در دیدار استاندار با سفیر ایران در هند مطرح شد

دیپلماسی مذهبی: تلاش برای جذب   شیعیان هند   به منظور زیارت بارگاه منور امام رضا(ع)

دیپلماسی حمل و نقل: پیگیری برای راه اندازی پرواز   مشهد - حیدرآباد  پایتخت ایالت تلنگانای هندوستان

دیپلماسی شهری: آمادگی برای انعقاد   قرارداد خواهرخواندگی میان مشهد و حیدرآباد


  اندیشکده بین المللی فرهیخت 

  نخستین دیده بان توسعه روابط خارجی مشهد 
  یک دهه   مستندنگار  رویکرد بین المللی شهر 
www.farhikhtt.ir  
رونق تولید

  برترین های دیپلماسی


امکان تهیه بلیت هوایی مشهد
از شصـت و چهـار کشور جهـان

آیا می دانستید که امکان تهیه بلیت هوایی مشهد از شصت و چهار کشور جهانبه مشهد وجود دارد
اطلاعات بیشتر

پنجشنبه 31 مرداد 1398 | در خبرها آمده بود که بناست سوم تا پنجم شهریور 98، مشهد میزبان نخستین نمایشگاه اختصاصی ترکمنستان باشد، اما اطلاع رسانی رویداد به این مهمی و ارزشمندی، تنها 4 روز قبل، آن هم به صورت ناقص صورت می گیرد! چرا؟... | به قلم عبدالرضا زرگری

16 تیر 1398 | ورود واژگان لاتین از فرهنگ مغرب زمین به حریم «ادبیات فارسی»، رخداد تازه ای نیست و جای تعجب چندانی ندارد، اما ورود این واژه های نامأنوس به حوزه ی «ادبیات دینی» و اعتقادات و باورهای مذهبی قطعاً شایسته نیست، خاصه اگر این لغات بیگانه ...| به قلم عبدالرضا زرگری

6 تیر 1398 | شهریار آل شیخ، معاون برنامه ریزی و توسعه منابع انسانی شهرداری در خصوص برگزاری سومین همایش «گفت‌وگوهای انتقال تجربه» در مشهد، در حالی تحقق این آرزو را وعده داد که حتی یک میهمان غیرایرانی به این همایش دعوت نشده! ...| به قلم محمد منصف پور

جمعه 14 خرداد 1398 | امسال، شاهد برپایی چندمین دوره از برپایی نمایشگاه بین المللی گل و گیاه مشهد هستیم که کشور گل و گیاه، ایرانی ترین همسایه یعنی پاکستان و دیگر کشورهای همسایه ی شرقی کشور از جمله افغانستان ... | به قلم عبدالرضا زرگری

دیپلماسی

نشست رئیس نمایندگی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی استان با هیات بزرگترین دانشگاه مالزی در مشهدمقدس

   |  دوشنبه 1 آذر 1395
align=bottom
ملکوتی تبار با اشاره به اقدامات همکاری این سازمان با دانشگاه مالزی در آینده، اظهار کرد: اولین و مهمترین اقدام برقراری ارتباطات و تسهیلات گسترده‌ بین دانشگاه دولتی مالزی (UITM) و دانشگاه‌های ایران به‌ویژه دانشگاه فردوسی مشهد و پیام‌نوراست. وی با آمادگی تاسیس اتاق ایران شناسی و راه‌اندازی کرسی زبان و اعزام اساتید برجسته زبان فارسی به دانشگاه دولتی مالزی (UITM) و سایر دانشگاه‌های کشور مالزی ادامه داد:...
تبادل استاد و دانشجو بین دانشگاه‌های ایران و دانشگاه دولتی مالزی (UITM)، حمایت در تدوین و نگارش پایان‌نامه‌های دوره‌ی دکتری با موضوعات موردنظر طرفین، حمایت از استاد مشاور برای پایان‌نامه‌های دانشجویی، کمک به ترجمه و نشر آثار فاخر و برگزاری هفته‌های علمی مشترک در دو کشور، از جمله اقداماتی است که از طریق رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در کوالالامپور توسط سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با مالزی آماده همکاری مشترک هستیم.

آقای ملکوتی تبار با پیشنهاد برگزاری همایش مشترک در سال 2017 با موضوعات موردعلاقه ایران و مالزی، زمینه همکاری های علمی و فرهنگی ایران و مالزی را فراهم دانست.
محمدعلی داوریار، رییس دانشگاه پیام‌نور خراسان رضوی در این هم‌اندیشی دانشگاه پیام‌نور خراسان رضوی با هیات‌ عالی رتبه بزرگترین دانشگاه دولتی مالزی اظهار کرد: با توجه به اینکه دانشگاه باز مالزی (UITM) شباهت زیادی به دانشگاه پیام‌نور دارد، انتظار می‌رود به منظور ارتقای کیفی، تبادل علمی بین اساتید و دانشجویان این دو دانشگاه تفاهم‌نامه‌هایی منعقد شود و همچنین برگزاری کارگاه‌های تخصصی مشترک، انتشار، چاپ مقالات و کتب می‌تواند از فعالیت‌های مشترک این دو دانشگاه باشد.

وی افزود: مشهد مقدس در سال 2017 به عنوان پایتخت فرهنگی جهان اسلام خواهد بود و دانشگاه پیام‌نور در این راستا آموزش زبان‌فارسی برای غیرایرانیان درنظر گرفته است و دانشگاه UITMمالزی می‌تواند به منظور همکاری در این زمینه افرادی را به ما معرفی کند.
رییس دانشگاه پیام‌نور خراسان رضوی تاکید کرد: در حال‌حاضر کشور ما در تعامل با دنیا است و ما در مسائل مختلف از جمله علمی به خودباوری و اتکاء رسیده‌ایم.

داوریار با بیان اینکه دانشگاه پیام نور بزرگترین دانشگاه دولتی است، بیان کرد: بیش از ٥٥٠ شعبه در خارج و داخل کشور، 800 هزار دانشجو و 13هزار عضو هیات علمی اعم از استاد تمام، دانشیار، استادیار، مربی در دانشگاه‌های پیام‌نور سطح کشوروجود دارد.
وی اضافه کرد: الگوی اولیه‌‌ی دانشگاه پیام‌نور برگرفته از شعار اسلامی «آموزش برای همه‌جا و همه وقت» بوده که به معنای واقعی محقق شده است و امسال طرح "موبایل بوک" به‌عنوان جهشی در آموزش خواهد بود. بنابراین شعار امسال دانشگاه پیام نور «ارتقای کیفیت، درآمدزایی و ماموریت گرایی» است. در ماموریت‌گرایی ملی، تفاهم‌نامه‌ای‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ ضمن خدمت به کلیه سازمان‌های پیام نور واگذار شده که این علاوه‌ بر آموزش‌های آکادمیک است و ایجاد مرکز بین‌الملل یکی از ثمرات آن است که طی دو هفته آینده افتتاح خواهد شد.
داوریار افزود: تاسیس مرکز آموزش زبان خارجه و مرکز نوآوری شرکت‌های دانش بنیان از جمله برنامه‌هایی است که برای آینده درنظر گرفته شده است.
غلام‌عباس ارباب خالص مشاور وزیر امور خارجه و رئیس نمایندگی وزارت امور خارجه اظهار کرد: پنج معبر مرزی بین المللی خراسان رضوی یکی از شاخصه‌های اصلی این استان است. همچنین قرار گرفتن مشهد در مسیر جاده ابریشم و کمربند اقتصادی آسیا، باعث ایجاد پیوندهای مستحکمی با جنوب شرق آسیا و شمال غربی شده است.
وی ادامه داد: جمهوری اسلامی ایران در سایه‌ی سیاست‌های خارجه‌ خود تعاملات گسترده‌ای با جهان به خصوص در حوزه‌ی همکاری سیاسی و فرهنگی طی سال‌های اخیر داشته است.
رییس نمایندگی وزارت امور خارجه در شمال و شرق کشور عنوان کرد: مشهد به عنوان دومین شهر جمهوری اسلامی ایران، سالانه پذیرای 27 تا 30 میلیون گردشگر است که حدود دو میلیون و 500 هزار نفر از آنان را گردشگران خارجی تشکیل می‌دهند.

ارباب خالص با اشاره به اینکه خراسان رضوی با مالزی و سنگاپورارتباط مستقیم دارد، تاکید کرد: کشور مالزی در کنار ظرفیت‌های صنعت و گردشگری، از نظر ایرانیان یک کشور دانشجویی شناخته شده است. 

وی با بیان اینکه دانشجویان ایرانی بسیاری در مالزی مشغول به تحصیل هستند، یادآور شد: ما به منظور هر گونه توسعه ارتباطات بین دانشگاه‌های ایران و مالزی اعلام آمادگی می‌کنیم. 

مشاور وزیر امور خارجه اضافه کرد: ما از طریق ارتباط با برخی از دانشجوهای خارجی توسط سایردانشگاه‌ها، به دنبال تاسیس شعبه‌ای در کشور هستیم و امیدواریم در سفر هیات‌ عالی رتبه بزرگترین دانشگاه دولتی مالزی به خراسان رضوی متقابلا شاهد تفاهم‌نامه تاسیس دانشگاه در ایران باشیم. 

ارباب خالص بیان کرد: استان خراسان رضوی از نظر دانشگاهی بسیار مهم محسوب می‌شود و وجود 6 هزار و 600 کارخانه در این استان نشاندهنده صنعتی بودن آن است.
در ادامه این نشست پروفسور دکتر زاین، قایم مقام بزرگترین دانشگاه مالزی گفت: باعث افتخار است که در مشهد هستیم. هدف اصلی ما از این سفر آشنایی بیشتر با دانشگاه‌های بزرگ ایران وسپس هموار کردن راه برای امضای قراردادهای مفاهمه و همکاری‌های بیشتر است.
وی اشاره کرد:دانشگاه ما و پیام نور، در یک خط موازی حرکت می‌کنند و در یک سطح هستند و مشتاق به تبادل دانشجو، برگزاری کنفرانس‌ها و برنامه‌های مشترک بودیم، اکنون آموزش زبان فارسی برای خارجی ‌ها را هم نکته حایز اهمیتی می‌دانم. روابط و تعاملات فرهنگی اقتصادی بین دانشگاه های دو کشور بسیار برای ما جالب است.
محمد مصطفی زاین ادامه داد: دانشگاه ما تنها دانشگاه سلطنتی در مالزی است که نقش بسیار مهمی در توسعه یافتگی کشور مالزی می کند. در همین راستاست که دانشگاه‌های ما به یکی از دانشگاه‌های سطح اول مالزی و مطرح در زمینه تحقیق، تبدیل شده.
وی بیان کرد: اکنون ما یکی از قدیمی‌ترین دانشگاه‌های مالزی با 70 سال سابقه هستیم و بزرگترین موفقی که به آن دست یافتیم، تحقیقات بنیاد حسابداری و ابداع لغت «جرم شناسی مالی اسلامی» است که توانسته نام دانشگاه ما را جهانی کند.ما برای حفظ جایگاه فعلی باید شرکای تحقیقاتی در دنیا داشته باشیم. بانک‌های اسلامی در مالزی وجود دارد که مراکز جمع آوری و پخش ذکات است و موسسات مالی اسلامی، مراکز بیت المال مراکز بسیار دیگری ما را به عنوان مشاور خودشان قرار دادند؛ و این تنها بخشی از همکاری های ما با این مراکز است.
ما در بنیاد تحقیقات و حسابداری برنامه‌های بلند مدت خود را سالهای پیش انجام دادیم و در سال 2010 وقتی کار را شروع کردیم و برنامه این بود که در سطح مالزی شناخته شویم و در سال 2012 و 2014 بازیگر مهم در سطح منطقه شناخته شویم که خوشبختانه به طور کامل به این هدف دست یافتیم. 
وی افزود: بزرگترین موقعیت‌های ما توانستیم سه سال پیاپی به عنوان برترین آموزش مدیریت مالی اسلامی در سراسر جهان شناخته شویم که اخیرا ما 6 محصول اختراع و نواوری کردیم و در مسابقه جهانی 2016 هر 6 محصول ما در جهان موفق به کسب طلا شد.
قایم مقام دانشگاه تكنولوژی مالزی در پایان با توجه به مقایسه دو دانشگاه افزود: با توجه به اینكه با دارا بودن ٣٥٠ هزار دانشجو بزرگترین دانشگاه مالزی هستیم امروز پس از اشنایی با دانشگاه پیام نور با ٨٠٠ هزار دانشجو و بیش از ٥٠٠ مركز حقبقتا احساس كوچكی كردیم و باید به دولت ایران بدلیل توسعه ویژه در اموزش عالی تبریك بگوییم.
آخرین ویرایش: دوشنبه 1 آذر 1395
Share
 یادآوری:  درج رتبه ای موضوعات و رویدادها و مناسبات بین المللی  مشهد از آن سو برای پژوهشگران و علاقه مندان رصد تعاملات روابط خارجی این کلان  شهر اهمیت دارد که با کلیک بر روی هر گزینه، تمامی پست هایی که مرتبط با آن موضوع  هستند، به ترتیب درج به نمایش در خواهند آمد اما نکته ی مهمتر، نمایش سرفصل  ها به ترتیب رتبه و فراوانی هر موضوع، است که خود حکایت از فعال یا نیمه  فعال و یا غیرفعال بودن آن حوزه دارد. ضمناً این اطلاعات، تا تاریخ 4 آبان ماه 1398 به روز شده است!

کل رویدادها و مناسبات:  5.242
  اخبار   3830     بین الملل     3121     آسیا   2676     مراسم بین   المللی / داخل و خارج    1027    دیپلماسی دانشگاهی   784     دیپلماسی  زیارت، زائر و امام رضا(ع)    779    جهان اسلام     742     دیپلماسی  اقتصادی    723     افتخارات/خبرخوش/مفاخر   707     دیپلماسی  علمی   661     دیپلماسی  گردشگری    643     میهمان/میهمانان خارجی     640     اروپا   611     دیپلماسی  دینی، مذهبی و قرآنی    604    دیپلماسی  آموزشی   568     دیپلماسی  فرهنگی   543     آیا می   دانید که مشهد/ آمارها    523    دانشگاه فردوسی   مشهد    463     آستان قدس   رضوی    408     تصاویر /   گزارش های تصویری    402     شهرداری مشهد     381     عراق   322     دیپلماسی  نمایشگاهی   313     جلسات،ملاقات، بازدید،   سفر، نمایشگاه/ داخل و خارج    306    استانداری خراسان   رضوی    295     دیپلماسی  عمومی (حاکمیتی)    266    دیپلماسی  شهری   261     افغانستان   260     پاکستان   258     سرمایه گذاری   داخلی    256     دیپلماسی  سیاسی   250     دیپلماسی  ورزشی   242     دیپلماسی  هنری    237     صادرات و   واردات    229     دیپلماسی  سلامت (پزشکی و بهداشتی)    228    آفریقا   195     دیپلماسی  اجتماعی    195     استاندار 190   /  دیپلماسی حمل و نقل (هوایی، ریلی و زمینی)    173    سفارت، سفیر،   کاردار، رایزن، سرکنسول    166    دوجانبه   147     مشهد 2017     139     نمایشگاه بین   المللی مشهد    139     سرمایه گذاری   خارجی    125     مسابقات، آزمونها،   برنامه ها، نشریات و... / داخل و خارج    116    سایر کشورها 116  عتبات عالیات، 115   ادامه ...
اندیشکده بین المللی فرهیخت، دعوت به همکاری می نماید: از سطح اندیشه و پژوهش گرفته که مخاطب آن محققان، نویسندگان، اساتید مجرب دانشگاه، فضلای معظم حوزه، مدیران، کارشناسان و پیش کسوتان در رشته های مختلف، دانشجویان و دانش آموزان و در کل، تمامی دغدغه داران توسعه ی روابط خارجی مشهد با جهان پیرامون هستند، تا سطح اجرایی که شامل فعالان و کاربران ساده وب و علاقه مندان به درج محتوا در وبگاه اینترنتی اندیشکده است. توضیح بیشتر بخش اجرایی آن که، شدیداً نیازمند همکاری افتخاری آن دسته از آقایان و خانم های دلداده و سرسپرده به امام مهربانی ها حضرت امام رضا(ع) هستیم که حاضرند همچون پژوهشگران داخلی و خارجی این اندیشکده، به عشق آن امام همام، در شناسایی و رصد و نیز درج کلیه ی رویدادها و مناسبات بین المللی کلان شهر رضوی از منابع مختلف بویژه در بستر اینترنت به ما کمک کرده و حتی از طریق نصب یک اپلیکیشن ساده در گوشی همراه یا تبلت خود، نسبت به درج محتوا در وبگاه اقدام نمایند. بدیهی است در صورت تمایل نویسنده یا تهیه کننده مطالب، نام وی به عنوان ارسال کننده در کلیه ی پست های منتشره به نمایش در خواهد آمد. برای ارتباط گیری با مدیر تارنما، از طریق سیستم پاسخگویی آنلاین می توانید اقدام فرمایید. مأجور باشید


عضویت در اندیشکده بین المللی فرهیخت
ارزیابی، رصد و پایش رویدادها، مناسبات بین المللی و روابط خارجی شهر امام مهربانی ها تا
4 آبات ماه 98
نمایه فعالان دیپلماسی علم، آموزش و فناوری، با اولویت «آینده پژوهی» و با محوریت «اقتصاد دانش»
نمایه فعالان دیپلماسی عمومی و شهری، اقتصادی، سیاسی، رسانه و ورزش با اولویت «ارتباطات» و با محوریت «اقتصاد شهر»
نمایه فعالان دیپلماسی فرهنگی و اجتماعی، هنری و نمایشگاهی با اولویت جامعه پویا و با محوریت   «اقتصاد فرهنگ»
نمایه فعالان دیپلماسی زیارت و خدمات گردشگری » با اولویت «تکریم زوار خارجی» و با محوریت «اقتصاد زائر»ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | اخبار کامپیوتر، فناوری اطلاعات و سلامتی مجله علم و فن | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو