دیپلماسی های دینی و سلامت، فعال ترین های هفته در مشهد

بسیج آستان قدس رضوی برای خدمت رسانی به   زوار اربعین حسینی   از میرجاوه تا کربلا

آغاز به کار   ششمین کنگره‌ی بین‌المللی هیپنوتیزم   با حضور ۲۴ کشور در مشهد

آغاز سفر قطار بین المللی گردشگران خارجی از قاره های   آمریکا، اروپا و آسیا   از مشهد


  اندیشکده بین المللی فرهیخت 

  نخستین دیده بان توسعه روابط خارجی مشهد 
  یک دهه   مستندنگار  رویکرد بین المللی شهر 
www.farhikhtt.ir  
رونق تولید

  برترین های دیپلماسی


امکان تهیه بلیت هوایی مشهد
از شصـت و چهـار کشور جهـان

آیا می دانستید که امکان تهیه بلیت هوایی مشهد از شصت و چهار کشور جهانبه مشهد وجود دارد
اطلاعات بیشتر

پنجشنبه 31 مرداد 1398 | در خبرها آمده بود که بناست سوم تا پنجم شهریور 98، مشهد میزبان نخستین نمایشگاه اختصاصی ترکمنستان باشد، اما اطلاع رسانی رویداد به این مهمی و ارزشمندی، تنها 4 روز قبل، آن هم به صورت ناقص صورت می گیرد! چرا؟... | به قلم عبدالرضا زرگری

16 تیر 1398 | ورود واژگان لاتین از فرهنگ مغرب زمین به حریم «ادبیات فارسی»، رخداد تازه ای نیست و جای تعجب چندانی ندارد، اما ورود این واژه های نامأنوس به حوزه ی «ادبیات دینی» و اعتقادات و باورهای مذهبی قطعاً شایسته نیست، خاصه اگر این لغات بیگانه ...| به قلم عبدالرضا زرگری

6 تیر 1398 | شهریار آل شیخ، معاون برنامه ریزی و توسعه منابع انسانی شهرداری در خصوص برگزاری سومین همایش «گفت‌وگوهای انتقال تجربه» در مشهد، در حالی تحقق این آرزو را وعده داد که حتی یک میهمان غیرایرانی به این همایش دعوت نشده! ...| به قلم محمد منصف پور

جمعه 14 خرداد 1398 | امسال، شاهد برپایی چندمین دوره از برپایی نمایشگاه بین المللی گل و گیاه مشهد هستیم که کشور گل و گیاه، ایرانی ترین همسایه یعنی پاکستان و دیگر کشورهای همسایه ی شرقی کشور از جمله افغانستان ... | به قلم عبدالرضا زرگری

دیپلماسی

مشهد٢٠١٧ میزبان همایش بزرگ فارسی‌آموزان خارجی

   |  پنجشنبه 25 شهریور 1395
align=bottom
یکی از فعالیت‌های این سازمان آموزش زبان و ادبیات فارسی و تقویت جایگاه و معرفی این زبان کهن در خارج از کشور است. مشهد به‌واسطه فردوسی اسطوره تثبیت‌کننده و حافظ زبان فارسی از این دیار برخاسته و باید بیشتر از هر جای دیگری به جایگاه والای زبان و ادبیات فارسی و تقویت آن توجه شود. به‌ویژه همجواری خراسان با کشورهای فارسی زبانی چون افغانستان، تاجیکستان و... بر اهمیت این موضوع افزوده است...
و باید تعاملات و تبادلات گسترده‌تری را برای تقویت و معرفی و آموزش فارسی داشته باشیم. بنابراین یکی از ابعاد مهم در واقعه مشهد٢٠١٧ مسئله تقویت و معرفی بیشتر زبان و ادبیات فارسی است که می‌تواند فرصتی باشد برای سرزمینی که به نام پاسدار این زبان شهره شده است.

بدین منظور برای آگاهی از چگونگی فعالیت‌های این سازمان به طور کلی و در مشهد به طور خاص با رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی گفتگو می‌کنیم. حجت‌الاسلام «سیدحامد ملکوتی‌تبار» با اشاره به تاکید مقام معظم رهبری مبنی بر اینکه باید همه فعالیت‌ها به نوعی پیوست زبان فارسی داشته باشند، تصریح می‌کند: «در سازمان سعی کرده‌ایم که پیوست زبان فارسی جزو فعالیت‌های اولویت‌دار ما باشد بنابراین در راستای گسترش زبان و ادبیات فارسی اقدام به راه‌اندازی و پیش‌برد ٢٠٠کرسی کرده‌ایم.» براساس گفته‌های او هم‌اکنون کرسی‌های زبان و ادبیات فارسی در ١۵کشور فعال هستند.

ملکوتی‌تبار برگزاری دوره‌های مختلف علمی و آموزشی در قالب دوره‌های دانش‌افزایی در داخل و خارج از کشور، ارائه فرصت‌های مطالعاتی، اعزام استاد برای تامین نیروی انسانی کارآمد و تقویت کرسی‌ها و گروه‌های زبان و ادبیات فارسی در دانشگاه‌های معتبر دنیا را از جمله فعالیت‌های این سازمان بیان می‌کند.

آن‌گونه که او اظهار می‌کند، برگزاری یا مشارکت در برگزاری همایش‌ها و بزرگداشت‌های زبان و ادبیات فارسی در داخل و خارج از کشور و انجام پژوهش، تالیف و انتشار فصلنامه‌های مختلف و کتاب‌های آموزش زبان فارسی از دیگر برنامه‌ها و فعالیت‌هایی است که انجام می‌دهند.

تعداد کم کشورهایی که رشته دانشگاهی زبان فارسی را دارند

ملکوتی‌تبار تاسیس رشته زبان و ادبیات فارسی در دانشگاه‌های خارج از کشور را از دیگر فعالیت‌های این سازمان بیان می‌کند و می‌گوید: «رشته زبان و ادبیات فارسی را در مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا در حدود ١٠کشور داریم که برحسب توان در حوزه اعزام استادان، هیئت علمی و کادر آموزشی به آن‌ها کمک می‌کنیم.» اما این سوال که در کدام کشورها رشته زبان و ادبیات فارسی تدریس می‌شود، سوالی است که بی‌پاسخ می‌ماند. یکی دیگر از فعالیت‌هایی که رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی به توضیح آن می‌پردازد، تاسیس ١۶٠ اتاق ایران‌شناسی در دانشگاه‌های مختلف دنیاست: «این اتاق، دپارتمان زبان فارسی در دانشگاه‌ها به‌شمار می‌رود و فعالیت‌های آن صرفا زبان و ادبیات فارسی است که مجهز به کتابخانه، منابع و مواخذ و افرادی متخصص هستند و در طول سال فعالیت‌هایی را انجام می‌دهند.» ملکوتی‌تبار به فعالیت برگزاری دوره‌های آموزش زبان و ادبیات فارسی در رایزنی‌ها به عنوان تلاش دیگر این سازمان اشاره می‌کند و می‌گوید: «دوره‌های آموزشی دو تا سه ماهه در سطوح مختلف مقدماتی تا پیشرفته عالی در طول سال توسط رایزنی‌ها و با حضور استادان ایرانی برگزار می‌شود و در پایان هر دوره به برگزیدگان گواهی پایان دوره داده می‌شود.» بر اساس اظهار او، بسیاری از افراد در همین دوره‌ها فارسی یاد گرفته و اکنون کارهای پژوهشی درباره زبان فارسی انجام می‌دهند و ارتباطشان با ایران و زبان فارسی برقرار شده است.

انجام فعالیت‌های آموزشی زبان فارسی در ٨٣کشور

اما اینکه بیشترین زبان‌آموزان را در کدام کشورها داریم، سوالی است که او اینگونه به آن پاسخ می‌دهد: «بیشترین زبان‌آموزان فارسی را در کشورهای چین، مالزی، دبی، قطر، ترکیه و روسیه داریم البته می‌توانم به صراحت بگویم که در هر ٨٣کشوری که رایزن فرهنگی داریم، فعالیت زبان فارسی به اشکال مختلف انجام می‌شود.»

البته رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با اظهار اینکه این فعالیت‌های چندگانه را در داخل کشور برای علاقه‌مندان خارجی نیز دارند، یادآور می‌شود: «در مشهد هم‌اکنون هزار و ۴٠٠نفر از ١٧کشور در دانشگاه فردوسی مشغول آموزش زبان فارسی هستند که پس از گذراندن دوره ۶ماهه آشنایی با فارسی وارد تحصیل رسمی در مقاطع کارشناسی تا دکترا در رشته‌های مختلف می‌شوند.» البته این‌ها جدای از زبان‌آموزانی است که به واسطه حوزه علمیه و جامعه‌المصطفی در مشهد حضور دارند.

اما اینکه آن‌ها برای مشهد٢٠١٧ چه برنامه‌ای برای معرفی بیشتر و بهتر زبان فارسی و مهد تقویت آن دارند، نکته دیگری است که محور بحث قرار می‌گیرد. 

او در این باره با اشاره به برگزاری سالانه همایش فراگیران زبان فارسی با حضور ۵٠٠منتخب از همه کشورها در تهران با هدف تکمیل دانش زبانی آن‌ها و ارتباط با استادان ایرانی و مردم به مدت یک تا دو ماه، اظهار می‌کند: «به مناسبت مشهد٢٠١٧ بناست که این همایش بزرگ در شهر مشهد برگزار شود و به این ترتیب این فراگیران فرصتی یک تا دو ماهه برای فراگیری تکمیلی فارسی را در مشهد دارند.» شهری که دیار فردوسی و ادب‌پرور است.

وجود رایزن‌هایی که شاید به فارسی کمتر بها دهند

نکته دیگری که پیش می‌کشم انتقاد استادان درباره ضعیف عمل کردن رایزن‌های فرهنگی در حوزه معرفی، تقویت و آموزش زبان فارسی در کشورهای مختلف است که او در این زمینه نیز این‌گونه توضیح می‌دهد: «در ٨٣ کشور و پنج قاره نمایندگی فعال با عنوان رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران داریم که همه افراد کارشناس، صاحب‌نظر و خبره ایرانی هستند که باید وظایف چندگانه سازمان را پیگیری و اجرا کنند و با حجم زیاد فعالیت شاید در کشوری رایزنی به دلیل نداشتن فرصت یا کم بودن علاقه به این حوزه، فعالیت کمتری داشته باشد.» او در عین حال اضافه می‌کند: «حوزه نظارتی عملکرد سالانه رایزن‌ها را در حوزه‌های مختلف ارزیابی می‌کنند اما باید بپذیریم که بخشی از کارها دلی است و تفاوت‌هایی وجود دارد که ممکن است کاری خوب یا ضعیف انجام شود.» 
آخرین ویرایش: پنجشنبه 25 شهریور 1395
Share
  یادآوری: درج رتبه  ای موضوعات و رویدادها و مناسبات بین المللی مشهد از آن سو برای پژوهشگران و علاقه مندان رصد تعاملات روابط خارجی این کلان شهر اهمیت دارد که با کلیک بر روی هر گزینه، تمامی پست هایی که مرتبط با آن موضوع هستند، به ترتیب درج به نمایش در خواهند آمد اما نکته ی مهمتر، نمایش  سرفصل ها به ترتیب رتبه و فراوانی هر موضوع، است که خود حکایت از فعال یا نیمه فعال و یا غیرفعال بودن آن حوزه دارد. ضمناً: 1- «دیپلماسی  ها» پررنگتر  در این بخش متمایز شده اند. 2- این اطلاعات، تا تاریخ هشتم تیرماه  1398 به روز شده است!

کل رویدادها و مناسبات:  4.980
  اخبار  3618     بین   الملل  2992     آسیا  2514     مراسم   بین المللی / داخل و خارج  1005     دیپلماسی دانشگاهی  730     دیپلماسی زیارت،   زائر/ امام رضا(ع)   712     دیپلماسی اقتصادی  698     افتخارات   / خبرخوش/ مفاخر  663     جهان   اسلام  648     دیپلماسی گردشگری  602     دیپلماسی علمی  596     میهمان   / میهمانان خارجی  588     اروپا  555     دیپلماسی دینی   (مذهبی و قرآنی)   531     دیپلماسیفرهنگی  508     دیپلماسی آموزشی  506     آیا   می دانید که مشهد/ آمارها  465     دانشگاه   فردوسی مشهد  424     شهرداری   مشهد  363     تصاویر   / گزارش های تصویری  356     آستان   قدس رضوی  352     دیپلماسی نمایشگاهی  303     استانداری   خراسان رضوی  280     عراق  274     سرمایه   گذاری داخلی  255     دیپلماسی شهری  245     پاکستان  243     جلسات،ملاقات،   بازدید، سفر، نمایشگاه/ داخل و خارج  240     دیپلماسی سیاسی  238     دیپلماسی هنری    227     افغانستان  227     دیپلماسی ورزشی  223     صادرات   و واردات  220     دیپلماسی سلامت،   پزشکی و بهداشت  210     دیپلماسی عمومی   (حاکمیتی و ملی)192   استاندار  188     آفریقا  185     دیپلماسی اجتماعی  178     دیپلماسی حمل   و نقل (هوایی، ریلی و زمینی)   161     سفارت،   سفیر، کاردار، رایزن، سرکنسول  161     مشهد   2017  139     ادامه ...
  نتایج رتبه بندی موضوعات:  تا 23 فروردین 98 | تا 9 اسفند 97 | تا 2 آذر 97 | تا 23 آذر 97
اندیشکده بین المللی فرهیخت، دعوت به همکاری می نماید: از سطح اندیشه و پژوهش گرفته که مخاطب آن محققان، نویسندگان، اساتید مجرب دانشگاه، فضلای معظم حوزه، مدیران، کارشناسان و پیش کسوتان در رشته های مختلف، دانشجویان و دانش آموزان و در کل، تمامی دغدغه داران توسعه ی روابط خارجی مشهد با جهان پیرامون هستند، تا سطح اجرایی که شامل فعالان و کاربران ساده وب و علاقه مندان به درج محتوا در وبگاه اینترنتی اندیشکده است. توضیح بیشتر بخش اجرایی آن که، شدیداً نیازمند همکاری افتخاری آن دسته از آقایان و خانم های دلداده و سرسپرده به امام مهربانی ها حضرت امام رضا(ع) هستیم که حاضرند همچون پژوهشگران داخلی و خارجی این اندیشکده، به عشق آن امام همام، در شناسایی و رصد و نیز درج کلیه ی رویدادها و مناسبات بین المللی کلان شهر رضوی از منابع مختلف بویژه در بستر اینترنت به ما کمک کرده و حتی از طریق نصب یک اپلیکیشن ساده در گوشی همراه یا تبلت خود، نسبت به درج محتوا در وبگاه اقدام نمایند. بدیهی است در صورت تمایل نویسنده یا تهیه کننده مطالب، نام وی به عنوان ارسال کننده در کلیه ی پست های منتشره به نمایش در خواهد آمد. برای ارتباط گیری با مدیر تارنما، از طریق سیستم پاسخگویی آنلاین می توانید اقدام فرمایید. مأجور باشید


عضویت در اندیشکده بین المللی فرهیخت
ارزیابی، رصد و پایش رویدادها، مناسبات بین المللی و روابط خارجی شهر امام مهربانی ها تا
8 تیرماه 98
نمایه فعالان دیپلماسی علم، آموزش و فناوری، با اولویت «آینده پژوهی» و با محوریت «اقتصاد دانش»
نمایه فعالان دیپلماسی عمومی و شهری، اقتصادی، سیاسی، رسانه و ورزش با اولویت «ارتباطات» و با محوریت «اقتصاد شهر»
نمایه فعالان دیپلماسی فرهنگی و اجتماعی، هنری و نمایشگاهی با اولویت جامعه پویا و با محوریت   «اقتصاد فرهنگ»
نمایه فعالان دیپلماسی زیارت و خدمات گردشگری » با اولویت «تکریم زوار خارجی» و با محوریت «اقتصاد زائر»