اندیشکده بین المللی فرهیخت 

  نخستین دیده بان توسعه روابط خارجی مشهد 
  11 سال   مستندنگاری  رویکرد بین المللی شهر 
دستاورد صدها خادم بین المللی گمنام رضوی در ۵ قاره

www.farhikhtt.ir
جهش تولید

  برترین های دیپلماسی

جهان به احترام امام رضا علیه الصلواه والسلام  بر خواهد خاست
سکه به نام علی ابن موسی الرضا علیه السلام  است
همایون زادروز سراسر نور و سرور سلطان سریر ارتضا، مولای تسلیم و رضا مبارک باد

ورود واژگان لاتین از فرهنگ مغرب زمین به حریم «ادبیات فارسی»، رخداد تازه ای نیست و جای تعجب چندانی ندارد، اما ورود این واژه های نامأنوس به حوزه ی «ادبیات دینی» و اعتقادات و باورهای مذهبی قطعاً شایسته نیست، خاصه اگر این لغات بیگانه ...| به قلم عبدالرضا زرگری

شهریار آل شیخ، معاون برنامه ریزی و توسعه منابع انسانی شهرداری در خصوص برگزاری سومین همایش «گفت‌وگوهای انتقال تجربه» در مشهد، در حالی تحقق این آرزو را وعده داد که حتی یک میهمان غیرایرانی به این همایش دعوت نشده! ...| به قلم محمد منصف پور

امسال، شاهد برپایی چندمین دوره از برپایی نمایشگاه بین المللی گل و گیاه مشهد هستیم که کشور گل و گیاه، ایرانی ترین همسایه یعنی پاکستان و دیگر کشورهای همسایه ی شرقی کشور از جمله افغانستان ... | به قلم عبدالرضا زرگری

دیپلماسی

سرکنسول افغانستان در مشهد: مشهد ۲۰۱۷ می‌تواند روابط علمی و فرهنگی در کشورها را تقویت و توسعه ببخشد

   |  پنجشنبه 17 فروردین 1396

سرکنسول افغانستان در مشهد گفت: جشنواره فرهنگ ملل امسال با توجه به انتخاب مشهد به عنوان پایتخت فرهنگی جهان اسلام از اهمیت خاصی برخوردار است. به گزارش خبرگزاری اهل بیت(ع) ـ ابنا ـ سرکنسول افغانستان در مشهد گفت: جشنواره فرهنگ ملل امسال با توجه به انتخاب مشهد به عنوان پایتخت فرهنگی جهان اسلام از اهمیت خاصی برخوردار است....


«سید نورالله راغی» به اهمیت برگزاری جشنواره فرهنگ ملل در سال جاری اشاره و اظهار کرد: سومین جشنواره فرهنگ ملل امسال زمانی برگزار می‌شود که مشهد پایتخت فرهنگی جهان اسلام و یکی از امن‌ترین شهرهای دنیا شناخته شده است.

وی انتخاب مشهد به عنوان پایتخت فرهنگی جهان اسلام در سال ۲۰۱۷ را مهم ارزیابی کرد و گفت: این جشنواره در زمانی برگزار می شود که مشهد پایتخت فرهنگی جهان اسلام شناخته شده است و این فضا علاوه بر معرفی شهر مشهد می تواند برای همدلی میان کشور های منطقه و تمام کشور ها در سطح جهان مفید واقع شود.

«راغی» خاطرنشان کرد: این جشنواره می تواند با معرفی جمهوری اسلامی ایران با عنوان یک کشور توانمند، ظرفیت های بلند مشهد و ایران را به جهان معرفی کند و روابط بیشتر علمی و فرهنگی در کشور ها را تقویت و توسعه ببخشد.

این عضو سابق مرکز مطالعات استراتیژیک وزارت خارجه افغانستان عنوان کرد: کشورهای مختلف هم می توانند با نشان دادن ظرفیت های تاریخی، فرهنگی و سیاسی خود زمینه روابط میان همدیگر را در سطح جهان گسترش دهند.

وی ادامه داد: امروز روابط میان دولت ها منحصر به دستگاه دیپلماسی نیست و تمام افراد یک ملت در دیپلماسی شریک و مسئولیت دارند که از ظرفیت های مختلف علمی، فرهنگی و اقتصادی به منظور نشان دادن ظرفیت ها و توانمندی های کشور خود در عرصه های مختلف برای جلب طرف مقابل استفاده کنند.

«راغی» با اشاره به اینکه برگزاری جشنواره امسال با اهمیت تر و در فضایی متفاوت تر برگزار می شود و این می تواند زمینه خوبی برای معرفی داشته ها و ظرفیت های ملت ها برای یکدیگر باشد، در مورد حضور دانشجویان افغانستانی در این جشنواره گفت: جشنواره فرهنگ ملل فرصت بسیار بزرگی برای معرفی فرهنگ و ظرفیت های افغانستان است و دانشجویان افغانستان باید در این مراسم ظرفیت ها و توانمندی های خود را به بهترین شکل به نمایش بگذارند.

سرکنسول افغانستان در مورد مشترکات دینی، تاریخی و فرهنگی میان ایران و افغانستان نیز خاطر نشان کرد: دو ملت ایران و افغانستان را فقط مرز جغرافیایی و سیاسی از هم جدا کرده است ولی این دو ملت در طول تاریخ مشترکات بسیار زیادی با هم داشته و دارند و اگر به گذشته تاریخی این دو ملت نگاهی بیندازیم می بینیم که یک تاریخ مشترک داریم و زبان، فرهنگ و ارزش های دینی ما کاملا مشترک است.

این فارغ التحصیل دانشگاه مصر ادامه داد: چنین جشنواره هایی می توانند برای افراد هر دو ملت مشترکات تاریخی ما را بیشتر معرفی کنند و به سایر ملت ها هم نشان دهند که دو ملت ایران و افغانستان ظرفیت های مشترک فروانی دارند.

این دیپلمات برجسته افغانستانی جشنواره فرهنگ ملل را برای تمام کشورها بخصوص ایران و افغانستان یک فرصت شمرد و گفت: این جشنواره برای دانشجویان خارجی دانشگاه فردوسی و دانشجویان افغانستانی یک فرصت بسیار خوبی است که جامعه میزبان با آن ها بیشتر آشنا شوند و برای جمهوری اسلامی ایران هم این زمینه فراهم است که با برگزاری چنین جشنواره هایی ظرفیت ها و توانمندی های ایران و دانشگاه فردوسی را به نمایش بگذارند و زمینه تعامل و توسعه روابط پایدار را میان ملت ها مستحکم کند.

«راغی» با اشاره به اینکه جمهوری اسلامی ایران به عنوان یک محور در منطقه می تواند نقش برجسته ای داشته باشد، تصریح کرد: فقط بخش از روابط میان کشورها بر اساس روابط دستگاه دیپلماسی است که به آن روابط دولت محور می گویند که از بالا به پایین می آید یعنی دولت ها می آیند و توافقاتی را امضا می کنند و بعد به مردم اعلام می کنند.

وی ادامه داد: اما در جهان امروز نمی توان فقط بر دستگاه دیپلماسی تاکید کرد، چون که اگر مردم چیزی را نخواهند نمی توان به زور چیزی را بر آن ها تحمیل کرد و بدون کمک مردم توسعه و روابط میان دولت ها امکان پذیر نیست، امروز از طریق تعاملات فرهنگی و تجاری، همدلی میان کشور ها بیشتر می شود و در این امر تمام مردم، دولت و نهاد ها شریک و سهیم هستند و خود مردم این روابط را توسعه می بخشند
آخرین ویرایش: پنجشنبه 17 فروردین 1396
Share
 یادآوری:  درج رتبه ای موضوعات و رویدادها و مناسبات بین المللی  مشهد از آن سو برای پژوهشگران و علاقه مندان رصد تعاملات روابط خارجی این کلان  شهر اهمیت دارد که با کلیک بر روی هر گزینه، تمامی پست هایی که مرتبط با آن موضوع  هستند، به ترتیب درج به نمایش در خواهند آمد اما نکته ی مهمتر، نمایش سرفصل  ها به ترتیب رتبه و فراوانی هر موضوع، است که خود حکایت از فعال یا نیمه  فعال و یا غیرفعال بودن آن حوزه دارد. ضمناً این اطلاعات، تا تاریخ 15 تیر ماه 1399 به روز شده است!
کل رویدادها و مناسبات:  5.242
  اخبار   4030      بین  الملل   3236      آسیا   2822      مراسم  بین المللی / داخل و خارج   1058      دانشگاهی/دیپلماسی   849      زیارت،  زائر/ امام رضا(ع)/ دیپلماسی،   820      جهان  اسلام   819      اقتصادی  / دیپلماسی   747      افتخارات/خبرخوش/مفاخر   740      علمی/دیپلماسی   720      میهمان/میهمانان  خارجی   695      گردشگری  / دیپلماسی   675      اروپا   665      دینی  (مذهبی و قرآنی) /دیپلماسی   651      آموزشی/دیپلماسی   622      آیا  می دانید که مشهد/ آمارها   578      فرهنگی/دیپلماسی   577      دانشگاه  فردوسی مشهد   507      تصاویر / گزارش  های تصویری / نگارخانه   452      آستان  قدس رضوی   433      شهرداری  مشهد   398      جلسات،ملاقات،  بازدید، سفر، نمایشگاه/ داخل و خارج   359      عراق   338      نمایشگاهی/دیپلماسی   326      عمومی  (حاکمیتی و ملی)/دیپلماسی   324      استانداری  خراسان رضوی   319      افغانستان   291      شهری/دیپلماسی   276      پاکستان   273      سیاسی/دیپلماسی   263      ورزشی/دیپلماسی   259      هنری  / دیپلماسی   258      سلامت،  پزشکی و بهداشت/دیپلماسی   258      سرمایه  گذاری داخلی   258      دوجانبه   232      صادرات  و واردات   232      اجتماعی/  دیپلماسی   214      آفریقا   206      استاندار   199      حمل  و نقل (هوایی، ریلی و زمینی) / دیپلماسی   188      سفارت،  سفیر، کاردار، رایزن، سرکنسول   175      کشورهای  همسایه   165      پژوهشی  و آینده پژوهی   157      ادامه ...اندیشکده بین المللی فرهیخت، دعوت به همکاری می نماید: از سطح اندیشه و پژوهش گرفته که مخاطب آن محققان، نویسندگان، اساتید مجرب دانشگاه، فضلای معظم حوزه، مدیران، کارشناسان و پیش کسوتان در رشته های مختلف، دانشجویان و دانش آموزان و در کل، تمامی دغدغه داران توسعه ی روابط خارجی مشهد با جهان پیرامون هستند، تا سطح اجرایی که شامل فعالان و کاربران ساده وب و علاقه مندان به درج محتوا در وبگاه اینترنتی اندیشکده است. توضیح بیشتر بخش اجرایی آن که، شدیداً نیازمند همکاری افتخاری آن دسته از آقایان و خانم های دلداده و سرسپرده به امام مهربانی ها حضرت امام رضا(ع) هستیم که حاضرند همچون پژوهشگران داخلی و خارجی این اندیشکده، به عشق آن امام همام، در شناسایی و رصد و نیز درج کلیه ی رویدادها و مناسبات بین المللی کلان شهر رضوی از منابع مختلف بویژه در بستر اینترنت به ما کمک کرده و حتی از طریق نصب یک اپلیکیشن ساده در گوشی همراه یا تبلت خود، نسبت به درج محتوا در وبگاه اقدام نمایند. بدیهی است در صورت تمایل نویسنده یا تهیه کننده مطالب، نام وی به عنوان ارسال کننده در کلیه ی پست های منتشره به نمایش در خواهد آمد. برای ارتباط گیری با مدیر تارنما، از طریق سیستم پاسخگویی آنلاین می توانید اقدام فرمایید. مأجور باشید


عضویت در اندیشکده بین المللی فرهیخت
ارزیابی، رصد و پایش رویدادها، مناسبات بین المللی و روابط خارجی شهر امام مهربانی ها
15 تا تیر ماه 99
نمایه فعالان دیپلماسی علم، آموزش و فناوری، با اولویت «آینده پژوهی» و با محوریت «اقتصاد دانش»
نمایه فعالان دیپلماسی عمومی و شهری، اقتصادی، سیاسی، رسانه و ورزش با اولویت «ارتباطات» و با محوریت «اقتصاد شهر»
نمایه فعالان دیپلماسی فرهنگی و اجتماعی، هنری و نمایشگاهی با اولویت جامعه پویا و با محوریت   «اقتصاد فرهنگ»
نمایه فعالان دیپلماسی زیارت و خدمات گردشگری و سلامت با اولویت «تکریم زوار خارجی» و با محوریت «اقتصاد زائر»شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic