اندیشکده بین المللی فرهیخت 

  نخستین دیده بان توسعه روابط خارجی مشهد 
  یک دهه   مستندنگار  رویکرد بین المللی شهر 
www.farhikhtt.ir  
رونق تولید

  برترین های دیپلماسی


امکان تهیه بلیت هوایی مشهد
از شصـت و چهـار کشور جهـان

آیا می دانستید که امکان تهیه بلیت هوایی مشهد از شصت و چهار کشور جهانبه مشهد وجود دارد
اطلاعات بیشتر

پنجشنبه 31 مرداد 1398 | در خبرها آمده بود که بناست سوم تا پنجم شهریور 98، مشهد میزبان نخستین نمایشگاه اختصاصی ترکمنستان باشد، اما اطلاع رسانی رویداد به این مهمی و ارزشمندی، تنها 4 روز قبل، آن هم به صورت ناقص صورت می گیرد! چرا؟... | به قلم عبدالرضا زرگری

16 تیر 1398 | ورود واژگان لاتین از فرهنگ مغرب زمین به حریم «ادبیات فارسی»، رخداد تازه ای نیست و جای تعجب چندانی ندارد، اما ورود این واژه های نامأنوس به حوزه ی «ادبیات دینی» و اعتقادات و باورهای مذهبی قطعاً شایسته نیست، خاصه اگر این لغات بیگانه ...| به قلم عبدالرضا زرگری

6 تیر 1398 | شهریار آل شیخ، معاون برنامه ریزی و توسعه منابع انسانی شهرداری در خصوص برگزاری سومین همایش «گفت‌وگوهای انتقال تجربه» در مشهد، در حالی تحقق این آرزو را وعده داد که حتی یک میهمان غیرایرانی به این همایش دعوت نشده! ...| به قلم محمد منصف پور

جمعه 14 خرداد 1398 | امسال، شاهد برپایی چندمین دوره از برپایی نمایشگاه بین المللی گل و گیاه مشهد هستیم که کشور گل و گیاه، ایرانی ترین همسایه یعنی پاکستان و دیگر کشورهای همسایه ی شرقی کشور از جمله افغانستان ... | به قلم عبدالرضا زرگری

دیپلماسی

معاون برون‌مرزی صداوسیما و مدیر شبکه انگلیسی زبان پرس تی وی: شخصیت امام رضا(ع) بین‌المللی است / گلایه از بنیاد بین المللی امام رضا(ع)

   |  چهارشنبه 10 مرداد 1397
align=bottom
دکتر پیمان جبلی ضمن مصاحبه با خبرگزاری رضوی، از بنیاد بین المللی امام رضا(ع) چنین گلایه کرده است: ما حتی پیشنهاد دادیم، لااقل برنامه اختتامیه شما را پوشش دهیم، دوستان روابط عمومی گفتند، نه اصلاً نیازی نداریم! مدیر شبکه تشریف بیاورند و فقط میهمان ما باشند! من هم مثل شما خیلی تعجب کردم مگر امکان دارد جشنواره‌ای در مورد امام رضا (ع) و آن هم در سطح بین‌المللی تعریف و با میزبانی یک بنیاد بین‌المللی برگزار شود،...
...  اما بخش رسانه‌ای برون‌مرزی ج.اسلامی در آن شریک نباشد؟ اما ما فعالیت‌های مشترک خوبی با مرکز بین الملل آستان قدس رضوی داشته‌ایم. معاون برون‌مرزی سازمان صداوسیما با بیان این که امام رضا (ع) یک شخصیت بین‌المللی است، تأکید کرد: حضرت ثامن‌الحجج هم رسانه و هم محتواست. حضرت ثامن‌الحجج هم رسانه و هم محتواست. دکتر پیمان جبلی مدیر شبکه پرس تی وی (متولد ۱۳۴۵ در تهران)، استاد دانشگاه، کارشناس و تحلیلگر مسائل سیاسی است و سفیر جمهوری اسلامی ایران در تونس نیز بوده است. وی در گفتگویی با خبرنگار خبرگزاری رضوی به پرسش‌های ما پاسخ داد:

- چه‌کارهایی می‌توانیم انجام دهیم تا معارف دینی و علی‌الخصوص معارف رضوی در سطح بین‌المللی عرضه شود، برنامه‌های متعددی در این زمینه‌داریم، پیشنهاد شما برای این‌که معارف درونی ما که ارزش‌های جهانی هم دارد برای مخاطبان در جهان قابل‌فهم و قابل‌تحسین باشد، چیست؟

ابتدا به شخصیت حضرت ثامن‌الحجج اشاره می‌کنم که شخصیت، منش و مدیریت افکار عمومی ایشان ما را به اینجا می‌رساند که امام رضا (ع) هم رسانه و هم محتوا بوده‌اند. یعنی سیره رضوی با روش‌های ترویج دینی که ایشان در نظر گرفته بودند به‌عنوان عالم آل محمد، به همین دلیل ثامن‌الحجج اطلاق می‌شود. امام با مناظره‌های بسیار عمیقی که با اصحاب فکر، اندیشه و مذاهب دیگر داشتند، این الگو را به ما می‌دهد که حضرت رضا (ع) هم نقش رسانه و هم محتوای رسانه را ایفا می‌کرد. درواقع متأسفانه ما از اقیانوس معارف و سیره رضوی برداشت زیادی نداشته‌ایم. تعبیر زیبایی از یکی از عزیزان دیدم که گفت، سال‌های سال فکر می‌کردم که امام رضا (ع) میهمان و ما میزبان او هستیم، ولی الآن متوجه شده‌ام که ما میهمان و ایشان میزبان ما هستند.
درواقع معارفی که ایشان ترویج کرده‌اند به‌قدری گسترده و متنوع است که ما خیلی از این داشته‌ها را هنوز احساس می‌کنیم و در مقابل کاری که می‌خواهیم انجام دهیم کم است. شخصیت امام رضا (ع) شخصیت بین‌المللی بوده است، شخصیتی که منحصر به خود و محیط اطرافشان نبوده است.

بنابراین ما سیره خلق و روش حضرت را عرصه سیاسی و بین‌الملل متناسب با درک، فهم و سلیقه مخاطبین مختلف اگر تطبیق نداده و ترویج نکنیم در حقیقت کاری که امام رضا (ع) از ما خواسته‌اند، نتوانسته‌ایم انجام دهیم. ما در حوزه‌های برون‌مرزی و در تعامل با مخاطبین متنوعی که داریم باید برای هر جامعه و هر مخاطب سیاست و برنامه جامعی برای نشر معارف رضوی داشته باشیم.

شبکه رادیویی و وب‌سایت‌های مختلف داریم

ما 14 شبکه تلویزیونی و 34 شبکه رادیویی به زبان‌های مختلف و همین تعداد وب‌سایت‌های مختلف داریم که مجموعه این‌ها مأموریت برون‌مرزی رسانه‌های جمهوری اسلامی ایران را تشکیل می‌دهند.
برای برخی از شبکه‌ها وظیفه فرهنگی عمومی معارفی تعریف‌شده است، مثل شبکه الکوثر مثل شبکه سحر برخی شبکه‌ها بنا بر تعریف آن بیشتر شکل سیاسی، تحلیلی و خبری پیداکرده‌اند، مثل شبکه پرس تی وی، شبکه العالم شبکه اسپن تی وی که به زبان اسپانیولی است.
بعضی از شبکه‌های دیگر هم هستند که اساساً فقط و فقط باهدف نشر معارف دینی برای جامعه غیر متدین به‌ویژه برای نسل جوان جامعه غربی که مخاطب دو پیام مقام معظم رهبری هم بودند، طراحی‌شده که کیو فورتی یکی از این‌هاست که جدیداً راه‌اندازی شده است.
این شبکه فقط پخش اینترنتی دارد و در فضای شبکه‌های اجتماعی فعالیت می‌کند. منتهی این راه‌اندازی دلیل نمی‌شود که ما از شبکه‌های سنتی خودمان استفاده نکنیم. مثلاً شبکه اسپن تی وی مخاطب آن‌یک جامعه سکولار آمریکای لاتین است که اگر بخواهیم مخاطبان مسلمان آن را بشماریم شاید صد هزار نفر هم نشوند.
اما در آنجا با شیوه‌ای متفاوت برنامه‌های ویژه‌ای داریم و برخی از سریال‌های ایرانی را که پخش می‌کنیم ولابلای آن مفاهیم دینی را قرار می‌دهیم اما هیچ‌کدام از این‌ها جای آن کاری را که باید برای معارف رضوی انجام دهد، نمی‌گیرد.

فعالیت‌های خوبی با آستان قدس رضوی داشته‌ایم
ما با آستان قدس رضوی فعالیت‌های متنوع، و همکاری‌های مشترک زیادی داریم. درخواست‌هایی را از طرف آنان داشته‌ایم. آستان قدس مرکزی به نام مرکز بین‌الملل دارند. مرکز رسانه‌ای و یک تعامل تعریف‌شده برون‌مرزی با آنان وجود دارد.
اما برای جشنواره امام رضا (ع)، دهه کرامت و فعالیت‌های مختلف، ژانرهای مختلف فرهنگی هنری که در داخل کشور بعضاً در خارج از کشور هم صورت می‌گیرد، تاکنون هیچ تماس مفید، سازنده و تعریف‌شده بین ما این جشنواره نشده است.

ما حتی پیشنهاد دادیم، لااقل برنامه اختتامیه شما را پوشش دهیم، دوستان روابط عمومی گفتند، نه اصلاً نیازی نداریم

ما حتی پیشنهاد دادیم، لااقل برنامه اختتامیه شما را پوشش دهیم، دوستان روابط عمومی گفتند، نه اصلاً نیازی نداریم، مدیر شبکه تشریف بیاورند و فقط میهمان ما باشند. اتفاقاً برای این‌که مطمئن شوم از شبکه‌ها حتی العالم و الکوثرتک تک سؤال کردم، از روابط عمومی‌ها پرسیدم ما چه‌کار تعریف‌شده منسجم و منظمی با این دوستان داشته‌ایم. گفتند نه چیزی خواسته‌اند و نه کار مشترکی را تعریف کرده‌اند. تابه‌حال هر کاری انجام‌شده بر اساس مأموریت ذاتی ما بوده است، ولی تاکنون کار مشترکی تاکنون انجام‌نشده است.

من هم مثل شما خیلی تعجب کردم مگر امکان دارد جشنواره‌ای در مورد امام رضا (ع) و آن‌هم در سطح بین‌المللی تعریف شود و با میزبانی یک بنیاد بین‌المللی برگزار شود، اما بخش رسانه‌ای برون‌مرزی جمهوری اسلامی در آن شریک نباشد؟
از این فرصت می‌خواهم استفاده کنم که ماهی را هر موقع از آب بگیرید تازه است. فرهنگ رضوی آن‌قدر جای کار دارد که ما هر وقت شروع بکنیم، سال‌های سال جای تحقیق و پژوهش دارد، من این پیشنهاد را مطرح می‌کنم و خواهش می‌کنم جدی گرفته شود.
ظرفیت‌های برون‌مرزی جمهوری اسلامی درست است که در مقابل رقبا و دشمنان خیلی راه داریم تا به آن‌ها برسیم، اما در حد رسانه‌ای ما کارهای بسیار ارزشمند و فاخری را در مقایسه با سایر رسانه‌های داخلی خودمان انجام می‌دهیم، تأثیرگذار بوده و ضریب نفوذ بالایی هم داریم.
ما الآن در حال راه‌اندازی شبکه تلویزیونی برای آفریقا هستیم به زبان اوسا به نام اوسا تی وی که کل منطقه غرب و شرق آفریقا را پوشش خوبی می‌دهد، الآن در مرحله پخش اینترنتی آن هستیم تا ان شاالله تا اواخر سال پخش رسمی آن نیز شروع شود.

کارگروه مشترکی میان بنیاد امام رضا(ع) و رسانه‌های برون‌مرزی تعریف شود

ظرفیت‌های ما به‌ویژه در منطقه شبه‌قاره ما با یک جمعیت بالقوه 400 میلیونی دوستداران پروپاقرص شیعه اهل‌بیتی روبرو هستیم که هر چه ما آنان را تغذیه می‌کنیم، بازهم نیاز و احتیاج دارند که برای آنان محتوا تولید شود. یا حتی در اروپا و آمریکای لاتین که فکر می‌کنیم مخاطب معارفی نداریم، این مطالب برایشان جذاب
ما بزرگ‌ترین ظلمی که می‌توانیم در حق امام رضا (ع) بکنیم این است که امام رضا (ع) را در ایران و در مشهد نگه‌داریم. شخصیت امام رضا (ع) شخصیت بین‌المللی و جهانی است، حتی فراتر از شیعه و اسلام است.
است چون تاکنون نشنیده‌اند. من درخواستم این است که از این ظرفیت استفاده شود، این ظرفیت دیده شود، یک کارگروه مشترک تعریف شود از طریق رسانه‌های برون‌مرزی جمهوری اسلامی و این فعالیت بابرکتی که سال‌های سال ادامه دارد.
ما بزرگ‌ترین ظلمی که می‌توانیم در حق امام رضا (ع) بکنیم این است که امام رضا (ع) را در ایران و در مشهد نگه‌داریم. شخصیت امام رضا (ع) شخصیت بین‌المللی و جهانی است، حتی فراتر از شیعه و اسلام است.

اگر پنجره‌های کار بین‌المللی و مدیریت افکار عمومی جهانی را در خدمت امام رضا (ع) قرار ندهیم در حق ایشان ظلم کرده‌ایم. ما هرچه داریم در اختیار این دوستان و همکاران عزیز برای معرفی سیره و روش حضرت رضا (ع) است.

مدل عرضه معارف رضوی در قالب‌هایی که می‌توانیم مستقیم و بدون واسطه ارائه کنیم مثل شبکه العالم و الکوثر یک مقدار نیاز به بازنگری دارد، چرا این اتفاق نمی‌افتد؟

این پیشنهاد ما به آستان قدس، دوستان و شماست یکی از دلایل متوقف شدن این برنامه‌ها ناشی از فضای محیطی ما بود، به‌هرحال تنش‌هایی که در ارتباط مسائل سیاسی ایران پیش آمد، دیگر دسترسی به آن شخصیت‌هایی که در طرف مقابل می‌آمدند، فراهم نبود. یک مقدار مسئولان جمهوری اسلامی به صلاح نمی‌دانستند که آن افراد بیایند و مطرح بشوند که البته غلط بود.
من همچنان معتقدم که جزو وظایف ذاتی ماست و همچنان باید این کار انجام شود. از طرف دیگر برخی چهره‌هایی که در الکوثر مطرح می‌شدند، جوری احساس استقلال رأی کرده و خود را بالا کشیدند که حتی بالاتر از سیاست‌های الکوثر و نظام بودند و برنامه‌های آنان متوقف شد.

این موضوع باید آسیب‌شناسی شود که چرا به این سرنوشت دچار شد؟ ما باید در قالب برنامه‌ای گفتگو محور یا مناظره‌ای بخواهیم فرهنگ رضوی و سیره امام رضا (ع) و عناصر اعتقادی را معرفی کنیم، این‌یکی از عناصر محدودکننده بود.
مثلاً برای معرفی آنچه در اطراف دستگاه امام رضا (ع) ایجادشده است، مانند هنر، فن، تاریخ، معماری شعر ادب این‌ها چیزهایی است که می‌توان کارکرد. الآن ما هر سریالی که در صداوسیما برای ائمه می‌سازیم، نظر درست آن است که مستقیماً به سراغ آن امام نرویم. یک داستانی را در حاشیه‌اش بگیریم که به بهانه آن داستان مثل داستان مختار و مسافر ری و بر اساس آن امام و سیره آن را معرفی کنیم.
 خصوصیات معصومین آن‌قدر برجسته است که ما کوچک‌تر از آن هستیم که آنان را سوژه برنامه‌ها بکنیم. اما این کار را می‌توانیم انجام دهیم که در حواشی آن معصوم و افرادی که مرتبط با معصوم هستند شخصیت آنان را دنبال کنیم.

ظرفیت شبکه‌های برون‌مرزی را جدی بگیریم

ما می‌توانیم آن چیزی را که از فرهنگ، هنر، ادب و آثار تمدنی که اطراف آن شخصیت معصوم مثل امام رضا (ع) وجود دارد یا مثلاً معماری آستان قدس رضوی و اشعاری که در وصف امام رضا (ع) سروده شده است، داستان‌ها و اسطوره‌هایی که در باورهای مردم وجود دارد. همین‌که مردم می‌آیند دخیل می‌بندند و شفا می‌گیرند، این‌ها مواردی است که ممکن است به زندگی و شخص امام رضا (ع) مربوط نباشد، اما حول‌وحوش شخصیت ایشان در طول این صدها سال شکل‌گرفته است. به نظر می‌رسد در این رابطه‌ها باید کارکرد. برنامه‌هایی هم که شما نام بردید در شبکه پرس تی وی که با مخاطبان غرب سروکار دارد بیشتر غیرمستقیم به این شخصیت می‌پردازد.
ما بیش از ده برنامه فاخر در مورد ایران تولید و در سایر شبکه‌ها نیز زبان گردانی شد، متمرکز روی این مسئله بوده است. یعنی فرهنگ، هنر و تمدنی که در حاشیه شخصیت امام رضا (ع) قابل‌بررسی است این به نظر می‌رسد یکی از کارهایی است که باید انجام شود.
من درخواست دارم اهمیت و ظرفیت شبکه‌های برون‌مرزی را دوستان جدی بگیرند و وظیفه دینی، شرعی و انقلابی ما این است که در خدمت معارف و سیره حضرت رضا (ع) باشیم.

گزارش از: سرویس جهان اسلام خبرگزاری رضوی
آخرین ویرایش: شنبه 13 مرداد 1397
Share
  یادآوری: درج رتبه  ای موضوعات و رویدادها و مناسبات بین المللی مشهد از آن سو برای پژوهشگران و علاقه مندان رصد تعاملات روابط خارجی این کلان شهر اهمیت دارد که با کلیک بر روی هر گزینه، تمامی پست هایی که مرتبط با آن موضوع هستند، به ترتیب درج به نمایش در خواهند آمد اما نکته ی مهمتر، نمایش  سرفصل ها به ترتیب رتبه و فراوانی هر موضوع، است که خود حکایت از فعال یا نیمه فعال و یا غیرفعال بودن آن حوزه دارد. ضمناً: 1- «دیپلماسی  ها» پررنگتر  در این بخش متمایز شده اند. 2- این اطلاعات، تا تاریخ هشتم تیرماه  1398 به روز شده است!

کل رویدادها و مناسبات:  4.980
  اخبار  3618     بین   الملل  2992     آسیا  2514     مراسم   بین المللی / داخل و خارج  1005     دیپلماسی دانشگاهی  730     دیپلماسی زیارت،   زائر/ امام رضا(ع)   712     دیپلماسی اقتصادی  698     افتخارات   / خبرخوش/ مفاخر  663     جهان   اسلام  648     دیپلماسی گردشگری  602     دیپلماسی علمی  596     میهمان   / میهمانان خارجی  588     اروپا  555     دیپلماسی دینی   (مذهبی و قرآنی)   531     دیپلماسیفرهنگی  508     دیپلماسی آموزشی  506     آیا   می دانید که مشهد/ آمارها  465     دانشگاه   فردوسی مشهد  424     شهرداری   مشهد  363     تصاویر   / گزارش های تصویری  356     آستان   قدس رضوی  352     دیپلماسی نمایشگاهی  303     استانداری   خراسان رضوی  280     عراق  274     سرمایه   گذاری داخلی  255     دیپلماسی شهری  245     پاکستان  243     جلسات،ملاقات،   بازدید، سفر، نمایشگاه/ داخل و خارج  240     دیپلماسی سیاسی  238     دیپلماسی هنری    227     افغانستان  227     دیپلماسی ورزشی  223     صادرات   و واردات  220     دیپلماسی سلامت،   پزشکی و بهداشت  210     دیپلماسی عمومی   (حاکمیتی و ملی)192   استاندار  188     آفریقا  185     دیپلماسی اجتماعی  178     دیپلماسی حمل   و نقل (هوایی، ریلی و زمینی)   161     سفارت،   سفیر، کاردار، رایزن، سرکنسول  161     مشهد   2017  139     ادامه ...
  نتایج رتبه بندی موضوعات:  تا 23 فروردین 98 | تا 9 اسفند 97 | تا 2 آذر 97 | تا 23 آذر 97
اندیشکده بین المللی فرهیخت، دعوت به همکاری می نماید: از سطح اندیشه و پژوهش گرفته که مخاطب آن محققان، نویسندگان، اساتید مجرب دانشگاه، فضلای معظم حوزه، مدیران، کارشناسان و پیش کسوتان در رشته های مختلف، دانشجویان و دانش آموزان و در کل، تمامی دغدغه داران توسعه ی روابط خارجی مشهد با جهان پیرامون هستند، تا سطح اجرایی که شامل فعالان و کاربران ساده وب و علاقه مندان به درج محتوا در وبگاه اینترنتی اندیشکده است. توضیح بیشتر بخش اجرایی آن که، شدیداً نیازمند همکاری افتخاری آن دسته از آقایان و خانم های دلداده و سرسپرده به امام مهربانی ها حضرت امام رضا(ع) هستیم که حاضرند همچون پژوهشگران داخلی و خارجی این اندیشکده، به عشق آن امام همام، در شناسایی و رصد و نیز درج کلیه ی رویدادها و مناسبات بین المللی کلان شهر رضوی از منابع مختلف بویژه در بستر اینترنت به ما کمک کرده و حتی از طریق نصب یک اپلیکیشن ساده در گوشی همراه یا تبلت خود، نسبت به درج محتوا در وبگاه اقدام نمایند. بدیهی است در صورت تمایل نویسنده یا تهیه کننده مطالب، نام وی به عنوان ارسال کننده در کلیه ی پست های منتشره به نمایش در خواهد آمد. برای ارتباط گیری با مدیر تارنما، از طریق سیستم پاسخگویی آنلاین می توانید اقدام فرمایید. مأجور باشید


عضویت در اندیشکده بین المللی فرهیخت
ارزیابی، رصد و پایش رویدادها، مناسبات بین المللی و روابط خارجی شهر امام مهربانی ها تا
8 تیرماه 98
نمایه فعالان دیپلماسی علم، آموزش و فناوری، با اولویت «آینده پژوهی» و با محوریت «اقتصاد دانش»
نمایه فعالان دیپلماسی عمومی و شهری، اقتصادی، سیاسی، رسانه و ورزش با اولویت «ارتباطات» و با محوریت «اقتصاد شهر»
نمایه فعالان دیپلماسی فرهنگی و اجتماعی، هنری و نمایشگاهی با اولویت جامعه پویا و با محوریت   «اقتصاد فرهنگ»
نمایه فعالان دیپلماسی زیارت و خدمات گردشگری » با اولویت «تکریم زوار خارجی» و با محوریت «اقتصاد زائر»