دیپلماسی دینی، دیپلماسی فعال مشهد در هفته ی جاری

بسیج حداکثری امکانات آستان قدس رضوی در خدمت رسانی به   زوار اربعین حسینی   از میرجاوه تا کربلا

اعزام 15 هزار نفر زائر اربعین حسینی از   فرودگاه بین المللی مشهد   به کشور عراق


  اندیشکده بین المللی فرهیخت 

  نخستین دیده بان توسعه روابط خارجی مشهد 
  یک دهه   مستندنگار  رویکرد بین المللی شهر 
www.farhikhtt.ir  
رونق تولید

  برترین های دیپلماسی


امکان تهیه بلیت هوایی مشهد
از شصـت و چهـار کشور جهـان

آیا می دانستید که امکان تهیه بلیت هوایی مشهد از شصت و چهار کشور جهانبه مشهد وجود دارد
اطلاعات بیشتر

پنجشنبه 31 مرداد 1398 | در خبرها آمده بود که بناست سوم تا پنجم شهریور 98، مشهد میزبان نخستین نمایشگاه اختصاصی ترکمنستان باشد، اما اطلاع رسانی رویداد به این مهمی و ارزشمندی، تنها 4 روز قبل، آن هم به صورت ناقص صورت می گیرد! چرا؟... | به قلم عبدالرضا زرگری

16 تیر 1398 | ورود واژگان لاتین از فرهنگ مغرب زمین به حریم «ادبیات فارسی»، رخداد تازه ای نیست و جای تعجب چندانی ندارد، اما ورود این واژه های نامأنوس به حوزه ی «ادبیات دینی» و اعتقادات و باورهای مذهبی قطعاً شایسته نیست، خاصه اگر این لغات بیگانه ...| به قلم عبدالرضا زرگری

6 تیر 1398 | شهریار آل شیخ، معاون برنامه ریزی و توسعه منابع انسانی شهرداری در خصوص برگزاری سومین همایش «گفت‌وگوهای انتقال تجربه» در مشهد، در حالی تحقق این آرزو را وعده داد که حتی یک میهمان غیرایرانی به این همایش دعوت نشده! ...| به قلم محمد منصف پور

جمعه 14 خرداد 1398 | امسال، شاهد برپایی چندمین دوره از برپایی نمایشگاه بین المللی گل و گیاه مشهد هستیم که کشور گل و گیاه، ایرانی ترین همسایه یعنی پاکستان و دیگر کشورهای همسایه ی شرقی کشور از جمله افغانستان ... | به قلم عبدالرضا زرگری

دیپلماسی

معاون سازمان استاندارد در مشهد مقدس: صنعت غذای حلال را می توان جایگزین نفت کرد

   |  پنجشنبه 27 مهر 1396

وحید مرندی مقدم روز پنجشنبه در همایش ملی استاندارد در مشهد افزود: بر اساس گزارشهای سازمانهای بین المللی صنعت جهانی حلال دو هزار و 500 میلیارد دلار گردش مالی دارد که حدود 700 میلیارد آن مربوط به غذا و برند حلال و بقیه مربوط به بخشهای دیگر از جمله گردشگری و سلامت حلال است. وی رقیبان ایران را در صنعت غذای حلال ترکیه، امارات و مالزی ذکر و بیان کرد و گفت: ...
دستیابی به 10 درصد این بازار گردش مالی 50 تا 70 میلیارد دلاری را عاید کشور می کند.
معاون سازمان ملی استاندارد ادامه داد: هم اکنون در بحث برند حلال و در سازمان جهانی حلال(ICRIC) یک لوگوی حلال و مورد قبول همه فرق اسلامی در حال تدوین است. مشارکت ما در این سازمان داشته ایم موجب شد این برند تا 98 درصد مطابق با فقه جعفری باشد.
وی در ادامه همچنین به موفقیتهای دولت تدبیر و امید ظرف سه سال اخیر در حوزه استاندارد اشاره و بیان کرد: هم اکنون 168 کشور عضو ایزو یا سازمان جهانی استاندارد هستند. ایران با چند پله پیشرفت رتبه 23 را در این میان کسب کرده است. 
مرندی مقدم گفت: رتبه استانداردسازی در ایران بین کشورهای اسلامی دوم است و تا دو سال آینده با رعایت استانداردها رتبه نخست را در جهان اسلام کسب خواهد کرد. در دولت گذشته برای نخستین بار در تاریخ این سازمان، ایران عضو هیات مدیره سازمان ایزو شده است لذا می توانیم در تصمیم گیریهای آن دخیل باشیم و از منافع ایران دفاع کنیم. ایران همچنین در کشورهای اسلامی رئیس کمیته ارزیابی انطباق استانداردها است.
وی در ادامه بر لزوم استانداردسازی صنایع در مصرف انرژی نیز تاکید و بیان کرد: صنایع سیمان کشور سالانه سه میلیون و 700 هزار بشکه نفت بیش از مصرف معیار انرژی مصرف می کنند. این رقم در صنایع آجرسازی به چهار میلیون بشکه نفت می رسد. 
معاون نظارت بر اجرای استاندارد سازمان ملی استاندارد ایران افزود: اصلاح الگوی مصرف انرژی می تواند درآمد بالایی را عاید کشور کند و با وضع قوانین می توان صنایعی را که انرژی کمتری از حد نیاز مصرف کرده تشویق نمود.
وی ادامه داد: سازمان ملی استاندارد بر اساس قانون موظف به ارائه گزارشهایی برای پایش میزان مصرف انرژی در خصوص 31 صنعت شده که استخراج آمار مربوط به سیمان و آجرسازی در همین چارچوب است. 
مرندی مقدم مهمترین هدف سازمان استاندارد را تحقق بند 24 سیاستهای اقتصاد مقاومتی یعنی پوشش استاندارد برای همه کالاهای داخلی عنوان و بیان کرد: بیش از 100 هزار واحد تولیدی در کشور فعالند که فقط 22 هزار واحد زیر پوشش استانداردهای اجباری قرار دارند و پوشش کامل استاندارد بقیه واحدها نیازمند چند برابر شدن امکانات سازمان استاندارد است که عملی غیرممکن می باشد. هم اینک 80 هزار واحد تولیدی در کشور استاندارد اجباری ندارند.
وی گفت: برای رفع این مشکل دولت مصوب کرد همه دستگاههای مسئول اعطا مجوز تولید در کنار این مجوز 'پیوست استاندارد' را به واحدهای تولیدی ارائه دهند و از طرفی واحدهای تولید نیز خود عناوین استاندارد در تولیداتشان را اظهار کنند. 
معاون نظارت بر اجرای استاندارد سازمان ملی استاندارد ایران به اصل فقهی و حقوقی برائت اشاره و بیان کرد: هر واحد تولیدی خودش اظهار کند با چه استانداردی محصول را تولید می کند و یا با استفاده از شرکتهای بازرسی به ثبت و اظهار استانداردها بپردازد.
وی افزود: در قانون نیز بندی به نام 'اظهاریه انطباق' گنجانده شده و راهکارهای قانونی در این خصوص هموار شده است. اصل بر این است که سازمان استاندارد به تولیدکننده اعتماد کرده و در کنار واحدهای تولیدی قرار گیرد و تنها در موارد خلاف واقع، وارد عمل شود.
مرندی مقدم از اجرای آزمایشی این طرح در وزارت صنعت، معدن و تجارت و واحدهای تولیدی دریافت کننده مجوز از همین وزارتخانه خبر داد. 
22 مهر مصادف با 14 اکتبر 'روز جهانی استاندارد' نامیده شده است.
خبرنگار: ناصر اسدزاده هروی **انتشار: حسین کریم زاده
آخرین ویرایش: پنجشنبه 27 مهر 1396
Share
  یادآوری: درج رتبه  ای موضوعات و رویدادها و مناسبات بین المللی مشهد از آن سو برای پژوهشگران و علاقه مندان رصد تعاملات روابط خارجی این کلان شهر اهمیت دارد که با کلیک بر روی هر گزینه، تمامی پست هایی که مرتبط با آن موضوع هستند، به ترتیب درج به نمایش در خواهند آمد اما نکته ی مهمتر، نمایش  سرفصل ها به ترتیب رتبه و فراوانی هر موضوع، است که خود حکایت از فعال یا نیمه فعال و یا غیرفعال بودن آن حوزه دارد. ضمناً: 1- «دیپلماسی  ها» پررنگتر  در این بخش متمایز شده اند. 2- این اطلاعات، تا تاریخ هشتم تیرماه  1398 به روز شده است!

کل رویدادها و مناسبات:  4.980
  اخبار  3618     بین   الملل  2992     آسیا  2514     مراسم   بین المللی / داخل و خارج  1005     دیپلماسی دانشگاهی  730     دیپلماسی زیارت،   زائر/ امام رضا(ع)   712     دیپلماسی اقتصادی  698     افتخارات   / خبرخوش/ مفاخر  663     جهان   اسلام  648     دیپلماسی گردشگری  602     دیپلماسی علمی  596     میهمان   / میهمانان خارجی  588     اروپا  555     دیپلماسی دینی   (مذهبی و قرآنی)   531     دیپلماسیفرهنگی  508     دیپلماسی آموزشی  506     آیا   می دانید که مشهد/ آمارها  465     دانشگاه   فردوسی مشهد  424     شهرداری   مشهد  363     تصاویر   / گزارش های تصویری  356     آستان   قدس رضوی  352     دیپلماسی نمایشگاهی  303     استانداری   خراسان رضوی  280     عراق  274     سرمایه   گذاری داخلی  255     دیپلماسی شهری  245     پاکستان  243     جلسات،ملاقات،   بازدید، سفر، نمایشگاه/ داخل و خارج  240     دیپلماسی سیاسی  238     دیپلماسی هنری    227     افغانستان  227     دیپلماسی ورزشی  223     صادرات   و واردات  220     دیپلماسی سلامت،   پزشکی و بهداشت  210     دیپلماسی عمومی   (حاکمیتی و ملی)192   استاندار  188     آفریقا  185     دیپلماسی اجتماعی  178     دیپلماسی حمل   و نقل (هوایی، ریلی و زمینی)   161     سفارت،   سفیر، کاردار، رایزن، سرکنسول  161     مشهد   2017  139     ادامه ...
  نتایج رتبه بندی موضوعات:  تا 23 فروردین 98 | تا 9 اسفند 97 | تا 2 آذر 97 | تا 23 آذر 97
اندیشکده بین المللی فرهیخت، دعوت به همکاری می نماید: از سطح اندیشه و پژوهش گرفته که مخاطب آن محققان، نویسندگان، اساتید مجرب دانشگاه، فضلای معظم حوزه، مدیران، کارشناسان و پیش کسوتان در رشته های مختلف، دانشجویان و دانش آموزان و در کل، تمامی دغدغه داران توسعه ی روابط خارجی مشهد با جهان پیرامون هستند، تا سطح اجرایی که شامل فعالان و کاربران ساده وب و علاقه مندان به درج محتوا در وبگاه اینترنتی اندیشکده است. توضیح بیشتر بخش اجرایی آن که، شدیداً نیازمند همکاری افتخاری آن دسته از آقایان و خانم های دلداده و سرسپرده به امام مهربانی ها حضرت امام رضا(ع) هستیم که حاضرند همچون پژوهشگران داخلی و خارجی این اندیشکده، به عشق آن امام همام، در شناسایی و رصد و نیز درج کلیه ی رویدادها و مناسبات بین المللی کلان شهر رضوی از منابع مختلف بویژه در بستر اینترنت به ما کمک کرده و حتی از طریق نصب یک اپلیکیشن ساده در گوشی همراه یا تبلت خود، نسبت به درج محتوا در وبگاه اقدام نمایند. بدیهی است در صورت تمایل نویسنده یا تهیه کننده مطالب، نام وی به عنوان ارسال کننده در کلیه ی پست های منتشره به نمایش در خواهد آمد. برای ارتباط گیری با مدیر تارنما، از طریق سیستم پاسخگویی آنلاین می توانید اقدام فرمایید. مأجور باشید


عضویت در اندیشکده بین المللی فرهیخت
ارزیابی، رصد و پایش رویدادها، مناسبات بین المللی و روابط خارجی شهر امام مهربانی ها تا
8 تیرماه 98
نمایه فعالان دیپلماسی علم، آموزش و فناوری، با اولویت «آینده پژوهی» و با محوریت «اقتصاد دانش»
نمایه فعالان دیپلماسی عمومی و شهری، اقتصادی، سیاسی، رسانه و ورزش با اولویت «ارتباطات» و با محوریت «اقتصاد شهر»
نمایه فعالان دیپلماسی فرهنگی و اجتماعی، هنری و نمایشگاهی با اولویت جامعه پویا و با محوریت   «اقتصاد فرهنگ»
نمایه فعالان دیپلماسی زیارت و خدمات گردشگری » با اولویت «تکریم زوار خارجی» و با محوریت «اقتصاد زائر»