مشهد در آئینه ی دیپلماسی های فعال هفته

  دیپلماسی سیاسی:   تشرف   وزیر امور خارجه پاکستان  به حرم مطهر رضوی - مشهد

  دیپلماسی مذهبی:   تقاضای  هفتاد و یک کشور خارجی   برای شرکت در مسابقات بین‌المللی قرآن کریم مشهد

  دیپلماسی مذهبی:   دیدار و گفتگوی جمعی از  شیوخ قبایل سوریه   با تولیت آستان قدس رضوی در مشهد


  اندیشکده بین المللی فرهیخت 

  نخستین دیده بان توسعه روابط خارجی مشهد 
  11 سال   مستندنگاری  رویکرد بین المللی شهر 
دستاورد صدها خادم بین المللی گمنام رضوی در ۵ قاره

www.farhikhtt.ir
رونق تولید

  برترین های دیپلماسی

پروفسور میتسو یوشیدا
رییس کارگروه آژانس همکاری های بین المللی ژاپن (جایکا):
شهرداری مشهد در زمینه مدیریت پسماند موفق عمل کرده است
اطلاعات بیشتر

پنجشنبه 31 مرداد 1398 | در خبرها آمده بود که بناست سوم تا پنجم شهریور 98، مشهد میزبان نخستین نمایشگاه اختصاصی ترکمنستان باشد، اما اطلاع رسانی رویداد به این مهمی و ارزشمندی، تنها 4 روز قبل، آن هم به صورت ناقص صورت می گیرد! چرا؟... | به قلم عبدالرضا زرگری

16 تیر 1398 | ورود واژگان لاتین از فرهنگ مغرب زمین به حریم «ادبیات فارسی»، رخداد تازه ای نیست و جای تعجب چندانی ندارد، اما ورود این واژه های نامأنوس به حوزه ی «ادبیات دینی» و اعتقادات و باورهای مذهبی قطعاً شایسته نیست، خاصه اگر این لغات بیگانه ...| به قلم عبدالرضا زرگری

6 تیر 1398 | شهریار آل شیخ، معاون برنامه ریزی و توسعه منابع انسانی شهرداری در خصوص برگزاری سومین همایش «گفت‌وگوهای انتقال تجربه» در مشهد، در حالی تحقق این آرزو را وعده داد که حتی یک میهمان غیرایرانی به این همایش دعوت نشده! ...| به قلم محمد منصف پور

جمعه 14 خرداد 1398 | امسال، شاهد برپایی چندمین دوره از برپایی نمایشگاه بین المللی گل و گیاه مشهد هستیم که کشور گل و گیاه، ایرانی ترین همسایه یعنی پاکستان و دیگر کشورهای همسایه ی شرقی کشور از جمله افغانستان ... | به قلم عبدالرضا زرگری

دیپلماسی

هشتمین اجلاس آسیایی جامعه ایمن مشهد 2017 در آستانه برگزاری است؛ هفته آینده؛ مشهد میزبان نمایندگان 30 کشور جهان

   |  دوشنبه 9 اسفند 1395
align=bottom

هدف جامعه ایمن آن است که یک شهروند از ابتدای صبح که از منزل بیرون می‌آید، تا شب که به خانه بازمی‌گردد، در تمام اماکن و ساعات از ایمنی لازم برخوردار باشد. به تبع آن، دامنه ایمنی می‌تواند از محیط زیست، ترافیک و آلودگی هوا گرفته تا آتش سوزی‌ها و مداخلات روانی ناشی از حوادث گسترده باشد. در حالی مشهد مقدس میزبانی هشتمین اجلاس آسیایی جامعه ایمن مشهد 2017 را در روزهای آینده عهده‌دار خواهد بود که پیش از این کشورهای صاحب سبک در حوزه ایمنی در شرق آسیا متولی برگزاری دوره‌های پیشین اجلاسیه بودند....
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی شهرداری مشهد، روزهای شانزدهم، هفدهم و هجدهم اسفندماه امسال یعنی کمتر از یک هفته دیگر، این کلانشهر مذهبی میزبان نمایندگان بیش از 30 کشور آسیایی و اروپایی خواهد بود که با گردهمایی و بررسی مسائل و موضوعات، راه‌کارهای به روز و موثر در حوزه جامعه ایمنی را در عرصه جهانی مرور خواهند کرد.
هدف جامعه ایمن آن است که یک شهروند از ابتدای صبح که از منزل بیرون می‌آید، تا شب که به خانه بازمی‌گردد، در تمام اماکن و ساعات از ایمنی لازم برخوردار باشد. به تبع آن، دامنه ایمنی می‌تواند از محیط زیست، ترافیک و آلودگی هوا گرفته تا آتش سوزی‌ها و مداخلات روانی ناشی از حوادث گسترده باشد. 
سازمان بهداشت جهانی به عنوان متولی اصلی سیاست‌گذاری سلامت و بهداشت در سطح جهان مطرح است. این سازمان در سال 1989 میلادی با دانشگاه کارولینزکای سوئد به عنوان بازوی اجرایی و علمی خود توافق کرد تا سیاست‌های سلامت و بهداشت مورد نظر خود را در کل دنیا جاری کند.
دانشگاه کارولیزنکا 7 شاخص را برای سلامت و بهداشت مطرح کرد و شروع به کار کرد؛ 10 سال بعد از شروع به کار دانشگاه در حوزه‌های سلامت و بهداشت، مجمع آسیایی جامعه ایمن در سال 1999 تشکیل شد. این مجمع در آسیا با هدف و شعار «ایمنی و سلامت حق اولیه بشریت» سلسله همایش‌هایی را هر 2 سال یکبار برگزار می‌کند. کنفرانس‌هایی که عمدتا در کشورهای شرق آسیا مانند تایلند، کره جنوبی، ژاپن و ... برگزار شده و همگی در حوزه ایمنی بسیار پیشرفته هستند. 
حضور 30 نماینده از کشورهای اروپایی و آسیایی در مشهد
به دلیل دریافت میزبانی برگزاری هشتمین اجلاس جهانی جامعه ایمن مشهد 2017 رییس شبکه آسیایی جوامع ایمن در برنامه زنده «گفتگو» که با همین موضوع از سیمای خراسان رضوی پخش شد، اظهار کرد: این کنفرانس طی 7 دوره گذشته در کشورهای آسیایی برگزار شده است و دوره نهم آن در اکتبر 2018 در کشور ژاپن برگزار خواهد شد.
امیر عزیزی با اشاره به انجام مذاکرات برای گرفتن میزبانی این اجلاس در مشهد، افزود: پس از مکاتبات بسیار، مقرر شد همزمان با سال 2017 که مشهد پایتختی فرهنگ جهان اسلام را عهده دار است، میزبانی اجلاس به مشهد واگذار شود.
وی با بیان اینکه این اجلاس از شانزدهم تا هجدهم اسفندماه با حضور نمایندگان 30 کشور آسیایی و اروپایی و صاحب‌نظران و متخصصان کشورمان برگزار خواهد شد، عنوان کرد: برنامه‌ریزی‌های گسترده‌ای به این منظور از ماه‌ها پیش در دست انجام است.
رییس شبکه آسیایی جوامع ایمن در ادامه بیان کرد: با توجه به برگزاری جلسات متعدد، تلاش شد مبحث ایمنی نه تنها در اجلاس دنبال شود که به گفتمان شهروندی تبدیل گردد.
دریافت 900 فیلم از 75 کشور مطرح جهان
عزیزی به برگزاری نخستین جشنواره بین‌المللی فیلم کوتاه جامعه ایمن اشاره کرد و افزود: این جشنواره با 3 رویکرد پویانمایی، انیمیشن و فیلم مستند کوتاه برگزار خواهد شد و با پتانسیلی که در شهر مشهد وجود داشت، در مدت زمان کمتر از 3 ماه 900 فیلم از 75 کشور مطرح جهان دریافت شد. 
وی عنوان کرد: بازبینی‌های لازم صورت گرفته و در حال حاضر 60 فیلم انتخاب شده تا همزمان با برگزاری اجلاس در روزهای شانزدهم و هفدهم اسفندماه امسال در پردیس سینمایی هویزه از ساعت 14 تا 22 به نمایش درآید.
رییس شبکه آسیایی جوامع ایمن با اشاره به اینکه بیش از 700 اثر در جشنواره بین‌المللی کاریکاتور دریافت شده، اظهار کرد: کاریکاتورهای برتر در روزهای یاد شده در نگارخانه اشراق اکران خواهد شد.
عزیزی افزود: همچنین جشنواره دانش‌آموزی نیز در حوزه خاطره‌نویسی، داستان، نقاشی و روزنامه دیواری در منطقه ثامن اجرایی خواهد شد.
وی با بیان اینکه ایده‌های بکری به دبیرخانه این جشنواره ارائه شده، یادآورد شد: همزمان با برپایی اجلاس شب فرهنگی ویژه‌ای با حضور مسولان برای دانش‌آموزان برگزار خواهد شد.
همکاری همه دستگاه‌های متولی ایمنی در مشهد
رییس شبکه آسیایی جوامع ایمن به اجرای اقدامات پیشگیرانه در حوزه بلایای طبیعی اشاره کرد و گفت: مطالعات در خصوص سیل، زلزله و موارد مشابه و برنامه‌ریزی برای ایجاد آمادگی به منظور مقابله با این حوادث و کاهش اثرات آن در مدیریت بحران مدنظر قرار دارد.
عزیزی پدافند غیرعامل را پیشگیری از مجموعه حوادث انسان ساز و تروریستی خواند و گفت: پدافند غیرعامل فعالیت‌های مدیریت بحران را به منظور مقابله با این حوادث، تسهیل می‌کند.
وی اظهار داشت: شهرداری مشهد نیز بعد از شهرداری تهران در راستای پدافند غیرعامل حرکت کرد و از سال 1390 با همکاری تمام دستگاه‌های متولی در این حوزه به پروژه جامعه ایمن ورود پیدا کرد.
رییس شبکه آسیایی جامعه ایمن به تشریح شاخص شهر ایمن پرداخت و توضیح داد: جامعه ایمن شهری است که در آن تعامل سازنده‌ای بین دستگاه‌های متولی ایمنی وجود دارد و تعامل و مشارکت شهروندان نیز همراه است.
عزیزی با تاکید بر اینکه مشهد از سال 1390 در حوزه تعامل بین بخشی دستگاه‌های متولی ایمنی موفق عمل کرده است، اظهار کرد: از سال 1394 با کمک آتش‌نشانی شهرداری، هلال احمر شهرستان مشهد و مدیریت بحران استان، سلسله آموزش‌های مردمی با عنوان «دوام ثامن» شروع شد. این آموزش‌ها با هدف افزایش ایمنی شهروند برگزار می‌شود و تلاش می‌شود در مسائل خرد شهری از مشارکت آنان استفاده شود.
وی به پویش «کمک به نیروهای خدماتی» اشاره کرد و افزود: این پویش در تمام مناطق شهر اجرایی شد و با 2 اصل تکاندن برف از روی درختان و برف‌روبی جلوی مغازه و خانه اجرایی شد؛ به دنبال این پویش بیش از هزار شهروند عکس‌های مرتبط را ارسال کردند.
شکل‌گیری گروه 55 نفره شهروندی در 20 محله شهر
سرپرست مدیریت ساماندهی و مهندسی بحران شهرداری مشهد مهم‌ترین گزینه درجامعه ایمن را نقش شهروندان دانست و بیان کرد: نباید تا زمانی‌که شهروندان آگاهی ندارند، انتظاری هم از آنان داشت. اما باید با افزایش آگاهی‌های شهروندان برای رسیدن به جامعه ایمن کوشید.
عزیزی شعار اجلاس جامعه ایمن را «شهروند آگاه، شهر ایمن و جامعه ایمن» خواند و توضیح داد: 150 محله در شهر مشهد وجود دارد که باید در هر محله گروه‌های 55 نفره شهروندی را شکل داهیم.
وی با اشاره به اینکه در حال حاضر این گروه‌ها در 20 محله شهر شکل گرفته، بیان کرد: دانسته‌ها و آگاهی‌های شهروندان می‌توانند در موضوع خود امدادی و دگر امدادی در حوادث به کار آید.
به گفته سرپرست مدیریت ساماندهی و مهندسی بحران شهرداری مشهد تقویت گروه‌های دوام ثامن با همکاری هلال احمر و آتش‌نشانی برنامه این مدیریت در سال 96 است.
عزیزی به برنامه‌ریزی ایمنی در کشورهای پیشرفته جهان اشاره کرد و گفت: برخی کشورهای پیشرفته برنامه‌ریزی کردند تعداد فوتی‌های ناشی از تصادفات را در کشورشان تا سال 2020 به عدد صفر برسانند.
وی تاکید کرد: ما نیز چنین هدفگذاری را داریم و در نتیجه اقداماتی که در حوزه ترافیک صورت گرفته، تعداد فوتی‌ها کاهش یافته است.
جامعه ایمن برپایه اطلاعات و آمار می‌گردد
سرپرست مدیریت ساماندهی و مهندسی بحران شهرداری مشهد به مساله مرگ‌های خاموش اشاره کرد و گفت: این موضوع در فصل سرد رخ می‌دهد. برای پیشگیری از این مشکل پویش‌ها و نشست‌های مختلفی تا کنون برگزار شده و تعداد این مرگ و میرها تا 50 درصد کاهش یافته است.
عزیزی با بیان اینکه جامعه ایمن مبتنی بر آمار است، تصریح کرد: وقتی می‌توانیم ادعا کنیم مشکل کاهش یافته و جامعه ایمن موفق بوده که ثبت و ضبط دقیقی از حوادث ارائه شود.
وی به دیگر موضوع جامعه ایمن اشاره کرد و توضیح داد: گروه‌های خاص مانند معلولان و سالمندان و کودکان از دیگر مسائل مورد بحث در جامعه ایمن است. ایده‌هایی نیز به این منظور ارائه شده تا فضای شهر مناسب‌سازی شود. باید فضایی ایجاد شود که همه گروه‌های خاص نیز بتوانند از آن استفاده کنند.
سرپرست مدیریت ساماندهی و مهندسی بحران شهرداری مشهد با اشاره به اینکه سلسله نشست‌هایی برای گروه‌های داوطلب تدارک دیده شد، اظهار کرد: این نشست‌ها تاثیرات مداخلات روانی و حضور پویای شهروندان در حوادث را مورد تاکید قرار می‌دهد. 
عزیزی با بیان اینکه گفتمان ایمنی شکل نمی‌گیرد مگر اینکه مسئول به این موضوع اعتقاد داشته باشد، خاطر نشان کرد: اگر مجموعه‌ای پویا باشد و دلسوزانه کار کند، این موضوع به جامعه منتقل می‌شود و به گفتمان و سپس فرهنگ عمومی تبدیل می‌شود.
نجمه کیشی
آخرین ویرایش: دوشنبه 9 اسفند 1395
Share
 یادآوری:  درج رتبه ای موضوعات و رویدادها و مناسبات بین المللی  مشهد از آن سو برای پژوهشگران و علاقه مندان رصد تعاملات روابط خارجی این کلان  شهر اهمیت دارد که با کلیک بر روی هر گزینه، تمامی پست هایی که مرتبط با آن موضوع  هستند، به ترتیب درج به نمایش در خواهند آمد اما نکته ی مهمتر، نمایش سرفصل  ها به ترتیب رتبه و فراوانی هر موضوع، است که خود حکایت از فعال یا نیمه  فعال و یا غیرفعال بودن آن حوزه دارد. ضمناً این اطلاعات، تا تاریخ 4 آبان ماه 1398 به روز شده است!
کل رویدادها و مناسبات:  5.242
  اخبار   3830     بین الملل     3121     آسیا   2676     مراسم بین   المللی / داخل و خارج    1027    دیپلماسی دانشگاهی   784     دیپلماسی  زیارت، زائر و امام رضا(ع)    779    جهان اسلام     742     دیپلماسی  اقتصادی    723     افتخارات/خبرخوش/مفاخر   707     دیپلماسی  علمی   661     دیپلماسی  گردشگری    643     میهمان/میهمانان خارجی     640     اروپا   611     دیپلماسی  دینی، مذهبی و قرآنی    604    دیپلماسی  آموزشی   568     دیپلماسی  فرهنگی   543     آیا می   دانید که مشهد/ آمارها    523    دانشگاه فردوسی   مشهد    463     آستان قدس   رضوی    408     تصاویر /   گزارش های تصویری    402     شهرداری مشهد     381     عراق   322     دیپلماسی  نمایشگاهی   313     جلسات،ملاقات، بازدید،   سفر، نمایشگاه/ داخل و خارج    306    استانداری خراسان   رضوی    295     دیپلماسی  عمومی (حاکمیتی)    266    دیپلماسی  شهری   261     افغانستان   260     پاکستان   258     سرمایه گذاری   داخلی    256     دیپلماسی  سیاسی   250     دیپلماسی  ورزشی   242     دیپلماسی  هنری    237     صادرات و   واردات    229     دیپلماسی  سلامت (پزشکی و بهداشتی)    228    آفریقا   195     دیپلماسی  اجتماعی    195     استاندار 190   /  دیپلماسی حمل و نقل (هوایی، ریلی و زمینی)    173    سفارت، سفیر،   کاردار، رایزن، سرکنسول    166    دوجانبه   147     مشهد 2017     139     نمایشگاه بین   المللی مشهد    139     سرمایه گذاری   خارجی    125     مسابقات، آزمونها،   برنامه ها، نشریات و... / داخل و خارج    116    سایر کشورها 116  عتبات عالیات، 115   ادامه ...اندیشکده بین المللی فرهیخت، دعوت به همکاری می نماید: از سطح اندیشه و پژوهش گرفته که مخاطب آن محققان، نویسندگان، اساتید مجرب دانشگاه، فضلای معظم حوزه، مدیران، کارشناسان و پیش کسوتان در رشته های مختلف، دانشجویان و دانش آموزان و در کل، تمامی دغدغه داران توسعه ی روابط خارجی مشهد با جهان پیرامون هستند، تا سطح اجرایی که شامل فعالان و کاربران ساده وب و علاقه مندان به درج محتوا در وبگاه اینترنتی اندیشکده است. توضیح بیشتر بخش اجرایی آن که، شدیداً نیازمند همکاری افتخاری آن دسته از آقایان و خانم های دلداده و سرسپرده به امام مهربانی ها حضرت امام رضا(ع) هستیم که حاضرند همچون پژوهشگران داخلی و خارجی این اندیشکده، به عشق آن امام همام، در شناسایی و رصد و نیز درج کلیه ی رویدادها و مناسبات بین المللی کلان شهر رضوی از منابع مختلف بویژه در بستر اینترنت به ما کمک کرده و حتی از طریق نصب یک اپلیکیشن ساده در گوشی همراه یا تبلت خود، نسبت به درج محتوا در وبگاه اقدام نمایند. بدیهی است در صورت تمایل نویسنده یا تهیه کننده مطالب، نام وی به عنوان ارسال کننده در کلیه ی پست های منتشره به نمایش در خواهد آمد. برای ارتباط گیری با مدیر تارنما، از طریق سیستم پاسخگویی آنلاین می توانید اقدام فرمایید. مأجور باشید


عضویت در اندیشکده بین المللی فرهیخت
ارزیابی، رصد و پایش رویدادها، مناسبات بین المللی و روابط خارجی شهر امام مهربانی ها تا
4 آبات ماه 98
نمایه فعالان دیپلماسی علم، آموزش و فناوری، با اولویت «آینده پژوهی» و با محوریت «اقتصاد دانش»
نمایه فعالان دیپلماسی عمومی و شهری، اقتصادی، سیاسی، رسانه و ورزش با اولویت «ارتباطات» و با محوریت «اقتصاد شهر»
نمایه فعالان دیپلماسی فرهنگی و اجتماعی، هنری و نمایشگاهی با اولویت جامعه پویا و با محوریت   «اقتصاد فرهنگ»
نمایه فعالان دیپلماسی زیارت و خدمات گردشگری و سلامت با اولویت «تکریم زوار خارجی» و با محوریت «اقتصاد زائر»ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | اخبار کامپیوتر، فناوری اطلاعات و سلامتی مجله علم و فن | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو