اندیشکده بین المللی فرهیخت 

  نخستین دیده بان توسعه روابط خارجی مشهد 
  قدیمی ترین درگاه مطالعات راهبردی رویکرد بین المللی شهر 
www.farhikhtt.ir  

برترین های دیپلماسی


عدم پخش زنده مراسم از لحظه ورود به فرودگاه تا تشرف به حرم مطهر توسط شبکه استانی،
        عدم پخش ویژه برنامه، اکتفا به یک گزارش خبری کوتاه، عدم ارسال تصاویر زنده به تهران و... آن قدر
          تأسف بار بود که رسانه های کشور 220 میلیونی پاکستان، بالاجبار و بارها و بارها از تصاویر آرشیوی حرم
         استفاده کردند! حتی با گذشت 23 روز، «فیلم رضوی» کلیپ اردو را منتشر کرده اما فارسی را خیر!

عدم انجام هیچ گونه مصاحبه آنلاین و آفلاین با خبرنگاران برای دریافت پیامی به مردم مشهد و زوار
         شاید گفته شود: وقت ضیق بود! اما برای میزگرد مطبوعاتی یا تلویزیونی و نه برای یک مصاحبه ی ساده و کوتاه !
و همچنین است عدم حضور یک نماینده مردم در مجلس ، یا رئیس دفتر نمایندگی وزارت امور خارجه
         در مشهد و سکوت سایت آنها، عدم نصب بنرهای شهری خیر مقدم ، عدم تهیه گزارش مصور تلویزیونی و رادیویی و...

و بالاخره سپاس ...

از خبرنگاران و عکاسان حاضر و نیز مدیر هتل قصرالضیافه حرم که تنها دسته گل مردمی را از طرف
          مجاوران و زائران، تقدیم نفر اول ایرانی ترین همسایه کرد. او که با یک بوسه ارادت بر مضجع رضوی، میلیون ها
          دلار خاصه خرجی وهابیت عربستانی را در این کشور به زیر سؤال برد!
عمران خان ... سپاس و به اردو: شکریه

آسیب شناسی نخستین سفر رسمی

« عمـران خـان نیـازی »

نخست وزیر پاکستان به مشهد اول اردیبهشت

عدم اختصاص و رعایت پروتکل تشریفات در سطح «نخست وزیر» توسط استانداری خراسان رضوی
          حتی همچون سفر اخیر رئیس مجلس به مشهد، دسته گلی توسط دو نوجوان ملبس به لباس بومی تقدیم نشد!
عدم حضور «حجت الاسلام مروی» تولیت آستان قدس رضوی در آیین استقبال رسمی از فرودگاه تا حرم
          حتی حضور و همراهی ایشان در بازدید از «موزه ی گنجینه قرآن و نفایس» ضروری و پسندیده بود. متأسفانه
          حتی «قائم مقام آستان قدس رضوی» هم از حضور در آیین رسمی استقبال در فرودگاه اجتناب کرد!
عدم حضور «شهردار» و «رئیس شورای شهر» و حتی معاونان در آیین استقبال رسمی از فرودگاه تا حرم
          حتی سایت های این دو نهاد، از درج یک خبر یا یک عکس و یک بنر خیر مقدم هم دریغ کردند!
عدم درج و انتشار «یک گزارش و تحلیل جامع» و مصور توسط روزنامه های 70 ساله خراسان و 32 ساله
         قدس و 22 ساله شهرآرا تا جایی که مجبور به انتشار گزارشی از روزنامه «آفتاب یزد» در این وبگاه شدیم!

| جمعه 30 فروردین 1398 در خبرها آمده بود که 11 و 12 تیرماه 98، بناست «نخستین کنفرانس بین المللی حقوق بشر آمریکایی از دیدگاه مقام معظم رهبری» با محوریت زوال و افول هژمونی آمریکا با مشارکت آستان قدس رضوی در «تهران و قم»! برگزار شود.| به قلم عبدالرضا زرگری

پنجشنبه 25 بهمن 1397 | به راستی نمی دانیم به چه دلیل، ساده ترین آداب عرف بین المللی و رفتار تشریفات دیپلماتیک در دیدارها و ملاقات ها با میهمانان غیر ایرانی در مشهد توسط مسئولان روابط عمومی ها و امور بین الملل دستگاه های اجرایی | به قلم محمد منصف پور ...

جمعه 21 دی 1397 | شورای شهر هزینه مسافران خارجی مشهد را افزایش ندهد. شورای شهر مشهد در آخرین جلسه علنی خود مصوبه‌ای داشت که باید گفت بدعتی تازه بوده و لازم است متولیان امور شهر و حتی استان نسبت به آن دقتی ... | به قلم علی محمدزاده

چهارشنبه 11 مهر 1397 | عدم رعایت مطلوب اصول تشریفات روابط دیپلماتیک در دیدارهای مدیران دستگاه های اجرایی شهر و استان با مقامات عالی رتبه سیاسی و اجتماعی کشورها بویژه با سفرا و دیپلمات های ارشد سفارتخانه های خارجی ...| به قلم «عبدالرضا زرگری

دیپلماسی ...

رشیدیان در دیدار عرفان محمود بخاری: یکی از مهمترین زمینه‌های تقویت روابط خراسان رضوی با پاکستان، موضوع زیارت است/ تامین زیرساخت‌های زیارت برای زائران

   |  جمعه 25 اسفند 1396
align=bottom
استاندار خراسان رضوی در این دیدار گفت: یکی از مهمترین زمینه‌های تقویت روابط خراسان رضوی با کشور پاکستان، موضوع زیارت است. وی با تاکید بر این که همواره روابط ایران و پاکستان برادرانه و بر اساس احترام متقابل و منافع مشترک بوده است؛ اظهار داشت: باید برای حل مشکلات و موانع موجود در مسیر توسعه تعاملات اقتصادی و بازرگانی از موضوع صدور ویزا تا تردد و سرمایه گذاری ، مبادلات بانکی و غیره باید هر دو طرف تلاش کنند...
وی افزود: تامین زیر ساخت های زیارت برای زائران پاکستانی و تسهیل در این امر از جمله تاکیدات مقام معظم رهبری ( مدظله العالی )، دکتر روحانی ریاست جمهوری و وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران می باشد. 
استاندار خراسان رضوی با اشاره به بهبود وضعیت پروازها بین این استان و استان های مختلف پاکستان، گفت: موضوع جابه جایی زائران از طربق حمل و نقل ریلی نیز در دست پیگیری است. 
رشیدیان ادامه داد: در حال حاضر عملیات اجرایی قطعه کال شور به گناباد مربوط به خط آهن مشهد به زاهدان آغاز شده که از طریق مرز میرجاوه به پاکستان متصل است.  
وی خاطر نشان کرد: برای آن دسته از زائران پاکستانی که از طریق حمل و نقل جاده ای اقدام به تشرف به مشهد مقدس می کنند نیز با مشارکت آستان قدس رضوی در مبدا ورودی به کشور، امکانات رفاهی و اقامتی ایجاد شده و در حال احداث می باشد. 
استاندار خراسان رضوی در ادامه با اشاره به اتفاقات ناخوشایندی که در سال های گذشته برای زائران در خاک پاکستان رخ می داد؛ از خدمات ارتش پاکستان در تامین امنیت سفر زائران و جلوگیری از بروز چنین حوادثی، قدردانی کرد.
وی اظهار کرد : در مشهد هم تلاش بر آن امکانات مناسب برای اقامت زائران اعم از هتل و حسینیه فراهم شود و در این راستا هم شرایط خوبی در این کلان شهر وجود دارد.
وی از دیگر زمینه های مهم در روابط دو جانبه راتوسعه تعاملات اقتصادی دانست که برای هر دو طرف دارای اهمیت است . وی عنوان کرد : تبادل هیات های اقتصادی و برگزاری نمایشگاه های اختصاصی و مشترک از جمله مقدمات توسعه این مناسبات است.
رشیدیان با بیان اینکه این تعاملات ،اخیرا روند رو به رشدی به خود گرفته اما این رش کند است ، گفت : هیات هایی بین استان و پاکستان مبادله شده که دارای مشکلاتی در روابط خود هستند و در این میان نق مسئولان محلی در کاهش مسائل و گسترش تعاملات بازرگانی موثر است.
وی ادامه داد : باید برای حل مشکلات و موانع موجود در مسیر توسعه تعاملات اقتصادی و بازرگانی از موضوع صدور ویزا تا تردد و سرمایه گذاری ، مبادلات بانکی و غیره باید هر دو طرف تلاش کنند.
وی افزود : بعد از برجام بسیاری از موانع مسیر ارتباطات اقتصادی برطرف شد و انتظار است سیستم بانکی پاکستان هم در این زمینه ورود جدی یافته و با رفع مشکلات موجود در مسیر برای تسهیل این روابط عمل کند.
 وی در موضوع صادرات برنج پاکستان به استان هم خواستار رعایت ملاحظات و استانداردهای مد نظر متولیان استان از سوی پاکستان شد .
 استاندار در حوزه تعاملات فرهنگی با اشاره به اینکه تبادل دانشجو در سطح محدودی وجود دارد ، گفت : برگزاری هفته های فرهنگی بین دو طرف اقدامی برای آشنایی ، ارتباط و نزدیکی بیشتر مردم دو کشور است.
وی تلاش برای کاهش حساسیت های قومی و مذهبی و استفاده از ظرفیت مشهد و بارگاه منور رضوی برای فراهم کردن فرصت گفت و گو بین نحله ها و فرق مذهبی مختلف را با هدف کاهش تنش ها ، اختلافات و نزدیکی بیشتر بین گروه های قومی و مذهبیرا نیز در این راستا مهم وموثر خواند.
 وی افزود : امید است درمدت حضور وی( عرفان محمد بخاری) در مشهد فضایی برای برگزاری نشست ها و گفت و گوهای فرهنگی بین نحله های دینی در مشهد و نیز پاکستان با هدف پیشگیری از حرکت های افراط گرایانه فراهم شود.
وی ابراز امیدواری کرد :سرکنسول جدید پاکستان در زمان فعالیت خود در مشهد نقش موثری در توسعه مناسب دوجانبه بین خراسان رضوی و پاکستان داشته باشد.
 سرکنسول پاکستان در مشهد هم در این دیدار گفت : امروز نه فقط شیعیان که اهل سنت پاکستان هم به زیارت بارگاه منور رضوی مشتاق هستند و ما از توسعه روابط در این حوزه استقبال می کنیم .
 عرفان محمود بخاری افزود : درحوزه تجارت و مناسبات اقتصادی اخیرا شاهد افزایش تعاملات هستیم اما یکی از موانع اصلی در مسیر رشد این مناسبات سیستم نقل و انتقال پول است که امید است باهماهنگی های دو کشور سریعتر تسهیل شود.
وی همچنین گفت : در حال حاضر پیگیری های لازم برای برگزاری نمایش اختصاصی پاکستان در مشهد در حال انجام است و تجار پاکستان هم علاقمند هستند تا سریعتر در قالب این نمایشگاه در این استان حضور یافته و زمینه های همکاری را بررسی نمایند.وی در موضوع صادرات برنج پاکستان به استان هم خواستار رعایت ملاحظات و استانداردهای مد نظر متولیان استان از سوی پاکستان شد.

گزارش از: اداره‌کل روابط عمومی استانداری خراسان رضوی
آخرین ویرایش: یکشنبه 27 اسفند 1396
Share
  یادآوری: درج رتبه  ای موضوعات و رویدادها و مناسبات بین المللی مشهد از آن سو برای پژوهشگران و علاقه مندان رصد تعاملات روابط خارجی این کلان شهر اهمیت دارد که با کلیک بر روی هر گزینه، تمامی پست هایی که مرتبط با آن موضوع هستند، به ترتیب درج به نمایش در خواهند آمد اما نکته ی مهمتر، نمایش  سرفصل ها به ترتیب رتبه و فراوانی هر موضوع، است که خود حکایت از فعال یا نیمه فعال و یا غیرفعال بودن آن حوزه دارد. ضمناً: 1- «دیپلماسی  ها» پررنگتر  در این بخش متمایز شده اند. 2- این اطلاعات، تا تاریخ 23 فروردین  ماه 1398 به روز شده است!
کل رویدادها و مناسبات:  4.770
   اخبار    3423      بین  الملل   2836      آسیا    2372      مراسم  بین المللی / داخل و خارج   987      دیپلماسی دانشگاهی    686      دیپلماسی اقتصادی    679      دیپلماسی زیارت، زائر/ امام رضا(ع) ،   658      افتخارات/خبرخوش/مفاخر    619      دیپلماسی گردشگری    578      جهان  اسلام   559      دیپلماسی علمی    556      اروپا    512      میهمان/میهمانان  خارجی   509      دیپلماسی دینی (مذهبی و قرآنی)    473      دیپلماسی آموزشی    469      دیپلماسی فرهنگی    463      آیا  می دانید که مشهد/ آماره   435      دانشگاه  فردوسی مشهد   403      شهرداری  مشهد   338      تصاویر  / گزارش های تصویری   312      آستان  قدس رضوی   303      دیپلماسی نمایشگاهی    283      استانداری  خراسان رضوی   266      عراق    258      سرمایه  گذاری داخلی   254      پاکستان    226      دیپلماسی شهری    218      صادرات  و واردات   214   افغانستان    210      دیپلماسی هنری    208      دیپلماسی سیاسی    202      دیپلماسی ورزشی    202      دیپلماسی سلامت، پزشکی و بهداشت   197      استاندار    179      آفریقا    171      اجتماعی/  دیپلماسی   171      جلسات،ملاقاتها،  بازدیدها، سفرها/ داخل و خارج   161      دیپلماسی حمل و نقل (هوایی، ریلی و زمینی)    151      سفارت،  سفیر، کاردار، رایزن، سرکنسول   145      مشهد  2017   139      دیپلماسی عمومی (حاکمیتی و ملی)/  130   ادامه ...


اندیشکده بین المللی فرهیخت، دعوت به همکاری می نماید: از سطح اندیشه و پژوهش گرفته که مخاطب آن محققان، نویسندگان، اساتید مجرب دانشگاه، فضلای معظم حوزه، مدیران، کارشناسان و پیش کسوتان در رشته های مختلف، دانشجویان و دانش آموزان و در کل، تمامی دغدغه داران توسعه ی روابط خارجی مشهد با جهان پیرامون هستند، تا سطح اجرایی که شامل فعالان و کاربران ساده وب و علاقه مندان به درج محتوا در وبگاه اینترنتی اندیشکده است. توضیح بیشتر بخش اجرایی آن که، شدیداً نیازمند همکاری افتخاری آن دسته از آقایان و خانم های دلداده و سرسپرده به امام مهربانی ها حضرت امام رضا(ع) هستیم که حاضرند همچون پژوهشگران داخلی و خارجی این اندیشکده، به عشق آن امام همام، در شناسایی و رصد و نیز درج کلیه ی رویدادها و مناسبات بین المللی کلان شهر رضوی از منابع مختلف بویژه در بستر اینترنت به ما کمک کرده و حتی از طریق نصب یک اپلیکیشن ساده در گوشی همراه یا تبلت خود، نسبت به درج محتوا در وبگاه اقدام نمایند. بدیهی است در صورت تمایل نویسنده یا تهیه کننده مطالب، نام وی به عنوان ارسال کننده در کلیه ی پست های منتشره به نمایش در خواهد آمد. برای ارتباط گیری با مدیر تارنما، از طریق سیستم پاسخگویی آنلاین می توانید اقدام فرمایید. مأجور باشید


عضویت در اندیشکده بین المللی فرهیخت
ارزیابی، رصد و پایش رویدادها، مناسبات بین المللی و روابط خارجی شهر امام مهربانی ها تا
23 فروردین ماه 98
نمایه فعالان دیپلماسی علم، آموزش و فناوری، با اولویت «آینده پژوهی» و با محوریت «اقتصاد دانش»
نمایه فعالان دیپلماسی عمومی و شهری، اقتصادی، سیاسی، رسانه و ورزش با اولویت «ارتباطات» و با محوریت «اقتصاد شهر»
نمایه فعالان دیپلماسی فرهنگی و اجتماعی، هنری و نمایشگاهی با اولویت جامعه پویا و با محوریت   «اقتصاد فرهنگ»
نمایه فعالان دیپلماسی زیارت و خدمات گردشگری » با اولویت «تکریم زوار خارجی» و با محوریت «اقتصاد زائر»


مندرج در سرویس اشتراک ویدئو «آپارات» farhikht