دیپلماسی دینی، فعال ترین دیپلماسی هفته

برپایی همایش بین المللی   تکریم خادمان و موکب داران   اربعین حسینی در مشهد

تشرف   خادمین حرمین کربلای معلی   به حرم مطهر رضوی

استقبال از   میهمانان عراقی  همایش در فرودگاه بین المللی مشهد


  اندیشکده بین المللی فرهیخت 

  نخستین دیده بان توسعه روابط خارجی مشهد 
  یک دهه   مستندنگار  رویکرد بین المللی شهر 
www.farhikhtt.ir  
رونق تولید

  برترین های دیپلماسی


امکان تهیه بلیت هوایی مشهد
از شصـت و چهـار کشور جهـان

آیا می دانستید که امکان تهیه بلیت هوایی مشهد از شصت و چهار کشور جهانبه مشهد وجود دارد
اطلاعات بیشتر

پنجشنبه 31 مرداد 1398 | در خبرها آمده بود که بناست سوم تا پنجم شهریور 98، مشهد میزبان نخستین نمایشگاه اختصاصی ترکمنستان باشد، اما اطلاع رسانی رویداد به این مهمی و ارزشمندی، تنها 4 روز قبل، آن هم به صورت ناقص صورت می گیرد! چرا؟... | به قلم عبدالرضا زرگری

16 تیر 1398 | ورود واژگان لاتین از فرهنگ مغرب زمین به حریم «ادبیات فارسی»، رخداد تازه ای نیست و جای تعجب چندانی ندارد، اما ورود این واژه های نامأنوس به حوزه ی «ادبیات دینی» و اعتقادات و باورهای مذهبی قطعاً شایسته نیست، خاصه اگر این لغات بیگانه ...| به قلم عبدالرضا زرگری

6 تیر 1398 | شهریار آل شیخ، معاون برنامه ریزی و توسعه منابع انسانی شهرداری در خصوص برگزاری سومین همایش «گفت‌وگوهای انتقال تجربه» در مشهد، در حالی تحقق این آرزو را وعده داد که حتی یک میهمان غیرایرانی به این همایش دعوت نشده! ...| به قلم محمد منصف پور

جمعه 14 خرداد 1398 | امسال، شاهد برپایی چندمین دوره از برپایی نمایشگاه بین المللی گل و گیاه مشهد هستیم که کشور گل و گیاه، ایرانی ترین همسایه یعنی پاکستان و دیگر کشورهای همسایه ی شرقی کشور از جمله افغانستان ... | به قلم عبدالرضا زرگری

دیپلماسی

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی: باید برنامه‌های فرهنگی مشهد 2017 تبدیل به ذخیره فرهنگی هنری مشهد شود

   |  پنجشنبه 26 بهمن 1396
align=bottom
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: باید تلاش کنیم تا برنامه‌ها و رویدادهای فرهنگی را که طی سال 2017 و همزمان با انتخاب مشهد به عنوان پایتخت فرهنگی جهان اسلام، برگزار شده با ایجاد تغییراتی قابلیت ماندگاری دارد، تبدیل به رویدادهای ماندگار فرهنگی شود تا بتواند به عنوان ذخیره فرهنگی هنری برای مشهد و ایران قرار گیرد. سید عباس صالحی در هفتمین نشست شورای سیاستگزاری....
...«مشهد، پایتخت فرهنگی جهان اسلام» در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی اظهار داشت: در پروژه پایتخت فرهنگی جهان اسلام بر اساس تعهدی به آیسسکو داده شده بود، فرآیند مثبتی را طی کردیم و مسوولان استانی و ملی کار را به صورت آبرومندانه ای انجام دادند و از این جهت تجربه خوبی را ثبت کردند.

وی ادامه داد: از منظر داخلی و برای ثبت تجارب، پیشنهاد می‌کنم برای این اتفاق، مطالعات مستندنگاری انجام شود تا بتوانیم با جمع‌آوری اطلاعات و گزارش فعالیت‌ها، دستمایه‌ای برای نقشه راه آینده و رویدادهای مشابه به دست آوریم.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به تهیه یک پیوست برای این مستندنگاری، بیان کرد: این پیوست باید شامل نقاط آسیب‌شناسی و تحلیل  قوت‌ها و ضعف‌های مدیریت و برگزاری این رویداد مهم باشد تا برای تجربه‌های بعدی بتوانیم از آن استفاده کنیم.

صالحی اضافه کرد: باید تلاش کنیم تا برنامه‌ها و رویدادهای فرهنگی را که طی سال 2017 و همزمان با انتخاب مشهد به عنوان پایتخت فرهنگی جهان اسلام، برگزار شده با ایجاد تغییراتی قابلیت ماندگاری دارد، تبدیل به رویدادهای ماندگار فرهنگی شود تا بتواند به عنوان ذخیره فرهنگی هنری برای مشهد و ایران قرار گیرد.

وی با تاکید بر اینکه بحث منابع مالی مشکل عمومی است، گفت: اگرچه بودجه مربوط به این رویداد در لایحه سال 97 پیش‌بینی نشده، اما هنوز برای رایزنی با مجلس برای این مساله فرصت است و ما طی چند روز آینده از طریق سازمان برنامه و بودجه آن را پیگیری می‌کنیم.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به مصوبه شورای برنامه‌ریزی خراسان رضوی در خصوص تثبیت جایگاه فرهنگی مشهد در جهان اسلام با چشم انداز 10 ساله، گفت: کلیات این طرح مورد تایید است، اما درباره جزییات و چگونگی اجرای آن باید جلسه دیگری داشته باشیم و چشم‌اندازهای آن را بررسی کنیم.

سال 2017 فرصت خوبی برای معرفی بهتر ویژگی‌های مشهد به جهان

استاندار خراسان رضوی نیز در این دیدار با برشمردن ویژگی‌های علمی و شخصیتی امام هشتم (ع)، گفت: این ویژگی‌ها دقیقا همان موضوعی است که ما در جهان امروز به آن نیاز داریم و سال 2017 فرصت خوبی شد تا ما بتوانیم این ویژگی‌ها را بهتر به جهانیان بشناسانیم، تلاش تمامی دست اندرکاران این بود که بتوانیم در این خصوص از حداکثر ظرفیت‌های ملی و استانی بهره ببریم.

علیرضا رشیدیان تصریح کرد: هم‌اکنون در کشور نیاز به مرکزی خارج از پایتخت به عنوان محل ارتباطات فرهنگی و ادبی کشورهای اسلامی و سایر گروه‌ها داریم که با توجه به زیرساخت‌های مناسب مشهد، این شهر می‌تواند برای این منظور در نظر گرفته شود.

وی با اشاره به وجود 31 سالن سینما در مشهد، بیان کرد: این ظرفیت توانایی برگزاری جشنواره‌های بین‌المللی از جمله جشنواره فیلم‌های معناگرا را در مشهد فراهم می‌آورد.

استاندار خراسان رضوی با اشاره به برگزاری اولین دوره جایزه بین‌المللی علمی رضوی در دهه فجر امسال به‌صورت استانی، گفت: انشاالله این جشنواره سال آینده در سطح ملی و از دو سال آینده به‌صورت بین‌المللی برگزار می‌شود، همچنین نشان و جایزه بزرگ فردوسی به عنوان جایزه‌ای بین‌المللی نیز مصوب شده است که امیدوارم اجرایی شود.

گزارش از: خبرگزاری فارس از مشهد، به نقل از دفتر ارتباطات رسانه‌ای پایتخت فرهنگی جهان اسلام 
آخرین ویرایش: جمعه 27 بهمن 1396
Share
  یادآوری: درج رتبه  ای موضوعات و رویدادها و مناسبات بین المللی مشهد از آن سو برای پژوهشگران و علاقه مندان رصد تعاملات روابط خارجی این کلان شهر اهمیت دارد که با کلیک بر روی هر گزینه، تمامی پست هایی که مرتبط با آن موضوع هستند، به ترتیب درج به نمایش در خواهند آمد اما نکته ی مهمتر، نمایش  سرفصل ها به ترتیب رتبه و فراوانی هر موضوع، است که خود حکایت از فعال یا نیمه فعال و یا غیرفعال بودن آن حوزه دارد. ضمناً: 1- «دیپلماسی  ها» پررنگتر  در این بخش متمایز شده اند. 2- این اطلاعات، تا تاریخ هشتم تیرماه  1398 به روز شده است!

کل رویدادها و مناسبات:  4.980
  اخبار  3618     بین   الملل  2992     آسیا  2514     مراسم   بین المللی / داخل و خارج  1005     دیپلماسی دانشگاهی  730     دیپلماسی زیارت،   زائر/ امام رضا(ع)   712     دیپلماسی اقتصادی  698     افتخارات   / خبرخوش/ مفاخر  663     جهان   اسلام  648     دیپلماسی گردشگری  602     دیپلماسی علمی  596     میهمان   / میهمانان خارجی  588     اروپا  555     دیپلماسی دینی   (مذهبی و قرآنی)   531     دیپلماسیفرهنگی  508     دیپلماسی آموزشی  506     آیا   می دانید که مشهد/ آمارها  465     دانشگاه   فردوسی مشهد  424     شهرداری   مشهد  363     تصاویر   / گزارش های تصویری  356     آستان   قدس رضوی  352     دیپلماسی نمایشگاهی  303     استانداری   خراسان رضوی  280     عراق  274     سرمایه   گذاری داخلی  255     دیپلماسی شهری  245     پاکستان  243     جلسات،ملاقات،   بازدید، سفر، نمایشگاه/ داخل و خارج  240     دیپلماسی سیاسی  238     دیپلماسی هنری    227     افغانستان  227     دیپلماسی ورزشی  223     صادرات   و واردات  220     دیپلماسی سلامت،   پزشکی و بهداشت  210     دیپلماسی عمومی   (حاکمیتی و ملی)192   استاندار  188     آفریقا  185     دیپلماسی اجتماعی  178     دیپلماسی حمل   و نقل (هوایی، ریلی و زمینی)   161     سفارت،   سفیر، کاردار، رایزن، سرکنسول  161     مشهد   2017  139     ادامه ...
  نتایج رتبه بندی موضوعات:  تا 23 فروردین 98 | تا 9 اسفند 97 | تا 2 آذر 97 | تا 23 آذر 97
اندیشکده بین المللی فرهیخت، دعوت به همکاری می نماید: از سطح اندیشه و پژوهش گرفته که مخاطب آن محققان، نویسندگان، اساتید مجرب دانشگاه، فضلای معظم حوزه، مدیران، کارشناسان و پیش کسوتان در رشته های مختلف، دانشجویان و دانش آموزان و در کل، تمامی دغدغه داران توسعه ی روابط خارجی مشهد با جهان پیرامون هستند، تا سطح اجرایی که شامل فعالان و کاربران ساده وب و علاقه مندان به درج محتوا در وبگاه اینترنتی اندیشکده است. توضیح بیشتر بخش اجرایی آن که، شدیداً نیازمند همکاری افتخاری آن دسته از آقایان و خانم های دلداده و سرسپرده به امام مهربانی ها حضرت امام رضا(ع) هستیم که حاضرند همچون پژوهشگران داخلی و خارجی این اندیشکده، به عشق آن امام همام، در شناسایی و رصد و نیز درج کلیه ی رویدادها و مناسبات بین المللی کلان شهر رضوی از منابع مختلف بویژه در بستر اینترنت به ما کمک کرده و حتی از طریق نصب یک اپلیکیشن ساده در گوشی همراه یا تبلت خود، نسبت به درج محتوا در وبگاه اقدام نمایند. بدیهی است در صورت تمایل نویسنده یا تهیه کننده مطالب، نام وی به عنوان ارسال کننده در کلیه ی پست های منتشره به نمایش در خواهد آمد. برای ارتباط گیری با مدیر تارنما، از طریق سیستم پاسخگویی آنلاین می توانید اقدام فرمایید. مأجور باشید


عضویت در اندیشکده بین المللی فرهیخت
ارزیابی، رصد و پایش رویدادها، مناسبات بین المللی و روابط خارجی شهر امام مهربانی ها تا
8 تیرماه 98
نمایه فعالان دیپلماسی علم، آموزش و فناوری، با اولویت «آینده پژوهی» و با محوریت «اقتصاد دانش»
نمایه فعالان دیپلماسی عمومی و شهری، اقتصادی، سیاسی، رسانه و ورزش با اولویت «ارتباطات» و با محوریت «اقتصاد شهر»
نمایه فعالان دیپلماسی فرهنگی و اجتماعی، هنری و نمایشگاهی با اولویت جامعه پویا و با محوریت   «اقتصاد فرهنگ»
نمایه فعالان دیپلماسی زیارت و خدمات گردشگری » با اولویت «تکریم زوار خارجی» و با محوریت «اقتصاد زائر»