اندیشکده بین المللی فرهیخت
رصدگاه توسعه روابط خارجی مشهد
درگاه مطالعات راهبردی رویکرد بین المللی مشهد

www.farhikhtt.ir
شام غریبان حسینی، حرم حضرت امام رضا(ع)

رصد دیپلماسی عمومی و شهری، اقتصادی، سیاسی و رسانه با اولویت «ارتباطات» و با محوریت «اقتصاد شهر»

حسن بهره برداری اداره روابط خارجی شهرداری مشهد» بویژه تدبیر دکتر «حسین کشیری» از سفر هیئت اقتصادی مالزی به مشهد به دعوت سازمان اقتصادی آستان قدس رضوی و تدارک دیدارهای متعدد برای آنان از ملاقات با شهردار مشهد تا مهندس کیانی قابل تقدیر است. لذا به سهم خود از اداره کل:

روابط عمومی و بین الملل شهرداری مشهد

عمیقاً سپاسگزاریم!

رصد دیپلماسی علم، آموزش، پژوهش و فناوری، با اولویت «آینده پژوهی» و با محوریت «اقتصاد دانش»

برگزاری دیدار مشاور وزیر علوم کشور عراق با مدیر همکاری‌های علمی بین‌المللی و امور دانشجویان غیر ایرانی دانشگاه همچنین دیدار مسئولان و استادان دانشگاه راپرین اقلیم کردستان عراق با رئیس دانشگاه فردوسی مشهد از جمله اقدامات ارزشمند و تحسین برانگیزی است که ما را به تکریم و تعظیم وا می دارد. لذا به سهم خود از:

دانشگاه فردوسی مشهد

عمیقاً سپاسگزاریم!

رصد دیپلماسی فرهنگی و اجتماعی، هنری و نمایشگاهی با اولویت «جامعه پویا» و با محوریت «اقتصاد فرهنگ»

هم افزایی توانمندی ها و ظرفیت های دو ارگان فعال در رویکرد بین المللی شهر، یعنی نمایشگاه بین المللی مشهد و اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی، رویداد ارزشمند برپایی پانزدهمین نمایشگاه بین المللی گردشگری و صنایع وابسته در مشهد را رقم زده است. لذا به سهم خود از :

نمایشگاه بین المللی مشهد

عمیقاً سپاسگزاریم!

رصد دیپلماسی زیارت و خدمات گردشگری با اولویت تکریم «زوار خارجی» و با محوریت «اقتصاد زائر»

اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی با تدارک و برگزاری پانزدهمین نمایشگاه بین المللی گردشگری و صنایع وابسته در مشهد واقعاً خوش درخشید. برنامه ریزی برای برپایی این نمایشگاه پس از یک دهه توقف همراه با چهار همایش جنبی براستی ستودنی است. لذا به سهم خود از :

اداره کل گردشگری خراسان رضوی

عمیقاً سپاسگزاریم!


457
دیپلماسی گردشگری
جایگاه چهارم


مشاهده تمامی پست ها

517
دیپلماسی زیارت
جایگاه سوم


مشاهده تمامی پست ها

517
دیپلماسی دانشگاهی
جایگاه دوم


مشاهده تمامی پست ها

624
دیپلماسی اقتصادی
رتبه نخست


مشاهده تمامی پست ها

در دومین دوره‌ آموزشی "کلانشهرها و سرمایه‌گذاری خارجی؛ فرصت‌ها و چالش‌ها" مطرح شد؛ بسترسازی برای حضور سرمایه‌گذاران خارجی، راه نجات شهرها + تصاویر

   |  پنجشنبه 21 دی 1396
align=bottom
این دوره دومین دوره آموزشی با این عنوان بوده است که با حضور جمعی از مدیران عالی رتبه شهری و اعضای شوراهای اسلامی کشور طی دو روز چهارشنبه و پنجشنبه 20 و 21 دی ماه جاری در مشهد برگزار شد که فرآیند سرمایه‌گذاری خارجی در ایران و ضوابط آن، روش‌های مشارکتی و فاینانس، آمادگی شهرها وشهرداری‌ها برای سرمایه پذیری خارجی، مورد پژوهی با توضیح نمونه‌های داخلی توسط اساتید برجسته مطرح شد....

سترسازی برای حضور سرمایه‌گذاران خارجی، راه نجات شهرها
شهرها برای تامین منابع مالی خود نمی‌توانند تنها به بودجه‌های خود اکتفا کنند چرا که شهرها تنها با آن اداره نمی‌شود و برای حجم انبوه طرح‌ها و پروژه‌ها نیازمند اعتبارات زیادی هستند؛ در حال حاضر بخش عظیمی از این اعتبارات مورد نیاز می‌تواند از طریق سرمایه‌گذاری خارجی و فاینانس تامین شود و این نیاز کشورهای در حال توسعه است که بتوانند با در اختیار قرار گرفتن این ظرفیت‌ها هرچه سریعتر پروژه‌های خود را به مرحله اجرایی برساند.
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی شهرداری مشهد، با وجود اینکه دفتر آسیایی صندوق جهانی توسعه شهرها (FMDV) در معاونت برنامه‌ریزی و توسعه سرمایه انسانی شهرداری مشهد قرار دارد و با توجه به جایگاه این شهر در ارتقاء سرمایه‌گذاری و تامین منابع مالی در مجموعه مدیریت شهری، نشست هم‌اندیشی و دوره‌های آموزشی با موضوع "کلان‌شهرها و سرمایه‌گذاری خارجی؛ فرصت‌ها و چالش‌ها" در هتل لاله مشهد برگزار شد تا تمام شهرهای ایران به خصوص کلانشهرها بتوانند از سرمایه‌گذاری خارجی در پیشبرد هرچه سریعتر طرح‌ها و پروژه‌های خود بهره ببرند.
این دوره دومین دوره آموزشی با این عنوان بوده است که با حضور جمعی از مدیران عالی رتبه شهری و اعضای شوراهای اسلامی کشور طی دو روز چهارشنبه و پنجشنبه 20 و 21 دی ماه جاری در مشهد برگزار شد که فرآیند سرمایه‌گذاری خارجی در ایران و ضوابط آن، روش‌های مشارکتی و فاینانس، آمادگی شهرها وشهرداری‌ها برای سرمایه پذیری خارجی، مورد پژوهی با توضیح نمونه‌های داخلی توسط اساتید برجسته مطرح شد.

برای جذب اعتبارت نباید تنها متکی به بانک‌ها بود
اکبر قهرمانی که مسوول جذب سرمایه‌گذاران خارجی سازمان سرمایه گذاری و کمک‌های اقتصادی و فنی ایران OIETAL است به عنوان یکی از این اساتید حاضر در این دوره به بحث سرمایه‌گذاری خارجی پرداخت و گفت: سازمان سرمایه‌گذاری به موجب قانون تشویق و حمایت از سرمایه‌گذاری خارجی به عنوان تنها نهاد رسمی تشویق سرمایه‌گذاری خارجی در کشور است که به تسهیل ورود سرمایه، تامین حمایت قانونی و امنیت کامل برای سرمایه‌گذاری های خارجی می‌پردازد.
وی ادامه داد: منابع مالی خارجی، اوراق قرضه، صندوق توسعه ملی، بازار سرمایه، بخش غیردولتی هزینه سرمایه‌ای شرکت‌های دولتی، بازار بدهی، بازار پول و بانک‌ها و موسسات مالی، تملک دارایی‌های سرمایه‌ای به عنوان اقمار نظام تامین مالی کشور مطرح هستند که در بحث تامین منابع مالی بانک‌های توسعه‌ای و تجاری به ارائه تسهیلات مالی می‌پردازند که بانک جهانی، توسعه اسلامی، تجارت و توسعه اکو، آسیایی زیرساخت توسعه آسیایی و ... به عنوان بانک‌های توسعه‌ای و UBS ، UNICREDIT و ... به عنوان بانک‌های تجاری می‌توان به آن اشاره کرد.
وی با اشاره به اینکه باید بیش از 60 میلیارد دلار منابع مالی برای کشور ایجاد شود، بیان کرد: منابع ما از اول انقلاب تاکنون تنها حدود 30 میلیارد دلار بوده است، این درحالی است در برنامه ششم توسعه به بیش از 60 میلیارد دلار، منابع مالی نیاز است که متاسفانه تمام بار جذب این منابع بر روی سیستم بانکی کشور است که بانک‌ها برحسب تعهد محدود خود کمک می‌کنند که این امر نیاز سایر منابع مالی دارد.
به گفته وی، درکشورهای دنیا بانک‌ها زمانی وارد عمل شده که با سود و زیان مواجه شوند بلکه قبل از آن تسهیلات و صندوق‌های دیگری به کمک آنان می‌آید که صندوق توسعه ملی منبع خوبی است که شهرداری‌ها می‌توانند از آن استفاده کنند.
قهرمانی ادامه داد: همچنین جهت‌گیری برنامه ششم توسعه در استفاده از فاینانس و جذب سرمایه گذار خارجی است.
وی با تاکید بر اینکه برای جذب اعتبارت نباید تنها متکی به بانک‌ها بود، خاطرنشان کرد: باید در سیستم تحول ایجاد کنیم و به عنوان مثال یک صندوق توسعه ملی ویژه برای این کار شکل بگیرد.

شهرها باید با دقت به موضوع سرمایه‌گذاری خارجی و فاینانس بپردازند
این کارشناس ارشد سازمان توسعه سرمایه‌گذاری داخلی کشور ابراز کرد: با توجه به زمینه‌ها و امکانات موجود، کار ما بر این است تا که شهرداری‌ها، بخش دولتی و خصوصی بتوانند از ظرفیت‌های موجود برای به کارگیری سرمایه‌گذاران بهره گیرند و متاسفانه نمی‌توان گفت که برنامه خاصی برای کلانشهرها هم اکنون وجود دارد و ما شاهد هستیم برخی از موضوع سرمایه‌گذاری خارجی غافل مانده‌اند و نمی‌دانند سرمایه‌گذاری خارجی و فاینانس چیست و من به عنوان یک شهرداری و موسسه که کارم توسعه ظرفیت‌های شهری یا طرح‌های شهری است، باید ببینم در اجرای طرح‌های خود چگونه از فاینانس و سرمایه‌گذاری استفاده کنم.
قهرمانی اظهار کرد: مثلا برای طرح فاضلاب نمی‌توان سرمایه گذار خارجی جذب کرد اما می‌توان از فاینانس بهره گرفت. در مقابل برای یک طرح پتروشیمی می‌توان هم از فاینانس و هم سرمایه‌گذار استفاده کرد که توصیه من این است که به سمت بهره‌گیری سرمایه‌گذار خارجی حرکت کنیم، چرا که با مشکلاتی چون بازپرداخت‌ها و مشکلات ارزی و تعهدات دولت مواجه نخواهیم بود و طرح‌ها سریعتر تصمیم گیری و به نتیجه خواهد رسید.
همچنین به گفته وی وظیفه ما و مرکز خدمات سرمایه‌گذار خارجی در قبال سرمایه‌گذاران خارجی حمایت و تشویق است که کاری کنیم که سرمایه‌گذار جذب و بماند.
وی با بیان اینکه بازاریابی دیگر موضوعی است که در سرمایه‌گذاری‌ها مطرح است، افزود: به عنوان مثال اگر مرکز خدمات ما و شهرداری‌ها فرصت‌هایی را داشته باشد، این فرصت‌ها می‌تواند در اختیار ما قرار بگیرد و برای آن بازاریابی کنیم، به این نحو که ما اطلاعات آن را در سایت خود قرار می دهیم چرا که سرمایه‌گذار در بدو امر برای سرمایه‌گذاری به این سایت مراجعه می کند.
قهرمانی به ارائه همایش‌های مختلف و با اجرای خود مجری طرح اشاره کرد و گفت: با این کار خواهیم دید که چقدر آن طرح نرخ بازده دارد و چه میزان انگیزه زا برای سرمایه‌گذاران به دنبال دارد و سرمایه‌گذار خارجی به سازمان مربوطه رجوع خواهد کرد، به طوری که نمونه آن را در دو هفته پیش شاهد بودیم.
وی در ادامه یادآور شد: دو راه بزرگ برای فرصت یابی و بازاریابی وجود دارد که در این راستا باید دید شهرداری‌ها چه ظرفیت‌هایی دارند که این امر با شناسایی آن ظرفیت‌ها محقق می‌شود.
مسوول جذب سرمایه‌گذاران خارجی سازمان سرمایه‌گذاری و کمک‌های اقتصادی و فنی ایران OIETAL تاکید کرد: همان اندازه که عکس خود را در خیابان‌های خود به معرض نمایش می‌گذاریم تا پیام‌های آنان و رشادت‌های آنان را به نسل بعد انتقال دهیم، این موضوع نیز به همان اندازه از اهمیت برخوردار است، چرا که زندگی خانواده شهید و مردم ما را نجات می‌دهد.
قهرمانی در پایان یادآور شد: این نشست اتفاق خوبی بود که باید به صورت ماهیانه یکبار در شهرها برگزار شود و موفقیت سازمان سرمایه‌گذاری کشور منوط به زحمات دیگر دستگاه‌های دولتی کشور است.
در ادامه زراعتی معاون تشویق و جذب سرمایه‌گذاری کشور نیز گفت: برای حمایت از بخش عمومی و خصوصی باید اطلاع‌رسانی و آگاهی بخشی در زمینه ظرفیت‌های که قانون حمایت و تشویق از سرمایه‌گذاران خارجی، با مراکز خدمات سرمایه گذاری در کلیه استان‌ها گسترش داده‌ایم.

برگزاری نشست‌های آموزشی راهگشا برای کلانشهرهای کشور است
رییس سازمان سرمایه‌گذاری و مشارکت های مردمی شهرداری شیراز نیز در حاشیه این دوره آموزشی گفت: با توجه به شرایط فعلی کشور، سرمایه‌گذاری خارجی اهمیت به سزایی دارد به دلیل اینکه به بحث تامین مالی مدیریت شهری کمک خواهد کرد و برگزاری چنین دوره‌ها و نشست‌هایی بسیار می‌تواند راهگشا برای کلانشهرهای کشور واقع شود که شهرها بتوانند از تجارب یکدیگر به خصوص از تجارب شهر مشهد که در صندوق جهانی توسعه آسیایی جایگاهی دارد، استفاده کرده و از موفقیت این شهر در تامین منابع خارجی بهره گرفته شود.
به گفته حسام قلعه‌دار، برای ما که پتانسیل‌های خوبی را در شهر شیراز برای توسعه صنعت گردشگری و ... داریم، باید در این دوره‌ها شرکت و از تجارب بهره‌مند تا بتوانیم از منابع خارجی استفاده کنیم.
وی ادامه داد: سرمایه‌گذاران بسیاری علی الخصوص ایرانی‌های ساکن کشورهای حاشیه خلیج فارس وجود دارند که تمایل به سرمایه‌گذاری در ایران دارند و در استان فارس دارند که ما باید از کلیه منابع داخلی و خارجی و تامین مالی از این منابع بیشترین استفاده را در بحث پیشبرد اهداف خود در حوزه مدیریت شهری ببریم.
قلعه‌دار یادآور شد: خوشبختانه بعد از برجام، رتبه کشور ایران به لحاظ ریسک سرمایه‌گذاری در کشورهای خارجی برجسته‌تر شده است که به دلیل روابط سیاسی امروز ما و ارتباطات بین‌المللی، تمایل به سرمایه‌گذاری به صورت عملیاتی در حال انجام است و بانک‌های کشور نیز تمایل به تامین مالی دارند.
شهرها باید همیشه آماده برای جذب سرمایه‌گذار خارجی باشند
رییس گروه همکاری‌های بین‌المللی علمی و تخصصی معاونت برنامه‌ریزی و توسعه سرمایه انسانی شهرداری مشهد نیز در حاشیه این برنامه آموزشی بیان کرد: یکی از اهدافی که در مرکز آموزش متروپلیس و صندوق جهانی آسیایی توسعه شهرها و در معاونت برنامه‌ریزی و توسعه سرمایه انسانی دنبال می‌شود، انتقال تجارب است که در این راستا شهرها و کلانشهرها با مشکلات عدیده منابع مالی مواجه هستند و بسیاری از شهرهای دنیا برای زیرساخت‌ها و توسعه شهرهای خود، با مشکلات عدیده‌ای روبرو هستند و سعی دارند که از منابع خارجی به جز منابع داخلی و محلی خود استفاده کنند. لذا ما در ایران در این مقوله عقب هستیم. 
حمیدرضا اصفهانی‌زاده تاکید کرد: بهانه‌ای که همیشه وجود دارد این است که به دلیل موارد سیاسی و تحریم‌ و... ، سرمایه‌گذار خارجی به کشور ما ورود نمی‌یابند چرا که جذابیتی نداریم، اما این در حالی است که ما آماده جذب سرمایه‌گذاران خارجی و حتی داخلی نبوده‌ایم همانطور که در روزنامه‌ها و اخبار رسانه شاهد بودیم که پس از برجام و ورود هیات‌های اروپایی و فرانسوی و ورود آنان به شهرهای ما، هیچکدام از کلانشهرهای ما برای جذب این سرمایه‌گذاران آماده نبوده‌اند و این نوعی ضعف اقتصادی را در حوزه کلانشهرهای ما نشان می‌دهد.
به گفته وی، حتی یک آمارنامه واحد اقتصادی وجود نداشت که توسط مسوولان ما ارائه گردد و حتی در بحث سرمایه‌گذاری در بسیاری از شهرها متولی نداشته‌ایم.
وی اعلام کرد: این دوره از مدیریت شهری آمادگی این را دارد که به کلانشهرهای دنیا کمک کند تا برای جذب سرمایه‌گذاران خارجی چه انجام دهند.
اصفهانی‌زاده افزود: همچنین در این دوره به شاخص‌های سرمایه‌گذاری و دلیل انتخاب شهرها پرداخته‌ایم که این موارد نکات کلیدی است که به صورت مختصر به آن پرداخته شد تا تمامی کلانشهرها آمادگی استفاده از این فرصت‌ها را در جذب سرمایه گذار پیدا نمایند، خواه که میلیونرها و سرمایه‌گذاران خوبی وجود دارند که آماده سرمایه‌گذاری در ایران هستند.
وی در پایان خاطرنشان کرد: مشهد جزو معدود شهرهایی است که معاونت اقتصادی دارد که هدف آن شهردار، شورا و معاونت برنامه‌ریزی و توسعه سرمایه انسانی، آماده‌سازی بسترهای لازم برای جذب سرمایه گذاران داخلی و خارجی است.

به دنبال تسهیل مسیر سرمایه‌گذاری خارجی در شهرداری‌ها هستیم
معاون برنامه‌ریزی و توسعه سرمایه انسانی شهرداری مشهد نیز در حاشیه این دوره‌ها گفت: حوزه تملک دارایی‌های سرمایه‌ای را با اولویت سرمایه‌گذاران داخلی و در مرحله بعد با استفاده از سرمایه‌گذاران خارجی انجام خواهیم داد تا از منابع آنها استفاده کنیم.
شهریار آل شیخ خاطرنشان کرد: در حال حاضر در شهرداری‌ها ارتباط با منابع خارجی به دلیل اینکه فرآیندهایی دارد و باید در دستگاه‌های دولتی مراحلی را طی کرده و در بودجه سال آینده نیز دیده شود و با همکاری سازمان اقتصاد دارایی صورت گیرد، ضعیف بوده است.
وی گفت: سال گذشته در دفتر آسیایی صندوق جهانی توسعه شهرها که در معاونت برنامه‌ریزی و توسعه سرمایه انسانی شهرداری مشهد مستقر است اساتید خارجی را دعوت کردیم تا ظرفیت‌های خارجی را که در حوزه شهرداری‌ها می‌توان از آن استفاده کرد معرفی نمایند که استقبال زیادی هم از آن شد.
وی افزود: موضوعی که در همان نشست مطرح شد این بود که ما در حوزه ضوابط داخلی برای سرمایه‌گذاری خارجی نیز با مشکل مواجهیم لذا امسال با این رویکرد نشست با حضور مخاطبان داخلی برگزار شد. آموزشی هست برای رویه‌های داخلی که می‌توان از سرمایه‌های خارجی استفاده نمود تا مسیر سرمایه‌گذاری خارجی را در شهرداری‌ها تسهیل نماییم.

*****
دومین دوره آموزشی دفتر آسیایی صندوق جهانی توسعه شهرها(FMDV) در کلانشهر مشهد برگزار شد که شناخت ضوابط، قوانین و فرایندهای سرمایه گذاری خارجی در ایران، آشنایی با ملاحظات قانونی در سطح ملی و استانی، بررسی امکان ورود مستقیم شهرداری ها به حیطه سرمایه گذاری و ... از اهداف این کارگروه دفتر آسیایی در برگزاری این دوره ها بوده است که در پایان آن از سوی دفتر انستیتو آموزش متروپلیس در مشهد به شرکت کنندگان گواهی آموزشی اعطاء می‌گردد.
صندوق جهانی توسعه شهرها یک ابتکار مهم برای دولت‌های محلی و شهرداری‌ها است که مهمترین مسایل مالی خود را حل کنند و خدمات مطلوب به شهروندان ارائه دهند در واقع هدف اصلی صندوق فراهم کردن نیازهای پروژه‌‌های شهری در سه حوزه فن‌آوری و مشاوره، یافتن منابع مالی و خدمات اجرایی است.
دفتر آسیایی این صندوق در ایران درمهرماه 1391 در مشهد افتتاح شد و هم اکنون در چارچوب معاونت برنامه‌ریزی و توسعه سرمایه انسانی شهرداری مشهد فعالیت می‌کند.
زهرا غلامی
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.

  یادآوری: درج رتبه ای موضوعات و رویدادها و مناسبات بین المللی مشهد از آن سو برای پژوهشگران و علاقه مندان رصد تعاملات روابط خارجی این کلان شهر اهمیت دارد که با کلیک بر روی هر گزینه، تمامی پست هایی که مرتبط با آن موضوع هستند، به ترتیب درج به نمایش در خواهند آمد؛ اما نکته ی مهمتر، نمایش سرفصل ها به ترتیب رتبه و فراوانی هر موضوع، است که خود حکایت از فعال یا نیمه فعال و یا غیرفعال بودن آن حوزه دارد. ضمناً «دیپلماسی ها» با علامت دایره تیره در این بخش متمایز شده اند.

اخبار 2869    بین الملل 2244    آسیا 2018    برنامه های بین المللی/داخل و خارج 817 دیپلماسی اقتصادی 624    دیپلماسی دانشگاهی 517    دیپلماسی زیارت و زائر رضوی 517    افتخارات 462    دیپلماسی گردشگری 457    دیپلماسی فرهنگی 382    دیپلماسی علمی 373    اروپا 368    میهمان/میهمانان خارجی 349    دیپلماسی آموزشی 338    دیپلماسی مذهب، دین و قرآن 330    جهان اسلام 338    آیا می دانید که مشهد... 300    دانشگاه فردوسی مشهد 289    شهرداری مشهد 279    دیپلماسی نمایشگاهی 264    سرمایه گذاری 243    استانداری خراسان رضوی 216    صادرات و واردات 198    پاکستان 189    آستان قدس رضوی 182    عراق 179    تصاویر / گزارش های تصویری 176    هنری 175    استاندار 163    افغانستان 161    دیپلماسی ورزشی 151    حمل و نقل هوایی، ریلی و زمینی 141 دیپلماسی سیاسی 142    دیپلماسی سلامت، پزشکی و بهداشت 142    مشهد 2017 139    دیپلماسی عمومی و شهری 138    آفریقا 134    اجتماعی 127    نمایشگاه بین المللی مشهد 119    سفارت، سفیر، کاردار، رایزن، سرکنسول 104    سرمایه گذاری خارجی 101    پایتخت معنوی ایران 98    فرودگاه بین المللی مشهد 84    آمریکا 78    قابل الگوگیری یا استفاده در مشهد 76 شهردار مشهد 76    ایده های جدید 72    جشنواره بین المللی امام رضا(ع) 72    مقالات علمی 69    صنعتی 67    سازمان های بین المللی مرتبط 67    چین 63    اداره کل روابط خارجی شهرداری مشهد 61 دانشگاه علوم پزشکی مشهد 60    مصاحبه 56    ملاقات و دیدارها و نشست ها 54    پیشنهادات 52    عتبات عالیات، قبور ائمه 51    سایر کشورها 47    اتباع و مهاجران خارجی 46    ترکیه 46    اقیانوسیه 44    حوزوی 44    فضای سبز و پارکها 44    شهری 42    ترکمنستان 42    بانوان 41    روسیه 40    حمل و نقل درون شهری و ترافیک 40 خواهر خواندگی 37    آیا می دانید که در ایران/دنیا 36 رسانه ای 36    نقاط قوت شهری 36    توافقنامه ها و تفاهم ها 35    بازیافت و تبدیل مواد 35    هندوستان 33    فناوری های نوین و کارآفرین 32    زبان و ادبیات فارسی 31    قطار شهری و منوریل 31    گلایه ها و انتقادات 30    شهرسازی و معماری 30    نقاط ضعف شهری 29    اتاق بازرگانی، صنایع و معادن استان 26    تاجیکستان 25    عمران، ساختمان و پلها و معابر 25    آلمان 24    شهرداریهای کشور 24    پایتخت فرهنگی جهان اسلام 22    وزارت امور خارجه یا دفتر شمال شرق 22 شورای اسلامی شهر 22    محیط زیست 22    قرقیزستان 22    متروپلیس 22    اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان 20    لبنان 19    سوریه 19    مناطق آزاد، بازارچه ها و گمرک مرزی استان 19    دانشگاه بین المللی امام رضا(ع) 18    انرژی، گاز، آب، برق 18    جامعه المصطفی العالمیه 17    تاریخی و تمدنی 16    سازمان فرهنگ وارتباطات اسلامی 15    بیمارستان فوق تخصصی رضوی 15    مالزی 14    ژاپن 13    دانشگاه آزاد اسلامی مشهد 13    موزه ها و گالری ها 12    اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی 12 فرانسه 12    پژوهشی 11    انقلاب، شهدا و ایثارگران 10    کشاورزی 10    ازبکستان 9    خدمات و نظافت شهری 9    مدیریت بحران 8    عربستان 8    قزاقستان 8    تحلیل 7    انتصاب 7    اداره کل ورزش و جوانان استان 7    ادبی 7    تشریفات بین الملل 7    کویت 7    بحرین 7    راه آهن و قطار بین شهری 6    امارات، دبی 6    مشهد 2018 5    استارتاپ ها و ایده های کارآفرینی 5    سوغات زائر و برند حلال 4    مطبوعاتی 4    فیلم 3    تشرف به اسلام 3    معاونت زیارت استانداری خراسان رضوی 2 مرکز امور بین الملل آستان قدس رضوی 2    حقوقی و قضا 2    رویدادهای برگزار نشده 2    قطر 2    دانشگاه علوم اسلامی رضوی 1


عضویت در اندیشکده ی فرهیخت

ارزیابی و رصد رویدادها و مناسبات بین المللی مشهد تا 23 شهریور 97


نمایه فعالان دیپلماسی عمومی و شهری، اقتصادی، سیاسی و رسانه با اولویت «ارتباطات» و با محوریت «اقتصاد شهر»نمایه فعالان دیپلماسی علم، آموزش و فناوری، با اولویت «آینده پژوهی» و با محوریت «اقتصاد دانش»

نمایه فعالان دیپلماسی فرهنگی و اجتماعی، هنری و نمایشگاهی با اولویت جامعه پویا و با محوریت   «اقتصاد فرهنگ»

نمایه فعالان دیپلماسی زیارت و خدمات گردشگری » با اولویت «تکریم زوار خارجی» و با محوریت «اقتصاد زائر»


<a href="http://parstools.com/">

فید خوان rss reader