هفته پرکار دیپلماسی های عمومی، سیاسی، شهری و دینی

برپایی آیین پایانی هفدهمین جشنواره بین المللی امام رضا علیه السلام

میزبانی ماری و مرو تاریخی ترکمنستان از فعالان فرهنگی خراسان رضوی

دیدار رزم حسینی با   شهرداران شهرهای اسلامی   و پارسی‌زبان


  اندیشکده بین المللی فرهیخت 

  نخستین دیده بان توسعه روابط خارجی مشهد 
  بیش از یک دهه  مستند نگاری  رویکرد بین المللی شهر 
www.farhikhtt.ir  
رونق تولید

برترین های دیپلماسی   به روز شده

جهان به احترام امام رضا برخواهد خاست
سکه به نام علی ابن موسی الرضاست
آئین بدرقه خدام کاروان‌های زیرسایه خورشید
و تبرک پرچم های گنبد رضوی برای ارسال به هفت کشور جهان
شامل کشورهای عراق، هندوستان، گرجستان، ترکیه، آذربایجان، افغانستان و ترکمنستان

16 تیر 1398 | ورود واژگان لاتین از فرهنگ مغرب زمین به حریم «ادبیات فارسی»، رخداد تازه ای نیست و جای تعجب چندانی ندارد، اما ورود این واژه های نامأنوس به حوزه ی «ادبیات دینی» و اعتقادات و باورهای مذهبی قطعاً شایسته نیست، خاصه اگر این لغات بیگانه ...| به قلم عبدالرضا زرگری

6 تیر 1398 | شهریار آل شیخ، معاون برنامه ریزی و توسعه منابع انسانی شهرداری در خصوص برگزاری سومین همایش «گفت‌وگوهای انتقال تجربه» در مشهد، در حالی تحقق این آرزو را وعده داد که حتی یک میهمان غیرایرانی به این همایش دعوت نشده! ...| به قلم محمد منصف پور

جمعه 14 خرداد 1398 | امسال، شاهد برپایی چندمین دوره از برپایی نمایشگاه بین المللی گل و گیاه مشهد هستیم که کشور گل و گیاه، ایرانی ترین همسایه یعنی پاکستان و دیگر کشورهای همسایه ی شرقی کشور از جمله افغانستان ... | به قلم عبدالرضا زرگری

| جمعه 30 فروردین 1398 در خبرها آمده بود که 11 و 12 تیرماه 98، بناست «نخستین کنفرانس بین المللی حقوق بشر آمریکایی از دیدگاه مقام معظم رهبری» با محوریت زوال و افول هژمونی آمریکا با مشارکت آستان قدس رضوی در «تهران و قم»! برگزار شود.| به قلم عبدالرضا زرگری

دیپلماسی رسانه/ پنج هزارمین پست تارنمای اندیشکده بین المللی فرهیخت منتشر شد!

پنج هزارمین رویداد بین المللی شهر و رخداد رویکرد روابط خارجی مشهد در ۳,۶۴۱ روز تأسیس اندیشکده بین المللی فرهیخت ( 1388/03/03) و در دومین روز دهه باعظمت کرامت و همزمان با ایام فرخنده میلاد کریمه ی اهل بیت حضرت فاطمه معصومه سلام الله علیها و در آستانه ی زادروز سراسر نور ولی نعمت مان، مولای تسلیم و رضا، سلطان سریر ارتضاء، حضرت امام علی ابن موسی الرضا علیه آلاف التحیه و الثناء منتشر شد. خداوند متعال را بر این توفیق سپاس و شکر می گذاریم که بیش از یک دهه، توفیق رصد و پایش تحولات و مناسبات و تعاملات بین المللی شهر منسوب به امام مهربانی ها، نصیب تیم مردمی «خادمان بین المللی» حضرتش نصیب گشت. در فرصتی دیگر، بیشتر در این باره خواهیم نوشت. عبدالرضا زرگری

دیپلماسی

آغاز صادرات محصولات باغی استان به فدراسیون روسیه

   |  دوشنبه 29 شهریور 1395
align=bottom
در نخستین جلسه شورای کشاورزی خراسان‌رضوی مطرح شد: لزوم افزایش مشارکت بخش خصوصی در حوزه اقتصاد خراسان‌رضوی/ لزوم افزایش مشارکت بخش خصوصی در حوزه اقتصاد خراسان‌رضوی، نخستین جلسه شورای کشاورزی خراسان رضوی با دستور کار چگونگی برنامه‌ریزی برای تحقق اهداف و آشنایی با ظرفیت شورا در حوزه کشاورزی ظهر امروز با حضور مسؤولان مربوطه در محل استانداری برگزار شد....
در ابتدای این جلسه مدیرکل جهاد کشاورزی استان با معرفی اعضای شورا و اعلام وظایف آن‌ها به‌منظور بررسی و تصمیم‌گیری در بخش کشاورزی گفت: دبیرخانه شورا به ریاست مدیرکل جهاد کشاورزی استان در محل این سازمان مستقر است و دستور کار جلسه‌های شورا یک هفته قبل از تشکیل جلسات تهیه در اختیار اعضاء قرار خواهد گرفت.

مجتبی مزوعی تصریح کرد: از پیشنهادات رسیده از نمایندگان منتخب مردم استان در مجلس شورای اسلامی نیز به‌منظور پیشبرد اهداف شورا استفاده می‌شود.

مدیرکل جهاد کشاورزی استان اظهار امیدواری کرد با تشکیل این شورا هماهنگی و همکاری در جهت رسیدگی به وضع کشاورزان افزایش یابد  و شورا بتواند نقش بیشتری در پیشبرد اهداف استان داشته باشد.

مزروعی اظهار داشت: حضور دانشگاهیان در شورا عامل ریل‌گذاری در مسیر حرکت صحیح به سمت پیشرفت است بنابراین دانشجویان می‌توانند در کنار تحصیل با انجام کارهای عملی و تجربی هم به دانسته‌های خود افزوده و هم به پژوهش که لازمه کشاورزی نوین است بپردازند.

وی با اشاره به ظرفیت‌های بالای استان در بخش کشاورزی اعلام کرد: استان خراسان رضوی در حوزه تولیدات باغی، رتبه نخست کشور را دارا می‌باشد و ما در حال صادرات تولیدات باغی به سایر کشورها هستیم.

مدیرکل جهاد کشاورزی استان بابیان اینکه روسیه یکی از بازارهای اصلی صادرات محصولات کشاورزی استان است، از آغاز صادرات محصولات باغی به روسیه خبر داد.

مزروعی با اشاره به شروع کشت پاییزه در استان اظهار داشت: بررسی وضعیت و مشکلات کشاورزان استان در رابطه با شروع کشت پاییزه لازمه همیاری با آنان است.

علیرضا رشیدیان استاندار خراسان رضوی در نیز در این جلسه ضمن تبریک اعیاد قربان و غدیر گفت: مسلمانان و به‌ویژه شیعه امام علی (ع) را بیشتر به‌مثابه نخستین فردی که به اسلام روی آورد و شجاع‌ترین یار پیامبر گرامی اسلام در فتوحات مسلمانان می‌شناسند حال‌آنکه چند سالی از عمر حضرت دراین‌بین در کنار فعالیت‌های گسترده در خدمت اسلام، صرف فعالیت‌های کشاورزی شده بود کمتر دیده‌شده است.

وی تصریح کرد: توجه به کشاورز و کشاورزی از همان ابتدا از طریق ائمه معصومین که الگوهای ما در زندگی هستند وجود داشته است.

استاندار خراسان رضوی در ادامه با انتقاد از دیدگاه‌های موجود در جامعه در گزینش قهرمانان اظهار داشت: کشاورزان ما در استان علی‌رغم خشک‌سالی شدید، با اصلاح الگوی کاشت، داشت و برداشت قهرمانانه در برابر خشک‌سالی ایستادند و توانستند رکوردزنی زیادی داشته باشند.

رشیدیان بیان کرد: کشاورزان استان با اصلاح الگوی کشت در سال‌های اخیر علی‌رغم خشک‌سالی شدید به‌ویژه در بخش‌های جنوبی استان با حمایت سازمان جهاد کشاورزی استان موفق به تولید بیش از 800 هزار تن گندم شدند که تاکنون حدود 600 هزار تن گندم از کشاورزان خریداری‌شده است.

وی با اشاره به کمبود گندم در سال‌های گذشته اظهار داشت: هم‌اکنون در سیلوهای استان به میزان 17 ماه گندم موجود است که نشان‌دهنده فعالیت‌های گسترده سازمان جهاد کشاورزی استان و کشاورزان است.

وی تصریح کرد: در حال حاضر نگرانی ما در حفظ کیفیت و نحوه نگهداری و ذخیره گندم‌های موجود است.

استاندار در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به برنامه دولت در کوچک‌سازی اظهار داشت: بخش عمده اعتبارات دستگاه‌ها به پرداخت حقوق و دستمزد اختصاص می‌یابد.

رشیدیان ابراز کرد: باید برنامه‌های ما به نحوی باشد که دانشگاهیان خود به سمت تولید بروند.

گفتنی است در این جلسه بر حضور پررنگ‌تر بخش خصوصی در این حوزه تأکید شد.
آخرین ویرایش: دوشنبه 29 شهریور 1395
Share
  یادآوری: درج رتبه  ای موضوعات و رویدادها و مناسبات بین المللی مشهد از آن سو برای پژوهشگران و علاقه مندان رصد تعاملات روابط خارجی این کلان شهر اهمیت دارد که با کلیک بر روی هر گزینه، تمامی پست هایی که مرتبط با آن موضوع هستند، به ترتیب درج به نمایش در خواهند آمد اما نکته ی مهمتر، نمایش  سرفصل ها به ترتیب رتبه و فراوانی هر موضوع، است که خود حکایت از فعال یا نیمه فعال و یا غیرفعال بودن آن حوزه دارد. ضمناً: 1- «دیپلماسی  ها» پررنگتر  در این بخش متمایز شده اند. 2- این اطلاعات، تا تاریخ هشتم تیرماه  1398 به روز شده است!
کل رویدادها و مناسبات:  4.980
  اخبار  3618     بین   الملل  2992     آسیا  2514     مراسم   بین المللی / داخل و خارج  1005     دیپلماسی دانشگاهی  730     دیپلماسی زیارت،   زائر/ امام رضا(ع)   712     دیپلماسی اقتصادی  698     افتخارات   / خبرخوش/ مفاخر  663     جهان   اسلام  648     دیپلماسی گردشگری  602     دیپلماسی علمی  596     میهمان   / میهمانان خارجی  588     اروپا  555     دیپلماسی دینی   (مذهبی و قرآنی)   531     دیپلماسیفرهنگی  508     دیپلماسی آموزشی  506     آیا   می دانید که مشهد/ آمارها  465     دانشگاه   فردوسی مشهد  424     شهرداری   مشهد  363     تصاویر   / گزارش های تصویری  356     آستان   قدس رضوی  352     دیپلماسی نمایشگاهی  303     استانداری   خراسان رضوی  280     عراق  274     سرمایه   گذاری داخلی  255     دیپلماسی شهری  245     پاکستان  243     جلسات،ملاقات،   بازدید، سفر، نمایشگاه/ داخل و خارج  240     دیپلماسی سیاسی  238     دیپلماسی هنری    227     افغانستان  227     دیپلماسی ورزشی  223     صادرات   و واردات  220     دیپلماسی سلامت،   پزشکی و بهداشت  210     دیپلماسی عمومی   (حاکمیتی و ملی)192   ادامه ...
  نتایج رتبه بندی موضوعات:  تا 23 فروردین 98 | تا 9 اسفند 97 | تا 2 آذر 97 | تا 23 آذر 97
اندیشکده بین المللی فرهیخت، دعوت به همکاری می نماید: از سطح اندیشه و پژوهش گرفته که مخاطب آن محققان، نویسندگان، اساتید مجرب دانشگاه، فضلای معظم حوزه، مدیران، کارشناسان و پیش کسوتان در رشته های مختلف، دانشجویان و دانش آموزان و در کل، تمامی دغدغه داران توسعه ی روابط خارجی مشهد با جهان پیرامون هستند، تا سطح اجرایی که شامل فعالان و کاربران ساده وب و علاقه مندان به درج محتوا در وبگاه اینترنتی اندیشکده است. توضیح بیشتر بخش اجرایی آن که، شدیداً نیازمند همکاری افتخاری آن دسته از آقایان و خانم های دلداده و سرسپرده به امام مهربانی ها حضرت امام رضا(ع) هستیم که حاضرند همچون پژوهشگران داخلی و خارجی این اندیشکده، به عشق آن امام همام، در شناسایی و رصد و نیز درج کلیه ی رویدادها و مناسبات بین المللی کلان شهر رضوی از منابع مختلف بویژه در بستر اینترنت به ما کمک کرده و حتی از طریق نصب یک اپلیکیشن ساده در گوشی همراه یا تبلت خود، نسبت به درج محتوا در وبگاه اقدام نمایند. بدیهی است در صورت تمایل نویسنده یا تهیه کننده مطالب، نام وی به عنوان ارسال کننده در کلیه ی پست های منتشره به نمایش در خواهد آمد. برای ارتباط گیری با مدیر تارنما، از طریق سیستم پاسخگویی آنلاین می توانید اقدام فرمایید. مأجور باشید

ارزیابی، رصد و پایش رویدادها، مناسبات بین المللی و روابط خارجی شهر امام مهربانی ها تا
8 تیرماه 98
نمایه فعالان دیپلماسی علم، آموزش و فناوری، با اولویت «آینده پژوهی» و با محوریت «اقتصاد دانش»
نمایه فعالان دیپلماسی عمومی و شهری، اقتصادی، سیاسی، رسانه و ورزش با اولویت «ارتباطات» و با محوریت «اقتصاد شهر»
نمایه فعالان دیپلماسی فرهنگی و اجتماعی، هنری و نمایشگاهی با اولویت جامعه پویا و با محوریت   «اقتصاد فرهنگ»
نمایه فعالان دیپلماسی زیارت و خدمات گردشگری » با اولویت «تکریم زوار خارجی» و با محوریت «اقتصاد زائر»