• دیدار رییس شبکه جهانی جامعه ایمن با شهردار مشهد
  27 خرداد ماه 97 - مشهد
 • سرکنسول جدید ترکیه در مشهد در دیدار با ابوالفضل مکرمی فر خواستار شد:
  ایجاد دفتر گردشگری خراسان در استانبول/ افزایش تبادل توریست از مشهد به ترکیه
  یکشنبه 27 خرداد 97 - مشهد
 • برگزاری بیست و یکمین نمایشگاه بین المللی
  صنعت ساختمان، معماری و عمران
  با حضور 250 شرکت داخلی و 11 کشور خارجی اسلامی
  29 خرداد تا 2 تیرماه 97
  نمایشگاه بین المللی مشهد
 • اعلام موافقت اتحادیه جهانی کشتی با
  میزبانی جام جهانی کشتی آزاد در سال ۲۰۱۹ در مشهد
 • اسم و عنوان اندیشکده فرهیخت

رصد دیپلماسی عمومی و شهری، اقتصادی، سیاسی و ورزشی با اولویت «ارتباطات»

و با محوریت «اقتصاد شهر»

هرچند متأسفانه چراغ سرآمد دیپلماسی عمومی یعنی شهرداری مشهد طی ماه مبارک رمضان کاملاً خاموش بود، یک «میهمان خارجی» اعم از یک اندیشمند، یک هنرمند و حتی یک قاری مصری هم به مشهد دعوت نشد، اما از بابت دعوت و دیدار اخیر شهردار با گلبرند شونبری، رئیس شبکه جهانی جامعه ایمن ،به سهم خود از:

شهرداری مشهد

سپاسگزاریم!

رصد دیپلماسی علم، آموزش و فناوری، با اولویت «آینده پژوهی»

و با محوریت «اقتصاد دانش»

همان طور که انتظارش می رفت، دانشگاه فردوسی مشهد و مراکز تخصصی حوزه ی بین الملل آن، در ماه مبارک رمضان بر خلاف شهرداری مشهد، به خواب نرفت و باز هم در این عرصه خوش درخشید! هرچند تعامل علمی اخیر «دانشگاه حکیم سبزواری» با دانشگاه فرانسه قابل تقدیر است، اما به دلیل کثرت فعالیت ها، باز هم از:

دانشگاه فردوسی مشهد

عمیقاً سپاسگزاریم!

رصد دیپلماسی فرهنگی، هنری و نمایشگاهی با اولویت «جامعه دین محور»

و با محوریت «اقتصاد فرهنگ و هنر»

هرچند پس از افول ستاره رویداد «مشهد 2017»، با شنیدن خبر تمدید آن تا سال 2029 بسیار امیدوار شده بودیم، اما نه تنها در پایتخت فرهنگی جهان اسلام! و صدالبته در فرصت طلایی ماه مبارک رمضان خبری از هیچ برنامه فرهنگی با رویکرد بین المللی نشد، بلکه 13همین نمایشگاه قرآن و عترت مشهد هم ملی برگزار شد! لذا از:

اداره کل فرهنگ و ارشاد استان

عمیقاً گلایه مندیم!

رصد دیپلماسی زیارت و خدمات تخصصی گردشگری با اولویت «تکریم زوار خارجی»

با محوریت «اقتصاد زائر و سوغات»

هرچند آستان قدس رضوی طی ماه مبارک، شدیداٌ درگیر سفره های اطعام هزاران نفری و برگزاری لیالی باشکوه قدر بود و شایسته تقدیر، اما نقش کمرنگ «اداره زائران غیرایرانی» آن در فعالیت های بین المللی در این فرصت طلایی، بسیار مشهود بود. از این مهم که بگذریم، از گسترش ترمینال خارجی فرودگاه، نباید گذشت. لذا به سهم خود از:

فرودگاه بین المللی مشهد

بسیار سپاسگزاریم!

رئیس سازمان توسعه گردشگری پاکستان در مشهد: تلاش می‌کنیم روابط بین ایران و پاکستان به خصوص در زمینه صنعت توریسم گسترش پیدا کند

   |  شنبه 8 اردیبهشت 1397
align=bottom
رئیس سازمان توسعه گردشگری پاکستان :پاکستان و ایران قربانیان تروریسم هستند/حل مشکل زائران پاکستانی در ایران تا 2 ماه آینده، چودری عبدالغفور خان گفت: پاکستان و ایران قربانیان تروریسم هستند بطوریکه 70 هزار پاکستانی قربانی مبارزه با تروریسم شده است. به گزارش خبرگزاری فارس از مشهد، ظهر امروز در حاشیه نشست خبری مشترک توسعه روابط زیارتی و گردشگری پاکستان ـ ایران در جمع خبرنگاران اظهار کرد:...
هر اقدام بزرگی که انجام می‌شود نیاز به مقدماتی دارد تا بتوانیم یک کارکارشناسی شده انجام دهیم تا در خلال کار متوجه ضعف‌ها و نقص‌های آن نشویم.

وی ادامه داد: کارگروه‌هایی در ایران و پاکستان در حال کار بر روی این برنامه هستند و بر روی بندهای تفاهم‌نامه در زمینه گردشگری بین دو کشور کار می‌کنند و امیدواریم هرچه سریعتر این قرارداد امضا شود.

رئیس سازمان توسعه گردشگری پاکستان افزود: با سفر هیئت ایرانی به پاکستان، ما نیز به طور متقابل به ایران سفر کردیم و درباره بندهای تفاهم‌نامه توسعه روابط زیارتی و گردشگری پاکستان ـ ایران صحبت شد، قرار سوم و مهم بعدی، بعد از ماه رمضان در پاکستان است و به صورت کارشناسی بر روی تفاهم‌نامه بحث و قرارداد امضا می‌شود؛ تلاش می‌کنیم روابط بین ایران و پاکستان  به خصوص در زمینه صنعت توریسم گسترش پیدا کند.  

وی از خبرنگاران ایرانی برای بازدید از پاکستان دعوت کرد و گفت: امیدوارم در سفر بعدی هیأت ایرانی، تعدادی از خبرنگاران نخبه نیز به پاکستان بیایند زیرا آمدن خبرنگاران ایرانی بسیار ضروری است، قطعأ با آمدن خبرنگاران، روابط راحت‌تر شکل می‌گیرد.

وی با بیان اینکه من «چودری عبدالغفورخان» آمدم و بعد از زیارت امام رضا(ع) «چودری عبدالغفورخان مشهدی» بر می‌گردم، بیان کرد: برای حضور زائران پاکستانی در ایران نیز موانع زیادی وجود دارد اما با تلاش می‌توان آن‌ها را حل کرد این مشکلات شناسایی شده است و با کارشناسان خود آن‌ها را بررسی و به دنبال  راه حل هستیم، امیدواریم حل این چالش‌ها  بعد از امضای تفاهم‌نامه رخ دهد.

عبدالغفورخان درباره وجود امنیت در کشور پاکستان متذکر شد: همانطور که ایران در دهه 60 ناامنی را تجربه کرده است ما نیز سال‌های سیاه را پشت سر گذاشتیم که 70 هزار پاکستانی قربانی  مبارزه با تروریست شدند، با آغاز دو عملیات از سال 2014 تمام تروریست‌ها را از کشورمان بیرون و یا آنها را نابود کردیم و شما اکنون در پاکستان امنیت می‌بینید.  

خبر دیگری در همین زمینه حاکی است:

مدیرعامل سازمان توسعه توریسم پاكستان با قائم مقام تولیت آستان قدس رضوی دیدار كرد

به گزارش آستان نیوز، سید مرتضی بختیاری ضمن خوشامدگویی و ابراز خرسندی از این دیدار اظهار کرد: محبت، اخلاص، عشق و ارادت مثال زدنی زائران پاکستانی به ساحت قدسی امام رضا(ع) را از نزدیک در اماکن متبرکه رضوی شاهد هستیم.
وی تصریح کرد: امنیت، سلامت و افزایش سطح خدمات رفاهی به زائران پاکستانی که کیلومترها رنج سفر را تحمل می‌کنند تا به پابوسی مضجع شریف حضرت رضا(ع) مشرف شوند از موضوعات بسیار مهم و مورد تاکید تولیت آستان قدس رضوی است.
قائم مقام تولیت آستان قدس رضوی بیان کرد: به همین منظور با برنامه ریزی صورت گرفته در حال احداث مجتمع میان راهی در مرز میرجاوه برای اقامت کوتاه مدت این زائران عزیز هستیم.
وی با اشاره به روابط و تعاملات دیرینه و عمیق جمهوری اسلامی ایران و جمهوری اسلامی پاکستان در طی قرنها اظهار کرد: این ارتباطات در حوزه های مختلف فرهنگی، اقتصادی و سیاسی بستری مناسب برای ایجاد هم افزایی و اعتلای هر چه بیشتر کشورهای اسلامی است.
وی گفت: گردشگری مذهبی و زیارت قبور مطهر ائمه اطهار(ع) فضایی ناب و منحصر به فرد برای توسعه روابط اجتماعی و ایجاد وحدت هرچه بیشتر بین امت های مسلمان است و وظیفه مسئولان و متولیان این عرصه خطیر و مهم، ایجاد بسترهای مناسب برای توسعه فرهنگ زیارت است زیرا اکثریت برادران اهل سنت ما دلداده و ارادتمند خاندان اهل بیت(ع) هستند.
وی با اشاره به فرمایشات رهبر معظم انقلاب در جمع قاریان قرآن اذعان کرد: معظم له در این دیدار ضمن تاکید بر لزوم اتحاد امت اسلامی به تبیین نتایج درخشان عمل به تعالیم ناب قرآن کریم پرداختند و اختلاف افکنی بین شیعه و سنی و فرق مختلف اسلامی را توطئه استکبار جهانی و دشمنان دانسته و نسبت به انفجار بمب های ضد وحدت در کشورهای مختلف هشدار دادند.
بختیاری در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به دیدار اخیر خود با فرمانده کل ارتش پاکستان اذعان کرد: امیدواریم با قول مساعدی که ژنرال قمر جاوید باجواه برای افزایش ضریب امنیت زائران عزیز پاکستانی دادند و با اقداماتی که از سوی سازمان توسعه توریسم پاکستان صورت خواهد گرفت شاهد افزایش روزافزون تشرف زائران از کشور همسایه مان پاکستان باشیم.
وی تصریح كرد: در حرم مطهر امام رضا(ع) رواق مبارکه کوثر برای زائران عزیز پاكستانی اختصاص یافته و به زبان اردو در تمام طول سال، برنامه های متنوع فرهنگی و تبلیغی برگزار می شود.
مدیرعامل سازمان توسعه توریسم پاکستان نیز در این دیدار ضمن ابراز خرسندی از تشرف به بارگاه نورانی حضرت ثامن الحجج(ع) اظهار کرد: توافقات خوبی برای افزایش خطوط هوایی و تکمیل ریل راه آهن از پاکستان تا تفتان صورت گرفته که پس از بازگشت به کشورم با جدیت دنبال خواهم کرد.
عبدالغفور خان كه بسیار تحت تاثیر فضای معنوی حرم مطهر قرار گرفته بود و در طول این دیدار بارها چشمانش اشك آلود شد، اظهار کرد: اکثریت مردم مسلمان پاکستان عاشق و دلداده امام رضا(ع) هستند و تمام تلاشمان را برای افزایش سطح امنیت و رفاه زائران معطوف می کنیم.


 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.

اهم نظرات و دیدگاه های فعالان توسعه روابط خارجی مشهد

پایگاه اطلاع رسانی مشهد 2017 پایتخت فرهنگی جهان اسلام

عضویت در اندیشکده ی فرهیخت


معرفی برترین ها

در توسعه روابط خارجی مشهد - خرداد 1397


رصد دیپلماسی عمومی و شهری، اقتصادی، سیاسی و... با اولویت «ارتباطات» با محوریت «اقتصاد شهر»

1- اداره روابط خارجی شهرداری مشهد 2- نمایندگی وزارت امور خارجه در شمال شرق 3- اداره کل صنعت، و تجارت 4- اداره کل ورزش و جوانان 5- اتاق بازرگانی و صنایع استان

دیپلماسی علم، آموزش و فناوری، با اولویت «آینده پژوهی» و با محوریت «اقتصاد دانش»

1- دانشگاه فردوسی مشهد 2- دانشگاه علوم پزشکی مشهد 3- جامعه المصطفی العالمیه 4- دانشگاه آزاد اسلامی مشهد 5- دانشگاه بین المللی امام رضا(ع) 6- دانشگاه علوم اسلامی رضوی


دیپلماسی فرهنگی، هنری، نمایشگاهی با اولویت جامعه دینی و با محوریت «اقتصاد فرهنگ»

1- نمایشگاه بین المللی مشهد 2- اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی 3- بنیاد بین المللی امام رضا(ع) 4- نمایندگی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی 5- دبیرخانه رویداد مشهد 2017

دیپلماسی زیارت و خدمات تخصصی گردشگری » با محوریت «اقتصاد زائر»

1- فرودگاه بین المللی مشهد 2- اداره امور زائران غیرایرانی آستان قدس رضوی 3- بیمارستان تخصصی رضوی 4- معاونت زیارت استانداری 5- اداره کل گردشگری 6- اتحادیه هتلداران استان

معرفی فعال ترین واحد علمی شهر در عرصه دیپلماسی دانشگاهی

چرایی انتخاب دانشگاه فردوسی مشهد؟

دانشگاه فردوسی مشهد مقدس، سومین دانشگاه كشور از نظر قدمت پس از دانشگاه های تهران و تبریز، در حالی شصت و هفتمین سال فعالیتش را سپری می كند که از میان 23 هزار دانشجوی این دانشگاه، حدود 1300 از آنان را دانشجویان خارجی و عمدتاً از کشورهای همسایه مانند عراق، افغانستان، پاکستان و ... و نیز کشورهای حاشیه ی خلیج فارس تشکیل می دهند. این دانشگاه با دارا بودن واحدهای فعالی همچون «اداره ی دانشجویان خارجی»، «دفتر همکاری های علمی و بین المللی»، «پردیس بین الملل» و «اداره کل روابط عمومی و بین الملل دانشگاه» و ...، سال بسیار پرکار و پررونقی را در عرصه ی مناسبات علمی و دانشگاهی با مراکز علمی و پژوهشی و واحدهای دانشگاهی سایر کشورها بویژه ....

آشنایی با نهادهای فعال در عرصه روابط خارجی مشهد

«اندیشکده بین المللی فرهیخت»
 Farhikht Think Tank -  www.farhikhtt.ir

Copyright © 2009
با تشکر از: سایت ستاپ
قدرت گرفته با از  MihanBlog.com