• دیدار رییس شبکه جهانی جامعه ایمن با شهردار مشهد
  27 خرداد ماه 97 - مشهد
 • سرکنسول جدید ترکیه در مشهد در دیدار با ابوالفضل مکرمی فر خواستار شد:
  ایجاد دفتر گردشگری خراسان در استانبول/ افزایش تبادل توریست از مشهد به ترکیه
  یکشنبه 27 خرداد 97 - مشهد
 • برگزاری بیست و یکمین نمایشگاه بین المللی
  صنعت ساختمان، معماری و عمران
  با حضور 250 شرکت داخلی و 11 کشور خارجی اسلامی
  29 خرداد تا 2 تیرماه 97
  نمایشگاه بین المللی مشهد
 • اعلام موافقت اتحادیه جهانی کشتی با
  میزبانی جام جهانی کشتی آزاد در سال ۲۰۱۹ در مشهد
 • اسم و عنوان اندیشکده فرهیخت

رصد دیپلماسی عمومی و شهری، اقتصادی، سیاسی و ورزشی با اولویت «ارتباطات»

و با محوریت «اقتصاد شهر»

هرچند متأسفانه چراغ سرآمد دیپلماسی عمومی یعنی شهرداری مشهد طی ماه مبارک رمضان کاملاً خاموش بود، یک «میهمان خارجی» اعم از یک اندیشمند، یک هنرمند و حتی یک قاری مصری هم به مشهد دعوت نشد، اما از بابت دعوت و دیدار اخیر شهردار با گلبرند شونبری، رئیس شبکه جهانی جامعه ایمن ،به سهم خود از:

شهرداری مشهد

سپاسگزاریم!

رصد دیپلماسی علم، آموزش و فناوری، با اولویت «آینده پژوهی»

و با محوریت «اقتصاد دانش»

همان طور که انتظارش می رفت، دانشگاه فردوسی مشهد و مراکز تخصصی حوزه ی بین الملل آن، در ماه مبارک رمضان بر خلاف شهرداری مشهد، به خواب نرفت و باز هم در این عرصه خوش درخشید! هرچند تعامل علمی اخیر «دانشگاه حکیم سبزواری» با دانشگاه فرانسه قابل تقدیر است، اما به دلیل کثرت فعالیت ها، باز هم از:

دانشگاه فردوسی مشهد

عمیقاً سپاسگزاریم!

رصد دیپلماسی فرهنگی، هنری و نمایشگاهی با اولویت «جامعه دین محور»

و با محوریت «اقتصاد فرهنگ و هنر»

هرچند پس از افول ستاره رویداد «مشهد 2017»، با شنیدن خبر تمدید آن تا سال 2029 بسیار امیدوار شده بودیم، اما نه تنها در پایتخت فرهنگی جهان اسلام! و صدالبته در فرصت طلایی ماه مبارک رمضان خبری از هیچ برنامه فرهنگی با رویکرد بین المللی نشد، بلکه 13همین نمایشگاه قرآن و عترت مشهد هم ملی برگزار شد! لذا از:

اداره کل فرهنگ و ارشاد استان

عمیقاً گلایه مندیم!

رصد دیپلماسی زیارت و خدمات تخصصی گردشگری با اولویت «تکریم زوار خارجی»

با محوریت «اقتصاد زائر و سوغات»

هرچند آستان قدس رضوی طی ماه مبارک، شدیداٌ درگیر سفره های اطعام هزاران نفری و برگزاری لیالی باشکوه قدر بود و شایسته تقدیر، اما نقش کمرنگ «اداره زائران غیرایرانی» آن در فعالیت های بین المللی در این فرصت طلایی، بسیار مشهود بود. از این مهم که بگذریم، از گسترش ترمینال خارجی فرودگاه، نباید گذشت. لذا به سهم خود از:

فرودگاه بین المللی مشهد

بسیار سپاسگزاریم!

معارفه و دیدار "محمت فرهان یورولماز" سرکنسول جدید ترکیه در مشهد با رشیدیان استاندار خراسان رضوی + عکس

   |  جمعه 7 اردیبهشت 1397
سرکنسول جدید جمهوری ترکیه در مشهد معرفی ظرفیت‌های گسترده ایران و خراسان رضوی در ترکیه را خواستار شد. به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، مرکز خراسان رضوی، "محمت فرهان یورولماز" در دیدار با رشیدیان استاندار خراسان رضوی گفت: معارفه سرکنسول جدید ترکیه در مشهدتوسعه مناسبات اعم از اقتصادی ، فرهنگی و گردشگری اثر مستقیم و مثبت بسیاری در تقویت روابط دو کشور دارد....

وی افزود:جمهوری اسلامی ایران و خراسان رضوی از نظر گردشگری دارای ظرفیت های گسترده تاریخی ،فرهنگی و مذهبی است  و ما خواهان توسعه گردشگری و رونق بیشتر آن بین دو کشور هستیم.

سرکنسول جدید جمهوری ترکیه در مشهدگفت: امروز جمعیت قابل توجهی از ایرانیان هر ساله به ترکیه سفر می کنند اما انتظار است شهروندان ترکیه هم سفرهای گسترده تری را به ایران بویژه خراسان رضوی داشته باشند.

یورولماز با بیان اینکه ایران و ترکیه قدرتمند ترین کشورهای منطقه هستند، گفت: از نظر فرهنگی دو ملت ایران و ترکیه بسیار به هم نزدیکند و روابط سیاسی و اقتصادی دو کشورهم روند رو به رشدی دارد.

وی خواستار تسهیل روند سرمایه گذاری ترک ها در خراسان رضوی  شد و افزود : اگر این امر تسهیل شود با توجه به اقبال سرمایه گذاران ترک ، سرمایه های زیادی از ترکیه به خراسان رضوی سوق می یابد.

سرکنسول جدید جمهوری ترکیه در مشهد توسعه مناسبات فرهنگی، وروددانشگاه ها به حوزه توسعه مناسبات فرهنگی، خواهر خواندگی بین شهرهای استان و ترکیه، اجرایی شدن این تفاهمات و شگل گیری طرحهای عینی با هدف گسترش روابط دو جانبه را هم خواستار شد.خبر دیگر در همین زمینه حاکی است:

استاندار در دیدار سرکنسول ترکیه در مشهد انتقاد کرد: اجرایی نشدن تفاهم‌نامه‌های مشترک گردشگری

استاندار خراسان رضوی از اجرایی نشدن تفاهم‌نامه‌های مشترک همکاری با کشور ترکیه در حوزه گردشگری انتقاد کرد.
به گزارش شهرآرا، علی‌رضا رشیدیان در دیدار سرکنسول جدید ترکیه در مشهد اظهار کرد: در موضوع توسعه گردشگری هیئت‌هایی بین استان و ترکیه مبادله شده و تفاهم‌های لازم صورت گرفته اما هنوز اجرایی نشده است. وی افزود: مقرر بود هیئتی از ترکیه برای اجرایی شدن بندهای این تفاهم به استان خراسان رضوی سفر کند که تاکنون اقدامی در این راستا صورت نگرفته است.
استاندار خراسان رضوی افزود: تعاملات و تبادلات فرهنگی و ارتباط دو ملت می‌تواند تأثیر گسترده‌ای بر مناسبات سیاسی و اقتصادی داشته باشد.
وی گفت: برگزاری هفته‌های فرهنگی مشهد و خراسان با استان‌های ترکیه از جمله زمینه‌های این تعامل متقابل است که به معرفی ظرفیت‌های گردشگری‌و‌فرهنگی دو طرف و توسعه تبادل گردشگر می انجامد. رشیدیان عنوان کرد: در حوزه سرمایه‌گذاری مشترک در استان ظرفیت‌های خوبی وجود دارد که می‌تواند زمینه‌ساز توسعه بیش از پیش روابط شود.
﷯ 
تعاملات فرهنگی برای توسعه همکاری‌ها
وی تعاملات فرهنگی و دانشگاهی را از دیگر ظرفیت‌های موجود برای توسعه همکاری‌ها برشمرد و گفت: امروز در سطح استان بیش از ٢۵٠ دانشگاه و مرکز آموزش عالی با بیش از ٣٠٠ هزار دانشجو و ١٢‌هزار دانشجوی خارجی وجود دارد.
استاندار خراسان رضوی بیان کرد: با توجه به ظرفیت‌های علمی موجود، از گسترش تعاملات فرهنگی بین دانشگاه‌های استان و ترکیه استقبال می‌کنیم. رشیدیان از جمله ظرفیت‌های سرمایه‌گذاری در استان به انرژی‌های پاک و تولید مشترک برای صادرات به کشورهای منطقه اشاره کرد و افزود: دو منطقه ویژه اقتصادی استان یعنی سرخس در مرز با ترکمنستان و دوغارون ‌در مرز با افغانستان از جمله این ظرفیت‌ها برای سرمایه‌گذاری مشترک هستند. وی ادامه داد: در سطح استان برای تسهیل سرمایه‌گذاری اقدامات گسترده‌ای صورت گرفته است و ضوابط خوبی وجود دارد، به گونه‌ای که سال گذشته بیشترین میزان سرمایه‌گذاری جذب شده در کشور به خراسان رضوی اختصاص داشت.
﷯ 
مانعی در مسیر جذب سرمایه‌گذاری وجود ندارد
استاندار خراسان رضوی افزود: امسال بر اساس دستورالعمل دولت به منظور تضمین سرمایه‌گذاری در داخل کشور، از سرمایه‌‌گذاری خارجی حمایت می‌شود و هیچ مقاومت و مانع جدی‌ای در این مسیر وجود ندارد. وی حل مشکل مبادله پول بین دو کشور و بی‌نیازی از ارز دیگر کشورها را از جمله ضرورت‌ها در توسعه مناسبات اقتصادی برشمرد و بیان کرد: تحقق آن گام بزرگی در راستای توسعه مبادلات و همکاری‌های مشترک خواهد بود.
﷯ 
خواستار معرفی ظرفیت‌ها در ترکیه هستیم
سرکنسول جدید ترکیه در مشهد هم در این دیدار گفت: جمهوری اسلامی ایران و خراسان رضوی از نظر گردشگری دارای ظرفیت‌های گسترده تاریخی، فرهنگی و مذهبی هستند و ما خواستار معرفی این ظرفیت‌ها در ترکیه ‌ایم.
محمت فرهان یورولماز با بیان اینکه ما خواهان توسعه گردشگری و رونق بیشتر آن بین دو طرف هستیم، افزود: جمعیت قابل توجهی از ایرانیان هر‌ساله به ترکیه سفر می‌کنند، اما انتظار است شهروندان ترکیه هم سفرهای گسترده‌تری را به ایران به ویژه خراسان رضوی داشته باشند. وی اظهار کرد: آثار فرهنگی و اجتماعی تبادل توریست مهم‌تر از بعد اقتصادی آن است، در این راستا پیگیر پروژه‌هایی برای معرفی عینی ظرفیت‌های خراسان رضوی به مردم ترکیه هستیم.
سرکنسول جدید ترکیه در مشهد با بیان اینکه منطقه خراسان در تاریخ ترکیه از اهمیت زیادی برخوردار است، افزود: باید این‌خطه به درستی با تمام ظرفیت‌ها به مردم ترکیه معرفی گردد تا زمینه سفر همه شهروندان این کشور به خطه خراسان فراهم شود. یورولماز با بیان اینکه ایران و ترکیه قدرتمند‌ترین کشورهای منطقه هستند، گفت: از نظر فرهنگی این دو ملت و کشور بسیار به هم نزدیک‌اند و روابط سیاسی و اقتصادی دو کشور هم روند رو‌به‌رشدی دارد، اما هنوز به نسبت ظرفیت‌ها بسیار پایین است.
﷯ 
تسهیل روند سرمایه‌گذاری ترک‌ها
سرکنسول جدید ترکیه در مشهد بیان کرد: در کنار معرفی ظرفیت‌های گردشگری این خطه،پیگیری گسترده‌ای برای شناسایی و معرفی توانمندی‌های این استان به تجار ترکیه‌ای و برقراری ارتباط با فعالان اقتصادی خراسان رضوی انجام داده‌ام. وی خواستار تسهیل روند سرمایه‌گذاری ترک‌ها در استان شد و افزود : اگر این امر تسهیل شود با توجه به اقبال سرمایه‌گذاران ترک‌، سرمایه‌های زیادی از کشور ما به این سمت سوق می‌یابد. وی توسعه مناسبات فرهنگی و ورود دانشگاه‌ها به حوزه توسعه مناسبات فرهنگی و خواهرخواندگی بین شهرهای استان و ترکیه و اجرایی شدن این تفاهمات و شگل‌گیری پروژه‌های عینی در راستای گسترش روابط دو جانبه
را هم خواستار شد.

 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.

اهم نظرات و دیدگاه های فعالان توسعه روابط خارجی مشهد

پایگاه اطلاع رسانی مشهد 2017 پایتخت فرهنگی جهان اسلام

عضویت در اندیشکده ی فرهیخت


معرفی برترین ها

در توسعه روابط خارجی مشهد - خرداد 1397


رصد دیپلماسی عمومی و شهری، اقتصادی، سیاسی و... با اولویت «ارتباطات» با محوریت «اقتصاد شهر»

1- اداره روابط خارجی شهرداری مشهد 2- نمایندگی وزارت امور خارجه در شمال شرق 3- اداره کل صنعت، و تجارت 4- اداره کل ورزش و جوانان 5- اتاق بازرگانی و صنایع استان

دیپلماسی علم، آموزش و فناوری، با اولویت «آینده پژوهی» و با محوریت «اقتصاد دانش»

1- دانشگاه فردوسی مشهد 2- دانشگاه علوم پزشکی مشهد 3- جامعه المصطفی العالمیه 4- دانشگاه آزاد اسلامی مشهد 5- دانشگاه بین المللی امام رضا(ع) 6- دانشگاه علوم اسلامی رضوی


دیپلماسی فرهنگی، هنری، نمایشگاهی با اولویت جامعه دینی و با محوریت «اقتصاد فرهنگ»

1- نمایشگاه بین المللی مشهد 2- اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی 3- بنیاد بین المللی امام رضا(ع) 4- نمایندگی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی 5- دبیرخانه رویداد مشهد 2017

دیپلماسی زیارت و خدمات تخصصی گردشگری » با محوریت «اقتصاد زائر»

1- فرودگاه بین المللی مشهد 2- اداره امور زائران غیرایرانی آستان قدس رضوی 3- بیمارستان تخصصی رضوی 4- معاونت زیارت استانداری 5- اداره کل گردشگری 6- اتحادیه هتلداران استان

معرفی فعال ترین واحد علمی شهر در عرصه دیپلماسی دانشگاهی

چرایی انتخاب دانشگاه فردوسی مشهد؟

دانشگاه فردوسی مشهد مقدس، سومین دانشگاه كشور از نظر قدمت پس از دانشگاه های تهران و تبریز، در حالی شصت و هفتمین سال فعالیتش را سپری می كند که از میان 23 هزار دانشجوی این دانشگاه، حدود 1300 از آنان را دانشجویان خارجی و عمدتاً از کشورهای همسایه مانند عراق، افغانستان، پاکستان و ... و نیز کشورهای حاشیه ی خلیج فارس تشکیل می دهند. این دانشگاه با دارا بودن واحدهای فعالی همچون «اداره ی دانشجویان خارجی»، «دفتر همکاری های علمی و بین المللی»، «پردیس بین الملل» و «اداره کل روابط عمومی و بین الملل دانشگاه» و ...، سال بسیار پرکار و پررونقی را در عرصه ی مناسبات علمی و دانشگاهی با مراکز علمی و پژوهشی و واحدهای دانشگاهی سایر کشورها بویژه ....

آشنایی با نهادهای فعال در عرصه روابط خارجی مشهد

«اندیشکده بین المللی فرهیخت»
 Farhikht Think Tank -  www.farhikhtt.ir

Copyright © 2009
با تشکر از: سایت ستاپ
قدرت گرفته با از  MihanBlog.com