برترین های دیپلماسی

پنجشنبه25 بهمن 1397 | به راستی نمی دانیم به چه دلیل، ساده ترین آداب عرف بین المللی و رفتار تشریفات دیپلماتیک در دیدارها و ملاقات ها با میهمانان غیر ایرانی در مشهد توسط مسئولان روابط عمومی ها و امور بین الملل دستگاه های اجرایی | به قلم محمد منصف پور ...

جمعه 21 دی 1397 | شورای شهر هزینه مسافران خارجی مشهد را افزایش ندهد. شورای شهر مشهد در آخرین جلسه علنی خود مصوبه‌ای داشت که باید گفت بدعتی تازه بوده و لازم است متولیان امور شهر و حتی استان نسبت به آن دقتی ... | به قلم علی محمدزاده

دوشنبه 16 مهر 1397 | نقدی بر یک خبر، هشتم مهرماه جاری، خبری بس عجیب و باورنکردنی، هرچند تیتر خبری چند رسانه شد، اما در هیاهوی افزایش افسارگسیخته ی ارز شوم - دلار سیاه - و الحاق کشور به کنوانسیون مبارزه با پولشویی و تأمین مالی ... | به قلم «عبدالرضا زرگری

چهارشنبه 11 مهر 1397 | عدم رعایت مطلوب اصول تشریفات روابط دیپلماتیک در دیدارهای مدیران دستگاه های اجرایی شهر و استان با مقامات عالی رتبه سیاسی و اجتماعی کشورها بویژه با سفرا و دیپلمات های ارشد سفارتخانه های خارجی ...| به قلم «عبدالرضا زرگری

دیپلماسی ...

بازدید اساتید دانشگاه آمریکا از بنیاد پژوهشهای اسلامی آستان قدس رضوی

   |  چهارشنبه 10 مرداد 1397
align=bottom
دو تن از اساتید لبنانی دانشگاه‌های آمریکا ضمن حضور در بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی از نزدیک با فعالیت‌های این مجموعه آشنا شدند. به گزارش آستان نیوز، یکی از عرصه‌های فعالیت بین‌المللی بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی، بازدیدهای متعدد گروه‌های علمی و دانشمندان و عالمان مطرح جهان از این مرکز است. در همین راستا، این مرکز پژوهشی میزبان دو نفر از...
... دانشمندان مسیحی فعال در حوزه تقریب ادیان ابراهیمی بود.
پروفسور ادوارد؛ استاد فلسفه غربی در دانشگاه آمریکا و دکتر یوسف رحمان استاد تاریخ جهان، دو مسیحی از کشور لبنان، با برخی از پژوهشگران بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس دیدار کردند و از نزدیک با فعالیت‌های این مجموعه آشنا شدند.
مدیر گروه قرآن بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی، در حاشیه این بازدید به معرفی پژوهش‌ها و فعالیت‌های گروه مطالعات قرآنی پرداخت و گفت: این مرکز از سال 63 به همت آستان قدس رضوی تاسیس شده است. گروه قرآن یکی از گروه های فعال بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی است که تا کنون آثار فاخری را تولید کرده است.
حجت الاسلام و المسلمین مومن زاده، با بیان اینکه گروه قرآن در حال انجام دو پژوهش مهم قرآنی است، ابراز کرد: کتاب «المعجم فی فقه لغه القرآن و سر بلاغه» یکی از این فعالیت‌هاست. تا کنون 35 جلد از این اثر به چاپ رسیده است و کتاب «نصوص فی العلوم القرآن» از دیگر کارهای این گروه محسوب می شود که تا کنون 10 جلد از آن به چاپ رسیده است.
وی گفت: کتاب ارزشمند «المعجم فی فقه لغه القرآن و سر بلاغه» اثری است که در زمینه علوم اسلامی مبتنی بر قرآن تولید علم می‌کند. لغات قرآن به ترتیب حروف الفبا در این اثر چینش شده و شرح هر لغت در چهار بخش ارائه شده است. ابتدا توضیحی کوتاه پیرامون ساختار لغت و تعداد کاربرد آن در سوره‌های مختلف قرآن گزارش شده و سپس معنای واژه در منابع لغوی -به ترتیب تاریخ تألیف- ارزیابی می‌شود.
مومن زاده ادامه داد: پس از آن، نظرات مفسران گوناگون از صدر اسلام تا زمان معاصر درباره‌ آن واژه آورده می‌شود و سپس از وجه ادبی به تحلیل واژه و ریشه‌شناسی آن و تبیین معنای حقیقی و مجازی آن می‌پردازد. در بخش آخر نیز که مهم‌ترین بخش است، کاربردهای قرآنی آن واژه بر اساس تدبر و تحلیل اطلاعات توسط نویسنده به خواننده ارائه می‌شود.
این پژوهشگر ادامه داد: پژوهنده‌ قرآنی پس از اطلاعات لغوی، تفسیری و ادبی که از این اثر به‌دست می‌آورد، در ابتدا، از مراجعه به سایر کتاب‌های لغت بی‌نیاز می‌شود و در مرحله بعد، با بهره‌وری از تحلیل مؤلفان در کتاب، می‌تواند معنایی دقیق از واژه کسب کند و در راه تدبر قرآنی از آن سود ببرد.
مدیر گروه قرآن بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی، تصریح کرد: این کتاب فراتر از یک کتاب لغت و به‌نوعی مجموعه‌ای از معارف قرآنی است و بزرگ‌ترین مجموعه قرآنی در جهام اسلام به شمار می‌رود که با موضوع قرآن کار شده است.

تصحیح متون و احیا نسخه‌های خطی
مدیر گروه اسناد بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی نیز در این بازدید با بیان اینکه تصحیح متون و احیا نسخه‌های خطی یکی از فعالیت‌های پژوهشی بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی است، ابراز کرد:این مرکز در مقطعی دارای 20 گروه‌ پژوهشی مختلف از جمله مطالعات قرآن، حدیث پژوهی، فقه و اصول، اقتصاد اسلامی، جغرافیا و ممالک اسلامی و.... بوده است که به تولید آثار و پژوهش‌هایی با موضوعات مختلف پرداخته‌اند.
محسن ناجی نصرآبادی عنوان کرد: یکی از کارهایی که در گروه‌های بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی، انجام می‌شود، تصحیح متون خطی و احیا نسخه‌های خطی اس که می‌توان یکی از دلایل پرداختن به این موضوع را وجود کتابخانه آستان قدس رضوی در مجاورت این مرکز دانست.
وی تصریح کرد: در کتابخانه مرکزی آستان قدس رضوی، حدود 100 هزار نسخه خطی وجود دارد که قدمت برخی از آنها مربوط به اوایل قرن سوم و چهارم می‌شود. قدیمی‌ترین نسخه‌ای که نشان می‌دهد آستان قدس رضوی کتابخانه‌ای در مجاورتش بوده، مربوط به سال‌های 345 هجری قمری می‌شود که وقف آستان قدس رضوی شده است.
مدیر گروه اسناد بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی ادامه داد: قدمت برخی از قرآن‌ها از نوع ورق، نوع خط و جوهر مشخص می‌شود. قدیمی‌ترین نسخه خطی مربوط به سال50 هجری می‌شود که در یکی از کتاب‌خانه‌های انگلستان موجود بوده و به نمایش گذاشته شده است.


آخرین ویرایش: چهارشنبه 10 مرداد 1397
Share
  یادآوری: درج رتبه ای موضوعات و رویدادها و مناسبات بین المللی مشهد از آن سو برای پژوهشگران و علاقه مندان رصد تعاملات روابط خارجی این کلان شهر اهمیت دارد که با کلیک بر روی هر گزینه، تمامی پست هایی که مرتبط با آن موضوع هستند، به ترتیب درج به نمایش در خواهند آمد؛ اما نکته ی مهمتر، نمایش سرفصل ها به ترتیب رتبه و فراوانی هر موضوع، است که خود حکایت از فعال یا نیمه فعال و یا غیرفعال بودن آن حوزه دارد. ضمناً: 1- «دیپلماسی ها» پررنگتر در این بخش متمایز خواهند شد. 2- این اطلاعات، تا تاریخ 22 آذر ماه 1397 به روز شده است!
کل رویدادها و مناسبات: 4.450
 اخبار   3183     بین الملل   2579     آسیا   2223     مراسم بین المللی / داخل و خارج   934     دیپلماسی اقتصادی    661     دیپلماسی دانشگاهی  608     دیپلماسی زیارت، زائر/ امام رضا(ع)/ ،   587     افتخارات / مفاخر   555     دیپلماسی گردشگری    536     دیپلماسی علمی   476     جهان اسلام   454     اروپا   448     میهمان/میهمانان خارجی   435     دیپلماسی فرهنگی  420     دیپلماسی آموزشی   420     دیپلماسی دینی (مذهبی و قرآنی)   412     آیا می دانید که مشهد...   386     دانشگاه فردوسی مشهد   358     شهرداری مشهد   312     دیپلماسی نمایشگاهی  280     آستان قدس رضوی   250     سرمایه گذاری   248     استانداری خراسان رضوی   242     تصاویر / گزارش های تصویری   241     عراق   234     صادرات و واردات   208     پاکستان   205      دیپلماسی هنری   190     دیپلماسی شهری  187     افغانستان   184     دیپلماسی ورزشی   178     دیپلماسی سلامت، پزشکی و بهداشت/   176     استاندار   169     دیپلماسی سیاسی  166     حمل و نقل هوایی، ریلی و زمینی   148     دیپلماسی اجتماعی    147     آفریقا   144     مشهد 2017  مشهد 2017   139     نمایشگاه بین المللی مشهد   126     سفارت، سفیر، کاردار، رایزن، سرکنسول   123     سرمایه گذاری خارجی   110     پایتخت معنوی ایران   103     جلسات،ملاقاتها، بازدیدها، سفرها/ داخل و خارج   93    


اندیشکده بین المللی فرهیخت، دعوت به همکاری می نماید: از سطح اندیشه و پژوهش گرفته که مخاطب آن محققان، نویسندگان، اساتید مجرب دانشگاه، فضلای معظم حوزه، مدیران، کارشناسان و پیش کسوتان در رشته های مختلف، دانشجویان و دانش آموزان و در کل، تمامی دغدغه داران توسعه ی روابط خارجی مشهد با جهان پیرامون هستند، تا سطح اجرایی که شامل فعالان و کاربران ساده وب و علاقه مندان به درج محتوا در وبگاه اینترنتی اندیشکده است. توضیح بیشتر بخش اجرایی آن که، شدیداً نیازمند همکاری افتخاری آن دسته از آقایان و خانم های دلداده و سرسپرده به امام مهربانی ها حضرت امام رضا(ع) هستیم که حاضرند همچون پژوهشگران داخلی و خارجی این اندیشکده، به عشق آن امام همام، در شناسایی و رصد و نیز درج کلیه ی رویدادها و مناسبات بین المللی کلان شهر رضوی از منابع مختلف بویژه در بستر اینترنت به ما کمک کرده و حتی از طریق نصب یک اپلیکیشن ساده در گوشی همراه یا تبلت خود، نسبت به درج محتوا در وبگاه اقدام نمایند. بدیهی است در صورت تمایل نویسنده یا تهیه کننده مطالب، نام وی به عنوان ارسال کننده در کلیه ی پست های منتشره به نمایش در خواهد آمد. برای ارتباط گیری با مدیر تارنما، از طریق سیستم پاسخگویی آنلاین می توانید اقدام فرمایید. مأجور باشید


عضویت در اندیشکده بین المللی فرهیخت
ارزیابی و رصد رویدادها، مناسبات بین المللی و روابط خارجی شهر
تا 22 آذر ماه 97
نمایه فعالان دیپلماسی عمومی و شهری، اقتصادی، سیاسی و رسانه با اولویت «ارتباطات» و با محوریت «اقتصاد شهر»
نمایه فعالان دیپلماسی علم، آموزش و فناوری، با اولویت «آینده پژوهی» و با محوریت «اقتصاد دانش»
نمایه فعالان دیپلماسی فرهنگی و اجتماعی، هنری و نمایشگاهی با اولویت جامعه پویا و با محوریت   «اقتصاد فرهنگ»
نمایه فعالان دیپلماسی زیارت و خدمات گردشگری » با اولویت «تکریم زوار خارجی» و با محوریت «اقتصاد زائر»