اندیشکده بین المللی فرهیخت

رصدخانه توسعه روابط خارجی مشهد

درگاه خادمان بین المللی رضوی

http://www.farhikhtt.ir

رویدادی ارزشمند در عرصه

توسعه گردشگر سلامت

گشایش نخستین بیمارستان خصوصی و تخصصی چشم‌ پزشکی شرق کشور

با برنامه ریزی های صورت گرفته در بحث توریست درمانی و گردشگری سلامت، پیش‌بینی می شود که بیش از 40 درصد از مراجعه‌کنندگان به بیمارستان، از میان گردشگران خارجی و زائران غیر ایرانی بویژه از کشورهای حاشیه خلیج فارس باشند

در یک نگاه: 10 کلینیک‌ و پاراکلینیک، بخش های بینایی‌سنجی، تصویربرداری و بستری، 8 اتاق عمل و 19 اتاق دو تخته و...

اعتبار هزینه شده: 50 میلیارد تومان توسط بخش خصوصی در زمینی به عرض 2000 متر و زیربنای 2500 متر در هفت طبقه

زمان برگزاری مراسم: جمعه دوم شهریور ماه 97، همزمان با هفته دولت، مشهد مقدس

سخنران ویژه مراسم افتتاحیه: دکتر قاضی زاده هاشمی، وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

رصد دیپلماسی عمومی و شهری، اقتصادی، سیاسی و رسانه با اولویت «ارتباطات» و با محوریت «اقتصاد شهر»

از زمان تصدی مهندس «تقی زاده خامسی» به عنوان شهردار مشهد، فعالیت های بین المللی شهر از شتاب ارزشمندی برخوردار شده و غیر از ماه مبارک رمضان که چراغ روابط خارجی شهر کلاً خاموش بود، این روزها شاهد اوج گیری فعالیت ها هستیم که کثرت آنها در تارنمای فرهیخت گویاست. لذا به سهم خود از:

مجموعه بزرگ شهرداری مشهد

عمیقاً سپاسگزاریم!

رصد دیپلماسی علم، آموزش، پژوهش و فناوری، با اولویت «آینده پژوهی» و با محوریت «اقتصاد دانش»

برگزاری نشست بررسی ظرفیت‌های همکاری میان دانشگاه‌های ایران و هند و همکاری مشترک ایران و هند برای انجام 12 طرح پژوهشی همچنین تدارک دیدار صمیمی شهردار مشهد با 15 تن از فارسی آموزان دانشگاه از جمله اقدامات ارزشمند و تحسین برانگیزی است که ما را به تکریم و تعظیم وا می دارد. لذا به سهم خود از:

دانشگاه فردوسی مشهد

عمیقاً سپاسگزاریم!

رصد دیپلماسی فرهنگی و اجتماعی، هنری و نمایشگاهی با اولویت «جامعه پویا» و با محوریت «اقتصاد فرهنگ»

مشهد دارای ظرفیت‌های بین‌المللی بسیاری است / ضرورت بهره‌گیری از دیپلماسی فرهنگی به عنوان استراتژی ... این فرازها، جدیدترین سخنرانی های آقای دکتر مروارید مدیرکل جدید ارشاد استان است. اما با گذشت 71 روز، متأسفانه هنوز هیچ اقدامی با رویکرد بین المللی از این اداره کل شاهد نبودیم و فقط در حد حمایت های کلامی بوده است. لذا از:

اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان

عمیقاً گلایه مندیم!

رصد دیپلماسی زیارت و خدمات گردشگری با اولویت تکریم «زوار خارجی» و با محوریت «اقتصاد زائر»

اداره زائران غیرایرانی آستان قدس رضوی در دهه کرامت97، واقعاً خوش درخشید. برنامه ریزی برای بهره مندی معنوی 158 هزار زائر خارجی از برنامه های حرم مطهر رضوی ویژه عرب زبانان، اردو زبانان، آذری زبانان، انگلیسی زبانان و فارسی زبانان مقیم کشورهای دیگر براستی ستودنی است. لذا به سهم خود از خادمان بین المللی حضرت در:

مجموعه بزرگ آستان قدس رضوی

عمیقاً سپاسگزاریم!

معاون برون‌مرزی صداوسیما و مدیر شبکه انگلیسی زبان پرس تی وی: شخصیت امام رضا(ع) بین‌المللی است / گلایه از بنیاد بین المللی امام رضا(ع)

   |  چهارشنبه 10 مرداد 1397
align=bottom
دکتر پیمان جبلی ضمن مصاحبه با خبرگزاری رضوی، از بنیاد بین المللی امام رضا(ع) چنین گلایه کرده است: ما حتی پیشنهاد دادیم، لااقل برنامه اختتامیه شما را پوشش دهیم، دوستان روابط عمومی گفتند، نه اصلاً نیازی نداریم! مدیر شبکه تشریف بیاورند و فقط میهمان ما باشند! من هم مثل شما خیلی تعجب کردم مگر امکان دارد جشنواره‌ای در مورد امام رضا (ع) و آن هم در سطح بین‌المللی تعریف و با میزبانی یک بنیاد بین‌المللی برگزار شود،...
...  اما بخش رسانه‌ای برون‌مرزی ج.اسلامی در آن شریک نباشد؟ اما ما فعالیت‌های مشترک خوبی با مرکز بین الملل آستان قدس رضوی داشته‌ایم. معاون برون‌مرزی سازمان صداوسیما با بیان این که امام رضا (ع) یک شخصیت بین‌المللی است، تأکید کرد: حضرت ثامن‌الحجج هم رسانه و هم محتواست. حضرت ثامن‌الحجج هم رسانه و هم محتواست. دکتر پیمان جبلی مدیر شبکه پرس تی وی (متولد ۱۳۴۵ در تهران)، استاد دانشگاه، کارشناس و تحلیلگر مسائل سیاسی است و سفیر جمهوری اسلامی ایران در تونس نیز بوده است. وی در گفتگویی با خبرنگار خبرگزاری رضوی به پرسش‌های ما پاسخ داد:

- چه‌کارهایی می‌توانیم انجام دهیم تا معارف دینی و علی‌الخصوص معارف رضوی در سطح بین‌المللی عرضه شود، برنامه‌های متعددی در این زمینه‌داریم، پیشنهاد شما برای این‌که معارف درونی ما که ارزش‌های جهانی هم دارد برای مخاطبان در جهان قابل‌فهم و قابل‌تحسین باشد، چیست؟

ابتدا به شخصیت حضرت ثامن‌الحجج اشاره می‌کنم که شخصیت، منش و مدیریت افکار عمومی ایشان ما را به اینجا می‌رساند که امام رضا (ع) هم رسانه و هم محتوا بوده‌اند. یعنی سیره رضوی با روش‌های ترویج دینی که ایشان در نظر گرفته بودند به‌عنوان عالم آل محمد، به همین دلیل ثامن‌الحجج اطلاق می‌شود. امام با مناظره‌های بسیار عمیقی که با اصحاب فکر، اندیشه و مذاهب دیگر داشتند، این الگو را به ما می‌دهد که حضرت رضا (ع) هم نقش رسانه و هم محتوای رسانه را ایفا می‌کرد. درواقع متأسفانه ما از اقیانوس معارف و سیره رضوی برداشت زیادی نداشته‌ایم. تعبیر زیبایی از یکی از عزیزان دیدم که گفت، سال‌های سال فکر می‌کردم که امام رضا (ع) میهمان و ما میزبان او هستیم، ولی الآن متوجه شده‌ام که ما میهمان و ایشان میزبان ما هستند.
درواقع معارفی که ایشان ترویج کرده‌اند به‌قدری گسترده و متنوع است که ما خیلی از این داشته‌ها را هنوز احساس می‌کنیم و در مقابل کاری که می‌خواهیم انجام دهیم کم است. شخصیت امام رضا (ع) شخصیت بین‌المللی بوده است، شخصیتی که منحصر به خود و محیط اطرافشان نبوده است.

بنابراین ما سیره خلق و روش حضرت را عرصه سیاسی و بین‌الملل متناسب با درک، فهم و سلیقه مخاطبین مختلف اگر تطبیق نداده و ترویج نکنیم در حقیقت کاری که امام رضا (ع) از ما خواسته‌اند، نتوانسته‌ایم انجام دهیم. ما در حوزه‌های برون‌مرزی و در تعامل با مخاطبین متنوعی که داریم باید برای هر جامعه و هر مخاطب سیاست و برنامه جامعی برای نشر معارف رضوی داشته باشیم.

شبکه رادیویی و وب‌سایت‌های مختلف داریم

ما 14 شبکه تلویزیونی و 34 شبکه رادیویی به زبان‌های مختلف و همین تعداد وب‌سایت‌های مختلف داریم که مجموعه این‌ها مأموریت برون‌مرزی رسانه‌های جمهوری اسلامی ایران را تشکیل می‌دهند.
برای برخی از شبکه‌ها وظیفه فرهنگی عمومی معارفی تعریف‌شده است، مثل شبکه الکوثر مثل شبکه سحر برخی شبکه‌ها بنا بر تعریف آن بیشتر شکل سیاسی، تحلیلی و خبری پیداکرده‌اند، مثل شبکه پرس تی وی، شبکه العالم شبکه اسپن تی وی که به زبان اسپانیولی است.
بعضی از شبکه‌های دیگر هم هستند که اساساً فقط و فقط باهدف نشر معارف دینی برای جامعه غیر متدین به‌ویژه برای نسل جوان جامعه غربی که مخاطب دو پیام مقام معظم رهبری هم بودند، طراحی‌شده که کیو فورتی یکی از این‌هاست که جدیداً راه‌اندازی شده است.
این شبکه فقط پخش اینترنتی دارد و در فضای شبکه‌های اجتماعی فعالیت می‌کند. منتهی این راه‌اندازی دلیل نمی‌شود که ما از شبکه‌های سنتی خودمان استفاده نکنیم. مثلاً شبکه اسپن تی وی مخاطب آن‌یک جامعه سکولار آمریکای لاتین است که اگر بخواهیم مخاطبان مسلمان آن را بشماریم شاید صد هزار نفر هم نشوند.
اما در آنجا با شیوه‌ای متفاوت برنامه‌های ویژه‌ای داریم و برخی از سریال‌های ایرانی را که پخش می‌کنیم ولابلای آن مفاهیم دینی را قرار می‌دهیم اما هیچ‌کدام از این‌ها جای آن کاری را که باید برای معارف رضوی انجام دهد، نمی‌گیرد.

فعالیت‌های خوبی با آستان قدس رضوی داشته‌ایم
ما با آستان قدس رضوی فعالیت‌های متنوع، و همکاری‌های مشترک زیادی داریم. درخواست‌هایی را از طرف آنان داشته‌ایم. آستان قدس مرکزی به نام مرکز بین‌الملل دارند. مرکز رسانه‌ای و یک تعامل تعریف‌شده برون‌مرزی با آنان وجود دارد.
اما برای جشنواره امام رضا (ع)، دهه کرامت و فعالیت‌های مختلف، ژانرهای مختلف فرهنگی هنری که در داخل کشور بعضاً در خارج از کشور هم صورت می‌گیرد، تاکنون هیچ تماس مفید، سازنده و تعریف‌شده بین ما این جشنواره نشده است.

ما حتی پیشنهاد دادیم، لااقل برنامه اختتامیه شما را پوشش دهیم، دوستان روابط عمومی گفتند، نه اصلاً نیازی نداریم

ما حتی پیشنهاد دادیم، لااقل برنامه اختتامیه شما را پوشش دهیم، دوستان روابط عمومی گفتند، نه اصلاً نیازی نداریم، مدیر شبکه تشریف بیاورند و فقط میهمان ما باشند. اتفاقاً برای این‌که مطمئن شوم از شبکه‌ها حتی العالم و الکوثرتک تک سؤال کردم، از روابط عمومی‌ها پرسیدم ما چه‌کار تعریف‌شده منسجم و منظمی با این دوستان داشته‌ایم. گفتند نه چیزی خواسته‌اند و نه کار مشترکی را تعریف کرده‌اند. تابه‌حال هر کاری انجام‌شده بر اساس مأموریت ذاتی ما بوده است، ولی تاکنون کار مشترکی تاکنون انجام‌نشده است.

من هم مثل شما خیلی تعجب کردم مگر امکان دارد جشنواره‌ای در مورد امام رضا (ع) و آن‌هم در سطح بین‌المللی تعریف شود و با میزبانی یک بنیاد بین‌المللی برگزار شود، اما بخش رسانه‌ای برون‌مرزی جمهوری اسلامی در آن شریک نباشد؟
از این فرصت می‌خواهم استفاده کنم که ماهی را هر موقع از آب بگیرید تازه است. فرهنگ رضوی آن‌قدر جای کار دارد که ما هر وقت شروع بکنیم، سال‌های سال جای تحقیق و پژوهش دارد، من این پیشنهاد را مطرح می‌کنم و خواهش می‌کنم جدی گرفته شود.
ظرفیت‌های برون‌مرزی جمهوری اسلامی درست است که در مقابل رقبا و دشمنان خیلی راه داریم تا به آن‌ها برسیم، اما در حد رسانه‌ای ما کارهای بسیار ارزشمند و فاخری را در مقایسه با سایر رسانه‌های داخلی خودمان انجام می‌دهیم، تأثیرگذار بوده و ضریب نفوذ بالایی هم داریم.
ما الآن در حال راه‌اندازی شبکه تلویزیونی برای آفریقا هستیم به زبان اوسا به نام اوسا تی وی که کل منطقه غرب و شرق آفریقا را پوشش خوبی می‌دهد، الآن در مرحله پخش اینترنتی آن هستیم تا ان شاالله تا اواخر سال پخش رسمی آن نیز شروع شود.

کارگروه مشترکی میان بنیاد امام رضا(ع) و رسانه‌های برون‌مرزی تعریف شود

ظرفیت‌های ما به‌ویژه در منطقه شبه‌قاره ما با یک جمعیت بالقوه 400 میلیونی دوستداران پروپاقرص شیعه اهل‌بیتی روبرو هستیم که هر چه ما آنان را تغذیه می‌کنیم، بازهم نیاز و احتیاج دارند که برای آنان محتوا تولید شود. یا حتی در اروپا و آمریکای لاتین که فکر می‌کنیم مخاطب معارفی نداریم، این مطالب برایشان جذاب
ما بزرگ‌ترین ظلمی که می‌توانیم در حق امام رضا (ع) بکنیم این است که امام رضا (ع) را در ایران و در مشهد نگه‌داریم. شخصیت امام رضا (ع) شخصیت بین‌المللی و جهانی است، حتی فراتر از شیعه و اسلام است.
است چون تاکنون نشنیده‌اند. من درخواستم این است که از این ظرفیت استفاده شود، این ظرفیت دیده شود، یک کارگروه مشترک تعریف شود از طریق رسانه‌های برون‌مرزی جمهوری اسلامی و این فعالیت بابرکتی که سال‌های سال ادامه دارد.
ما بزرگ‌ترین ظلمی که می‌توانیم در حق امام رضا (ع) بکنیم این است که امام رضا (ع) را در ایران و در مشهد نگه‌داریم. شخصیت امام رضا (ع) شخصیت بین‌المللی و جهانی است، حتی فراتر از شیعه و اسلام است.

اگر پنجره‌های کار بین‌المللی و مدیریت افکار عمومی جهانی را در خدمت امام رضا (ع) قرار ندهیم در حق ایشان ظلم کرده‌ایم. ما هرچه داریم در اختیار این دوستان و همکاران عزیز برای معرفی سیره و روش حضرت رضا (ع) است.

مدل عرضه معارف رضوی در قالب‌هایی که می‌توانیم مستقیم و بدون واسطه ارائه کنیم مثل شبکه العالم و الکوثر یک مقدار نیاز به بازنگری دارد، چرا این اتفاق نمی‌افتد؟

این پیشنهاد ما به آستان قدس، دوستان و شماست یکی از دلایل متوقف شدن این برنامه‌ها ناشی از فضای محیطی ما بود، به‌هرحال تنش‌هایی که در ارتباط مسائل سیاسی ایران پیش آمد، دیگر دسترسی به آن شخصیت‌هایی که در طرف مقابل می‌آمدند، فراهم نبود. یک مقدار مسئولان جمهوری اسلامی به صلاح نمی‌دانستند که آن افراد بیایند و مطرح بشوند که البته غلط بود.
من همچنان معتقدم که جزو وظایف ذاتی ماست و همچنان باید این کار انجام شود. از طرف دیگر برخی چهره‌هایی که در الکوثر مطرح می‌شدند، جوری احساس استقلال رأی کرده و خود را بالا کشیدند که حتی بالاتر از سیاست‌های الکوثر و نظام بودند و برنامه‌های آنان متوقف شد.

این موضوع باید آسیب‌شناسی شود که چرا به این سرنوشت دچار شد؟ ما باید در قالب برنامه‌ای گفتگو محور یا مناظره‌ای بخواهیم فرهنگ رضوی و سیره امام رضا (ع) و عناصر اعتقادی را معرفی کنیم، این‌یکی از عناصر محدودکننده بود.
مثلاً برای معرفی آنچه در اطراف دستگاه امام رضا (ع) ایجادشده است، مانند هنر، فن، تاریخ، معماری شعر ادب این‌ها چیزهایی است که می‌توان کارکرد. الآن ما هر سریالی که در صداوسیما برای ائمه می‌سازیم، نظر درست آن است که مستقیماً به سراغ آن امام نرویم. یک داستانی را در حاشیه‌اش بگیریم که به بهانه آن داستان مثل داستان مختار و مسافر ری و بر اساس آن امام و سیره آن را معرفی کنیم.
 خصوصیات معصومین آن‌قدر برجسته است که ما کوچک‌تر از آن هستیم که آنان را سوژه برنامه‌ها بکنیم. اما این کار را می‌توانیم انجام دهیم که در حواشی آن معصوم و افرادی که مرتبط با معصوم هستند شخصیت آنان را دنبال کنیم.

ظرفیت شبکه‌های برون‌مرزی را جدی بگیریم

ما می‌توانیم آن چیزی را که از فرهنگ، هنر، ادب و آثار تمدنی که اطراف آن شخصیت معصوم مثل امام رضا (ع) وجود دارد یا مثلاً معماری آستان قدس رضوی و اشعاری که در وصف امام رضا (ع) سروده شده است، داستان‌ها و اسطوره‌هایی که در باورهای مردم وجود دارد. همین‌که مردم می‌آیند دخیل می‌بندند و شفا می‌گیرند، این‌ها مواردی است که ممکن است به زندگی و شخص امام رضا (ع) مربوط نباشد، اما حول‌وحوش شخصیت ایشان در طول این صدها سال شکل‌گرفته است. به نظر می‌رسد در این رابطه‌ها باید کارکرد. برنامه‌هایی هم که شما نام بردید در شبکه پرس تی وی که با مخاطبان غرب سروکار دارد بیشتر غیرمستقیم به این شخصیت می‌پردازد.
ما بیش از ده برنامه فاخر در مورد ایران تولید و در سایر شبکه‌ها نیز زبان گردانی شد، متمرکز روی این مسئله بوده است. یعنی فرهنگ، هنر و تمدنی که در حاشیه شخصیت امام رضا (ع) قابل‌بررسی است این به نظر می‌رسد یکی از کارهایی است که باید انجام شود.
من درخواست دارم اهمیت و ظرفیت شبکه‌های برون‌مرزی را دوستان جدی بگیرند و وظیفه دینی، شرعی و انقلابی ما این است که در خدمت معارف و سیره حضرت رضا (ع) باشیم.

گزارش از: سرویس جهان اسلام خبرگزاری رضوی
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.


عضویت در اندیشکده ی فرهیخت

ارزیابی و رصد رویدادها و مناسبات بین المللی مشهد تا مرداد ماه 1397


نمایه فعالان دیپلماسی عمومی و شهری، اقتصادی، سیاسی و رسانه با اولویت «ارتباطات» و با محوریت «اقتصاد شهر»نمایه فعالان دیپلماسی علم، آموزش و فناوری، با اولویت «آینده پژوهی» و با محوریت «اقتصاد دانش»

نمایه فعالان دیپلماسی فرهنگی و اجتماعی، هنری و نمایشگاهی با اولویت جامعه پویا و با محوریت   «اقتصاد فرهنگ»

نمایه فعالان دیپلماسی زیارت و خدمات گردشگری » با اولویت «تکریم زوار خارجی» و با محوریت «اقتصاد زائر»