• مناسبت
  با معرفی برگزیدگان داخلی و خارجی
  یازدهمین جشنواره بین المللی کتاب سال رضوی در مشهد پایان یافت
  یکشنبه 31 تیرماه97، آستان قدس رضوی
 • خراسانى ها در راه جاکارتا، ۱۸ ورزشکار و چهار مربی در راه بازی های آسیایی در اندونزی
 • اهدای جایزه ویژه به چهار بانوی خارجی در
  مراسم اختتامیه سومین جایزه جهانی گوهرشاد
  بیست و هفتم تیرماه - تالار قدس آستان قدس رضوی - مشهد مقدس
 • همزمان با زادروز فرخنده حضرت فاطمه معصومه(س) :
  شانزدهمین جشنواره بین المللی امام رضا(ع) از قم آغاز شد
  یکشنبه، بیست و چهارم تیرماه نود و هفت
 • مدیرعامل بنیاد بین‌المللی امام رضا(ع) مشهد:
  ارسال محصولات فرهنگی به ۷۸ کشور دنیا در دهه کرامت
  برگی از افتخارات بین المللی جشنواره فرهنگی هنری امام رضا(ع) از خاستگاه مشهد مقدس
 • اسم و عنوان اندیشکده فرهیخت
  در طول هشت سال و هشت ماه ... از تاریخ 1388/08/08

رصد دیپلماسی عمومی و شهری، اقتصادی، سیاسی و رسانه با اولویت «ارتباطات»

و با محوریت «اقتصاد شهر»

پیشتر بابت دعوت و گفتگو با گلبرند شونبری، رئیس شبکه جهانی جامعه ایمن از شهرداری مشهد تقدیر کردیم، اما اکنون از بابت تشکیل اتاق مشترک ایران و تاجیکستان با هدف برگزاری نمایشگاه توسعه صادرات ایران در شهریور 97 - تاجیکستان از جناب آقای مهندس فرشید منوچهری، مدیر امور بین الملل و از

اتاق بازرگانی، صنایع و معادن استان

سپاسگزاریم!

رصد دیپلماسی علم، آموزش و فناوری، با اولویت «آینده پژوهی»

و با محوریت «اقتصاد دانش»

در جریان سفر دکتر محمد کافی رئیس دانشگاه فردوسی مشهد به فرانسه، دو تفاهم نامه همکاری با دانشگاه سوربن نوول پاریس و دانشگاه ژول ورن شهر امی ین فرانسه امضا شد و باز هم این دانشگاه در عرصه توسعه روابط خارجی و مناسبات بین المللی مشهد مقدس با جهان پیرامون خوش درخشید، لذا از:

دانشگاه فردوسی مشهد

سپاسگزاریم!

رصد دیپلماسی فرهنگی، هنری و نمایشگاهی با اولویت «جامعه خلاق»

و با محوریت «اقتصاد فرهنگ و هنر»

تلاش های بنیاد بین المللی امام رضا(علیه السلام) برای طراحی، هدایت و برگزاری هرچه باشکوهتر برنامه های فرهنگی، هنری و بین المللی مرتبط با جشن های دهه کرامت طی شانزده دوره در قالب جشنواره امام رضا(ع) در 31 استان کشور و بسیاری از نقاط دنیا حقیقتاً قابل تقدیر است. لذا به سهم خود، از:

بنیاد بین المللی امام رضا(ع)

عمیقاً سپاسگزاریم!

رصد دیپلماسی زیارت و خدمات تخصصی گردشگری با اولویت «تکریم زوار خارجی»

با محوریت «اقتصاد زائر و سوغات»

رشد فعالیت های بین المللی اخیر نهاد متولی گردشگری استان، کاملاً محسوس است و خبر از آغاز تحرکاتی امیدبخش در عرصه ی توسعه ی مناسبات خارجی در ساحت گردشگری بویژه با کشورهای همسایه می دهد. لذا به سهم خود از جناب آقای ابوالفضل مکرمی فر و همکاران ساعی ایشان در اداره کل

میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری

سپاسگزاریم!

رشیدیان در دیدار سرکنسول ترکیه در مشهد: نقش ایران و ترکیه در مسائل منطقه ای و بین المللی تعیین کننده است+ تصاویر

   |  جمعه 27 بهمن 1396
align=bottom
سرکنسول ترکیه در مشهد مقدس در پایان ماموریتش در این شهر، با استاندار خراسان رضوی دیدار کرد. به گزارش اداره کل روابط عمومی استانداری خراسان رضوی، علی رضا رشیدیان در این دیدار با اشاره به سابقه دیرینه تاریخی و دینی مشترک ایران و ترکیه و نیز منافع و جایگاه موثر دو دولت در غرب آسیا، افزود: هر دو کشور دارای تاثیرگذاری مناسبی در حوزه کشورهای اسلامی هستند و....
... نقشی که در حوزه مسائل سیاسی بین المللی و منطقه ای پررنگ است و این جایگاه در روابط و تعاملات دو کشور هم بسیار نمود دارد.  وی عنوان کرد: این تعاملات و روابط طی سال های اخیر در صلح منطقه ای به ویژه در حوزه کشورهای عراق و سوریه بسیار موثر بوده است.
استاندار خراسان رضوی در زمینه مسائل مربوطه به ترانزیت با اشاره به قرار گرفتن دو کشور ایران و ترکیه در مسیر جاده ابریشم و ظرفیت های بسیاری که در این حوزه دارند، گفت: همانگونه که در مرز بازرگان صف های طولانی از خودروهای عبوری وجود دارد در مرزهای سرخس و درگز هم این صف خودروها مشهود است .
رشیدیان افزایش سرعت اقدامات گمرکی در مرز را هم بخشی دیگر از این تلاش ها برای تسهیل تردد ناوگان ترانزیتی دانست و ابراز امیدواری کرد: در سایه تعاملات بیشتر تردد ناوگان ترانزیتی در خاک دو کشور ایران و ترکیه با سلامت و امنیت روند توسعه ای یابد.
وی در ادامه توسعه گردشگری را از دیگر ظرفیت های دو جانبه خواند و افزود: در دو ملت این علاقه به تعاملات نزدیکتر وجود دارد و چنانکه ترکیه به عنوان کشوری مسلمان با قرابت های فرهنگی بسیار مقصد سفر بسیاری از ایرانیان و خراسانی هاست و در مقابل خراسان رضوی هم به عنوان سرزمینی تاریخی و کهن با وجهه قوی مذهبی به دلیل وجود بارگاه منور رضوی می تواند مقصد بسیاری از گردشگران ترکیه می باشد.
استاندار خراسان رضوی با اشاره به راه اندازی سرکنسولگری ترکیه در مشهد طی چند سال اخیر گفت:  شروع هر کاری با دشواری هایی مواجه است و این اقدام هم با تلاش هایی که صورت گرفته آغاز خوبی برای توسعه مناسبات خراسان رضوی و ترکیه بوده است.
وی همچنین به ارادت و تعلق خاطرخاص علویان ترکیه به فوشنجان  زادگاه "حاج بکتاش ولی  اشاره کرد و" خطاب به محمت دوغان افزود: طی مدت حضور شما در مشهد در این زمینه اقداماتی انجام شد تا ظرفیت هایی برای پذیرایی از مسافران و گردشگران ترکیه در این منطقه فراهم شود که امید است سریعتر به انجام برسد .
رشیدیان در ادامه ظرفیت های تبادلات تجاری و اقتصادی بین خراسان رضوی و ترکیه را هم فراوان خواند و گفت: هیات هایی هم تا کنون مبادله شده و امید است در حضور سرکنسول جدید این موضوع با جدیت پیگیری شود.
استاندار خراسان رضوی در حوزه فرهنگی هم با اشاره به اینکه در موضوع علم و دانش، مرزهای جغرافیایی و سیاسی معنا ندارد، افزود: توسعه مناسبات دو کشور در حوزه علمی ،دانشی و فرهنگی نقش مهمی در تعمیق روابط ، درک متقابل و توسعه مناسبات سیاسی و اقتصادی دو طرف دارد.
 وی تصریح کرد: در این راستا به شدت از افزایش تعاملات فرهنگی و دانشگاهی بین خراسان رضوی و ترکیه استقبال می کنیم زیرا این مناسبات مقدمه تعاملات بیشتر است .
 وی ابراز امیدواری کرد: کرسی زبان ترکی استانبولی به زودی در دانشگاه فردوسی بر اساس تفاهم انجام شده راه اندازی شود ضمن آنکه راه اندازی کرسی زبان و ادب پارسی در دانشگاه های ترکیه هم با توجه قرابت فرهنگی و علاقه مردم ترکیه به شعر و ادب پارسی علاقمندان زیادی در این کشور دارد.
سرکنسول ترکیه در مشهد هم در این دیدار با اشاره به سه سال و نیم حضور خود در مشهد گفت: در این مدت تلاش شد تا در زمینه برقراری مناسبات خراسان رضوی و ترکیه اقدامات موثری صورت گیرد.
محمت دوغان افزود: یکی از ماموریت هایی این سرکنسولگری توسعه روابط خراسان رضوی و ترکیه بود و سعی کردیم بااستفاده از امکانات در اختیار، در این راستا چندین هیات تجاری و اقتصادی ترکیه را به این استان آورده و زمینه برقراری ارتباط با طرف های خراسان رضوی را فراهم کردیم .
 وی اظهار کرد : برخی از این تجار نیز راغب به سرمایه گذاری شده و یکی از آنها کار را به انجام رسانده که امید است در آینده ای نزدیک با همکاری مشترک استان تولیدات خود را به کشورهای اطراف چون افغانستان و آسیای میانه صادر نماید.
 وی ادامه داد: در حوزه فرهنگی هم تلاش هایی را برای امکان سفر علویان ترکیه به فوشنجان نیشابور و معرفی این منطقه به مردم ترکیه انجام دادیم و امید است در آینده شاهد سفر توریست های ترکیه به این منطقه باشیم .
دوغان با اشاره به  امضای تفاهمی با دانشگاه فردوسی در زمینه تاسیس کرسی زبان ترکی استانبولی در مشهد افزود: از سال تحصیلی آینده این کرسی راه اندازی می شود ضمن آنکه به زودی تفاهمنامه همکاری بین دانشگاه فردوسی و یکی از دانشگاه های استانبول هم امضا می شود.
 وی افزود: در حوزه گردشگری هم هیاتی از خراسان رضوی به ترکیه سفر کرد و به زودی هیاتی به همراه مسئولان بزرگترین مجموعه گردشگری هم از ترکیه برای پیگیری مباحث مورد نظر دو طرف به خراسان خواهد آمد تا زمینه های توسعه گردشگری بین دو طرف را فراهم آورد.
وی در این جلسه با اشاره به اینکه در حوزه ترانزیت و صف طولانی کامیون های ترکیه ای در مرز سرخس مشکلاتی وجود دارد ، ابراز امیدواری کرد : با ایجاد تجهیزات و امکانات بیشتر مرتفع شود.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.

اهم نظرات و دیدگاه های فعالان توسعه روابط خارجی مشهد

فراخوان شانزدهمین جشنواره ی بین المللی فرهنگی هنری امام رضا علیه السلام

پایگاه اطلاع رسانی مشهد 2017 پایتخت فرهنگی جهان اسلام

عضویت در اندیشکده ی فرهیخت


معرفی برترین ها

در توسعه روابط خارجی مشهد - تیرماه 1397


رصد دیپلماسی عمومی و شهری، اقتصادی، سیاسی و... با اولویت «ارتباطات» با محوریت «اقتصاد شهر»

1- اداره روابط خارجی شهرداری مشهد 2- نمایندگی وزارت امور خارجه در شمال شرق 3- اداره کل صنعت، و تجارت 4- اداره کل ورزش و جوانان 5- اتاق بازرگانی و صنایع استان

دیپلماسی علم، آموزش و فناوری، با اولویت «آینده پژوهی» و با محوریت «اقتصاد دانش»

1- دانشگاه فردوسی مشهد 2- دانشگاه علوم پزشکی مشهد 3- جامعه المصطفی العالمیه 4- دانشگاه آزاد اسلامی مشهد 5- دانشگاه بین المللی امام رضا(ع) 6- دانشگاه علوم اسلامی رضوی


دیپلماسی فرهنگی، هنری، نمایشگاهی با اولویت جامعه خلاق و با محوریت «اقتصاد فرهنگ»

1- نمایشگاه بین المللی مشهد 2- اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی 3- بنیاد بین المللی امام رضا(ع) 4- نمایندگی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی 5- دبیرخانه رویداد مشهد 2017

دیپلماسی زیارت و خدمات تخصصی گردشگری » با محوریت «اقتصاد زائر»

1- فرودگاه بین المللی مشهد 2- اداره امور زائران غیرایرانی آستان قدس رضوی 3- بیمارستان تخصصی رضوی 4- معاونت زیارت استانداری 5- اداره کل گردشگری 6- اتحادیه هتلداران استان

معرفی فعال ترین واحد علمی شهر در عرصه دیپلماسی دانشگاهی

چرایی انتخاب دانشگاه فردوسی مشهد؟

دانشگاه فردوسی مشهد مقدس، سومین دانشگاه كشور از نظر قدمت پس از دانشگاه های تهران و تبریز، در حالی شصت و هفتمین سال فعالیتش را سپری می كند که از میان 23 هزار دانشجوی این دانشگاه، حدود 1300 از آنان را دانشجویان خارجی و عمدتاً از کشورهای همسایه مانند عراق، افغانستان، پاکستان و ... و نیز کشورهای حاشیه ی خلیج فارس تشکیل می دهند. این دانشگاه با دارا بودن واحدهای فعالی همچون «اداره ی دانشجویان خارجی»، «دفتر همکاری های علمی و بین المللی»، «پردیس بین الملل» و «اداره کل روابط عمومی و بین الملل دانشگاه» و ...، سال بسیار پرکار و پررونقی را در عرصه ی مناسبات علمی و دانشگاهی با مراکز علمی و پژوهشی و واحدهای دانشگاهی سایر کشورها بویژه ....

آشنایی با نهادهای فعال در عرصه روابط خارجی مشهد

«اندیشکده بین المللی فرهیخت»
 Farhikht Think Tank -  www.farhikhtt.ir

Copyright © 2009
با تشکر از: سایت ستاپ
قدرت گرفته با از  MihanBlog.com