اندیشکده بین المللی فرهیخت 

  نخستین دیده بان توسعه روابط خارجی مشهد 
  قدیمی ترین درگاه مطالعات راهبردی رویکرد بین المللی شهر 
www.farhikhtt.ir  

برترین های دیپلماسی


عدم پخش زنده مراسم از لحظه ورود به فرودگاه تا تشرف به حرم مطهر توسط شبکه استانی،
        عدم پخش ویژه برنامه، اکتفا به یک گزارش خبری کوتاه، عدم ارسال تصاویر زنده به تهران و... آن قدر
          تأسف بار بود که رسانه های کشور 220 میلیونی پاکستان، بالاجبار و بارها و بارها از تصاویر آرشیوی حرم
         استفاده کردند! حتی با گذشت 23 روز، «فیلم رضوی» کلیپ اردو را منتشر کرده اما فارسی را خیر!

عدم انجام هیچ گونه مصاحبه آنلاین و آفلاین با خبرنگاران برای دریافت پیامی به مردم مشهد و زوار
         شاید گفته شود: وقت ضیق بود! اما برای میزگرد مطبوعاتی یا تلویزیونی و نه برای یک مصاحبه ی ساده و کوتاه !
و همچنین است عدم حضور یک نماینده مردم در مجلس ، یا رئیس دفتر نمایندگی وزارت امور خارجه
         در مشهد و سکوت سایت آنها، عدم نصب بنرهای شهری خیر مقدم ، عدم تهیه گزارش مصور تلویزیونی و رادیویی و...

و بالاخره سپاس ...

از خبرنگاران و عکاسان حاضر و نیز مدیر هتل قصرالضیافه حرم که تنها دسته گل مردمی را از طرف
          مجاوران و زائران، تقدیم نفر اول ایرانی ترین همسایه کرد. او که با یک بوسه ارادت بر مضجع رضوی، میلیون ها
          دلار خاصه خرجی وهابیت عربستانی را در این کشور به زیر سؤال برد!
عمران خان ... سپاس و به اردو: شکریه

آسیب شناسی نخستین سفر رسمی

« عمـران خـان نیـازی »

نخست وزیر پاکستان به مشهد اول اردیبهشت

عدم اختصاص و رعایت پروتکل تشریفات در سطح «نخست وزیر» توسط استانداری خراسان رضوی
          حتی همچون سفر اخیر رئیس مجلس به مشهد، دسته گلی توسط دو نوجوان ملبس به لباس بومی تقدیم نشد!
عدم حضور «حجت الاسلام مروی» تولیت آستان قدس رضوی در آیین استقبال رسمی از فرودگاه تا حرم
          حتی حضور و همراهی ایشان در بازدید از «موزه ی گنجینه قرآن و نفایس» ضروری و پسندیده بود. متأسفانه
          حتی «قائم مقام آستان قدس رضوی» هم از حضور در آیین رسمی استقبال در فرودگاه اجتناب کرد!
عدم حضور «شهردار» و «رئیس شورای شهر» و حتی معاونان در آیین استقبال رسمی از فرودگاه تا حرم
          حتی سایت های این دو نهاد، از درج یک خبر یا یک عکس و یک بنر خیر مقدم هم دریغ کردند!
عدم درج و انتشار «یک گزارش و تحلیل جامع» و مصور توسط روزنامه های 70 ساله خراسان و 32 ساله
         قدس و 22 ساله شهرآرا تا جایی که مجبور به انتشار گزارشی از روزنامه «آفتاب یزد» در این وبگاه شدیم!

| جمعه 30 فروردین 1398 در خبرها آمده بود که 11 و 12 تیرماه 98، بناست «نخستین کنفرانس بین المللی حقوق بشر آمریکایی از دیدگاه مقام معظم رهبری» با محوریت زوال و افول هژمونی آمریکا با مشارکت آستان قدس رضوی در «تهران و قم»! برگزار شود.| به قلم عبدالرضا زرگری

پنجشنبه 25 بهمن 1397 | به راستی نمی دانیم به چه دلیل، ساده ترین آداب عرف بین المللی و رفتار تشریفات دیپلماتیک در دیدارها و ملاقات ها با میهمانان غیر ایرانی در مشهد توسط مسئولان روابط عمومی ها و امور بین الملل دستگاه های اجرایی | به قلم محمد منصف پور ...

جمعه 21 دی 1397 | شورای شهر هزینه مسافران خارجی مشهد را افزایش ندهد. شورای شهر مشهد در آخرین جلسه علنی خود مصوبه‌ای داشت که باید گفت بدعتی تازه بوده و لازم است متولیان امور شهر و حتی استان نسبت به آن دقتی ... | به قلم علی محمدزاده

چهارشنبه 11 مهر 1397 | عدم رعایت مطلوب اصول تشریفات روابط دیپلماتیک در دیدارهای مدیران دستگاه های اجرایی شهر و استان با مقامات عالی رتبه سیاسی و اجتماعی کشورها بویژه با سفرا و دیپلمات های ارشد سفارتخانه های خارجی ...| به قلم «عبدالرضا زرگری

دیپلماسی ...

برگزاری همایش ترجمه و شکوفایی میراث ادبی ایران و فرانسه در دانشگاه استراسبورگ کشور فرانسه به همت دانشگاه فردوسی مشهد

   |  شنبه 11 فروردین 1397
align=bottom
همایش«ترجمه و شکوفایی میراث ادبی ایران و فرانسه» در روزهای 8 و 9 فروردین 1397 با حضور استادان دانشگاه از دو کشور ایران و فرانسه و تنی چند از ایران­ شناسان در دانشگاه استراسبورگ کشور فرانسه برگزار شد. در مراسم افتتاح این همایش خانم ژاکو برژه معاون بین الملل و رئیس مطالعات خاور شناسی دانشگاه استراسبورگ با اظهار خرسندی از امضای یادداشت تفاهم همکاری علمی-آموزشی میان دو دانشگاه...
... با اشاره به بندهای مهم تفاهم ­نامه مزبور، خاطر نشان کرد که تقویت مطالعات مرتبط با زبان و ادبیات فرانسه در ایران و پژوهش­ های ایران شناسی و زبان و ادب فارسی دراستراسبورگ از اهداف این تفاهم­نامه است.

ایشان با اشاره به اقدامات گروه آموزشی زبان و ادب فارسی و ایرانشناسی در دانشگاه استراسبورگ، خاطر نشان ساخت دانشگاه استراسبورگ ازتلاش­های گروه آموزشی زبان و ادب فارسی و ایرانشناسی در همکاری با دانشگاه فردوسی مشهد حمایت می­ کند.

خانم دکترباندری رئیس دانشکده زبان­های خارجی نیز ضمن تاکید بر اهمیت ترجمه به عنوان یک محور اصلی در پژوهش­ های این دانشکده، قدمت آموزش زبان فارسی دردانشگاه استراسبورگ را که تقریباً همزمان با آموزش زبان انگلیسی در این دانشگاه بوده است، نشان­دهنده اهمیت قابل توجه زبان فارسی در فرانسه به ­طورعام و دراستراسبورگ به ­طورخاص دانست.

وی از وجود گروه آموزشی مستقل زبان و ادب فارسی و پژوهش­ های ایرانشناسی دردانشکده زبان ­های خارجی دانشگاه استراسبورگ اظهار خرسندی کرد و همکاری با دانشگاه فردوسی مشهد و امضای تفاهم­نامه با این دانشگاه را به فال نیک گرفت و برگزاری همایش مشترک با دانشگاه فردوسی مشهدرا که منجر به حضور تعدادی از استادان زبان و ادبیات فرانسه و مطالعات ترجمه و چند دانشجوی دکتری از سایر دانشگاه­ های ایران شده است را نشان اجرایی بودن تعهدات دانشگاه فردوسی مشهد به شمار آورد.

دکتر نصیری مدیر گروه آموزشی زبان و ادب فارسی و پژوهش­ های ایرانشناسی و دبیر علمی همایش از طرف دانشگاه استراسبورگ در سخنان افتتاحیه خود به اهمیت و نقش ترجمه در زمینه فرهنگ و سیاست و دیپلماسی پرداخت و خاطر نشان کرد: ایران و فرانسه از زمان مغولان دارای تبادل ­نامه دیپلماتیک بوده­ اند.

دکتر نصیری سپس به مساله آموزش زبان فرانسه به شیوه دانشگاهی با افتتاح دارالفنون در تهران و نقش دانش­آموختگان آن در انتخاب متون برای ترجمه از فرانسه به فارسی پرداخت و نقش دارالفنون را با مدرسه زبان ­های شرقی در پاریس مقایسه کرد.

مدیر گروه آموزشی زبان و ادب فارسی و پژوهش­های ایرانشناسی در پایان ازدانشگاه استراسبورگ و دانشگاه فردوسی مشهد به خاطر همکاری در برگزاری موفق این همایش مشترک تشکر کرد.

دکتر فارسیان عضو هیئت علمی دانشگاه فردوسی مشهد و دبیر علمی همایش از طرف این دانشگاه و مسئول میز فرانسه در امور بین الملل نیز با اشاره به اهمیت این همایش در روابط بین دو دانشگاه،برنقش دانشگاه فردوسی مشهد دربرنامه­ریزی و برگزاری همایش تاکید نمود و پس از معرفی دانشکده ادبیات و گروه زبان و ادبیات فرانسه،آمادگی دانشگاه را برای برگزاری مشترک دومین دوره این همایش در زمینه ادبیات تطبیقی در اردیبهشت 98 اعلام نمود.

دکتر هاشمی معاون آموزشی دانشگاه فردوسی مشهد نیز در سخنان خود با معرفی و بیان تاریخچه دانشگاه فردوسی مشهد به ضرورت گسترش فعالیت­های بین ارشته­ای و بین دانشگاهی اشاره کرد و آن را بخشی از سیاست­های دانشگاه فردوسی مشهد برای ارتقای جایگاه بین المللی خود عنوان کرد. وی برگزاری مشترک این همایش با دانشگاه استراسبورگ را دومین همکاری مشترک با یک دانشگاه مهم فرانسه پس از برگزاری همایش مشترک «ادبیات تطبیفی ایران و فرانسه» با دانشگاه سوربن در سال گذشته دانست و آن را در راستای تحقق یکی از اهداف مهم سند راهبردی دانشگاه یعنی گسترش دیپلماسی علمی به شمار آورد.

معاون آموزشی دانشگاه فردوسی مشهد یکی از دستاوردهای مهم همایش­های مشترک با دانشگاه­های بین المللی را آشنایی آن دانشگاه­ها با توان­مندی علمی دانشگاهیان ایران و گشوده شدن افق ­های تازه همکاری و تعامل علمی و پژوهشی بین طرفین دانست.

دکتر هاشمی همچنین با اشاره به تفاهم­ نامه امضاء شده میان دو دانشگاه، که در آن برگزاری همایش ­های مشترک یکی از موضوعات مورد توافق بوده است اظهار امیدواری کرد که دیگر بخش­های تفاهم­نامه شامل برگزاری دور­ه ­ها و کارگاه ­های آموزشی در زمینه ­های مورد علاقه طرف فرانسوی بویژه شیعه شناسی، کمک به حضور استادان و دانشجویان دکتری برای دوره­های فرصت مطالعاتی و مانند آن­ها با پیگیری طرفین در اولین فرصت تحقق یابند.

در پایان دکتر هاشمی از ریاست دانشکده زبان­های خارجی، معاون بین الملل دانشگاه استراسبورگ و دبیران علمی این همایش تشکر و اظهار امیدواری کرد که برگزاری این گونه همایش­ های مشترک بین دو دانشگاه ادامه یابند.

در این همایش تعداد 22 مقاله برگزیده از میان 60 مقاله ارسالی به دبیرخانه همایش، ارائه گردید. مقالات مزبور توسط استادانی از دانشگاه­های فردوسی مشهد، تبریز، تربیت مدرس، تهران، علامه طباطبایی، الزهرا، دانشگاه استراسبورگ، دانشگاه لیل 3، دانشگاه آکسفورد، دانشگاه­سوربن و ... طی دو روز ارائه گردید. تعداد پنج مقاله نیز توسط اعضای هیأت علمی دانشکده ادبیات دانشگاه فردوسی مشهد ارائه گردید.

خاطر نشان می­شود گروه زبان و ادب فارسی و پژوهش­ های ایران شناسی در دانشگاه استراسبورگ بیش از 140 سال سابقه آموزش ایران شناسی و زبان فارسی دارد و اکنون در مقاطع چهارگانه فوق دیپلم، کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری از ملیت­های مختلف دانشجو دارد. این گروه آموزشی یکی از 26 گروه آموزشی زبان­ در دانشکده زبان­های خارجی دانشگاه استراسبورگ می ­باشد.آخرین ویرایش: شنبه 11 فروردین 1397
Share
  یادآوری: درج رتبه  ای موضوعات و رویدادها و مناسبات بین المللی مشهد از آن سو برای پژوهشگران و علاقه مندان رصد تعاملات روابط خارجی این کلان شهر اهمیت دارد که با کلیک بر روی هر گزینه، تمامی پست هایی که مرتبط با آن موضوع هستند، به ترتیب درج به نمایش در خواهند آمد اما نکته ی مهمتر، نمایش  سرفصل ها به ترتیب رتبه و فراوانی هر موضوع، است که خود حکایت از فعال یا نیمه فعال و یا غیرفعال بودن آن حوزه دارد. ضمناً: 1- «دیپلماسی  ها» پررنگتر  در این بخش متمایز شده اند. 2- این اطلاعات، تا تاریخ 23 فروردین  ماه 1398 به روز شده است!
کل رویدادها و مناسبات:  4.770
   اخبار    3423      بین  الملل   2836      آسیا    2372      مراسم  بین المللی / داخل و خارج   987      دیپلماسی دانشگاهی    686      دیپلماسی اقتصادی    679      دیپلماسی زیارت، زائر/ امام رضا(ع) ،   658      افتخارات/خبرخوش/مفاخر    619      دیپلماسی گردشگری    578      جهان  اسلام   559      دیپلماسی علمی    556      اروپا    512      میهمان/میهمانان  خارجی   509      دیپلماسی دینی (مذهبی و قرآنی)    473      دیپلماسی آموزشی    469      دیپلماسی فرهنگی    463      آیا  می دانید که مشهد/ آماره   435      دانشگاه  فردوسی مشهد   403      شهرداری  مشهد   338      تصاویر  / گزارش های تصویری   312      آستان  قدس رضوی   303      دیپلماسی نمایشگاهی    283      استانداری  خراسان رضوی   266      عراق    258      سرمایه  گذاری داخلی   254      پاکستان    226      دیپلماسی شهری    218      صادرات  و واردات   214   افغانستان    210      دیپلماسی هنری    208      دیپلماسی سیاسی    202      دیپلماسی ورزشی    202      دیپلماسی سلامت، پزشکی و بهداشت   197      استاندار    179      آفریقا    171      اجتماعی/  دیپلماسی   171      جلسات،ملاقاتها،  بازدیدها، سفرها/ داخل و خارج   161      دیپلماسی حمل و نقل (هوایی، ریلی و زمینی)    151      سفارت،  سفیر، کاردار، رایزن، سرکنسول   145      مشهد  2017   139      دیپلماسی عمومی (حاکمیتی و ملی)/  130   ادامه ...


اندیشکده بین المللی فرهیخت، دعوت به همکاری می نماید: از سطح اندیشه و پژوهش گرفته که مخاطب آن محققان، نویسندگان، اساتید مجرب دانشگاه، فضلای معظم حوزه، مدیران، کارشناسان و پیش کسوتان در رشته های مختلف، دانشجویان و دانش آموزان و در کل، تمامی دغدغه داران توسعه ی روابط خارجی مشهد با جهان پیرامون هستند، تا سطح اجرایی که شامل فعالان و کاربران ساده وب و علاقه مندان به درج محتوا در وبگاه اینترنتی اندیشکده است. توضیح بیشتر بخش اجرایی آن که، شدیداً نیازمند همکاری افتخاری آن دسته از آقایان و خانم های دلداده و سرسپرده به امام مهربانی ها حضرت امام رضا(ع) هستیم که حاضرند همچون پژوهشگران داخلی و خارجی این اندیشکده، به عشق آن امام همام، در شناسایی و رصد و نیز درج کلیه ی رویدادها و مناسبات بین المللی کلان شهر رضوی از منابع مختلف بویژه در بستر اینترنت به ما کمک کرده و حتی از طریق نصب یک اپلیکیشن ساده در گوشی همراه یا تبلت خود، نسبت به درج محتوا در وبگاه اقدام نمایند. بدیهی است در صورت تمایل نویسنده یا تهیه کننده مطالب، نام وی به عنوان ارسال کننده در کلیه ی پست های منتشره به نمایش در خواهد آمد. برای ارتباط گیری با مدیر تارنما، از طریق سیستم پاسخگویی آنلاین می توانید اقدام فرمایید. مأجور باشید


عضویت در اندیشکده بین المللی فرهیخت
ارزیابی، رصد و پایش رویدادها، مناسبات بین المللی و روابط خارجی شهر امام مهربانی ها تا
23 فروردین ماه 98
نمایه فعالان دیپلماسی علم، آموزش و فناوری، با اولویت «آینده پژوهی» و با محوریت «اقتصاد دانش»
نمایه فعالان دیپلماسی عمومی و شهری، اقتصادی، سیاسی، رسانه و ورزش با اولویت «ارتباطات» و با محوریت «اقتصاد شهر»
نمایه فعالان دیپلماسی فرهنگی و اجتماعی، هنری و نمایشگاهی با اولویت جامعه پویا و با محوریت   «اقتصاد فرهنگ»
نمایه فعالان دیپلماسی زیارت و خدمات گردشگری » با اولویت «تکریم زوار خارجی» و با محوریت «اقتصاد زائر»


مندرج در سرویس اشتراک ویدئو «آپارات» farhikht