اندیشکده بین المللی فرهیخت 

  نخستین دیده بان توسعه روابط خارجی مشهد 
  قدیمی ترین درگاه مطالعات راهبردی رویکرد بین المللی شهر 
www.farhikhtt.ir  

رقابت «شورای شهر مشهد» با «بیمارستان رضوی» در زدن تیرهای خلاص به نهال تازه جان گرفته «زائر سلامت»! یکی با «دلار» و دیگری با «یورو»!  

برترین های دیپلماسی

جمعه 21 13 دی 1397 | شورای شهر هزینه مسافران خارجی مشهد را افزایش ندهد. شورای شهر مشهد در آخرین جلسه علنی خود مصوبه‌ای داشت که باید گفت بدعتی تازه بوده و لازم است متولیان امور شهر و حتی استان نسبت به آن دقتی ... | به قلم علی محمدزاده

دوشنبه 16 مهر 1397 | نقدی بر یک خبر، هشتم مهرماه جاری، خبری بس عجیب و باورنکردنی، هرچند تیتر خبری چند رسانه شد، اما در هیاهوی افزایش افسارگسیخته ی ارز شوم - دلار سیاه - و الحاق کشور به کنوانسیون مبارزه با پولشویی و تأمین مالی ... | به قلم «عبدالرضا زرگری

چهارشنبه 11 مهر 1397 | عدم رعایت مطلوب اصول تشریفات روابط دیپلماتیک در دیدارهای مدیران دستگاه های اجرایی شهر و استان با مقامات عالی رتبه سیاسی و اجتماعی کشورها بویژه با سفرا و دیپلمات های ارشد سفارتخانه های خارجی ...| به قلم «عبدالرضا زرگری

دوشنبه 12 شهریور 1397 | چرا متولیان گردشگری استان به طور مطلق می گویند سرمایه گذاری در حوزه تأسیسات گردشگری اشباع شده؟! در حالی که باید بگویند فقط در لایه میانی یعنی هتل های 4 و 5 ستاره اشباع شدیم، اما در لایه بالا یعنی ...| به قلم «عبدالرضا زرگری

تحلیل فرهیخت: رقابت تنگاتنگ «شورای شهر مشهد» با «بیمارستان رضوی» در زدن تیرهای خلاص به نهال تازه جان گرفته «زوار غیرایرانی» و «زائر سلامت»! یکی با تبر «دلار» و دیگری با گیوتین «یورو»!

به قلم عبدالرضا زرگری | به نام خدایی که همه ی روزها، روزهای خوب اویند، اما نمی دانم چرا دوشنبه هایی که اتفاقاً مصادف با شانزدهم یا هفدهم هر ماه می شوند، برای دیده بانان رویکرد بین المللی و توسعه ی روابط خارجی مشهد، اینقدر پر اضطراب و پر دلهره می گذرند؟ دوشنبه هایی که یکی بخیر می گذرد، اما دیگری همچون این دوشنبه ی سیاه از اولین روز ماه جماد، نه! نه تنها بخیر نمی گذرد، که دو قبضه، مصداق اشد شرّ می شود! کمی رحم هم خوب چیزی است! بگذارید جای میخ اولی بر تابوت «زائر سلامت» مرهم بخورد، بعد مسمارهای دومی و سومی را به طور همزمان بکوبید! اینطوری مسلمانی تر است!... | دوشنبه 17 دی 1397

دیپلماسی ...

تشکیل اتاق مشترک ایران و تاجیکستان با هدف برگزاری نمایشگاه توسعه صادرات ایران در شهریور 97 - تاجیکستان

   |  شنبه 2 تیر 1397
مدیر امور بین الملل اتاق مشهد در نشست هماهنگی برگزاری نمایشگاه تاجیکستان که در اتاق مشهد برگزار شد گفت: اتاق بازرگانی ایران در جهت کمک و حمایت از بحث توسعه صادرات به تاجیکستان اقدام به تشکیل اتاق بازرگانی مشترک. بین ایران و تاجیکستان کرده است و از حاضران تقاضای ثبت نام در هیأت مؤسس این اتاق را نمود. به گزارش روابط عمومی اتاق مشهد، فرشید منوچهری با ذکر این نکته که تشکیل این اتاق می تواند...
... در حل مشکلات و توسعه و افزایش مبادلات تجاری دو کشور بسیار موثر باشد هدف از تشکیل این اتاق را دستیابی به بازارهای جدید برای کالاهای جدید عنوان کرد و افزود : این اتاق می تواند در حل مشکلات و توسعه و افزایش مبادلات تجاری دو کشور بسیار موثر باشد.

وی اظهار داشت: با توجه به توانمندی اقتصادی تولیدکنندگان جمهوری اسلامی ایران بر آن شدیم که کالای ایرانی را به بازارهای جهانی معرفی و از فرصت حضور در نمایشگاهها نیز حداکثر استفاده را ببریم .

وی افزود: بدون تردید نمایشگاه یکی از مهمترین عوامل ماندگاری و توسعه بنگاه های اقتصادی است و حضور در بازارهای جدید باعث افزایش تولید و بهره وری و تقویت برند می شود.

مدیر بین الملل اتاق مشهد با عنوان اینکه نمایشگاه ها مــرکزی برای تبادل اطلاعات و دستیابی به پــدیده های نوین علم و صنعت و انتقال فن آوری است یاد آور شد: نمایشگاه بین المللی مشهد با همکاری و مشارکت اتاق بازرگانی مشهد، نمایشگاه اختصاصی ایران در تاجیکستان را در شهریور امسال برگزار خواهد کرد. این نمایشگاه بر اساس تقاضای مسئولین بازرگانی کشور تاجیکستان که در دوازدهمین اجلاس همکاری مشترک دو کشور برگزار می گردد.

فرشید منوچهری با عنوان اینکه با توجه به حجم صادرات و تجربه موفق فعالان اقتصادی استان در کشور تاجیکستان و نیز اصرار مسئولین دو کشور بر افزایش مبادلات، این نمایشگاه فرصت خوبی برای توسعه اقتصادی به شمار می رود تاکید کرد : زمانی ما سومین شریک تجاری تاجیکستان بودیم اما متاسفانه چندین سال از این بازار دور ماندیم و حجم تجارت ما با این کشور کاهش یافت، امّا با نگرش مثبت مسئولین حجم تجارت بین دو کشور رو به افزایش گذاشته است .

وی تاکید کرد: ایجاد تنوع در کالاهای صادراتی و توجه به نیاز مردم این کشور و همچنین صدور کالاهای با کیفیت عواملی است که می تواند دوباره ما را به جایگاه قبلی باگرداند .   

سلطانی مدیر بازرگانی خارجی نمایشگاه بین المللی مشهد نیز با تاکید بر ضرورت توسعه صادرات می گوید: متاسفانه نمایشگاه بین المللی مشهد قریب 7 سال از بازار برگزاری نمایشگاه های خارجی به دور بوده است وعلیرغم اینکه بازار بین المللی مشهد عضو اتحادیه جهانی نمایشگاه ها(ufi)  است، متاسفانه در 7 سال گذشته هیچ رویداد خارجی در نمایشگاه بین المللی مشهد اتفاق نیفتاده است.

وی می گوید: اعتقاد ما این است که نمایشگاه یکی از ابزارهای بازاریابی است و تاکید ما بر برگزاری نمایشگاه به صرفه بودن آن نسبت به دیگر ابزارهای بازاریابی است.

وی ادامه می دهد: واقعیت این است که اکثر صادر کننده های ما از دل همین نمایشگاه ها بیرون آمده اند. در همین نمایشگاه ها با رقبای خارجی ارتباط برقرار کردند و همین ارتباطات به عقد قراردادهای تجاری منجر شده است.

وی در ادامه در مورد چگونگی برگزاری نمایشگاه در تاجیکستان می افزاید: دو تیم در تهران مستقر شده اند تا به تهران و استانهای غربی اطلاع رسانی کنند؛ چرا که عدم برگزاری نمایشگاه در سال های اخیر بسیاری از فعالان را از فضای نمایشگاه ها خارج کرده است.

وی ضمن ابراز تاسف از وقفه چند سال اخیر در برپایی نمایشگاه مشهد می گوید: علیرغم تلاش های بسیار برای تثبیت کارهای نمایشگاهی، بسیاری از فعالان بخش خصوصی  در این رابطه به صورت شخصی کار می کنند اما خوشبختانه در همین فرصت محدود ما توانستیم تیمی را سازماندهی کنیم که رایزنی های لازم را با بازار هدف انجام دهد و امیدواریم بتوانیم توانمندی های خود را به نمایش بگذاریم.

وی اظهار امیدواری کرد که این نمایشگاه در بخش خارجی بتواند افق تازه ای در صادرات ایران و بالاخص استان بگشاید.آخرین ویرایش: یکشنبه 3 تیر 1397
Share
  یادآوری: درج رتبه ای موضوعات و رویدادها و مناسبات بین المللی مشهد از آن سو برای پژوهشگران و علاقه مندان رصد تعاملات روابط خارجی این کلان شهر اهمیت دارد که با کلیک بر روی هر گزینه، تمامی پست هایی که مرتبط با آن موضوع هستند، به ترتیب درج به نمایش در خواهند آمد؛ اما نکته ی مهمتر، نمایش سرفصل ها به ترتیب رتبه و فراوانی هر موضوع، است که خود حکایت از فعال یا نیمه فعال و یا غیرفعال بودن آن حوزه دارد. ضمناً: 1- «دیپلماسی ها» پررنگتر در این بخش متمایز خواهند شد. 2- این اطلاعات، تا تاریخ 22 آذر ماه 1397 به روز شده است!
کل رویدادها و مناسبات: 4.450
 اخبار   3183     بین الملل   2579     آسیا   2223     مراسم بین المللی / داخل و خارج   934     دیپلماسی اقتصادی    661     دیپلماسی دانشگاهی  608     دیپلماسی زیارت، زائر/ امام رضا(ع)/ ،   587     افتخارات / مفاخر   555     دیپلماسی گردشگری    536     دیپلماسی علمی   476     جهان اسلام   454     اروپا   448     میهمان/میهمانان خارجی   435     دیپلماسی فرهنگی  420     دیپلماسی آموزشی   420     دیپلماسی دینی (مذهبی و قرآنی)   412     آیا می دانید که مشهد...   386     دانشگاه فردوسی مشهد   358     شهرداری مشهد   312     دیپلماسی نمایشگاهی  280     آستان قدس رضوی   250     سرمایه گذاری   248     استانداری خراسان رضوی   242     تصاویر / گزارش های تصویری   241     عراق   234     صادرات و واردات   208     پاکستان   205      دیپلماسی هنری   190     دیپلماسی شهری  187     افغانستان   184     دیپلماسی ورزشی   178     دیپلماسی سلامت، پزشکی و بهداشت/   176     استاندار   169     دیپلماسی سیاسی  166     حمل و نقل هوایی، ریلی و زمینی   148     دیپلماسی اجتماعی    147     آفریقا   144     مشهد 2017  مشهد 2017   139     نمایشگاه بین المللی مشهد   126     سفارت، سفیر، کاردار، رایزن، سرکنسول   123     سرمایه گذاری خارجی   110     پایتخت معنوی ایران   103     جلسات،ملاقاتها، بازدیدها، سفرها/ داخل و خارج   93    

اندیشکده بین المللی فرهیخت، دعوت به همکاری می نماید: از سطح اندیشه و پژوهش گرفته که مخاطب آن محققان، نویسندگان، اساتید مجرب دانشگاه، فضلای معظم حوزه، مدیران، کارشناسان و پیش کسوتان در رشته های مختلف، دانشجویان و دانش آموزان و در کل، تمامی دغدغه داران توسعه ی روابط خارجی مشهد با جهان پیرامون هستند، تا سطح اجرایی که شامل فعالان و کاربران ساده وب و علاقه مندان به درج محتوا در وبگاه اینترنتی اندیشکده است. توضیح بیشتر بخش اجرایی آن که، شدیداً نیازمند همکاری افتخاری آن دسته از آقایان و خانم های دلداده و سرسپرده به امام مهربانی ها حضرت امام رضا(ع) هستیم که حاضرند همچون پژوهشگران داخلی و خارجی این اندیشکده، به عشق آن امام همام، در شناسایی و رصد و نیز درج کلیه ی رویدادها و مناسبات بین المللی کلان شهر رضوی از منابع مختلف بویژه در بستر اینترنت به ما کمک کرده و حتی از طریق نصب یک اپلیکیشن ساده در گوشی همراه یا تبلت خود، نسبت به درج محتوا در وبگاه اقدام نمایند. بدیهی است در صورت تمایل نویسنده یا تهیه کننده مطالب، نام وی به عنوان ارسال کننده در کلیه ی پست های منتشره به نمایش در خواهد آمد. برای ارتباط گیری با مدیر تارنما، از طریق سیستم پاسخگویی آنلاین می توانید اقدام فرمایید. مأجور باشید


عضویت در اندیشکده بین المللی فرهیخت
ارزیابی و رصد رویدادها، مناسبات بین المللی و روابط خارجی شهر
تا 22 آذر ماه 97
نمایه فعالان دیپلماسی عمومی و شهری، اقتصادی، سیاسی و رسانه با اولویت «ارتباطات» و با محوریت «اقتصاد شهر»
نمایه فعالان دیپلماسی علم، آموزش و فناوری، با اولویت «آینده پژوهی» و با محوریت «اقتصاد دانش»
نمایه فعالان دیپلماسی فرهنگی و اجتماعی، هنری و نمایشگاهی با اولویت جامعه پویا و با محوریت   «اقتصاد فرهنگ»
نمایه فعالان دیپلماسی زیارت و خدمات گردشگری » با اولویت «تکریم زوار خارجی» و با محوریت «اقتصاد زائر»