اندیشکده بین المللی فرهیخت 

  نخستین دیده بان توسعه روابط خارجی مشهد 
  قدیمی ترین درگاه مطالعات راهبردی رویکرد بین المللی شهر 
www.farhikhtt.ir  

رقابت «شورای شهر مشهد» با «بیمارستان رضوی» در زدن تیرهای خلاص به نهال تازه جان گرفته «زائر سلامت»! یکی با «دلار» و دیگری با «یورو»!  

برترین های دیپلماسی

جمعه 21 13 دی 1397 | شورای شهر هزینه مسافران خارجی مشهد را افزایش ندهد. شورای شهر مشهد در آخرین جلسه علنی خود مصوبه‌ای داشت که باید گفت بدعتی تازه بوده و لازم است متولیان امور شهر و حتی استان نسبت به آن دقتی ... | به قلم علی محمدزاده

دوشنبه 16 مهر 1397 | نقدی بر یک خبر، هشتم مهرماه جاری، خبری بس عجیب و باورنکردنی، هرچند تیتر خبری چند رسانه شد، اما در هیاهوی افزایش افسارگسیخته ی ارز شوم - دلار سیاه - و الحاق کشور به کنوانسیون مبارزه با پولشویی و تأمین مالی ... | به قلم «عبدالرضا زرگری

چهارشنبه 11 مهر 1397 | عدم رعایت مطلوب اصول تشریفات روابط دیپلماتیک در دیدارهای مدیران دستگاه های اجرایی شهر و استان با مقامات عالی رتبه سیاسی و اجتماعی کشورها بویژه با سفرا و دیپلمات های ارشد سفارتخانه های خارجی ...| به قلم «عبدالرضا زرگری

دوشنبه 12 شهریور 1397 | چرا متولیان گردشگری استان به طور مطلق می گویند سرمایه گذاری در حوزه تأسیسات گردشگری اشباع شده؟! در حالی که باید بگویند فقط در لایه میانی یعنی هتل های 4 و 5 ستاره اشباع شدیم، اما در لایه بالا یعنی ...| به قلم «عبدالرضا زرگری

تحلیل فرهیخت: رقابت تنگاتنگ «شورای شهر مشهد» با «بیمارستان رضوی» در زدن تیرهای خلاص به نهال تازه جان گرفته «زوار غیرایرانی» و «زائر سلامت»! یکی با تبر «دلار» و دیگری با گیوتین «یورو»!

به قلم عبدالرضا زرگری | به نام خدایی که همه ی روزها، روزهای خوب اویند، اما نمی دانم چرا دوشنبه هایی که اتفاقاً مصادف با شانزدهم یا هفدهم هر ماه می شوند، برای دیده بانان رویکرد بین المللی و توسعه ی روابط خارجی مشهد، اینقدر پر اضطراب و پر دلهره می گذرند؟ دوشنبه هایی که یکی بخیر می گذرد، اما دیگری همچون این دوشنبه ی سیاه از اولین روز ماه جماد، نه! نه تنها بخیر نمی گذرد، که دو قبضه، مصداق اشد شرّ می شود! کمی رحم هم خوب چیزی است! بگذارید جای میخ اولی بر تابوت «زائر سلامت» مرهم بخورد، بعد مسمارهای دومی و سومی را به طور همزمان بکوبید! اینطوری مسلمانی تر است!... | دوشنبه 17 دی 1397

دیپلماسی ...

هفته فیلم جمهوری ارمنستان در تهران، شیراز و مشهد از اول تا هفتم مرداد ماه برگزار می شود

   |  شنبه 31 تیر 1396
align=bottom

سفیر جمهوری ارمنستان در تهران از برگزاری هفته فیلم ارمنستان در شهرهای تهران، شیراز و مشهد خبر داد و گفت: این برنامه همزمان در شهرهای تهران، مشهد و شیراز برگزار خواهد شد. «آلیک» - سفیر جمهوری ارمنستان در تهران از برگزاری هفته فیلم ارمنستان در شهرهای تهران، شیراز و مشهد خبر داد و گفت: این برنامه همزمان در شهرهای تهران، مشهد و شیراز برگزار خواهد شد....
به گزارش ایرنا، آرتاشس تومانیان روز چهارشنبه در نشست خبری در سفارت ارمنستان گفت: این برنامه با همکاری سینمای هنر و تجربه ایران و سفارت ارمنستان در تهران برگزار می شود.
سفیر ارمنستان در تهران با بیان اینکه هدف ما این است که بتوانیم تماشاگران ایرانی در این برنامه ها حضور داشته باشند اظهار کرد: همزمان با برگزاری این مراسم کارگاه آموزشی با حضور دو تن از سینماگران ارمنستانی به نام های شهبازیان و ماتیان برگزارخواهد شد.
تومانیان با بیان اینکه ده فیلم ازمیان هفتاد فیلم سینمایی از آثار سینماگران ارمنستانی در در معرض دید مخاطبان قرار می گیرد، گفت: هفته فیلم ارمنستان ساعت 18 اول مرداد ماه در محل خانه هنرمندان با نمایش فیلم عشق من مسکو افتتاح می شود و ساعت نمایش فیلم ها در روزهای بعد ساعت 19 تا 21 خواهد بود.
وی با تاکید بر اهمیت مقوله فرهنگ در توسعه روابط ایران و ارمنستان ادامه داد: سابقه سینمای ارمنستان به اوایل قرن بیستم بازمی‌گردد و سینمای ارمنستان بخشی از صنعت سینمای شوروی بوده است.
سفیر ارمنستان در تهران با اشاره به برگزاری جشنواره زردآلوی طلایی در ارمنستان گفت: در جشنواره امسال فیلمی که به نمایش درآمد مربوط به دهه 1930 بود که موضوع و تم آن ایران بود.
تومانیان با بیان اینکه مرحوم کیارستمی به مدت چهار یا پنج سال جزو داوران جشنواره زردآلوی طلایی بود گفت: کیارستمی از چهره هایی بود که در تعمیق روابط دو کشور از هیچ کوششی دریغ نکرد.
وی با اشاره به حضور ارامنه در سینمای کشورهای مختلف نظیر کانادا، رومانی، انگلیس و اوکراین اظهار کرد: در ایران نیز نه تنها چهره های ارمنی در سینمای ایران نقش داشته اند می توان گفت در شکل گیری سینمای ایران هم ایفای نقش کرده اند.
وی ژرژ اسماعیل اف را از آغاز گران سینمای ایران ذکر کرد که در سال 1909 نخستین فیلم خود را ساخت و اضافه کرد :علاوه بر این نخسستین سینمای تبریز هم توسط ارامنه راه اندازی شده است.
تومانیان تاسیس نخستین آموزشگاه سینمایی را از دیگر فعالیتهایی سینمایی ارامنه در ایران ذکر کرد و افزود: فروپاشی شوروی تحول مهمی بود که در اثر آن ریزشها و عقب نشینی های اجتماعی و فرهنگی صورت گرفت اما در سالهای اخیر سینمایی ارمنستان شاهد توسعه و پویایی بوده و سینمای ارمنستان همگام با سینمایی جهان در حال پیشرفت است .
وی در خصوص معرفی سینمای ایران در ارمنستان نیز اظهار داشت: فیلمهای ایرانی مرتبا در ارمنستان به نمایش در می آید و یکی از فیلمهایی ایرانی که در جشنواره کن برگزیده شده بود در جشنواره زردآلوی طلایی به نمایش گذاشته می شود.
سفیر ارمنستان در تهران در خصوص دیگر برنامه های فرهنگی سفارت ارمنستان در تهران هم گفت: پاییز امسال نمایشگاهی با همکاری موزه ملی ایران و موزه تاریخ ارمنستان به مدت سه ماه در ایران برگزار می‌شود.
وی با بیان اینکه در این برنامه آثار تاریخی ارمنستان در معرض دید قرار می گیرد گفت: دو طرف طبق یادداشت تفاهمی که امضا شده برنامه های خود را انجام می دهند.
آخرین ویرایش: شنبه 31 تیر 1396
Share
  یادآوری: درج رتبه ای موضوعات و رویدادها و مناسبات بین المللی مشهد از آن سو برای پژوهشگران و علاقه مندان رصد تعاملات روابط خارجی این کلان شهر اهمیت دارد که با کلیک بر روی هر گزینه، تمامی پست هایی که مرتبط با آن موضوع هستند، به ترتیب درج به نمایش در خواهند آمد؛ اما نکته ی مهمتر، نمایش سرفصل ها به ترتیب رتبه و فراوانی هر موضوع، است که خود حکایت از فعال یا نیمه فعال و یا غیرفعال بودن آن حوزه دارد. ضمناً: 1- «دیپلماسی ها» پررنگتر در این بخش متمایز خواهند شد. 2- این اطلاعات، تا تاریخ 22 آذر ماه 1397 به روز شده است!
کل رویدادها و مناسبات: 4.450
 اخبار   3183     بین الملل   2579     آسیا   2223     مراسم بین المللی / داخل و خارج   934     دیپلماسی اقتصادی    661     دیپلماسی دانشگاهی  608     دیپلماسی زیارت، زائر/ امام رضا(ع)/ ،   587     افتخارات / مفاخر   555     دیپلماسی گردشگری    536     دیپلماسی علمی   476     جهان اسلام   454     اروپا   448     میهمان/میهمانان خارجی   435     دیپلماسی فرهنگی  420     دیپلماسی آموزشی   420     دیپلماسی دینی (مذهبی و قرآنی)   412     آیا می دانید که مشهد...   386     دانشگاه فردوسی مشهد   358     شهرداری مشهد   312     دیپلماسی نمایشگاهی  280     آستان قدس رضوی   250     سرمایه گذاری   248     استانداری خراسان رضوی   242     تصاویر / گزارش های تصویری   241     عراق   234     صادرات و واردات   208     پاکستان   205      دیپلماسی هنری   190     دیپلماسی شهری  187     افغانستان   184     دیپلماسی ورزشی   178     دیپلماسی سلامت، پزشکی و بهداشت/   176     استاندار   169     دیپلماسی سیاسی  166     حمل و نقل هوایی، ریلی و زمینی   148     دیپلماسی اجتماعی    147     آفریقا   144     مشهد 2017  مشهد 2017   139     نمایشگاه بین المللی مشهد   126     سفارت، سفیر، کاردار، رایزن، سرکنسول   123     سرمایه گذاری خارجی   110     پایتخت معنوی ایران   103     جلسات،ملاقاتها، بازدیدها، سفرها/ داخل و خارج   93    

اندیشکده بین المللی فرهیخت، دعوت به همکاری می نماید: از سطح اندیشه و پژوهش گرفته که مخاطب آن محققان، نویسندگان، اساتید مجرب دانشگاه، فضلای معظم حوزه، مدیران، کارشناسان و پیش کسوتان در رشته های مختلف، دانشجویان و دانش آموزان و در کل، تمامی دغدغه داران توسعه ی روابط خارجی مشهد با جهان پیرامون هستند، تا سطح اجرایی که شامل فعالان و کاربران ساده وب و علاقه مندان به درج محتوا در وبگاه اینترنتی اندیشکده است. توضیح بیشتر بخش اجرایی آن که، شدیداً نیازمند همکاری افتخاری آن دسته از آقایان و خانم های دلداده و سرسپرده به امام مهربانی ها حضرت امام رضا(ع) هستیم که حاضرند همچون پژوهشگران داخلی و خارجی این اندیشکده، به عشق آن امام همام، در شناسایی و رصد و نیز درج کلیه ی رویدادها و مناسبات بین المللی کلان شهر رضوی از منابع مختلف بویژه در بستر اینترنت به ما کمک کرده و حتی از طریق نصب یک اپلیکیشن ساده در گوشی همراه یا تبلت خود، نسبت به درج محتوا در وبگاه اقدام نمایند. بدیهی است در صورت تمایل نویسنده یا تهیه کننده مطالب، نام وی به عنوان ارسال کننده در کلیه ی پست های منتشره به نمایش در خواهد آمد. برای ارتباط گیری با مدیر تارنما، از طریق سیستم پاسخگویی آنلاین می توانید اقدام فرمایید. مأجور باشید


عضویت در اندیشکده بین المللی فرهیخت
ارزیابی و رصد رویدادها، مناسبات بین المللی و روابط خارجی شهر
تا 22 آذر ماه 97
نمایه فعالان دیپلماسی عمومی و شهری، اقتصادی، سیاسی و رسانه با اولویت «ارتباطات» و با محوریت «اقتصاد شهر»
نمایه فعالان دیپلماسی علم، آموزش و فناوری، با اولویت «آینده پژوهی» و با محوریت «اقتصاد دانش»
نمایه فعالان دیپلماسی فرهنگی و اجتماعی، هنری و نمایشگاهی با اولویت جامعه پویا و با محوریت   «اقتصاد فرهنگ»
نمایه فعالان دیپلماسی زیارت و خدمات گردشگری » با اولویت «تکریم زوار خارجی» و با محوریت «اقتصاد زائر»