همکاری در حوزه زائر بین مشهد و نجف اعلام آمادگی و اظهار کرد: در سال گذشته 35 هزار زائر خراسانی از مرز مهران در اربعین پذیرش شد و امسال این آمادگی هست که تعداد آنها به 200 تا 250 هزارنفر افزایش یابد.
"محمود ملا طلال" برای حضور در نمایشگاه بین المللی گردشگری و صنایع وابسته مشهد اعلام آمادگی کرد.
وی  با اشاره به برنامه حضورش در خراسان رضوی اظهار کرد: دیدارهای خوبی با معاون استاندارو مدیران و هیات سازمان میراث فرهنگی و گردشگری خراسان رضوی و حج و زیارت و نمایندگی وزارت خارجه در این استان داشتم و به توافق هایی درباره تبادل زائران ایرانی و عراقی و تسهیل رفت و آمد زائران بین دو استان رسیدیم.
وی ادامه داد: در این دیدارها بسته های زیارتی – سیاحتی مطرح و مورد بررسی قرار گرفت.
طلال درباره ظرفیت های گردشگری مشهد اظهار کرد: این شهر اهمیت زیادی از نظر گردشگری دارد و مسئولان نیزاهتمام ویژه ای برای توسعه گردشگری و خدمت به زائران دارند.
وی امروز مشهد را به مقصد عراق ترک کرد

 گزارش تصویری 1خبر دیگر در همین زمینه حاکی است:

حضور زائران ایرانی در عراق از مرز مهران تسهیل می‌شود

در جلسه میان مسئولان خراسان‌ رضوی و استان واسط عراق بر تسهیل شرایط تردد زائران میان ایران و عراق تاکید شد.


به گزارش خبرگزاری تسنیم از مشهد مقدس، خراسان‌رضوی و استان‌های مختلف کشور عراق از دیرباز دارای تبادلات مختلفی در حوزه‌های فرهنگی و اقتصادی بوده‌اند و در سال‌های اخیر حجم مشارکت‌های اقتصادی میان آنان نیز افزایش داشته است.

علاوه بر این مشهدمقدس و برخی شهرهای عراق دارای اماکن متبرکه و مرقد شریف و منور ائمه اطهار(ع) است که سبب می‌شود زائران زیادی میان ایران و عراق در مناسبت‌های مختلف در تردد باشند و قطعا فراهم کردن تمهیدات مناسب در این زمینه می‌تواند زمینه ورود و خروج زائران را تسهیل کند.

سفر طلال محمد؛ استاندار استان واسط عراق فرصت مغتنمی را برای مسئولان خراسان رضوی فراهم آورد تا در زمینه‌های مختلف تبادل نظر داشته باشند که در فیلم زیر شاهد خروجی جلسات آنها هستید:آخرین ویرایش: سه شنبه 16 مرداد 1397
Share
 یادآوری:  درج رتبه ای موضوعات و رویدادها و مناسبات بین المللی  مشهد از آن سو برای پژوهشگران و علاقه مندان رصد تعاملات روابط خارجی این کلان  شهر اهمیت دارد که با کلیک بر روی هر گزینه، تمامی پست هایی که مرتبط با آن موضوع  هستند، به ترتیب درج به نمایش در خواهند آمد اما نکته ی مهمتر، نمایش سرفصل  ها به ترتیب رتبه و فراوانی هر موضوع، است که خود حکایت از فعال یا نیمه  فعال و یا غیرفعال بودن آن حوزه دارد. ضمناً این اطلاعات، تا تاریخ 4 آبان ماه 1398 به روز شده است!
کل رویدادها و مناسبات:  5.242
  اخبار   3830     بین الملل     3121     آسیا   2676     مراسم بین   المللی / داخل و خارج    1027    دیپلماسی دانشگاهی   784     دیپلماسی  زیارت، زائر و امام رضا(ع)    779    جهان اسلام     742     دیپلماسی  اقتصادی    723     افتخارات/خبرخوش/مفاخر   707     دیپلماسی  علمی   661     دیپلماسی  گردشگری    643     میهمان/میهمانان خارجی     640     اروپا   611     دیپلماسی  دینی، مذهبی و قرآنی    604    دیپلماسی  آموزشی   568     دیپلماسی  فرهنگی   543     آیا می   دانید که مشهد/ آمارها    523    دانشگاه فردوسی   مشهد    463     آستان قدس   رضوی    408     تصاویر /   گزارش های تصویری    402     شهرداری مشهد     381     عراق   322     دیپلماسی  نمایشگاهی   313     جلسات،ملاقات، بازدید،   سفر، نمایشگاه/ داخل و خارج    306    استانداری خراسان   رضوی    295     دیپلماسی  عمومی (حاکمیتی)    266    دیپلماسی  شهری   261     افغانستان   260     پاکستان   258     سرمایه گذاری   داخلی    256     دیپلماسی  سیاسی   250     دیپلماسی  ورزشی   242     دیپلماسی  هنری    237     صادرات و   واردات    229     دیپلماسی  سلامت (پزشکی و بهداشتی)    228    آفریقا   195     دیپلماسی  اجتماعی    195     استاندار 190   /  دیپلماسی حمل و نقل (هوایی، ریلی و زمینی)    173    سفارت، سفیر،   کاردار، رایزن، سرکنسول    166    دوجانبه   147     مشهد 2017     139     نمایشگاه بین   المللی مشهد    139     سرمایه گذاری   خارجی    125     مسابقات، آزمونها،   برنامه ها، نشریات و... / داخل و خارج    116    سایر کشورها 116  عتبات عالیات، 115   ادامه ...اندیشکده بین المللی فرهیخت، دعوت به همکاری می نماید: از سطح اندیشه و پژوهش گرفته که مخاطب آن محققان، نویسندگان، اساتید مجرب دانشگاه، فضلای معظم حوزه، مدیران، کارشناسان و پیش کسوتان در رشته های مختلف، دانشجویان و دانش آموزان و در کل، تمامی دغدغه داران توسعه ی روابط خارجی مشهد با جهان پیرامون هستند، تا سطح اجرایی که شامل فعالان و کاربران ساده وب و علاقه مندان به درج محتوا در وبگاه اینترنتی اندیشکده است. توضیح بیشتر بخش اجرایی آن که، شدیداً نیازمند همکاری افتخاری آن دسته از آقایان و خانم های دلداده و سرسپرده به امام مهربانی ها حضرت امام رضا(ع) هستیم که حاضرند همچون پژوهشگران داخلی و خارجی این اندیشکده، به عشق آن امام همام، در شناسایی و رصد و نیز درج کلیه ی رویدادها و مناسبات بین المللی کلان شهر رضوی از منابع مختلف بویژه در بستر اینترنت به ما کمک کرده و حتی از طریق نصب یک اپلیکیشن ساده در گوشی همراه یا تبلت خود، نسبت به درج محتوا در وبگاه اقدام نمایند. بدیهی است در صورت تمایل نویسنده یا تهیه کننده مطالب، نام وی به عنوان ارسال کننده در کلیه ی پست های منتشره به نمایش در خواهد آمد. برای ارتباط گیری با مدیر تارنما، از طریق سیستم پاسخگویی آنلاین می توانید اقدام فرمایید. مأجور باشید


عضویت در اندیشکده بین المللی فرهیخت
ارزیابی، رصد و پایش رویدادها، مناسبات بین المللی و روابط خارجی شهر امام مهربانی ها تا
4 آبات ماه 98
نمایه فعالان دیپلماسی علم، آموزش و فناوری، با اولویت «آینده پژوهی» و با محوریت «اقتصاد دانش»
نمایه فعالان دیپلماسی عمومی و شهری، اقتصادی، سیاسی، رسانه و ورزش با اولویت «ارتباطات» و با محوریت «اقتصاد شهر»
نمایه فعالان دیپلماسی فرهنگی و اجتماعی، هنری و نمایشگاهی با اولویت جامعه پویا و با محوریت   «اقتصاد فرهنگ»
نمایه فعالان دیپلماسی زیارت و خدمات گردشگری و سلامت با اولویت «تکریم زوار خارجی» و با محوریت «اقتصاد زائر»شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic