اندیشکده بین المللی فرهیخت 

  نخستین دیده بان توسعه روابط خارجی مشهد 
  قدیمی ترین درگاه مطالعات راهبردی رویکرد بین المللی شهر 
www.farhikhtt.ir  

برترین های دیپلماسی

پنجشنبه25 بهمن 1397 | به راستی نمی دانیم به چه دلیل، ساده ترین آداب عرف بین المللی و رفتار تشریفات دیپلماتیک در دیدارها و ملاقات ها با میهمانان غیر ایرانی در مشهد توسط مسئولان روابط عمومی ها و امور بین الملل دستگاه های اجرایی | به قلم محمد منصف پور ...

جمعه 21 دی 1397 | شورای شهر هزینه مسافران خارجی مشهد را افزایش ندهد. شورای شهر مشهد در آخرین جلسه علنی خود مصوبه‌ای داشت که باید گفت بدعتی تازه بوده و لازم است متولیان امور شهر و حتی استان نسبت به آن دقتی ... | به قلم علی محمدزاده

دوشنبه 16 مهر 1397 | نقدی بر یک خبر، هشتم مهرماه جاری، خبری بس عجیب و باورنکردنی، هرچند تیتر خبری چند رسانه شد، اما در هیاهوی افزایش افسارگسیخته ی ارز شوم - دلار سیاه - و الحاق کشور به کنوانسیون مبارزه با پولشویی و تأمین مالی ... | به قلم «عبدالرضا زرگری

چهارشنبه 11 مهر 1397 | عدم رعایت مطلوب اصول تشریفات روابط دیپلماتیک در دیدارهای مدیران دستگاه های اجرایی شهر و استان با مقامات عالی رتبه سیاسی و اجتماعی کشورها بویژه با سفرا و دیپلمات های ارشد سفارتخانه های خارجی ...| به قلم «عبدالرضا زرگری

دیپلماسی هنری/ آغاز به کار کنفرانس بین المللی تربیت دینی در ادیان ابراهیمی با همکاری 100 نهاد فعال از داخل و خارج از کشور در مشهد

کنفرانس بین المللی تربیت دینی در ادیان ابراهیمی با همکاری 100 نهاد فعال از داخل و خارج از کشور در مشهد آغاز به کار کرد  این کنفرانس بین‌المللی که طی دو روز در تاریخ 13 و 14 اسفندماه سال جاری به همت معاونت علمی آستان قدس رضوی در حال برگزاری است، 8 نشست تخصصی و 5 تجربه تربیتی ارائه خواهد شد. همچنین 8 سخنرانی کوتاه از شخصیت‌هایی که دارای تجربه در حوزه تعلیم و تربیت دینی هستند از دیگر برنامه‌های تدارک دیده شده این رویداد بزرگ است .....

دیپلماسی ...

معارفه و دیدار "محمت فرهان یورولماز" سرکنسول جدید ترکیه در مشهد با رشیدیان استاندار خراسان رضوی + عکس

   |  جمعه 7 اردیبهشت 1397
سرکنسول جدید جمهوری ترکیه در مشهد معرفی ظرفیت‌های گسترده ایران و خراسان رضوی در ترکیه را خواستار شد. به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، مرکز خراسان رضوی، "محمت فرهان یورولماز" در دیدار با رشیدیان استاندار خراسان رضوی گفت: معارفه سرکنسول جدید ترکیه در مشهدتوسعه مناسبات اعم از اقتصادی ، فرهنگی و گردشگری اثر مستقیم و مثبت بسیاری در تقویت روابط دو کشور دارد....

وی افزود:جمهوری اسلامی ایران و خراسان رضوی از نظر گردشگری دارای ظرفیت های گسترده تاریخی ،فرهنگی و مذهبی است  و ما خواهان توسعه گردشگری و رونق بیشتر آن بین دو کشور هستیم.

سرکنسول جدید جمهوری ترکیه در مشهدگفت: امروز جمعیت قابل توجهی از ایرانیان هر ساله به ترکیه سفر می کنند اما انتظار است شهروندان ترکیه هم سفرهای گسترده تری را به ایران بویژه خراسان رضوی داشته باشند.

یورولماز با بیان اینکه ایران و ترکیه قدرتمند ترین کشورهای منطقه هستند، گفت: از نظر فرهنگی دو ملت ایران و ترکیه بسیار به هم نزدیکند و روابط سیاسی و اقتصادی دو کشورهم روند رو به رشدی دارد.

وی خواستار تسهیل روند سرمایه گذاری ترک ها در خراسان رضوی  شد و افزود : اگر این امر تسهیل شود با توجه به اقبال سرمایه گذاران ترک ، سرمایه های زیادی از ترکیه به خراسان رضوی سوق می یابد.

سرکنسول جدید جمهوری ترکیه در مشهد توسعه مناسبات فرهنگی، وروددانشگاه ها به حوزه توسعه مناسبات فرهنگی، خواهر خواندگی بین شهرهای استان و ترکیه، اجرایی شدن این تفاهمات و شگل گیری طرحهای عینی با هدف گسترش روابط دو جانبه را هم خواستار شد.خبر دیگر در همین زمینه حاکی است:

استاندار در دیدار سرکنسول ترکیه در مشهد انتقاد کرد: اجرایی نشدن تفاهم‌نامه‌های مشترک گردشگری

استاندار خراسان رضوی از اجرایی نشدن تفاهم‌نامه‌های مشترک همکاری با کشور ترکیه در حوزه گردشگری انتقاد کرد.
به گزارش شهرآرا، علی‌رضا رشیدیان در دیدار سرکنسول جدید ترکیه در مشهد اظهار کرد: در موضوع توسعه گردشگری هیئت‌هایی بین استان و ترکیه مبادله شده و تفاهم‌های لازم صورت گرفته اما هنوز اجرایی نشده است. وی افزود: مقرر بود هیئتی از ترکیه برای اجرایی شدن بندهای این تفاهم به استان خراسان رضوی سفر کند که تاکنون اقدامی در این راستا صورت نگرفته است.
استاندار خراسان رضوی افزود: تعاملات و تبادلات فرهنگی و ارتباط دو ملت می‌تواند تأثیر گسترده‌ای بر مناسبات سیاسی و اقتصادی داشته باشد.
وی گفت: برگزاری هفته‌های فرهنگی مشهد و خراسان با استان‌های ترکیه از جمله زمینه‌های این تعامل متقابل است که به معرفی ظرفیت‌های گردشگری‌و‌فرهنگی دو طرف و توسعه تبادل گردشگر می انجامد. رشیدیان عنوان کرد: در حوزه سرمایه‌گذاری مشترک در استان ظرفیت‌های خوبی وجود دارد که می‌تواند زمینه‌ساز توسعه بیش از پیش روابط شود.
﷯ 
تعاملات فرهنگی برای توسعه همکاری‌ها
وی تعاملات فرهنگی و دانشگاهی را از دیگر ظرفیت‌های موجود برای توسعه همکاری‌ها برشمرد و گفت: امروز در سطح استان بیش از ٢۵٠ دانشگاه و مرکز آموزش عالی با بیش از ٣٠٠ هزار دانشجو و ١٢‌هزار دانشجوی خارجی وجود دارد.
استاندار خراسان رضوی بیان کرد: با توجه به ظرفیت‌های علمی موجود، از گسترش تعاملات فرهنگی بین دانشگاه‌های استان و ترکیه استقبال می‌کنیم. رشیدیان از جمله ظرفیت‌های سرمایه‌گذاری در استان به انرژی‌های پاک و تولید مشترک برای صادرات به کشورهای منطقه اشاره کرد و افزود: دو منطقه ویژه اقتصادی استان یعنی سرخس در مرز با ترکمنستان و دوغارون ‌در مرز با افغانستان از جمله این ظرفیت‌ها برای سرمایه‌گذاری مشترک هستند. وی ادامه داد: در سطح استان برای تسهیل سرمایه‌گذاری اقدامات گسترده‌ای صورت گرفته است و ضوابط خوبی وجود دارد، به گونه‌ای که سال گذشته بیشترین میزان سرمایه‌گذاری جذب شده در کشور به خراسان رضوی اختصاص داشت.
﷯ 
مانعی در مسیر جذب سرمایه‌گذاری وجود ندارد
استاندار خراسان رضوی افزود: امسال بر اساس دستورالعمل دولت به منظور تضمین سرمایه‌گذاری در داخل کشور، از سرمایه‌‌گذاری خارجی حمایت می‌شود و هیچ مقاومت و مانع جدی‌ای در این مسیر وجود ندارد. وی حل مشکل مبادله پول بین دو کشور و بی‌نیازی از ارز دیگر کشورها را از جمله ضرورت‌ها در توسعه مناسبات اقتصادی برشمرد و بیان کرد: تحقق آن گام بزرگی در راستای توسعه مبادلات و همکاری‌های مشترک خواهد بود.
﷯ 
خواستار معرفی ظرفیت‌ها در ترکیه هستیم
سرکنسول جدید ترکیه در مشهد هم در این دیدار گفت: جمهوری اسلامی ایران و خراسان رضوی از نظر گردشگری دارای ظرفیت‌های گسترده تاریخی، فرهنگی و مذهبی هستند و ما خواستار معرفی این ظرفیت‌ها در ترکیه ‌ایم.
محمت فرهان یورولماز با بیان اینکه ما خواهان توسعه گردشگری و رونق بیشتر آن بین دو طرف هستیم، افزود: جمعیت قابل توجهی از ایرانیان هر‌ساله به ترکیه سفر می‌کنند، اما انتظار است شهروندان ترکیه هم سفرهای گسترده‌تری را به ایران به ویژه خراسان رضوی داشته باشند. وی اظهار کرد: آثار فرهنگی و اجتماعی تبادل توریست مهم‌تر از بعد اقتصادی آن است، در این راستا پیگیر پروژه‌هایی برای معرفی عینی ظرفیت‌های خراسان رضوی به مردم ترکیه هستیم.
سرکنسول جدید ترکیه در مشهد با بیان اینکه منطقه خراسان در تاریخ ترکیه از اهمیت زیادی برخوردار است، افزود: باید این‌خطه به درستی با تمام ظرفیت‌ها به مردم ترکیه معرفی گردد تا زمینه سفر همه شهروندان این کشور به خطه خراسان فراهم شود. یورولماز با بیان اینکه ایران و ترکیه قدرتمند‌ترین کشورهای منطقه هستند، گفت: از نظر فرهنگی این دو ملت و کشور بسیار به هم نزدیک‌اند و روابط سیاسی و اقتصادی دو کشور هم روند رو‌به‌رشدی دارد، اما هنوز به نسبت ظرفیت‌ها بسیار پایین است.
﷯ 
تسهیل روند سرمایه‌گذاری ترک‌ها
سرکنسول جدید ترکیه در مشهد بیان کرد: در کنار معرفی ظرفیت‌های گردشگری این خطه،پیگیری گسترده‌ای برای شناسایی و معرفی توانمندی‌های این استان به تجار ترکیه‌ای و برقراری ارتباط با فعالان اقتصادی خراسان رضوی انجام داده‌ام. وی خواستار تسهیل روند سرمایه‌گذاری ترک‌ها در استان شد و افزود : اگر این امر تسهیل شود با توجه به اقبال سرمایه‌گذاران ترک‌، سرمایه‌های زیادی از کشور ما به این سمت سوق می‌یابد. وی توسعه مناسبات فرهنگی و ورود دانشگاه‌ها به حوزه توسعه مناسبات فرهنگی و خواهرخواندگی بین شهرهای استان و ترکیه و اجرایی شدن این تفاهمات و شگل‌گیری پروژه‌های عینی در راستای گسترش روابط دو جانبه
را هم خواستار شد.

آخرین ویرایش: پنجشنبه 13 اردیبهشت 1397
Share
  یادآوری: درج رتبه ای موضوعات و رویدادها و مناسبات بین المللی مشهد از آن سو برای پژوهشگران و علاقه مندان رصد تعاملات روابط خارجی این کلان شهر اهمیت دارد که با کلیک بر روی هر گزینه، تمامی پست هایی که مرتبط با آن موضوع هستند، به ترتیب درج به نمایش در خواهند آمد؛ اما نکته ی مهمتر، نمایش سرفصل ها به ترتیب رتبه و فراوانی هر موضوع، است که خود حکایت از فعال یا نیمه فعال و یا غیرفعال بودن آن حوزه دارد. ضمناً: 1- «دیپلماسی ها» پررنگتر در این بخش متمایز شده اند. 2- این اطلاعات، تا تاریخ 9 اسفند ماه 1397 به روز شده است!
کل رویدادها و مناسبات: 4.660
 اخبار  3352   بین الملل  2758    آسیا  2319   مراسم بین المللی / داخل و خارج  976   دیپلماسی اقتصادی    673    دیپلماسی دانشگاهی  669   دیپلماسی زیارت، زائر/ امام رضا(ع)   638   افتخارات/خبرخوش/مفاخر  599   دیپلماسی گردشگری    561    دیپلماسی علمی  538   جهان اسلام  522    اروپا  494   میهمان/میهمانان خارجی  480    دیپلماسی آموزشی  458   دیپلماسی دینی (مذهبی و قرآنی)  456   دیپلماسی فرهنگی  453   آیا می دانید که مشهد...  421    دانشگاه فردوسی مشهد  395    شهرداری مشهد  331    تصاویر / گزارش های تصویری  288    آستان قدس رضوی  286    دیپلماسی نمایشگاهی  283   استانداری خراسان رضوی  258    سرمایه گذاری  253    عراق  253   پاکستان  221   دیپلماسی شهری  210   صادرات و واردات  210    دیپلماسی هنری    205    افغانستان  199   دیپلماسی سلامت، پزشکی و بهداشت  193   دیپلماسی سیاسی  191   دیپلماسی ورزشی  191   استاندار  173   دیپلماسی اجتماعی   163    آفریقا  163   حمل و نقل هوایی، ریلی و زمینی  150   مشهد 2017  139    سفارت، سفیر، کاردار، رایزن، سرکنسول  137   جلسات،ملاقاتها، بازدیدها، سفرها/ داخل و خارج  136   نمایشگاه بین المللی مشهد  127    سرمایه گذاری خارجی  115    دیپلماسی عمومی (حاکمیتی)  112   پایتخت معنوی ایران  103    آمریکا  92   فرودگاه بین المللی مشهد  90    دانشگاه علوم پزشکی مشهد  89    شهردار مشهد  89


اندیشکده بین المللی فرهیخت، دعوت به همکاری می نماید: از سطح اندیشه و پژوهش گرفته که مخاطب آن محققان، نویسندگان، اساتید مجرب دانشگاه، فضلای معظم حوزه، مدیران، کارشناسان و پیش کسوتان در رشته های مختلف، دانشجویان و دانش آموزان و در کل، تمامی دغدغه داران توسعه ی روابط خارجی مشهد با جهان پیرامون هستند، تا سطح اجرایی که شامل فعالان و کاربران ساده وب و علاقه مندان به درج محتوا در وبگاه اینترنتی اندیشکده است. توضیح بیشتر بخش اجرایی آن که، شدیداً نیازمند همکاری افتخاری آن دسته از آقایان و خانم های دلداده و سرسپرده به امام مهربانی ها حضرت امام رضا(ع) هستیم که حاضرند همچون پژوهشگران داخلی و خارجی این اندیشکده، به عشق آن امام همام، در شناسایی و رصد و نیز درج کلیه ی رویدادها و مناسبات بین المللی کلان شهر رضوی از منابع مختلف بویژه در بستر اینترنت به ما کمک کرده و حتی از طریق نصب یک اپلیکیشن ساده در گوشی همراه یا تبلت خود، نسبت به درج محتوا در وبگاه اقدام نمایند. بدیهی است در صورت تمایل نویسنده یا تهیه کننده مطالب، نام وی به عنوان ارسال کننده در کلیه ی پست های منتشره به نمایش در خواهد آمد. برای ارتباط گیری با مدیر تارنما، از طریق سیستم پاسخگویی آنلاین می توانید اقدام فرمایید. مأجور باشید


عضویت در اندیشکده بین المللی فرهیخت
ارزیابی و رصد رویدادها، مناسبات بین المللی و روابط خارجی شهر
تا 22 آذر ماه 97
نمایه فعالان دیپلماسی عمومی و شهری، اقتصادی، سیاسی و رسانه با اولویت «ارتباطات» و با محوریت «اقتصاد شهر»
نمایه فعالان دیپلماسی علم، آموزش و فناوری، با اولویت «آینده پژوهی» و با محوریت «اقتصاد دانش»
نمایه فعالان دیپلماسی فرهنگی و اجتماعی، هنری و نمایشگاهی با اولویت جامعه پویا و با محوریت   «اقتصاد فرهنگ»
نمایه فعالان دیپلماسی زیارت و خدمات گردشگری » با اولویت «تکریم زوار خارجی» و با محوریت «اقتصاد زائر»