مشهد در آئینه ی دیپلماسی های فعال هفته

  دیپلماسی دانشگاهی:   برپایی پنجمین   جشنواره بین المللی فرهنگ ملل با مشارکت 2100 دانشجو از 30 کشور جهان

  دیپلماسی اقتصادی:   برپایی نمایشگاه فرصت‌های سرمایه‌گذاری و اقتصاد شهری   با حضور ۲۷ سفیر جدید ایران    اندیشکده بین المللی فرهیخت 

  نخستین دیده بان توسعه روابط خارجی مشهد 
  11 سال   مستندنگاری  رویکرد بین المللی شهر 
دستاورد صدها خادم بین المللی گمنام رضوی در ۵ قاره

www.farhikhtt.ir
رونق تولید

  برترین های دیپلماسی


برپایی آیین پایانی تورنمنت بین المللی فوتسال مشـهد
با حضور تیم های فوتسال کشورهای اسلواکی، بلاروس و تیم ملی کشورمان
اطلاعات بیشتر

پنجشنبه 31 مرداد 1398 | در خبرها آمده بود که بناست سوم تا پنجم شهریور 98، مشهد میزبان نخستین نمایشگاه اختصاصی ترکمنستان باشد، اما اطلاع رسانی رویداد به این مهمی و ارزشمندی، تنها 4 روز قبل، آن هم به صورت ناقص صورت می گیرد! چرا؟... | به قلم عبدالرضا زرگری

16 تیر 1398 | ورود واژگان لاتین از فرهنگ مغرب زمین به حریم «ادبیات فارسی»، رخداد تازه ای نیست و جای تعجب چندانی ندارد، اما ورود این واژه های نامأنوس به حوزه ی «ادبیات دینی» و اعتقادات و باورهای مذهبی قطعاً شایسته نیست، خاصه اگر این لغات بیگانه ...| به قلم عبدالرضا زرگری

6 تیر 1398 | شهریار آل شیخ، معاون برنامه ریزی و توسعه منابع انسانی شهرداری در خصوص برگزاری سومین همایش «گفت‌وگوهای انتقال تجربه» در مشهد، در حالی تحقق این آرزو را وعده داد که حتی یک میهمان غیرایرانی به این همایش دعوت نشده! ...| به قلم محمد منصف پور

جمعه 14 خرداد 1398 | امسال، شاهد برپایی چندمین دوره از برپایی نمایشگاه بین المللی گل و گیاه مشهد هستیم که کشور گل و گیاه، ایرانی ترین همسایه یعنی پاکستان و دیگر کشورهای همسایه ی شرقی کشور از جمله افغانستان ... | به قلم عبدالرضا زرگری

دیپلماسی

معاون سازمان استاندارد در مشهد مقدس: صنعت غذای حلال را می توان جایگزین نفت کرد

   |  پنجشنبه 27 مهر 1396

وحید مرندی مقدم روز پنجشنبه در همایش ملی استاندارد در مشهد افزود: بر اساس گزارشهای سازمانهای بین المللی صنعت جهانی حلال دو هزار و 500 میلیارد دلار گردش مالی دارد که حدود 700 میلیارد آن مربوط به غذا و برند حلال و بقیه مربوط به بخشهای دیگر از جمله گردشگری و سلامت حلال است. وی رقیبان ایران را در صنعت غذای حلال ترکیه، امارات و مالزی ذکر و بیان کرد و گفت: ...
دستیابی به 10 درصد این بازار گردش مالی 50 تا 70 میلیارد دلاری را عاید کشور می کند.
معاون سازمان ملی استاندارد ادامه داد: هم اکنون در بحث برند حلال و در سازمان جهانی حلال(ICRIC) یک لوگوی حلال و مورد قبول همه فرق اسلامی در حال تدوین است. مشارکت ما در این سازمان داشته ایم موجب شد این برند تا 98 درصد مطابق با فقه جعفری باشد.
وی در ادامه همچنین به موفقیتهای دولت تدبیر و امید ظرف سه سال اخیر در حوزه استاندارد اشاره و بیان کرد: هم اکنون 168 کشور عضو ایزو یا سازمان جهانی استاندارد هستند. ایران با چند پله پیشرفت رتبه 23 را در این میان کسب کرده است. 
مرندی مقدم گفت: رتبه استانداردسازی در ایران بین کشورهای اسلامی دوم است و تا دو سال آینده با رعایت استانداردها رتبه نخست را در جهان اسلام کسب خواهد کرد. در دولت گذشته برای نخستین بار در تاریخ این سازمان، ایران عضو هیات مدیره سازمان ایزو شده است لذا می توانیم در تصمیم گیریهای آن دخیل باشیم و از منافع ایران دفاع کنیم. ایران همچنین در کشورهای اسلامی رئیس کمیته ارزیابی انطباق استانداردها است.
وی در ادامه بر لزوم استانداردسازی صنایع در مصرف انرژی نیز تاکید و بیان کرد: صنایع سیمان کشور سالانه سه میلیون و 700 هزار بشکه نفت بیش از مصرف معیار انرژی مصرف می کنند. این رقم در صنایع آجرسازی به چهار میلیون بشکه نفت می رسد. 
معاون نظارت بر اجرای استاندارد سازمان ملی استاندارد ایران افزود: اصلاح الگوی مصرف انرژی می تواند درآمد بالایی را عاید کشور کند و با وضع قوانین می توان صنایعی را که انرژی کمتری از حد نیاز مصرف کرده تشویق نمود.
وی ادامه داد: سازمان ملی استاندارد بر اساس قانون موظف به ارائه گزارشهایی برای پایش میزان مصرف انرژی در خصوص 31 صنعت شده که استخراج آمار مربوط به سیمان و آجرسازی در همین چارچوب است. 
مرندی مقدم مهمترین هدف سازمان استاندارد را تحقق بند 24 سیاستهای اقتصاد مقاومتی یعنی پوشش استاندارد برای همه کالاهای داخلی عنوان و بیان کرد: بیش از 100 هزار واحد تولیدی در کشور فعالند که فقط 22 هزار واحد زیر پوشش استانداردهای اجباری قرار دارند و پوشش کامل استاندارد بقیه واحدها نیازمند چند برابر شدن امکانات سازمان استاندارد است که عملی غیرممکن می باشد. هم اینک 80 هزار واحد تولیدی در کشور استاندارد اجباری ندارند.
وی گفت: برای رفع این مشکل دولت مصوب کرد همه دستگاههای مسئول اعطا مجوز تولید در کنار این مجوز 'پیوست استاندارد' را به واحدهای تولیدی ارائه دهند و از طرفی واحدهای تولید نیز خود عناوین استاندارد در تولیداتشان را اظهار کنند. 
معاون نظارت بر اجرای استاندارد سازمان ملی استاندارد ایران به اصل فقهی و حقوقی برائت اشاره و بیان کرد: هر واحد تولیدی خودش اظهار کند با چه استانداردی محصول را تولید می کند و یا با استفاده از شرکتهای بازرسی به ثبت و اظهار استانداردها بپردازد.
وی افزود: در قانون نیز بندی به نام 'اظهاریه انطباق' گنجانده شده و راهکارهای قانونی در این خصوص هموار شده است. اصل بر این است که سازمان استاندارد به تولیدکننده اعتماد کرده و در کنار واحدهای تولیدی قرار گیرد و تنها در موارد خلاف واقع، وارد عمل شود.
مرندی مقدم از اجرای آزمایشی این طرح در وزارت صنعت، معدن و تجارت و واحدهای تولیدی دریافت کننده مجوز از همین وزارتخانه خبر داد. 
22 مهر مصادف با 14 اکتبر 'روز جهانی استاندارد' نامیده شده است.
خبرنگار: ناصر اسدزاده هروی **انتشار: حسین کریم زاده
آخرین ویرایش: پنجشنبه 27 مهر 1396
Share
 یادآوری:  درج رتبه ای موضوعات و رویدادها و مناسبات بین المللی  مشهد از آن سو برای پژوهشگران و علاقه مندان رصد تعاملات روابط خارجی این کلان  شهر اهمیت دارد که با کلیک بر روی هر گزینه، تمامی پست هایی که مرتبط با آن موضوع  هستند، به ترتیب درج به نمایش در خواهند آمد اما نکته ی مهمتر، نمایش سرفصل  ها به ترتیب رتبه و فراوانی هر موضوع، است که خود حکایت از فعال یا نیمه  فعال و یا غیرفعال بودن آن حوزه دارد. ضمناً این اطلاعات، تا تاریخ 4 آبان ماه 1398 به روز شده است!

کل رویدادها و مناسبات:  5.242
  اخبار   3830     بین الملل     3121     آسیا   2676     مراسم بین   المللی / داخل و خارج    1027    دیپلماسی دانشگاهی   784     دیپلماسی  زیارت، زائر و امام رضا(ع)    779    جهان اسلام     742     دیپلماسی  اقتصادی    723     افتخارات/خبرخوش/مفاخر   707     دیپلماسی  علمی   661     دیپلماسی  گردشگری    643     میهمان/میهمانان خارجی     640     اروپا   611     دیپلماسی  دینی، مذهبی و قرآنی    604    دیپلماسی  آموزشی   568     دیپلماسی  فرهنگی   543     آیا می   دانید که مشهد/ آمارها    523    دانشگاه فردوسی   مشهد    463     آستان قدس   رضوی    408     تصاویر /   گزارش های تصویری    402     شهرداری مشهد     381     عراق   322     دیپلماسی  نمایشگاهی   313     جلسات،ملاقات، بازدید،   سفر، نمایشگاه/ داخل و خارج    306    استانداری خراسان   رضوی    295     دیپلماسی  عمومی (حاکمیتی)    266    دیپلماسی  شهری   261     افغانستان   260     پاکستان   258     سرمایه گذاری   داخلی    256     دیپلماسی  سیاسی   250     دیپلماسی  ورزشی   242     دیپلماسی  هنری    237     صادرات و   واردات    229     دیپلماسی  سلامت (پزشکی و بهداشتی)    228    آفریقا   195     دیپلماسی  اجتماعی    195     استاندار 190   /  دیپلماسی حمل و نقل (هوایی، ریلی و زمینی)    173    سفارت، سفیر،   کاردار، رایزن، سرکنسول    166    دوجانبه   147     مشهد 2017     139     نمایشگاه بین   المللی مشهد    139     سرمایه گذاری   خارجی    125     مسابقات، آزمونها،   برنامه ها، نشریات و... / داخل و خارج    116    سایر کشورها 116  عتبات عالیات، 115   ادامه ...اندیشکده بین المللی فرهیخت، دعوت به همکاری می نماید: از سطح اندیشه و پژوهش گرفته که مخاطب آن محققان، نویسندگان، اساتید مجرب دانشگاه، فضلای معظم حوزه، مدیران، کارشناسان و پیش کسوتان در رشته های مختلف، دانشجویان و دانش آموزان و در کل، تمامی دغدغه داران توسعه ی روابط خارجی مشهد با جهان پیرامون هستند، تا سطح اجرایی که شامل فعالان و کاربران ساده وب و علاقه مندان به درج محتوا در وبگاه اینترنتی اندیشکده است. توضیح بیشتر بخش اجرایی آن که، شدیداً نیازمند همکاری افتخاری آن دسته از آقایان و خانم های دلداده و سرسپرده به امام مهربانی ها حضرت امام رضا(ع) هستیم که حاضرند همچون پژوهشگران داخلی و خارجی این اندیشکده، به عشق آن امام همام، در شناسایی و رصد و نیز درج کلیه ی رویدادها و مناسبات بین المللی کلان شهر رضوی از منابع مختلف بویژه در بستر اینترنت به ما کمک کرده و حتی از طریق نصب یک اپلیکیشن ساده در گوشی همراه یا تبلت خود، نسبت به درج محتوا در وبگاه اقدام نمایند. بدیهی است در صورت تمایل نویسنده یا تهیه کننده مطالب، نام وی به عنوان ارسال کننده در کلیه ی پست های منتشره به نمایش در خواهد آمد. برای ارتباط گیری با مدیر تارنما، از طریق سیستم پاسخگویی آنلاین می توانید اقدام فرمایید. مأجور باشید


عضویت در اندیشکده بین المللی فرهیخت
ارزیابی، رصد و پایش رویدادها، مناسبات بین المللی و روابط خارجی شهر امام مهربانی ها تا
4 آبات ماه 98
نمایه فعالان دیپلماسی علم، آموزش و فناوری، با اولویت «آینده پژوهی» و با محوریت «اقتصاد دانش»
نمایه فعالان دیپلماسی عمومی و شهری، اقتصادی، سیاسی، رسانه و ورزش با اولویت «ارتباطات» و با محوریت «اقتصاد شهر»
نمایه فعالان دیپلماسی فرهنگی و اجتماعی، هنری و نمایشگاهی با اولویت جامعه پویا و با محوریت   «اقتصاد فرهنگ»
نمایه فعالان دیپلماسی زیارت و خدمات گردشگری » با اولویت «تکریم زوار خارجی» و با محوریت «اقتصاد زائر»