• دیدار رییس شبکه جهانی جامعه ایمن با شهردار مشهد
  27 خرداد ماه 97 - مشهد
 • سرکنسول جدید ترکیه در مشهد در دیدار با ابوالفضل مکرمی فر خواستار شد:
  ایجاد دفتر گردشگری خراسان در استانبول/ افزایش تبادل توریست از مشهد به ترکیه
  یکشنبه 27 خرداد 97 - مشهد
 • برگزاری بیست و یکمین نمایشگاه بین المللی
  صنعت ساختمان، معماری و عمران
  با حضور 250 شرکت داخلی و 11 کشور خارجی اسلامی
  29 خرداد تا 2 تیرماه 97
  نمایشگاه بین المللی مشهد
 • اعلام موافقت اتحادیه جهانی کشتی با
  میزبانی جام جهانی کشتی آزاد در سال ۲۰۱۹ در مشهد
 • اسم و عنوان اندیشکده فرهیخت

رصد دیپلماسی عمومی و شهری، اقتصادی، سیاسی و ورزشی با اولویت «ارتباطات»

و با محوریت «اقتصاد شهر»

هرچند متأسفانه چراغ سرآمد دیپلماسی عمومی یعنی شهرداری مشهد طی ماه مبارک رمضان کاملاً خاموش بود، یک «میهمان خارجی» اعم از یک اندیشمند، یک هنرمند و حتی یک قاری مصری هم به مشهد دعوت نشد، اما از بابت دعوت و دیدار اخیر شهردار با گلبرند شونبری، رئیس شبکه جهانی جامعه ایمن ،به سهم خود از:

شهرداری مشهد

سپاسگزاریم!

رصد دیپلماسی علم، آموزش و فناوری، با اولویت «آینده پژوهی»

و با محوریت «اقتصاد دانش»

همان طور که انتظارش می رفت، دانشگاه فردوسی مشهد و مراکز تخصصی حوزه ی بین الملل آن، در ماه مبارک رمضان بر خلاف شهرداری مشهد، به خواب نرفت و باز هم در این عرصه خوش درخشید! هرچند تعامل علمی اخیر «دانشگاه حکیم سبزواری» با دانشگاه فرانسه قابل تقدیر است، اما به دلیل کثرت فعالیت ها، باز هم از:

دانشگاه فردوسی مشهد

عمیقاً سپاسگزاریم!

رصد دیپلماسی فرهنگی، هنری و نمایشگاهی با اولویت «جامعه دین محور»

و با محوریت «اقتصاد فرهنگ و هنر»

هرچند پس از افول ستاره رویداد «مشهد 2017»، با شنیدن خبر تمدید آن تا سال 2029 بسیار امیدوار شده بودیم، اما نه تنها در پایتخت فرهنگی جهان اسلام! و صدالبته در فرصت طلایی ماه مبارک رمضان خبری از هیچ برنامه فرهنگی با رویکرد بین المللی نشد، بلکه 13همین نمایشگاه قرآن و عترت مشهد هم ملی برگزار شد! لذا از:

اداره کل فرهنگ و ارشاد استان

عمیقاً گلایه مندیم!

رصد دیپلماسی زیارت و خدمات تخصصی گردشگری با اولویت «تکریم زوار خارجی»

با محوریت «اقتصاد زائر و سوغات»

هرچند آستان قدس رضوی طی ماه مبارک، شدیداٌ درگیر سفره های اطعام هزاران نفری و برگزاری لیالی باشکوه قدر بود و شایسته تقدیر، اما نقش کمرنگ «اداره زائران غیرایرانی» آن در فعالیت های بین المللی در این فرصت طلایی، بسیار مشهود بود. از این مهم که بگذریم، از گسترش ترمینال خارجی فرودگاه، نباید گذشت. لذا به سهم خود از:

فرودگاه بین المللی مشهد

بسیار سپاسگزاریم!

توسعه گردشگری اسلامی در مشهد ٢٠١٨

   |  جمعه 15 دی 1396
سال گذشته، سازمان علمی، فرهنگی و آموزشی وابسته به سازمان کنفرانس اسلامی (آیسسکو) با عضویت ۵٧ کشور اسلامی، کلان‌شهر مذهبی مشهد را برای سال ٢٠١٧ میلادی پایتخت فرهنگ اسلامی در آسیا انتخاب کرد اما اینکه مشهد سال گذشته میلادی پایتخت فرهنگی جهان اسلام معرفی شد معنی‌اش این نیست که در سال ٢٠١٨ این عنوان برای مشهد تمام شده باشد....
در سال ٢٠١٧ ظرفیت‌های مشهد در زمینه‌های مختلف مذهبی، فرهنگی و گردشگری معرفی شد و امسال قرار است از معرفی این ظرفیت‌ها بهره‌ببریم. بنابراین عنوان «پایتخت فرهنگی جهان اسلام» تا سال‌ها برای مشهد ادامه خواهد داشت، کارهای فرهنگی بیشتری اجرا می‌شود و مشهد برای سال‌های آینده قطب گردشگری اسلامی خواهد شد.
از این رو، دبیرخانه رویداد «مشهد، پایتخت فرهنگی جهان اسلام» برای تحقق اهداف این نام‌گذاری، تصویب چشم‌انداز ده‌ساله این عنوان را در دستور کار خود قرار داده است. در این راستا پایدارسازی ردیف بودجه برای «مشهد، پایتخت فرهنگی جهان اسلام» نیز دنبال می‌شود. سال٩۶ ردیف مستقلی برای مشهد ٢٠١٧ وجود داشت که چون با همین عنوان تصویب شده بود، این اعتبار در بودجه سنواتی کشور در سال ٩٧ پیش‌بینی نشده بود اما به دنبال پیگیری اداره‌کل ارشاد اسلامی استان، آبان‌ماه، دولت با تخصیص این بودجه برای سال ٩٧ هم موافقت کرد و دستوری مکتوب به استاندار خراسان‌ رضوی صادر کرد که در لایحه پیشنهاد بودجه دولت به مجلس شورای اسلامی، ردیف مشخصی تحت‌ عنوان «کمک به برنامه‌ها و فعالیت‌های پایتخت‌ فرهنگی جهان اسلام» پیشنهاد شود. صرف‌ نظر از اینکه تخصیص این بودجه چقدر باشد و رقمش چقدر، ذکر این عنوان می‌تواند بر توسعه پایتخت فرهنگی جهان اسلام در بازه زمانی‌ای ده‌ساله مؤثر باشد.
اما اینکه مشهد ٢٠١٧ چه دستاوردهایی برای این کلان‌شهر داشته است و در سال‌های آتی نیز قرار است مشهدی‌ها چه منافعی از این عنوان ببرند از مهم‌ترین مباحثی است که همواره دنبال می‌شود.
برگزاری هفته‌های فرهنگی کشورهای اسلامی، استفاده حداکثری از فضای رسانه‌ها و فضای مجازی در عرصه بین‌الملل برای معرفی داشته‌های فرهنگی و تمدنی مشهد و ایران‌اسلامی و معرفی توانمندی‌ها و ظرفیت‌ها و مفاخر و مشاهیر، توجه به گردشگری اسلامی و توسعه زیرساخت‌های حضور زائران خارجی، توسعه زیرساخت‌های شهر اسلامی در عرصه بین‌الملل، تأمین متون و محتوای فرهنگی و هنری، و علمی و رسانه‌ای با زبان‌های رایج دنیا برای معرفی مشهد و همچنین معرفی آداب رسوم و ترویج فرهنگ اسلامی و فرهنگ رضوی از اهدافی است که نه‌تنها در سال ٢٠١٧ محقق شد بلکه در مشهد ٢٠١٨ نیز به دنبال تحقق مطلوب‌تر آن هستیم.
در طول سال ٢٠١٧ در مشهد ١۵٠ رویداد فرهنگی و بین‌المللی انجام شد و نزدیک به پنج هزار میهمان خارجی به مشهد تشرف داشتند. ١٢٠ تولید فرهنگی و هنری (کتاب، فیلم، پوستر، نرم‌افزار و سرود) نیز داشتیم. این مباحث نشان‌دهنده موفقیت در میزبانی این عنوان است. در مشهد به مثابه پایتخت فرهنگی جهان اسلام، اتفاقات خوبی رقم خورد و این موفقیت‌ها در سایه تعامل جمعی محقق شد. 
در بازدید از آیسسکو در مراکش و جلسات با مدیران این سازمان جهانی نیز بر موفقیت مشهد تأکید و نام مشهد به عنوان شایسته‌ترین ‌شهر برای ادامه پایتختی فرهنگی جهان اسلام مطرح شد. باید توجه داشت که تحقق اهداف و معرفی ظرفیت‌های مشهد و پایتخت فرهنگی جهان اسلام بدون ظرفیت رسانه‌ها امکان‌پذیر نیست. در این راستا می‌طلبد داشته‌های فرهنگی، تمدنی و تاریخی مشهد از طریق برنامه‌های مختلف و رسانه‌ها به جهانیان معرفی شود.
بارگاه منور رضوی همواره بزرگ‌ترین ظرفیت مشهد برای معرفی در جهان اسلام است و این رویداد فرهنگی در کنار این ظرفیت عظیم مذهبی، فرصتی استثنایی برای جهانی شدن مشهد است.
تجربه‌ خوب عملکرد مشهد در سال ٢٠١٧ به جهان نشان داد ایران می‌تواند رویدادهای بزرگ را به نحوی شایسته و بایسته‌ برگزار کند. از این رو، از فرصتی که دوباره در اختیار مشهد گذاشته شده است برای توسعه روابط با کشورهای اسلامی در حوزه‌های عمرانی و اقتصادی و نیز توسعه روابط سیاسی و اجتماعی، هم برای شهر مشهد با محوریت توسعه گردشگری مذهبی و هم برای نظام جمهوری اسلامی ایران، بهره خواهیم برد.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.

اهم نظرات و دیدگاه های فعالان توسعه روابط خارجی مشهد

پایگاه اطلاع رسانی مشهد 2017 پایتخت فرهنگی جهان اسلام

عضویت در اندیشکده ی فرهیخت


معرفی برترین ها

در توسعه روابط خارجی مشهد - خرداد 1397


رصد دیپلماسی عمومی و شهری، اقتصادی، سیاسی و... با اولویت «ارتباطات» با محوریت «اقتصاد شهر»

1- اداره روابط خارجی شهرداری مشهد 2- نمایندگی وزارت امور خارجه در شمال شرق 3- اداره کل صنعت، و تجارت 4- اداره کل ورزش و جوانان 5- اتاق بازرگانی و صنایع استان

دیپلماسی علم، آموزش و فناوری، با اولویت «آینده پژوهی» و با محوریت «اقتصاد دانش»

1- دانشگاه فردوسی مشهد 2- دانشگاه علوم پزشکی مشهد 3- جامعه المصطفی العالمیه 4- دانشگاه آزاد اسلامی مشهد 5- دانشگاه بین المللی امام رضا(ع) 6- دانشگاه علوم اسلامی رضوی


دیپلماسی فرهنگی، هنری، نمایشگاهی با اولویت جامعه دینی و با محوریت «اقتصاد فرهنگ»

1- نمایشگاه بین المللی مشهد 2- اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی 3- بنیاد بین المللی امام رضا(ع) 4- نمایندگی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی 5- دبیرخانه رویداد مشهد 2017

دیپلماسی زیارت و خدمات تخصصی گردشگری » با محوریت «اقتصاد زائر»

1- فرودگاه بین المللی مشهد 2- اداره امور زائران غیرایرانی آستان قدس رضوی 3- بیمارستان تخصصی رضوی 4- معاونت زیارت استانداری 5- اداره کل گردشگری 6- اتحادیه هتلداران استان

معرفی فعال ترین واحد علمی شهر در عرصه دیپلماسی دانشگاهی

چرایی انتخاب دانشگاه فردوسی مشهد؟

دانشگاه فردوسی مشهد مقدس، سومین دانشگاه كشور از نظر قدمت پس از دانشگاه های تهران و تبریز، در حالی شصت و هفتمین سال فعالیتش را سپری می كند که از میان 23 هزار دانشجوی این دانشگاه، حدود 1300 از آنان را دانشجویان خارجی و عمدتاً از کشورهای همسایه مانند عراق، افغانستان، پاکستان و ... و نیز کشورهای حاشیه ی خلیج فارس تشکیل می دهند. این دانشگاه با دارا بودن واحدهای فعالی همچون «اداره ی دانشجویان خارجی»، «دفتر همکاری های علمی و بین المللی»، «پردیس بین الملل» و «اداره کل روابط عمومی و بین الملل دانشگاه» و ...، سال بسیار پرکار و پررونقی را در عرصه ی مناسبات علمی و دانشگاهی با مراکز علمی و پژوهشی و واحدهای دانشگاهی سایر کشورها بویژه ....

آشنایی با نهادهای فعال در عرصه روابط خارجی مشهد

«اندیشکده بین المللی فرهیخت»
 Farhikht Think Tank -  www.farhikhtt.ir

Copyright © 2009
با تشکر از: سایت ستاپ
قدرت گرفته با از  MihanBlog.com