اندیشکده بین المللی فرهیخت 
  دیده بان توسعه روابط خارجی مشهد 
  درگاه مطالعات راهبردی رویکرد بین المللی شهر 
  www.farhikhtt.ir  

برترین های دیپلماسی ...

حضور در جمع توان یابان و همخوانی
میراث دار خلف سلطان آواز ایران
«همایون شجریان»
و مشهورترین چهره بین المللی موسیقی ایران در مشهد
24 آذر 97 - مؤسسه خیریه همدم

یکشنبه 13 آبان 1397 | بیش از یک میلیون متر مربع، زیربنای کل حرم رضوی است! رواق بسیار زیبا و تازه احداث دارالحجه هم با 7 هزار متر مربع مساحت، واقع در طبقه ی منهای یک، به دلیل نزدیکی به سرداب مقدس، بسیار مورد علاقه زوار داخلی و خارجی... | به قلم «عبدالرضا زرگری»

دوشنبه 16 مهر 1397 | نقدی بر یک خبر، هشتم مهرماه جاری، خبری بس عجیب و باورنکردنی، هرچند تیتر خبری چند رسانه شد، اما در هیاهوی افزایش افسارگسیخته ی ارز شوم - دلار سیاه - و الحاق کشور به کنوانسیون مبارزه با پولشویی و تأمین مالی ... | به قلم «عبدالرضا زرگری

چهارشنبه 11 مهر 1397 | عدم رعایت مطلوب اصول تشریفات روابط دیپلماتیک در دیدارهای مدیران دستگاه های اجرایی شهر و استان با مقامات عالی رتبه سیاسی و اجتماعی کشورها بویژه با سفرا و دیپلمات های ارشد سفارتخانه های خارجی ...| به قلم «عبدالرضا زرگری

دوشنبه 12 شهریور 1397 | چرا متولیان گردشگری استان به طور مطلق می گویند سرمایه گذاری در حوزه تأسیسات گردشگری اشباع شده؟! در حالی که باید بگویند فقط در لایه میانی یعنی هتل های 4 و 5 ستاره اشباع شدیم، اما در لایه بالا یعنی ...| به قلم «عبدالرضا زرگری

دیپلماسی ...

رشیدیان در دیدار سرکنسول ترکیه در مشهد: نقش ایران و ترکیه در مسائل منطقه ای و بین المللی تعیین کننده است+ تصاویر

   |  پنجشنبه 26 بهمن 1396
align=bottom
سرکنسول ترکیه در مشهد مقدس در پایان ماموریتش در این شهر، با استاندار خراسان رضوی دیدار کرد. به گزارش اداره کل روابط عمومی استانداری خراسان رضوی، علی رضا رشیدیان در این دیدار با اشاره به سابقه دیرینه تاریخی و دینی مشترک ایران و ترکیه و نیز منافع و جایگاه موثر دو دولت در غرب آسیا، افزود: هر دو کشور دارای تاثیرگذاری مناسبی در حوزه کشورهای اسلامی هستند و....
... نقشی که در حوزه مسائل سیاسی بین المللی و منطقه ای پررنگ است و این جایگاه در روابط و تعاملات دو کشور هم بسیار نمود دارد.  وی عنوان کرد: این تعاملات و روابط طی سال های اخیر در صلح منطقه ای به ویژه در حوزه کشورهای عراق و سوریه بسیار موثر بوده است.
استاندار خراسان رضوی در زمینه مسائل مربوطه به ترانزیت با اشاره به قرار گرفتن دو کشور ایران و ترکیه در مسیر جاده ابریشم و ظرفیت های بسیاری که در این حوزه دارند، گفت: همانگونه که در مرز بازرگان صف های طولانی از خودروهای عبوری وجود دارد در مرزهای سرخس و درگز هم این صف خودروها مشهود است .
رشیدیان افزایش سرعت اقدامات گمرکی در مرز را هم بخشی دیگر از این تلاش ها برای تسهیل تردد ناوگان ترانزیتی دانست و ابراز امیدواری کرد: در سایه تعاملات بیشتر تردد ناوگان ترانزیتی در خاک دو کشور ایران و ترکیه با سلامت و امنیت روند توسعه ای یابد.
وی در ادامه توسعه گردشگری را از دیگر ظرفیت های دو جانبه خواند و افزود: در دو ملت این علاقه به تعاملات نزدیکتر وجود دارد و چنانکه ترکیه به عنوان کشوری مسلمان با قرابت های فرهنگی بسیار مقصد سفر بسیاری از ایرانیان و خراسانی هاست و در مقابل خراسان رضوی هم به عنوان سرزمینی تاریخی و کهن با وجهه قوی مذهبی به دلیل وجود بارگاه منور رضوی می تواند مقصد بسیاری از گردشگران ترکیه می باشد.
استاندار خراسان رضوی با اشاره به راه اندازی سرکنسولگری ترکیه در مشهد طی چند سال اخیر گفت:  شروع هر کاری با دشواری هایی مواجه است و این اقدام هم با تلاش هایی که صورت گرفته آغاز خوبی برای توسعه مناسبات خراسان رضوی و ترکیه بوده است.
وی همچنین به ارادت و تعلق خاطرخاص علویان ترکیه به فوشنجان  زادگاه "حاج بکتاش ولی  اشاره کرد و" خطاب به محمت دوغان افزود: طی مدت حضور شما در مشهد در این زمینه اقداماتی انجام شد تا ظرفیت هایی برای پذیرایی از مسافران و گردشگران ترکیه در این منطقه فراهم شود که امید است سریعتر به انجام برسد .
رشیدیان در ادامه ظرفیت های تبادلات تجاری و اقتصادی بین خراسان رضوی و ترکیه را هم فراوان خواند و گفت: هیات هایی هم تا کنون مبادله شده و امید است در حضور سرکنسول جدید این موضوع با جدیت پیگیری شود.
استاندار خراسان رضوی در حوزه فرهنگی هم با اشاره به اینکه در موضوع علم و دانش، مرزهای جغرافیایی و سیاسی معنا ندارد، افزود: توسعه مناسبات دو کشور در حوزه علمی ،دانشی و فرهنگی نقش مهمی در تعمیق روابط ، درک متقابل و توسعه مناسبات سیاسی و اقتصادی دو طرف دارد.
 وی تصریح کرد: در این راستا به شدت از افزایش تعاملات فرهنگی و دانشگاهی بین خراسان رضوی و ترکیه استقبال می کنیم زیرا این مناسبات مقدمه تعاملات بیشتر است .
 وی ابراز امیدواری کرد: کرسی زبان ترکی استانبولی به زودی در دانشگاه فردوسی بر اساس تفاهم انجام شده راه اندازی شود ضمن آنکه راه اندازی کرسی زبان و ادب پارسی در دانشگاه های ترکیه هم با توجه قرابت فرهنگی و علاقه مردم ترکیه به شعر و ادب پارسی علاقمندان زیادی در این کشور دارد.
سرکنسول ترکیه در مشهد هم در این دیدار با اشاره به سه سال و نیم حضور خود در مشهد گفت: در این مدت تلاش شد تا در زمینه برقراری مناسبات خراسان رضوی و ترکیه اقدامات موثری صورت گیرد.
محمت دوغان افزود: یکی از ماموریت هایی این سرکنسولگری توسعه روابط خراسان رضوی و ترکیه بود و سعی کردیم بااستفاده از امکانات در اختیار، در این راستا چندین هیات تجاری و اقتصادی ترکیه را به این استان آورده و زمینه برقراری ارتباط با طرف های خراسان رضوی را فراهم کردیم .
 وی اظهار کرد : برخی از این تجار نیز راغب به سرمایه گذاری شده و یکی از آنها کار را به انجام رسانده که امید است در آینده ای نزدیک با همکاری مشترک استان تولیدات خود را به کشورهای اطراف چون افغانستان و آسیای میانه صادر نماید.
 وی ادامه داد: در حوزه فرهنگی هم تلاش هایی را برای امکان سفر علویان ترکیه به فوشنجان نیشابور و معرفی این منطقه به مردم ترکیه انجام دادیم و امید است در آینده شاهد سفر توریست های ترکیه به این منطقه باشیم .
دوغان با اشاره به  امضای تفاهمی با دانشگاه فردوسی در زمینه تاسیس کرسی زبان ترکی استانبولی در مشهد افزود: از سال تحصیلی آینده این کرسی راه اندازی می شود ضمن آنکه به زودی تفاهمنامه همکاری بین دانشگاه فردوسی و یکی از دانشگاه های استانبول هم امضا می شود.
 وی افزود: در حوزه گردشگری هم هیاتی از خراسان رضوی به ترکیه سفر کرد و به زودی هیاتی به همراه مسئولان بزرگترین مجموعه گردشگری هم از ترکیه برای پیگیری مباحث مورد نظر دو طرف به خراسان خواهد آمد تا زمینه های توسعه گردشگری بین دو طرف را فراهم آورد.
وی در این جلسه با اشاره به اینکه در حوزه ترانزیت و صف طولانی کامیون های ترکیه ای در مرز سرخس مشکلاتی وجود دارد ، ابراز امیدواری کرد : با ایجاد تجهیزات و امکانات بیشتر مرتفع شود.
آخرین ویرایش: پنجشنبه 26 بهمن 1396
  یادآوری: درج رتبه ای موضوعات و رویدادها و مناسبات بین المللی مشهد از آن سو برای پژوهشگران و علاقه مندان رصد تعاملات روابط خارجی این کلان شهر اهمیت دارد که با کلیک بر روی هر گزینه، تمامی پست هایی که مرتبط با آن موضوع هستند، به ترتیب درج به نمایش در خواهند آمد؛ اما نکته ی مهمتر، نمایش سرفصل ها به ترتیب رتبه و فراوانی هر موضوع، است که خود حکایت از فعال یا نیمه فعال و یا غیرفعال بودن آن حوزه دارد. ضمناً: 1- «دیپلماسی ها» پررنگتر در این بخش متمایز خواهند شد. 2- این اطلاعات، تا تاریخ 22 آذر ماه 1397 به روز شده است!
کل رویدادها و مناسبات: 4.450
 اخبار   3183     بین الملل   2579     آسیا   2223     مراسم بین المللی / داخل و خارج   934     دیپلماسی اقتصادی    661     دیپلماسی دانشگاهی  608     دیپلماسی زیارت، زائر/ امام رضا(ع)/ ،   587     افتخارات / مفاخر   555     دیپلماسی گردشگری    536     دیپلماسی علمی   476     جهان اسلام   454     اروپا   448     میهمان/میهمانان خارجی   435     دیپلماسی فرهنگی  420     دیپلماسی آموزشی   420     دیپلماسی دینی (مذهبی و قرآنی)   412     آیا می دانید که مشهد...   386     دانشگاه فردوسی مشهد   358     شهرداری مشهد   312     دیپلماسی نمایشگاهی  280     آستان قدس رضوی   250     سرمایه گذاری   248     استانداری خراسان رضوی   242     تصاویر / گزارش های تصویری   241     عراق   234     صادرات و واردات   208     پاکستان   205      دیپلماسی هنری   190     دیپلماسی شهری  187     افغانستان   184     دیپلماسی ورزشی   178     دیپلماسی سلامت، پزشکی و بهداشت/   176     استاندار   169     دیپلماسی سیاسی  166     حمل و نقل هوایی، ریلی و زمینی   148     دیپلماسی اجتماعی    147     آفریقا   144     مشهد 2017  مشهد 2017   139     نمایشگاه بین المللی مشهد   126     سفارت، سفیر، کاردار، رایزن، سرکنسول   123     سرمایه گذاری خارجی   110     پایتخت معنوی ایران   103     جلسات،ملاقاتها، بازدیدها، سفرها/ داخل و خارج   93    فرودگاه بین المللی مشهد   88     آمریکا   88     شهردار مشهد   86     عضویت در اندیشکده بین المللی فرهیخت
ارزیابی و رصد رویدادها، مناسبات بین المللی و روابط خارجی شهر
تا 22 آذر ماه 97
نمایه فعالان دیپلماسی عمومی و شهری، اقتصادی، سیاسی و رسانه با اولویت «ارتباطات» و با محوریت «اقتصاد شهر»
نمایه فعالان دیپلماسی علم، آموزش و فناوری، با اولویت «آینده پژوهی» و با محوریت «اقتصاد دانش»
نمایه فعالان دیپلماسی فرهنگی و اجتماعی، هنری و نمایشگاهی با اولویت جامعه پویا و با محوریت   «اقتصاد فرهنگ»
نمایه فعالان دیپلماسی زیارت و خدمات گردشگری » با اولویت «تکریم زوار خارجی» و با محوریت «اقتصاد زائر»