مشهد در آئینه ی دیپلماسی های فعال هفته

  دیپلماسی دینی:   دیدار تولیت آستان قدس رضوی با   دبیر کل مجلس وحدت مسلمین پاکستان  در حرم مطهر رضوی

  دیپلماسی فرهنگی:   برپایی نخستین دوره  جشنواره بین المللی خوشنویسی   «یاس یاسین» با حضور 16 کشور جهان در مشهد

  دیپلماسی دینی:   مراسم تجلیل از   موکب داران افغانستانی   در حماسه راهپیمایی اربعین حسینی نجف تا کربلا در مشهد


  اندیشکده بین المللی فرهیخت 

  نخستین دیده بان توسعه روابط خارجی مشهد 
  11 سال   مستندنگاری  رویکرد بین المللی شهر 
دستاورد صدها خادم بین المللی گمنام رضوی در ۵ قاره

www.farhikhtt.ir
رونق تولید

  برترین های دیپلماسی

اجلاس بین المللی فرصت‌های سرمایه‌گذاری خراسان رضوی
با حضور 200 سرمایه گذار خارجی و ایرانیان خارج از کشور - ۱۵ تا ۱۷ اسفند ۱۳۹۸
اطلاعات بیشتر

پنجشنبه 31 مرداد 1398 | در خبرها آمده بود که بناست سوم تا پنجم شهریور 98، مشهد میزبان نخستین نمایشگاه اختصاصی ترکمنستان باشد، اما اطلاع رسانی رویداد به این مهمی و ارزشمندی، تنها 4 روز قبل، آن هم به صورت ناقص صورت می گیرد! چرا؟... | به قلم عبدالرضا زرگری

16 تیر 1398 | ورود واژگان لاتین از فرهنگ مغرب زمین به حریم «ادبیات فارسی»، رخداد تازه ای نیست و جای تعجب چندانی ندارد، اما ورود این واژه های نامأنوس به حوزه ی «ادبیات دینی» و اعتقادات و باورهای مذهبی قطعاً شایسته نیست، خاصه اگر این لغات بیگانه ...| به قلم عبدالرضا زرگری

6 تیر 1398 | شهریار آل شیخ، معاون برنامه ریزی و توسعه منابع انسانی شهرداری در خصوص برگزاری سومین همایش «گفت‌وگوهای انتقال تجربه» در مشهد، در حالی تحقق این آرزو را وعده داد که حتی یک میهمان غیرایرانی به این همایش دعوت نشده! ...| به قلم محمد منصف پور

جمعه 14 خرداد 1398 | امسال، شاهد برپایی چندمین دوره از برپایی نمایشگاه بین المللی گل و گیاه مشهد هستیم که کشور گل و گیاه، ایرانی ترین همسایه یعنی پاکستان و دیگر کشورهای همسایه ی شرقی کشور از جمله افغانستان ... | به قلم عبدالرضا زرگری

دیپلماسی

مراسم اختتامیه پانزدهمین جشنواره بین‌المللی امام رضا(ع) در مشهد برگزار شد

   |  پنجشنبه 12 مرداد 1396
align=bottom

به همراه رونمایی از جلد دوم دانشنامه امام رضا(ع)؛ آیین اختتامیه پانزدهمین جشنواره بین‌المللی امام رضا(ع)، امشب، ۱۲مردادماه، در مشهد با رونمایی از دومین جلد دانشنامه امام رضا(ع) به کار خود پایان داد.  اختتامیه پانزدهمین جشنواره بین‌المللی امام رضا(ع)، امشب، ۱۲مردادماه با حضور مسئولان کشوری، استانی، میهمانان خارجی و خانواده‌های شهدا در سالن همایش‌‌های بین‌المللی صدا و سیمای خراسان رضوی برگزار شد....
رشد ۸۷ درصدی جشنواره پانزدهم
در ابتدا مراسم، پس از تلاوت قرآن و صلوات خاصه امام رضا(ع) توسط حجت‌الاسلام مهدی شجاع، رئیس اداره علوم قرآنی آستان قدس رضوی، اکبر شیخ، مدیر عامل بنیاد بین‌المللی فرهنگی و هنری امام رضا(ع) با اشاره به رشد ۸۷,۳ درصدی پانزدهمین جشنواره بین‌المللی امام رضا(ع) نسبت به دوره گذشته، عنوان کرد: برنامه‌های محوری و جشنواره‌های این دوره با رشد بالغ بر ۸۱ درصد از ۱۷۸ برنامه به ۳۳۲ برنامه در سال افزایش داشته است.
مدیر عالم بنیاد بین‌المللی فرهنگی و هنری امام رضا(ع) از همکاری ۲۵۷ هزار و ۳۲۵ نهاد و سازمان در این دوره از جشنواره خبر داد و گفت: پشتیبانی این تعداد از دستگاه‌های اداری، فرهنگی و ... نشان از رشد ۵۰۰ درصدی از همکاری سازمان‌ها در این دوره از جشنواره دارد.
وی مردمی‌بودن پانزدهمین دوره جشنواره امام رضا(ع) را ازمهم‌ترین شاخصه‌های این جشنواره در سال ۲۰۱۷ عنوان کرد و افزود: توزیع جشنواره‌ها در مناطق محروم، مناطق مرزی، حاشیه شهرها و برگزاری فعالیت‌های فرهنگی و تولیدات مکتوب در ۷۷ کشور و ۲۰۱۴ نقطه جهان در این دوره از جشنواره حائز اهمیت و بسیار مشهود است.
شیخ با بیان اینکه راه نجات بشریت، رسیدن به آرامش و زندگی راحت، توجه به سیره ائمه اطهار(ع) و سیره رضوی است، ادامه داد: با مطالعه سیره رضوی می‌توانیم در کنارهم بودن، همدلی و هم‌یاری را یاد گرفته و آن را ترویج دهیم.

رشد فضائل اخلاقی؛ از مهم‌ترین اهداف وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی
اختتامیه پانزدهمین جشنواره بین‌المللی امام رضا(ع) در مشهد برگزار شد
علی اصغر کاراندیش مروستی، معاون توسعه و منابع انسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز در ادامه، رشد فضاىل اخلاقی، رواج فرهنگ و هنر اسلامی و دینی و گسترش روابط فرهنگی به منظور استحکام روابط مسلمانان با ملل و اقوام مختلف جهان را از مهم‌ترین اهداف این وزارت‌خانه خواند و گفت: برهمین اساس شش معاونت، پنج سازمان تابعه، ۹ مرکز و بنیاد و ۳۵ اداره کل استانی در زمینه‌های تولید محتوا و اجرای آنها به فعالیت می‌پردازند.
وی اظهار کرد: معاونت قرآن، سازمان حج و زیارت، سازمان اوقاف، خبرگزاری، بنیاد علمی و فرهنگی امام رضا(ع)، دبیرخانه شورای فرهنگی و ... از جمله سازمان‌های تشکیل‌دهنده وزارت‌خانه بوده که به منظور دستیابی به این اهداف تشکیل شده است.
کاراندیش مروستی تولید محتوای مناسب برای مخاطبان داخل و خارج از کشور در سنین مختلف و ترجمه آثار لازم به زبان‌های متنوع و قرارگیری آنها در دسترس عموم را از نکات مورد توجه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی عنوان کرد و افزود: یکی دیگر از مسائل مهم و بنیادی در این وزارت‌خانه، خارج‌شدن از محدوده دهه کرامت به منظور برگزاری جشنواره‌ها و برنامه‌های فرهنگی است که در طول سه سال اخیر این محدودیت برداشته شده است.
هر خدمتی در راستای ترویج فرهنگ رضوی ناچیز است

اختتامیه پانزدهمین جشنواره بین‌المللی امام رضا(ع) در مشهد برگزار شد
علیرضا رشیدیان، استاندار خراسان رضوی در ادامه، با تقدیر از تلاش‌گران عرصه فرهنگ رضوی در سال ۲۰۱۷، سال انتخاب مشهد به عنوان پایتخت فرهنگ اسلامی، بیان کرد: ما در این دوره شاهد رشد بیش از ۸۷ درصدی در بخش عناوین و بیش از ۸۰ درصدی در بخش آثار ارسالی هستیم؛ این مهم محقق نمی‌شد جز با تلاش چشمگیر، جهادی و بدون چشمداشت مسئولانی که قبل از هر سمتی مفتخر به خدمت به جایگاه حضرت شمس الشموس هستند.
وی در همین راستا اضافه کرد: تمام این خدماتی که نصیب ما می‌شود، بخش اعظمش عنایت حضرتش است و ما معتقدیم هر خدمتی هرچند وسیع که در راستای ترویج فرهنگ ناب رضوی انجام شود بازهم قلیل و ناچیز است.
استاندار خراسان رضوی رویکرد مردمی بودن برنامه‌های بنیاد بین‌المللی فرهنگی، هنری امام رضا(ع) را از دیگر ویژگی‌های این دوره از جشنواره برشمرد و ادامه داد: نگاه ویژه به صدور فرهنگ رضوی به سراسر مرزهای جهان در شرایط امروزی جهان اسلام و برگزاری همایش‌های علمی در هشت کشور جهان از دیگر فعالیت‌های جشنواره این دوره در بخش بین‌الملل است که توانسته چشم جهانیان را به این بارگاه، تفکر جهانی و تقریب ادیان اسلامی آشنا کند.

آزادی در پرتو آموزه‌های امام رضا(ع) محقق می‌شود
حجت‌الاسلام سید ابراهیم رئیسی، تولیت آستان قدس رضوی در بخش دیگری از برنامه با بیان اینکه آزادی انسان، آزادی زن و آزادی جوان در پرتو عبودیت و بندگی که امام رضا(ع) به ما آموخت، محقق می‌شود، اظهار کرد: حقیقت انسان طبق بیان امام صادق(ع) رسیدن به مقام ربانی است که پس از رسیدن به این مقام فکر و اندیشه انسان آزاد می‌شود و روابطش با خود، با دیگران، با خداوند و با هستی تنظیم می‌شود و در نتیجه رسیدن به این مقام ربانی و توحیدی، سیاست، اقتصاد، مدنیت و تمامی شئون اجتماعی شکل می‌گیرد.
تولیت آستان قدس رضوی عقلانیت، معنویت، اخلاق و عدالت اجتماعی را براساس سخن امام باقر(ع) زیربنای آرمان‌شهر و مدینه فاضله برشمرد و بیان کرد: این همان شهر سالم و مدینه فاضله‌ای است که امام رضا(ع) در بیانات‌شان در عیون اخبارالرضا(ع) به ما وعده دادند.
وی در رابطه با جایگاه جشنواره امام رضا(ع) در آشناسازی مردم دنیا با فرهنگ رضوی، عنوان کرد: این حرکت نمادین، بدون تردید نمادی از توجه به فرهیختگان و اندیشه‌ورزانی است که محور اندیشه‌شان را امام رضا(ع) قرار دهند و بدانند که جامعه در پرتو آموزه‌های امام رضا(ع) اصلاح خواهد شد.

اختتامیه پانزدهمین جشنواره بین‌المللی امام رضا(ع) در مشهد برگزار شد
یادآور می‌شود، در پایان مراسم، از خانواده‌های شهید حمیدرضا زمانی، مصطفی صادقی و حسن غفاری از شهدای حرم و محمد ابراهیم مالمیر، محمدمهدی داوودی‌پور، علیرضا حاجیان‌زاده، محمد محمدی ری‌شهری از خادمان نمونه فرهنگ رضوی داخل کشور و حسین الجواهری از استرالیا، شیخ حسن العطاس از مالزی، میراشرف عالم از بنگال، محسن فلاطون‌زاده از آمریکا و سعاد مانسو از خادمان نمونه فرهنگ رضوی در خارج از کشور تجلیل شد و رونمایی از  دومین جلد دانشنامه امام رضا(ع)، از دیگر برنامه‌های این مراسم بود.

گزارش از: خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا) از خراسان رضوی
آخرین ویرایش: پنجشنبه 12 مرداد 1396
Share
 یادآوری:  درج رتبه ای موضوعات و رویدادها و مناسبات بین المللی  مشهد از آن سو برای پژوهشگران و علاقه مندان رصد تعاملات روابط خارجی این کلان  شهر اهمیت دارد که با کلیک بر روی هر گزینه، تمامی پست هایی که مرتبط با آن موضوع  هستند، به ترتیب درج به نمایش در خواهند آمد اما نکته ی مهمتر، نمایش سرفصل  ها به ترتیب رتبه و فراوانی هر موضوع، است که خود حکایت از فعال یا نیمه  فعال و یا غیرفعال بودن آن حوزه دارد. ضمناً این اطلاعات، تا تاریخ 4 آبان ماه 1398 به روز شده است!
کل رویدادها و مناسبات:  5.242
  اخبار   3830     بین الملل     3121     آسیا   2676     مراسم بین   المللی / داخل و خارج    1027    دیپلماسی دانشگاهی   784     دیپلماسی  زیارت، زائر و امام رضا(ع)    779    جهان اسلام     742     دیپلماسی  اقتصادی    723     افتخارات/خبرخوش/مفاخر   707     دیپلماسی  علمی   661     دیپلماسی  گردشگری    643     میهمان/میهمانان خارجی     640     اروپا   611     دیپلماسی  دینی، مذهبی و قرآنی    604    دیپلماسی  آموزشی   568     دیپلماسی  فرهنگی   543     آیا می   دانید که مشهد/ آمارها    523    دانشگاه فردوسی   مشهد    463     آستان قدس   رضوی    408     تصاویر /   گزارش های تصویری    402     شهرداری مشهد     381     عراق   322     دیپلماسی  نمایشگاهی   313     جلسات،ملاقات، بازدید،   سفر، نمایشگاه/ داخل و خارج    306    استانداری خراسان   رضوی    295     دیپلماسی  عمومی (حاکمیتی)    266    دیپلماسی  شهری   261     افغانستان   260     پاکستان   258     سرمایه گذاری   داخلی    256     دیپلماسی  سیاسی   250     دیپلماسی  ورزشی   242     دیپلماسی  هنری    237     صادرات و   واردات    229     دیپلماسی  سلامت (پزشکی و بهداشتی)    228    آفریقا   195     دیپلماسی  اجتماعی    195     استاندار 190   /  دیپلماسی حمل و نقل (هوایی، ریلی و زمینی)    173    سفارت، سفیر،   کاردار، رایزن، سرکنسول    166    دوجانبه   147     مشهد 2017     139     نمایشگاه بین   المللی مشهد    139     سرمایه گذاری   خارجی    125     مسابقات، آزمونها،   برنامه ها، نشریات و... / داخل و خارج    116    سایر کشورها 116  عتبات عالیات، 115   ادامه ...اندیشکده بین المللی فرهیخت، دعوت به همکاری می نماید: از سطح اندیشه و پژوهش گرفته که مخاطب آن محققان، نویسندگان، اساتید مجرب دانشگاه، فضلای معظم حوزه، مدیران، کارشناسان و پیش کسوتان در رشته های مختلف، دانشجویان و دانش آموزان و در کل، تمامی دغدغه داران توسعه ی روابط خارجی مشهد با جهان پیرامون هستند، تا سطح اجرایی که شامل فعالان و کاربران ساده وب و علاقه مندان به درج محتوا در وبگاه اینترنتی اندیشکده است. توضیح بیشتر بخش اجرایی آن که، شدیداً نیازمند همکاری افتخاری آن دسته از آقایان و خانم های دلداده و سرسپرده به امام مهربانی ها حضرت امام رضا(ع) هستیم که حاضرند همچون پژوهشگران داخلی و خارجی این اندیشکده، به عشق آن امام همام، در شناسایی و رصد و نیز درج کلیه ی رویدادها و مناسبات بین المللی کلان شهر رضوی از منابع مختلف بویژه در بستر اینترنت به ما کمک کرده و حتی از طریق نصب یک اپلیکیشن ساده در گوشی همراه یا تبلت خود، نسبت به درج محتوا در وبگاه اقدام نمایند. بدیهی است در صورت تمایل نویسنده یا تهیه کننده مطالب، نام وی به عنوان ارسال کننده در کلیه ی پست های منتشره به نمایش در خواهد آمد. برای ارتباط گیری با مدیر تارنما، از طریق سیستم پاسخگویی آنلاین می توانید اقدام فرمایید. مأجور باشید


عضویت در اندیشکده بین المللی فرهیخت
ارزیابی، رصد و پایش رویدادها، مناسبات بین المللی و روابط خارجی شهر امام مهربانی ها تا
4 آبات ماه 98
نمایه فعالان دیپلماسی علم، آموزش و فناوری، با اولویت «آینده پژوهی» و با محوریت «اقتصاد دانش»
نمایه فعالان دیپلماسی عمومی و شهری، اقتصادی، سیاسی، رسانه و ورزش با اولویت «ارتباطات» و با محوریت «اقتصاد شهر»
نمایه فعالان دیپلماسی فرهنگی و اجتماعی، هنری و نمایشگاهی با اولویت جامعه پویا و با محوریت   «اقتصاد فرهنگ»
نمایه فعالان دیپلماسی زیارت و خدمات گردشگری و سلامت با اولویت «تکریم زوار خارجی» و با محوریت «اقتصاد زائر»

مندرج در سرویس اشتراک ویدئو «آپارات» farhikhtساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو | Buy Website Traffic