اندیشکده بین المللی فرهیخت
رصدگاه توسعه روابط خارجی مشهد
درگاه مطالعات راهبردی رویکرد بین المللی مشهد
www.farhikhtt.ir

برترین های دیپلماسی در رصد فرهیخت

برای مشاهده توضیحات، موس را بر روی هر سطر نگاه دارید!

برپایی مراسم گشایش
«سال تحصیلی 500 دانشجوی عراقی»
در دانشگاه‌های مشهد در تالار قدس حرم رضوی

یکشنبه 13 آبان 1397 | بیش از یک میلیون متر مربع، زیربنای کل حرم رضوی است! رواق بسیار زیبا و تازه احداث دارالحجه هم با 7 هزار متر مربع مساحت، واقع در طبقه ی منهای یک، به دلیل نزدیکی به سرداب مقدس، بسیار مورد علاقه زوار داخلی و خارجی... | به قلم «عبدالرضا زرگری»

دوشنبه 16 مهر 1397 | نقدی بر یک خبر، هشتم مهرماه جاری، خبری بس عجیب و باورنکردنی، هرچند تیتر خبری چند رسانه شد، اما در هیاهوی افزایش افسارگسیخته ی ارز شوم - دلار سیاه - و الحاق کشور به کنوانسیون مبارزه با پولشویی و تأمین مالی ... | به قلم «عبدالرضا زرگری

چهارشنبه 11 مهر 1397 | عدم رعایت مطلوب اصول تشریفات روابط دیپلماتیک در دیدارهای مدیران دستگاه های اجرایی شهر و استان با مقامات عالی رتبه سیاسی و اجتماعی کشورها بویژه با سفرا و دیپلمات های ارشد سفارتخانه های خارجی ...| به قلم «عبدالرضا زرگری

دوشنبه 12 شهریور 1397 | چرا متولیان گردشگری استان به طور مطلق می گویند سرمایه گذاری در حوزه تأسیسات گردشگری اشباع شده؟! در حالی که باید بگویند فقط در لایه میانی یعنی هتل های 4 و 5 ستاره اشباع شدیم، اما در لایه بالا یعنی ...| به قلم «عبدالرضا زرگری

معارفه و دیدار "محمت فرهان یورولماز" سرکنسول جدید ترکیه در مشهد با رشیدیان استاندار خراسان رضوی + عکس

   |  جمعه 7 اردیبهشت 1397
سرکنسول جدید جمهوری ترکیه در مشهد معرفی ظرفیت‌های گسترده ایران و خراسان رضوی در ترکیه را خواستار شد. به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، مرکز خراسان رضوی، "محمت فرهان یورولماز" در دیدار با رشیدیان استاندار خراسان رضوی گفت: معارفه سرکنسول جدید ترکیه در مشهدتوسعه مناسبات اعم از اقتصادی ، فرهنگی و گردشگری اثر مستقیم و مثبت بسیاری در تقویت روابط دو کشور دارد....

وی افزود:جمهوری اسلامی ایران و خراسان رضوی از نظر گردشگری دارای ظرفیت های گسترده تاریخی ،فرهنگی و مذهبی است  و ما خواهان توسعه گردشگری و رونق بیشتر آن بین دو کشور هستیم.

سرکنسول جدید جمهوری ترکیه در مشهدگفت: امروز جمعیت قابل توجهی از ایرانیان هر ساله به ترکیه سفر می کنند اما انتظار است شهروندان ترکیه هم سفرهای گسترده تری را به ایران بویژه خراسان رضوی داشته باشند.

یورولماز با بیان اینکه ایران و ترکیه قدرتمند ترین کشورهای منطقه هستند، گفت: از نظر فرهنگی دو ملت ایران و ترکیه بسیار به هم نزدیکند و روابط سیاسی و اقتصادی دو کشورهم روند رو به رشدی دارد.

وی خواستار تسهیل روند سرمایه گذاری ترک ها در خراسان رضوی  شد و افزود : اگر این امر تسهیل شود با توجه به اقبال سرمایه گذاران ترک ، سرمایه های زیادی از ترکیه به خراسان رضوی سوق می یابد.

سرکنسول جدید جمهوری ترکیه در مشهد توسعه مناسبات فرهنگی، وروددانشگاه ها به حوزه توسعه مناسبات فرهنگی، خواهر خواندگی بین شهرهای استان و ترکیه، اجرایی شدن این تفاهمات و شگل گیری طرحهای عینی با هدف گسترش روابط دو جانبه را هم خواستار شد.خبر دیگر در همین زمینه حاکی است:

استاندار در دیدار سرکنسول ترکیه در مشهد انتقاد کرد: اجرایی نشدن تفاهم‌نامه‌های مشترک گردشگری

استاندار خراسان رضوی از اجرایی نشدن تفاهم‌نامه‌های مشترک همکاری با کشور ترکیه در حوزه گردشگری انتقاد کرد.
به گزارش شهرآرا، علی‌رضا رشیدیان در دیدار سرکنسول جدید ترکیه در مشهد اظهار کرد: در موضوع توسعه گردشگری هیئت‌هایی بین استان و ترکیه مبادله شده و تفاهم‌های لازم صورت گرفته اما هنوز اجرایی نشده است. وی افزود: مقرر بود هیئتی از ترکیه برای اجرایی شدن بندهای این تفاهم به استان خراسان رضوی سفر کند که تاکنون اقدامی در این راستا صورت نگرفته است.
استاندار خراسان رضوی افزود: تعاملات و تبادلات فرهنگی و ارتباط دو ملت می‌تواند تأثیر گسترده‌ای بر مناسبات سیاسی و اقتصادی داشته باشد.
وی گفت: برگزاری هفته‌های فرهنگی مشهد و خراسان با استان‌های ترکیه از جمله زمینه‌های این تعامل متقابل است که به معرفی ظرفیت‌های گردشگری‌و‌فرهنگی دو طرف و توسعه تبادل گردشگر می انجامد. رشیدیان عنوان کرد: در حوزه سرمایه‌گذاری مشترک در استان ظرفیت‌های خوبی وجود دارد که می‌تواند زمینه‌ساز توسعه بیش از پیش روابط شود.
﷯ 
تعاملات فرهنگی برای توسعه همکاری‌ها
وی تعاملات فرهنگی و دانشگاهی را از دیگر ظرفیت‌های موجود برای توسعه همکاری‌ها برشمرد و گفت: امروز در سطح استان بیش از ٢۵٠ دانشگاه و مرکز آموزش عالی با بیش از ٣٠٠ هزار دانشجو و ١٢‌هزار دانشجوی خارجی وجود دارد.
استاندار خراسان رضوی بیان کرد: با توجه به ظرفیت‌های علمی موجود، از گسترش تعاملات فرهنگی بین دانشگاه‌های استان و ترکیه استقبال می‌کنیم. رشیدیان از جمله ظرفیت‌های سرمایه‌گذاری در استان به انرژی‌های پاک و تولید مشترک برای صادرات به کشورهای منطقه اشاره کرد و افزود: دو منطقه ویژه اقتصادی استان یعنی سرخس در مرز با ترکمنستان و دوغارون ‌در مرز با افغانستان از جمله این ظرفیت‌ها برای سرمایه‌گذاری مشترک هستند. وی ادامه داد: در سطح استان برای تسهیل سرمایه‌گذاری اقدامات گسترده‌ای صورت گرفته است و ضوابط خوبی وجود دارد، به گونه‌ای که سال گذشته بیشترین میزان سرمایه‌گذاری جذب شده در کشور به خراسان رضوی اختصاص داشت.
﷯ 
مانعی در مسیر جذب سرمایه‌گذاری وجود ندارد
استاندار خراسان رضوی افزود: امسال بر اساس دستورالعمل دولت به منظور تضمین سرمایه‌گذاری در داخل کشور، از سرمایه‌‌گذاری خارجی حمایت می‌شود و هیچ مقاومت و مانع جدی‌ای در این مسیر وجود ندارد. وی حل مشکل مبادله پول بین دو کشور و بی‌نیازی از ارز دیگر کشورها را از جمله ضرورت‌ها در توسعه مناسبات اقتصادی برشمرد و بیان کرد: تحقق آن گام بزرگی در راستای توسعه مبادلات و همکاری‌های مشترک خواهد بود.
﷯ 
خواستار معرفی ظرفیت‌ها در ترکیه هستیم
سرکنسول جدید ترکیه در مشهد هم در این دیدار گفت: جمهوری اسلامی ایران و خراسان رضوی از نظر گردشگری دارای ظرفیت‌های گسترده تاریخی، فرهنگی و مذهبی هستند و ما خواستار معرفی این ظرفیت‌ها در ترکیه ‌ایم.
محمت فرهان یورولماز با بیان اینکه ما خواهان توسعه گردشگری و رونق بیشتر آن بین دو طرف هستیم، افزود: جمعیت قابل توجهی از ایرانیان هر‌ساله به ترکیه سفر می‌کنند، اما انتظار است شهروندان ترکیه هم سفرهای گسترده‌تری را به ایران به ویژه خراسان رضوی داشته باشند. وی اظهار کرد: آثار فرهنگی و اجتماعی تبادل توریست مهم‌تر از بعد اقتصادی آن است، در این راستا پیگیر پروژه‌هایی برای معرفی عینی ظرفیت‌های خراسان رضوی به مردم ترکیه هستیم.
سرکنسول جدید ترکیه در مشهد با بیان اینکه منطقه خراسان در تاریخ ترکیه از اهمیت زیادی برخوردار است، افزود: باید این‌خطه به درستی با تمام ظرفیت‌ها به مردم ترکیه معرفی گردد تا زمینه سفر همه شهروندان این کشور به خطه خراسان فراهم شود. یورولماز با بیان اینکه ایران و ترکیه قدرتمند‌ترین کشورهای منطقه هستند، گفت: از نظر فرهنگی این دو ملت و کشور بسیار به هم نزدیک‌اند و روابط سیاسی و اقتصادی دو کشور هم روند رو‌به‌رشدی دارد، اما هنوز به نسبت ظرفیت‌ها بسیار پایین است.
﷯ 
تسهیل روند سرمایه‌گذاری ترک‌ها
سرکنسول جدید ترکیه در مشهد بیان کرد: در کنار معرفی ظرفیت‌های گردشگری این خطه،پیگیری گسترده‌ای برای شناسایی و معرفی توانمندی‌های این استان به تجار ترکیه‌ای و برقراری ارتباط با فعالان اقتصادی خراسان رضوی انجام داده‌ام. وی خواستار تسهیل روند سرمایه‌گذاری ترک‌ها در استان شد و افزود : اگر این امر تسهیل شود با توجه به اقبال سرمایه‌گذاران ترک‌، سرمایه‌های زیادی از کشور ما به این سمت سوق می‌یابد. وی توسعه مناسبات فرهنگی و ورود دانشگاه‌ها به حوزه توسعه مناسبات فرهنگی و خواهرخواندگی بین شهرهای استان و ترکیه و اجرایی شدن این تفاهمات و شگل‌گیری پروژه‌های عینی در راستای گسترش روابط دو جانبه
را هم خواستار شد.

آخرین ویرایش: پنجشنبه 13 اردیبهشت 1397
  یادآوری: درج رتبه ای موضوعات و رویدادها و مناسبات بین المللی مشهد از آن سو برای پژوهشگران و علاقه مندان رصد تعاملات روابط خارجی این کلان شهر اهمیت دارد که با کلیک بر روی هر گزینه، تمامی پست هایی که مرتبط با آن موضوع هستند، به ترتیب درج به نمایش در خواهند آمد؛ اما نکته ی مهمتر، نمایش سرفصل ها به ترتیب رتبه و فراوانی هر موضوع، است که خود حکایت از فعال یا نیمه فعال و یا غیرفعال بودن آن حوزه دارد. ضمناً: 1- «دیپلماسی ها» پررنگتر در این بخش متمایز خواهند شد. 2- این اطلاعات، تا تاریخ 27 مهر ماه 1397 به روز شده است!
کل رویدادها و مناسبات: 4.212 اخبار 2.988   بین الملل 2.369   آسیا 2.083   برنامه های بین المللی/داخل و خارج 857   دیپلماسی اقتصادی 643   دیپلماسی زیارت و زائر رضوی 546   دیپلماسی دانشگاهی 545   افتخارات 501   دیپلماسی گردشگری 490   دیپلماسی علمی 400   اروپا 391   دیپلماسی فرهنگی 391   میهمان/میهمانان خارجی 382   جهان اسلام 372   دیپلماسی آموزشی 361   دیپلماسی دینی (مذهبی و قرآنی) 356   آیا می دانید که مشهد... 337   دانشگاه فردوسی مشهد 309   شهرداری مشهد 288   دیپلماسی نمایشگاهی 270   سرمایه گذاری 244   استانداری خراسان رضوی 226   آستان قدس رضوی 207   عراق 205   صادرات و واردات 204   پاکستان 198   تصاویر / گزارش های تصویری 189   هنری 180   استاندار 168   افغانستان 166   دیپلماسی ورزشی 163   دیپلماسی سیاسی 157   دیپلماسی عمومی و شهری 156   دیپلماسی سلامت، پزشکی و بهداشت 155   حمل و نقل هوایی، ریلی و زمینی 146   مشهد 2017 139   آفریقا 137   اجتماعی 130   نمایشگاه بین المللی مشهد 120   سفارت، سفیر، کاردار، رایزن، سرکنسول 118   سرمایه گذاری خارجی 104   پایتخت معنوی ایران 100   فرودگاه بین المللی مشهد 86   آمریکا 84   شهردار مشهد 80   قابل الگوگیری یا استفاده در مشهد 77   جشنواره بین المللی امام رضا(ع) 73   ایده های جدید 72   مقالات علمی 70   صنعتی 68   سازمان های بین المللی مرتبط 68   دانشگاه علوم پزشکی مشهد 68   چین 63   اداره کل روابط خارجی شهرداری مشهد 63   ملاقات و دیدارها و نشست ه 61   مصاحبه 60   سایر کشورها 59   عتبات عالیات، قبور ائمه 59   پیشنهادات 55   اتباع و مهاجران خارجی 48   ترکیه 48   اقیانوسیه 47   حوزوی 47   روسیه 47   ترکمنستان 46   فضای سبز و پارکه 44   شهری 43   بانوان 43   حمل و نقل درون شهری و ترافیک 40   رسانه ای 38   توافقنامه ها و تفاهم ه 37   خواهر خواندگی 37   آیا می دانید که در ایران/دنی 36   نقاط قوت شهری 36   گلایه ها و انتقادات 35   بازیافت و تبدیل مواد 35   زبان و ادبیات فارسی 34   فناوری های نوین و کارآفرین 34   هندوستان 33   قطار شهری و منوریل 31   شهرسازی و معماری 31   اتاق بازرگانی، صنایع و معادن استان 30   نقاط ضعف شهری 29   آلمان 27   وزارت امور خارجه یا دفتر شمال شرق 26   اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان 25   تاجیکستان 25   قرقیزستان 25   عمران، ساختمان و پلها و معابر 25   پایتخت فرهنگی جهان اسلام 24   شورای اسلامی شهر 24   شهرداریهای کشور 24   لبنان 23   محیط زیست 22   سوریه 22   متروپلیس 22   بیمارستان فوق تخصصی رضوی 20   گمرک مرزی، مناطق آزاد و بازارچه های استان 20   گزارش و تحلیل 19   دانشگاه بین المللی امام رضا(ع) 19   انرژی، گاز، آب، برق 19   تاریخی و تمدنی 18   جامعه المصطفی العالمیه 18   پژوهشی 16   موزه ها و گالری ها 16   دیپلماسی کشاورزی 16   مالزی 16   سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی 15   فرانسه 15   ژاپن 14   دانشگاه آزاد اسلامی مشهد 13   اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی 12   اداره کل ورزش و جوانان استان 11   انقلاب، شهدا و ایثارگران 11   راه آهن و قطار بین شهری 10   تشریفات بین الملل 9   عربستان 9   ازبکستان 9   خدمات و نظافت شهری 9   انتصاب 8   ادبی 8   مدیریت بحران 8   قزاقستان 8   معاونت زیارت استانداری خراسان رضوی 7   کویت 7   بحرین 7   امارات، دبی 7   مرکز امور بین الملل آستان قدس رضوی 6   سوغات زائر و برند حلال 6   فیلم 5   مشهد 2018 5   استارتاپ ها و ایده های کارآفرینی 5   مطبوعاتی 4   دانشگاه علوم اسلامی رضوی 3   تشرف به اسلام 3   حقوقی و قضا 2
عضویت در اندیشکده ی فرهیخت
ارزیابی و رصد رویدادها، مناسبات بین المللی و روابط خارجی شهر
تا 30 مهرماه 97
نمایه فعالان دیپلماسی عمومی و شهری، اقتصادی، سیاسی و رسانه با اولویت «ارتباطات» و با محوریت «اقتصاد شهر»
نمایه فعالان دیپلماسی علم، آموزش و فناوری، با اولویت «آینده پژوهی» و با محوریت «اقتصاد دانش»
نمایه فعالان دیپلماسی فرهنگی و اجتماعی، هنری و نمایشگاهی با اولویت جامعه پویا و با محوریت   «اقتصاد فرهنگ»
نمایه فعالان دیپلماسی زیارت و خدمات گردشگری » با اولویت «تکریم زوار خارجی» و با محوریت «اقتصاد زائر»

  جایگاه «دیپلماسی فرهنگی» از آنجایی که مشهد مقدس، پس از رویداد «مشهد2017»، به عنوان «پایتخت فرهنگی جهان اسلام شهرت یافته، اصلا شایسته ی عظیم ترین کلان شهر مذهبی جهان (از نظر وسعت) نیست. ما در 112 روز از تصدی دکتر «جعفر مروارید» به عنوان مدیرکل جدید فرهنگ و ارشاد اسلامی، متأسفانه نه تنها شاهد برگزاری یا طراحی یک رویداد فرهنگی با رویکرد بین المللی نبودیم، بلکه حتی در ماه مبارک رمضان گذشته، ارشاد استان در اقدامی تعجب برانگیز، رویکرد بین المللی را از سیزدهمین دوره از «نمایشگاه بین المللی قرآن و عترت» نیز برداشت و آن را با رویکرد ملی برگزار کرد! امید است به زودی شاهد حرکتی جدید با رویکرد بین المللی در پرظرفیت ترین کلان شهر ایران اسلامی از نظر فرهنگی و هنری باشیم

اگر بنا را بر کلیدواژه ی رئیس جمهور محترم خطاب به استاندار خراسان رضوی مبنی بر این که «مشهد پیشانی نظام است!» بگذاریم که حق هم چنین است - چراکه بسیاری از گردشگران غیر ایرانی و حتی ایرانی حرم رضوی، چه بسا در طول سالیان سال، حتی یک بار هم به پایتخت کشور «تهران بزرگ» سفر نکنند، اما دست کم یک بار در طول سال (و به استناد آمار هر سه سال یک بار)، به مشهد مقدس مشرف می شوند - بنابراین، ارتقای شاخص «دیپلماسی عمومی» (حاکمیتی) و همچنین «دیپلماسی شهری» ، تلاش و همت مضاعف «استانداری خراسان رضوی» و «شهرداری مشهد» را می طلبد! آقای استاندار، آقای شهردار... همچنان منتظر اعلام و ابلاغ سیاست گذاری های شتاب بخش تان در این حوزه به دستگاه های اجرایی استان و شهر هستیم!

در کلان شهری که سالانه قریب به «سی میلیون زائر داخلی» و «سه میلیون زائر خارجی» تردد می کنند، وضعیت «دیپلماسی نمایشگاهی» ما، اصلاً زیبنده ی دومین کلان شهر ایران و قطب صنایع مولد کشور نیست! مگر نه این که بیش از شش هزار واحد صنعتی و تولیدی در استان داریم؟! چرا نمایشگاه های به ظاهر بین المللی ما با 120 شرکت ایرانی و فقط دو سه نماینده از کشورهای خارجی برگزار می شود؟! یعنی ما قدرت جذب همسایگان شرقی خود را نیز نداریم؟!

رسالت های «دفتر نمایندگی شمال و شرق وزارت امور خارجه در مشهد» در راستای گسترش مناسبات و روابط خارجی این کلان شهر مذهبی با جهان پیرامون در قالب «دیپلماسی سیاسی»تعهد و رسالت بزرگی است که این دفتر تاکنون به خوبی از عهده ی آن بر آمده است. همچنین توسعه ی شمار کشورهایی که می توان به گردشگر آنان در گیت فرودگاه بین المللی مشهد، مستقیماً ویزای توریستی داد، مورد تمناست! مضافاً تشویق و ترغیب هفت الی هشت سرکنسولگری کشورهای خارجی و نیز دفاتر نمایندگی های سازمان های بین المللی مستقر در مشهد به جضوری پررنگ تر در عرصه های اجتماعی مانند مشارکت در یک سری برنامه های فرهنگی، هنری و در کل مردمی شهر، اقدام شایسته ای است که در حال حاضر، تنها از سرکنسولگری جمهوری پاکستان و نیز جمهوری اسلامی افغانستان، این حضور فعالانه، محبت آمیز، مسئولیت پذیر و مشارکت جویانه را شاهد هستیم!