اندیشکده بین المللی فرهیخت 

  نخستین دیده بان توسعه روابط خارجی مشهد 
  قدیمی ترین درگاه مطالعات راهبردی رویکرد بین المللی شهر 
www.farhikhtt.ir  

برترین های دیپلماسی

پنجشنبه25 بهمن 1397 | به راستی نمی دانیم به چه دلیل، ساده ترین آداب عرف بین المللی و رفتار تشریفات دیپلماتیک در دیدارها و ملاقات ها با میهمانان غیر ایرانی در مشهد توسط مسئولان روابط عمومی ها و امور بین الملل دستگاه های اجرایی | به قلم محمد منصف پور ...

جمعه 21 دی 1397 | شورای شهر هزینه مسافران خارجی مشهد را افزایش ندهد. شورای شهر مشهد در آخرین جلسه علنی خود مصوبه‌ای داشت که باید گفت بدعتی تازه بوده و لازم است متولیان امور شهر و حتی استان نسبت به آن دقتی ... | به قلم علی محمدزاده

دوشنبه 16 مهر 1397 | نقدی بر یک خبر، هشتم مهرماه جاری، خبری بس عجیب و باورنکردنی، هرچند تیتر خبری چند رسانه شد، اما در هیاهوی افزایش افسارگسیخته ی ارز شوم - دلار سیاه - و الحاق کشور به کنوانسیون مبارزه با پولشویی و تأمین مالی ... | به قلم «عبدالرضا زرگری

چهارشنبه 11 مهر 1397 | عدم رعایت مطلوب اصول تشریفات روابط دیپلماتیک در دیدارهای مدیران دستگاه های اجرایی شهر و استان با مقامات عالی رتبه سیاسی و اجتماعی کشورها بویژه با سفرا و دیپلمات های ارشد سفارتخانه های خارجی ...| به قلم «عبدالرضا زرگری

دیپلماسی هنری/ آغاز به کار کنفرانس بین المللی تربیت دینی در ادیان ابراهیمی با همکاری 100 نهاد فعال از داخل و خارج از کشور در مشهد

کنفرانس بین المللی تربیت دینی در ادیان ابراهیمی با همکاری 100 نهاد فعال از داخل و خارج از کشور در مشهد آغاز به کار کرد  این کنفرانس بین‌المللی که طی دو روز در تاریخ 13 و 14 اسفندماه سال جاری به همت معاونت علمی آستان قدس رضوی در حال برگزاری است، 8 نشست تخصصی و 5 تجربه تربیتی ارائه خواهد شد. همچنین 8 سخنرانی کوتاه از شخصیت‌هایی که دارای تجربه در حوزه تعلیم و تربیت دینی هستند از دیگر برنامه‌های تدارک دیده شده این رویداد بزرگ است .....

دیپلماسی ...

رشیدیان در دیدار سرکنسول ترکیه در مشهد: نقش ایران و ترکیه در مسائل منطقه ای و بین المللی تعیین کننده است+ تصاویر

   |  پنجشنبه 26 بهمن 1396
align=bottom
سرکنسول ترکیه در مشهد مقدس در پایان ماموریتش در این شهر، با استاندار خراسان رضوی دیدار کرد. به گزارش اداره کل روابط عمومی استانداری خراسان رضوی، علی رضا رشیدیان در این دیدار با اشاره به سابقه دیرینه تاریخی و دینی مشترک ایران و ترکیه و نیز منافع و جایگاه موثر دو دولت در غرب آسیا، افزود: هر دو کشور دارای تاثیرگذاری مناسبی در حوزه کشورهای اسلامی هستند و....
... نقشی که در حوزه مسائل سیاسی بین المللی و منطقه ای پررنگ است و این جایگاه در روابط و تعاملات دو کشور هم بسیار نمود دارد.  وی عنوان کرد: این تعاملات و روابط طی سال های اخیر در صلح منطقه ای به ویژه در حوزه کشورهای عراق و سوریه بسیار موثر بوده است.
استاندار خراسان رضوی در زمینه مسائل مربوطه به ترانزیت با اشاره به قرار گرفتن دو کشور ایران و ترکیه در مسیر جاده ابریشم و ظرفیت های بسیاری که در این حوزه دارند، گفت: همانگونه که در مرز بازرگان صف های طولانی از خودروهای عبوری وجود دارد در مرزهای سرخس و درگز هم این صف خودروها مشهود است .
رشیدیان افزایش سرعت اقدامات گمرکی در مرز را هم بخشی دیگر از این تلاش ها برای تسهیل تردد ناوگان ترانزیتی دانست و ابراز امیدواری کرد: در سایه تعاملات بیشتر تردد ناوگان ترانزیتی در خاک دو کشور ایران و ترکیه با سلامت و امنیت روند توسعه ای یابد.
وی در ادامه توسعه گردشگری را از دیگر ظرفیت های دو جانبه خواند و افزود: در دو ملت این علاقه به تعاملات نزدیکتر وجود دارد و چنانکه ترکیه به عنوان کشوری مسلمان با قرابت های فرهنگی بسیار مقصد سفر بسیاری از ایرانیان و خراسانی هاست و در مقابل خراسان رضوی هم به عنوان سرزمینی تاریخی و کهن با وجهه قوی مذهبی به دلیل وجود بارگاه منور رضوی می تواند مقصد بسیاری از گردشگران ترکیه می باشد.
استاندار خراسان رضوی با اشاره به راه اندازی سرکنسولگری ترکیه در مشهد طی چند سال اخیر گفت:  شروع هر کاری با دشواری هایی مواجه است و این اقدام هم با تلاش هایی که صورت گرفته آغاز خوبی برای توسعه مناسبات خراسان رضوی و ترکیه بوده است.
وی همچنین به ارادت و تعلق خاطرخاص علویان ترکیه به فوشنجان  زادگاه "حاج بکتاش ولی  اشاره کرد و" خطاب به محمت دوغان افزود: طی مدت حضور شما در مشهد در این زمینه اقداماتی انجام شد تا ظرفیت هایی برای پذیرایی از مسافران و گردشگران ترکیه در این منطقه فراهم شود که امید است سریعتر به انجام برسد .
رشیدیان در ادامه ظرفیت های تبادلات تجاری و اقتصادی بین خراسان رضوی و ترکیه را هم فراوان خواند و گفت: هیات هایی هم تا کنون مبادله شده و امید است در حضور سرکنسول جدید این موضوع با جدیت پیگیری شود.
استاندار خراسان رضوی در حوزه فرهنگی هم با اشاره به اینکه در موضوع علم و دانش، مرزهای جغرافیایی و سیاسی معنا ندارد، افزود: توسعه مناسبات دو کشور در حوزه علمی ،دانشی و فرهنگی نقش مهمی در تعمیق روابط ، درک متقابل و توسعه مناسبات سیاسی و اقتصادی دو طرف دارد.
 وی تصریح کرد: در این راستا به شدت از افزایش تعاملات فرهنگی و دانشگاهی بین خراسان رضوی و ترکیه استقبال می کنیم زیرا این مناسبات مقدمه تعاملات بیشتر است .
 وی ابراز امیدواری کرد: کرسی زبان ترکی استانبولی به زودی در دانشگاه فردوسی بر اساس تفاهم انجام شده راه اندازی شود ضمن آنکه راه اندازی کرسی زبان و ادب پارسی در دانشگاه های ترکیه هم با توجه قرابت فرهنگی و علاقه مردم ترکیه به شعر و ادب پارسی علاقمندان زیادی در این کشور دارد.
سرکنسول ترکیه در مشهد هم در این دیدار با اشاره به سه سال و نیم حضور خود در مشهد گفت: در این مدت تلاش شد تا در زمینه برقراری مناسبات خراسان رضوی و ترکیه اقدامات موثری صورت گیرد.
محمت دوغان افزود: یکی از ماموریت هایی این سرکنسولگری توسعه روابط خراسان رضوی و ترکیه بود و سعی کردیم بااستفاده از امکانات در اختیار، در این راستا چندین هیات تجاری و اقتصادی ترکیه را به این استان آورده و زمینه برقراری ارتباط با طرف های خراسان رضوی را فراهم کردیم .
 وی اظهار کرد : برخی از این تجار نیز راغب به سرمایه گذاری شده و یکی از آنها کار را به انجام رسانده که امید است در آینده ای نزدیک با همکاری مشترک استان تولیدات خود را به کشورهای اطراف چون افغانستان و آسیای میانه صادر نماید.
 وی ادامه داد: در حوزه فرهنگی هم تلاش هایی را برای امکان سفر علویان ترکیه به فوشنجان نیشابور و معرفی این منطقه به مردم ترکیه انجام دادیم و امید است در آینده شاهد سفر توریست های ترکیه به این منطقه باشیم .
دوغان با اشاره به  امضای تفاهمی با دانشگاه فردوسی در زمینه تاسیس کرسی زبان ترکی استانبولی در مشهد افزود: از سال تحصیلی آینده این کرسی راه اندازی می شود ضمن آنکه به زودی تفاهمنامه همکاری بین دانشگاه فردوسی و یکی از دانشگاه های استانبول هم امضا می شود.
 وی افزود: در حوزه گردشگری هم هیاتی از خراسان رضوی به ترکیه سفر کرد و به زودی هیاتی به همراه مسئولان بزرگترین مجموعه گردشگری هم از ترکیه برای پیگیری مباحث مورد نظر دو طرف به خراسان خواهد آمد تا زمینه های توسعه گردشگری بین دو طرف را فراهم آورد.
وی در این جلسه با اشاره به اینکه در حوزه ترانزیت و صف طولانی کامیون های ترکیه ای در مرز سرخس مشکلاتی وجود دارد ، ابراز امیدواری کرد : با ایجاد تجهیزات و امکانات بیشتر مرتفع شود.
آخرین ویرایش: پنجشنبه 26 بهمن 1396
Share
  یادآوری: درج رتبه ای موضوعات و رویدادها و مناسبات بین المللی مشهد از آن سو برای پژوهشگران و علاقه مندان رصد تعاملات روابط خارجی این کلان شهر اهمیت دارد که با کلیک بر روی هر گزینه، تمامی پست هایی که مرتبط با آن موضوع هستند، به ترتیب درج به نمایش در خواهند آمد؛ اما نکته ی مهمتر، نمایش سرفصل ها به ترتیب رتبه و فراوانی هر موضوع، است که خود حکایت از فعال یا نیمه فعال و یا غیرفعال بودن آن حوزه دارد. ضمناً: 1- «دیپلماسی ها» پررنگتر در این بخش متمایز شده اند. 2- این اطلاعات، تا تاریخ 9 اسفند ماه 1397 به روز شده است!
کل رویدادها و مناسبات: 4.660
 اخبار  3352   بین الملل  2758    آسیا  2319   مراسم بین المللی / داخل و خارج  976   دیپلماسی اقتصادی    673    دیپلماسی دانشگاهی  669   دیپلماسی زیارت، زائر/ امام رضا(ع)   638   افتخارات/خبرخوش/مفاخر  599   دیپلماسی گردشگری    561    دیپلماسی علمی  538   جهان اسلام  522    اروپا  494   میهمان/میهمانان خارجی  480    دیپلماسی آموزشی  458   دیپلماسی دینی (مذهبی و قرآنی)  456   دیپلماسی فرهنگی  453   آیا می دانید که مشهد...  421    دانشگاه فردوسی مشهد  395    شهرداری مشهد  331    تصاویر / گزارش های تصویری  288    آستان قدس رضوی  286    دیپلماسی نمایشگاهی  283   استانداری خراسان رضوی  258    سرمایه گذاری  253    عراق  253   پاکستان  221   دیپلماسی شهری  210   صادرات و واردات  210    دیپلماسی هنری    205    افغانستان  199   دیپلماسی سلامت، پزشکی و بهداشت  193   دیپلماسی سیاسی  191   دیپلماسی ورزشی  191   استاندار  173   دیپلماسی اجتماعی   163    آفریقا  163   حمل و نقل هوایی، ریلی و زمینی  150   مشهد 2017  139    سفارت، سفیر، کاردار، رایزن، سرکنسول  137   جلسات،ملاقاتها، بازدیدها، سفرها/ داخل و خارج  136   نمایشگاه بین المللی مشهد  127    سرمایه گذاری خارجی  115    دیپلماسی عمومی (حاکمیتی)  112   پایتخت معنوی ایران  103    آمریکا  92   فرودگاه بین المللی مشهد  90    دانشگاه علوم پزشکی مشهد  89    شهردار مشهد  89


اندیشکده بین المللی فرهیخت، دعوت به همکاری می نماید: از سطح اندیشه و پژوهش گرفته که مخاطب آن محققان، نویسندگان، اساتید مجرب دانشگاه، فضلای معظم حوزه، مدیران، کارشناسان و پیش کسوتان در رشته های مختلف، دانشجویان و دانش آموزان و در کل، تمامی دغدغه داران توسعه ی روابط خارجی مشهد با جهان پیرامون هستند، تا سطح اجرایی که شامل فعالان و کاربران ساده وب و علاقه مندان به درج محتوا در وبگاه اینترنتی اندیشکده است. توضیح بیشتر بخش اجرایی آن که، شدیداً نیازمند همکاری افتخاری آن دسته از آقایان و خانم های دلداده و سرسپرده به امام مهربانی ها حضرت امام رضا(ع) هستیم که حاضرند همچون پژوهشگران داخلی و خارجی این اندیشکده، به عشق آن امام همام، در شناسایی و رصد و نیز درج کلیه ی رویدادها و مناسبات بین المللی کلان شهر رضوی از منابع مختلف بویژه در بستر اینترنت به ما کمک کرده و حتی از طریق نصب یک اپلیکیشن ساده در گوشی همراه یا تبلت خود، نسبت به درج محتوا در وبگاه اقدام نمایند. بدیهی است در صورت تمایل نویسنده یا تهیه کننده مطالب، نام وی به عنوان ارسال کننده در کلیه ی پست های منتشره به نمایش در خواهد آمد. برای ارتباط گیری با مدیر تارنما، از طریق سیستم پاسخگویی آنلاین می توانید اقدام فرمایید. مأجور باشید


عضویت در اندیشکده بین المللی فرهیخت
ارزیابی و رصد رویدادها، مناسبات بین المللی و روابط خارجی شهر
تا 22 آذر ماه 97
نمایه فعالان دیپلماسی عمومی و شهری، اقتصادی، سیاسی و رسانه با اولویت «ارتباطات» و با محوریت «اقتصاد شهر»
نمایه فعالان دیپلماسی علم، آموزش و فناوری، با اولویت «آینده پژوهی» و با محوریت «اقتصاد دانش»
نمایه فعالان دیپلماسی فرهنگی و اجتماعی، هنری و نمایشگاهی با اولویت جامعه پویا و با محوریت   «اقتصاد فرهنگ»
نمایه فعالان دیپلماسی زیارت و خدمات گردشگری » با اولویت «تکریم زوار خارجی» و با محوریت «اقتصاد زائر»