مشهد در آئینه ی دیپلماسی های فعال هفته

  دیپلماسی دینی:   دیدار تولیت آستان قدس رضوی با   دبیر کل مجلس وحدت مسلمین پاکستان  در حرم مطهر رضوی

  دیپلماسی فرهنگی:   برپایی نخستین دوره  جشنواره بین المللی خوشنویسی   «یاس یاسین» با حضور 16 کشور جهان در مشهد

  دیپلماسی دینی:   مراسم تجلیل از   موکب داران افغانستانی   در حماسه راهپیمایی اربعین حسینی نجف تا کربلا در مشهد


  اندیشکده بین المللی فرهیخت 

  نخستین دیده بان توسعه روابط خارجی مشهد 
  11 سال   مستندنگاری  رویکرد بین المللی شهر 
دستاورد صدها خادم بین المللی گمنام رضوی در ۵ قاره

www.farhikhtt.ir
رونق تولید

  برترین های دیپلماسی

اجلاس بین المللی فرصت‌های سرمایه‌گذاری خراسان رضوی
با حضور 200 سرمایه گذار خارجی و ایرانیان خارج از کشور - ۱۵ تا ۱۷ اسفند ۱۳۹۸
اطلاعات بیشتر

پنجشنبه 31 مرداد 1398 | در خبرها آمده بود که بناست سوم تا پنجم شهریور 98، مشهد میزبان نخستین نمایشگاه اختصاصی ترکمنستان باشد، اما اطلاع رسانی رویداد به این مهمی و ارزشمندی، تنها 4 روز قبل، آن هم به صورت ناقص صورت می گیرد! چرا؟... | به قلم عبدالرضا زرگری

16 تیر 1398 | ورود واژگان لاتین از فرهنگ مغرب زمین به حریم «ادبیات فارسی»، رخداد تازه ای نیست و جای تعجب چندانی ندارد، اما ورود این واژه های نامأنوس به حوزه ی «ادبیات دینی» و اعتقادات و باورهای مذهبی قطعاً شایسته نیست، خاصه اگر این لغات بیگانه ...| به قلم عبدالرضا زرگری

6 تیر 1398 | شهریار آل شیخ، معاون برنامه ریزی و توسعه منابع انسانی شهرداری در خصوص برگزاری سومین همایش «گفت‌وگوهای انتقال تجربه» در مشهد، در حالی تحقق این آرزو را وعده داد که حتی یک میهمان غیرایرانی به این همایش دعوت نشده! ...| به قلم محمد منصف پور

جمعه 14 خرداد 1398 | امسال، شاهد برپایی چندمین دوره از برپایی نمایشگاه بین المللی گل و گیاه مشهد هستیم که کشور گل و گیاه، ایرانی ترین همسایه یعنی پاکستان و دیگر کشورهای همسایه ی شرقی کشور از جمله افغانستان ... | به قلم عبدالرضا زرگری

دیپلماسی

با حضور معاون وزیر ارشاد نشست هیات مدیره بنیاد بین المللی امام رضا(ع) برگزار شد/ نمایشگاه بزرگ کاروان آفتاب در مشهد برگزار می شود

   |  دوشنبه 17 اسفند 1394
با حضور معاون وزیر ارشاد نشست هیات مدیره بنیاد بین المللی امام رضا(ع) برگزار شد/ نمایشگاه بزرگ کاروان آفتاب در مشهد برگزار می شود. نشست هیات مدیره بنیاد بین المللی امام رضا(ع) با حضور کار اندیش مروستی معاون توسعه مدیریت و منابع وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و اعضای این هیات مدیره در مشهد برگزار شد. به گزارش واحد خبر و اطلاع رسانی بنیاد بین المللی امام رضا(ع)، کاراندیش مروستی در این نشست، ضمن تقدیر از مدیرعامل بنیاد بین المللی امام رضا(ع) گفت: توفیقی شد در سفر دو روزه به خراسان که خیلی هم فشرده بود در بنیاد بین المللی امام رضا(ع) حضور یابم. وی افزود: خوشبختانه بنیاد بین المللی امام رضا(ع)، توانسته است مشارکت سایر نهادها و دستگاهها در داخل و خارج از کشور را جلب کند و این باعث توسعه کمی و کیفی جشنواره امام رضا(ع) شده است که آثار آن را ما مشاهده می کنیم. سید جواد جعفری مدیرعامل بنیاد بین المللی امام رضا(ع) نیز در این نشست گفت: خوشبختانه هیات مدیره بنیاد بین المللی امام رضا(ع) خیلی پرکار است و در طول یکسال تکالیفی را برای بنیاد مشخص می کند که به عنوان الویت پیگیری و به نتیجه رسیده است.
گسترش جشنواره در داخل و خارج از کشور 
وی به سه تکلیف اصلی که هیات مدیره بنیاد بین المللی امام رضا(ع) برای این بنیاد تعین کرده اشاره و تصریح کرد: اولین این وظایف، بسط و گسترش جشنواره در داخل و خارج از کشور بود بطوری که امروز جشنواره امام رضا (ع) از 30 برنامه به 91 برنامه ارتقا یافته و از 200 نقطه به 790 نقطه گسترش یافته است.
جعفری دومین رسالت تعین شده را نهادسازی عنوان کرد و گفت: به مرور زمان با نهاد سازی، به سوی حمایت ها و مشارکت مردمی حرکت کردیم. به عنوان مثال هم اکنون دستگاهها،سازمانها،نهادهای دولتی و غیر دولتی،تشکل های مردمی بسیاری در این جشنواره بطور جدی ایفای نقش می کنند.
مجمع جهانی خادمان فرهنگ رضوی قاره های اروپا و امریکا تشکیل می شود
وی با اشاره به تشکیل مجمع خادمان فرهنگ رضوی و مجمع بانوان مروج فرهنگ رضوی، اظهار کرد: در دوره چهاردهم جشنواره، مجمع جهانی خادمان فرهنگ رضوی قاره های اروپا و امریکا تشکیل می شود. هم چنین با توجه به رویداد مهم مشهد2017 مجامع تخصصی مجمع جهانی خادمان فرهنگ رضوی در مشهد برگزار خواهد شد. 
فعالیت های جدید در حوزه فضای مجازی
جعفری با اشاره به فعالیت های جدیدی که جشنواره امام رضا(ع) در فضای مجازی انجام داده است،گسترش فعالیت ها در فضای مجازی را سومین تکلیف هیات مدیره برای بنیاد بین المللی امام رضا(ع) برشمرد و افزود: مجوز تاسیس خبرگزاری فرهنگ رضوی را وزارت ارشاد  صادر کرده است و این خبرگزاری دفتر خود را در تهران راه اندازی و تیم تحریریه را در تهران مستقر کرده است.
دبیر جشنواره بین المللی امام رضا(ع) از طراحی بانک جامع اطلاعات آثار هنرمندان جشنواره  خبر داد و گفت: با طراحی این بانک هر فردی از هر نقطه می تواند از طریق ثبت نام الکترونیکی اطلاعات خود را وارد این سامانه کرده و بعد آثار خود را  ارسال کند.
جعفری ادامه داد: زیر پورتال های استانی سایت شمس توس در همه استان های کشور راه اندازی و کارگاه آموزشی برای مسئولان این زیرپورتال ها به مدت دو روز در مشهد برگزار شد و این زیرپورتال ها جزو فعال ترین بخش های جشنواره است.


فعالیت های گسترده انتشارات
وی از فعالیت گسترده انتشارات بنیاد بین المللی امام رضا(ع) خبر داد و گفت: بدنبال اخذ مجوز موسسه انتشاراتی ظرفیت هایی ایجاد شده است که این انتشارات بصورت تخصصی در حوزه فرهنگ رضوی فعالیت می کند.
آثار دیگری نیز در طول سال تولید می شود به ویژه امسال که بحث سبک زندگی اسلامی و اقتصاد مقاومتی مطرح بود، این انتشارات کتاب هایی را در این زمینه تولید کرد که مجموعه این دستاوردها می بایست عرضه شود.
جعفری افزود: هم چنین فصلنامه فرهنگ رضوی با مجوز علمی و پژوهشی در حال فعالیت است و پژوهشگران کشور آثار خود را برای فصلنامه ارسال می کنند.
مدیرعامل بنیاد بین المللی امام رضا(ع) ضمن تقدیر از تلاش های هیات مدیره این بنیاد گفت: همکاری های بسیار مناسبی انجام می شود و فعالیت های مختلفی در دست اقدام است و این موجب شده عرصه فرهنگ رضوی همچون نگینی بدرخشد.

 رونمایی از خبرگزاری فرهنگ رضوی در اردیبهشت ماه95
هم چنین در این نشست سید جلال فیاضی مدیر مسئول خبرگزاری فرهنگ رضوی گفت: سایت خبرگزاری در حال طراحی است و اوایل سال 95 این سایت راه اندازی  می شود حدود اردیبهشت سال95 در ایام میلاد امام جواد(ع) خبرگزاری را کلید خواهیم زد.
وی افزود: ما معتقدیم اینکه اخبار فارسی را به عربی و انگلیسی ترجمه کنیم صحیح نیست و تولید خبر به معنای آن است که اخبار به عربی و انگلیسی باشد که هزینه زیادی دارد.
وی ادامه داد: ابتدا تمرکز ما در خبرگزاری بر زبان فارسی است و در ادامه دو زبان انگلیسی و عربی مورد توجه قرار می گیرد.
دفتر مرکزی خبرگزاری در تهران قرار دارد و سه دفتر ویژه در قم و شیراز و مشهد هم خواهیم داشت بقیه هم دفاتر هم بصورت عادی فعالیت می کنند.

نمایشگاه بزرگ کاروان آفتاب 
در ادامه این نشست ناصر نبی زاده معاون هنری اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی درباره ضرورتهای برگزاری نمایشگاه کاروان آفتاب مطالبی را بیان کرد و گفت: در استانه برگزاری جشنواره چهاردهم که خاستگاه اصلی آن شهر مشهد است، نیازمند ایجاد شور و شعف در ایام دهه کرامت هستیم تا مخاطبان در بستری مناسب ارتباط مستقیمی با جشنواره برقرار کنند.
وی با اشاره به اینکه نمایشگاه کاروان آفتاب در 4 محور برگزار می شود، افزود: این نمایشگاه محلی برای نمایش آثار تولیدی جشنواره، آثار فرهیختگان و هنرمندان که در جشنواره های معمول شرکت داده نمی شوند و از طریق این نمایشگاه شناسایی و در معرض دید علاقمندان قرار می گیرند و آثار سفارشی فاخر خواهد بود.

استقبال از نمایشگاه کاروان آفتاب
در ادامه این نشست زهرا سروآزاد معاون اجرایی بنیاد بین المللی امام رضا(ع)،با بیان اینکه در سومین دوره جشنواره بین المللی امام رضا(ع) نمایشگاه کاروان آفتاب در مشهد دایر شد که با استقبال مخاطبان نیز روبرو بود، گفت: این نمایشگاه در محل نمایشگاه دائمی مشهد برگزار شد که بسیار پربار بود و استقبال خوبی از آن شد.
وی افزود: در این نمایشگاه شب های فرهنگی استان ها با حضور اصحاب فرهنگ و هنر استان های مختلف انجام می شد هم چنین در چند نقطه شهر در سالن های مختلف این مراسم ها برگزار می شد که فضای شادابی به مشهد بخشیده بود و جای این فضا در ایام دهه کرامت در مشهدخالی است.
معاون اجرایی بنیاد بین المللی امام رضا(ع)، با تاکید بر اینکه مشهد بعنوان میزبان حضرت رضا(ع) و پایگاه جشنواره امام رضا(ع) باید در دهه کرامت فضای متفاوتی داشته و پایگاهی در این شهر  وجود داشته باشد که مردم با حضور در آن زیارت خود را کامل کنند، افزود: سال آینده رویداد مشهد 2017 نیز در حال وقوع است که جای یک نمایشگاه باشکوه در این شهر احساس می شود.


نمایشگاه بزرگ کاروان آفتاب برگزار می شود
کاراندیش مروستی رییس هیات مدیره بنیاد بین المللی امام رضا(ع) در جمعبندی مطالب مطرح شده در این نشست، ضمن استقبال از طرح برگزاری نمایشگاه کاروان آفتاب در ایام دهه کرامت در مشهد گفت: خراسان رضوی در دهه کرامت باید مملو از شور و نشاط باشد و فعالیت های جدی و مستمر داشته باشد و بخصوص بنیاد در این زمینه فعالیت های گسترده انجام دهد.
وی بر ضرورت مشارکت استانها و سایر نهادها و ارگانها در برگزاری این نمایشگاه تاکید کرد و گفت: هنرمندان استان های مختلف در این نمایشگاه حضور یابند تا برنامه ها بصورت متنوع و پرمحتوا و جذاب برگزار شود.
یادآوری می شود؛ در این نشست؛ برگزاری نمایشگاه کاروان آفتاب توسط اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی در مشهد مقدس، ایجاد هویت مستقل برای انتشارات بنیاد بین المللی امام رضا(ع) و خبرگزاری فرهنگ رضوی پس از طی مراحل قانونی ثبت شرکت ها، مورد تصویب قرار گرفت. هم چنین حیدری مدیر کل امور حقوقی  وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، شاهرخی مسئول حسابرسی بنیاد و دکتر محمود واعظی مشاور وریژه رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در این نشست به ارائه دیدگاههای خود پرداختند.
آخرین ویرایش: دوشنبه 17 اسفند 1394
Share
 یادآوری:  درج رتبه ای موضوعات و رویدادها و مناسبات بین المللی  مشهد از آن سو برای پژوهشگران و علاقه مندان رصد تعاملات روابط خارجی این کلان  شهر اهمیت دارد که با کلیک بر روی هر گزینه، تمامی پست هایی که مرتبط با آن موضوع  هستند، به ترتیب درج به نمایش در خواهند آمد اما نکته ی مهمتر، نمایش سرفصل  ها به ترتیب رتبه و فراوانی هر موضوع، است که خود حکایت از فعال یا نیمه  فعال و یا غیرفعال بودن آن حوزه دارد. ضمناً این اطلاعات، تا تاریخ 4 آبان ماه 1398 به روز شده است!
کل رویدادها و مناسبات:  5.242
  اخبار   3830     بین الملل     3121     آسیا   2676     مراسم بین   المللی / داخل و خارج    1027    دیپلماسی دانشگاهی   784     دیپلماسی  زیارت، زائر و امام رضا(ع)    779    جهان اسلام     742     دیپلماسی  اقتصادی    723     افتخارات/خبرخوش/مفاخر   707     دیپلماسی  علمی   661     دیپلماسی  گردشگری    643     میهمان/میهمانان خارجی     640     اروپا   611     دیپلماسی  دینی، مذهبی و قرآنی    604    دیپلماسی  آموزشی   568     دیپلماسی  فرهنگی   543     آیا می   دانید که مشهد/ آمارها    523    دانشگاه فردوسی   مشهد    463     آستان قدس   رضوی    408     تصاویر /   گزارش های تصویری    402     شهرداری مشهد     381     عراق   322     دیپلماسی  نمایشگاهی   313     جلسات،ملاقات، بازدید،   سفر، نمایشگاه/ داخل و خارج    306    استانداری خراسان   رضوی    295     دیپلماسی  عمومی (حاکمیتی)    266    دیپلماسی  شهری   261     افغانستان   260     پاکستان   258     سرمایه گذاری   داخلی    256     دیپلماسی  سیاسی   250     دیپلماسی  ورزشی   242     دیپلماسی  هنری    237     صادرات و   واردات    229     دیپلماسی  سلامت (پزشکی و بهداشتی)    228    آفریقا   195     دیپلماسی  اجتماعی    195     استاندار 190   /  دیپلماسی حمل و نقل (هوایی، ریلی و زمینی)    173    سفارت، سفیر،   کاردار، رایزن، سرکنسول    166    دوجانبه   147     مشهد 2017     139     نمایشگاه بین   المللی مشهد    139     سرمایه گذاری   خارجی    125     مسابقات، آزمونها،   برنامه ها، نشریات و... / داخل و خارج    116    سایر کشورها 116  عتبات عالیات، 115   ادامه ...اندیشکده بین المللی فرهیخت، دعوت به همکاری می نماید: از سطح اندیشه و پژوهش گرفته که مخاطب آن محققان، نویسندگان، اساتید مجرب دانشگاه، فضلای معظم حوزه، مدیران، کارشناسان و پیش کسوتان در رشته های مختلف، دانشجویان و دانش آموزان و در کل، تمامی دغدغه داران توسعه ی روابط خارجی مشهد با جهان پیرامون هستند، تا سطح اجرایی که شامل فعالان و کاربران ساده وب و علاقه مندان به درج محتوا در وبگاه اینترنتی اندیشکده است. توضیح بیشتر بخش اجرایی آن که، شدیداً نیازمند همکاری افتخاری آن دسته از آقایان و خانم های دلداده و سرسپرده به امام مهربانی ها حضرت امام رضا(ع) هستیم که حاضرند همچون پژوهشگران داخلی و خارجی این اندیشکده، به عشق آن امام همام، در شناسایی و رصد و نیز درج کلیه ی رویدادها و مناسبات بین المللی کلان شهر رضوی از منابع مختلف بویژه در بستر اینترنت به ما کمک کرده و حتی از طریق نصب یک اپلیکیشن ساده در گوشی همراه یا تبلت خود، نسبت به درج محتوا در وبگاه اقدام نمایند. بدیهی است در صورت تمایل نویسنده یا تهیه کننده مطالب، نام وی به عنوان ارسال کننده در کلیه ی پست های منتشره به نمایش در خواهد آمد. برای ارتباط گیری با مدیر تارنما، از طریق سیستم پاسخگویی آنلاین می توانید اقدام فرمایید. مأجور باشید


عضویت در اندیشکده بین المللی فرهیخت
ارزیابی، رصد و پایش رویدادها، مناسبات بین المللی و روابط خارجی شهر امام مهربانی ها تا
4 آبات ماه 98
نمایه فعالان دیپلماسی علم، آموزش و فناوری، با اولویت «آینده پژوهی» و با محوریت «اقتصاد دانش»
نمایه فعالان دیپلماسی عمومی و شهری، اقتصادی، سیاسی، رسانه و ورزش با اولویت «ارتباطات» و با محوریت «اقتصاد شهر»
نمایه فعالان دیپلماسی فرهنگی و اجتماعی، هنری و نمایشگاهی با اولویت جامعه پویا و با محوریت   «اقتصاد فرهنگ»
نمایه فعالان دیپلماسی زیارت و خدمات گردشگری و سلامت با اولویت «تکریم زوار خارجی» و با محوریت «اقتصاد زائر»

مندرج در سرویس اشتراک ویدئو «آپارات» farhikhtساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو | Buy Website Traffic