اندیشکده بین المللی فرهیخت 

  نخستین دیده بان توسعه روابط خارجی مشهد 
  11 سال   مستندنگاری  رویکرد بین المللی شهر 
دستاورد صدها خادم بین المللی گمنام رضوی در ۵ قاره

www.farhikhtt.ir
رونق تولید

  برترین های دیپلماسی

از سرگیری پروازهای خارجی فرودگاه بین المللی مشهد
پس از شیوع کرونا و تاکنون به کشورهای تاجیکستان - دوشنبه و افغانستان - کابل
اطلاعات بیشتر

پنجشنبه 31 مرداد 1398 | در خبرها آمده بود که بناست سوم تا پنجم شهریور 98، مشهد میزبان نخستین نمایشگاه اختصاصی ترکمنستان باشد، اما اطلاع رسانی رویداد به این مهمی و ارزشمندی، تنها 4 روز قبل، آن هم به صورت ناقص صورت می گیرد! چرا؟... | به قلم عبدالرضا زرگری

16 تیر 1398 | ورود واژگان لاتین از فرهنگ مغرب زمین به حریم «ادبیات فارسی»، رخداد تازه ای نیست و جای تعجب چندانی ندارد، اما ورود این واژه های نامأنوس به حوزه ی «ادبیات دینی» و اعتقادات و باورهای مذهبی قطعاً شایسته نیست، خاصه اگر این لغات بیگانه ...| به قلم عبدالرضا زرگری

6 تیر 1398 | شهریار آل شیخ، معاون برنامه ریزی و توسعه منابع انسانی شهرداری در خصوص برگزاری سومین همایش «گفت‌وگوهای انتقال تجربه» در مشهد، در حالی تحقق این آرزو را وعده داد که حتی یک میهمان غیرایرانی به این همایش دعوت نشده! ...| به قلم محمد منصف پور

جمعه 14 خرداد 1398 | امسال، شاهد برپایی چندمین دوره از برپایی نمایشگاه بین المللی گل و گیاه مشهد هستیم که کشور گل و گیاه، ایرانی ترین همسایه یعنی پاکستان و دیگر کشورهای همسایه ی شرقی کشور از جمله افغانستان ... | به قلم عبدالرضا زرگری

دیپلماسی

سرابی: در سال ۲۰۱۷ اجلاس فرهیختگان جهان اسلام در مشهد برگزار می شود/ کارآمدی این اجلاس از اجلاس وزرای فرهنگ بیشتر است

   |  سه شنبه 13 بهمن 1394
align=bottom

صبح امروز نشست خبری رویداد مشهد ۲۰۱۷ در اداره کل ارشاد خراسان رضوی برگزار شد که در آن مدیر کل فرهنگ و ارشاد خراسان رضوی از برگزاری اجلاسیه فرهیختگان جهان اسلام در سال ۲۰۱۷ در شهر مشهد خبر داد. در این جلسه سید سعید سرابی مدیر کل فرهنگ و ارشاد خراسان رضوی گفت: در تیرماه سال ۹۳ موضوع مشهد ۲۰۱۷ را در شورای فرهنگ عمومی استان مطرح کردیم و پس از آن ساختاری برای آن مشخص شد و شورایی به ریاست وزیر ارشاد در کشور تشکیل گردید و پس از تشکیل شورا ساختار آن مصوب گردید، همچنین شورای هماهنگی و برنامه ریزی در این زمینه به ریاست استاندار تشکیل شد و ستادهای اجرایی آغاز به کار کردند. وی افزود: تمام ستادهای اجرایی در آن مقطع فعالیت خود را آغاز کردند و کمیته های مستقلی در برخی از دستگاه ها از جمله میراث فرهنگی، آستان قدس رضوی و شهرداری شکل گرفت و امروز هر کدام از این ستادهای مستقل صاحب گزارش کار ویژه هستند....

دبیر شورای فرهنگ عمومی استان ضمن بیان تهیه منشور مشهد ۲۰۱۷، اذعان داشت: منشور یک نگاه کلی به رویدادهای مشهد ۲۰۱۷ دارد و به طور کلی می توان گفت که پالایش و پیرایش فعالیت ها با توجه به تطبیق طرح ها و برنامه ها با این منشور صورت خواهد گرفت.

سرابی تصریح کرد: در خصوص مشهد ۲۰۱۷ نشست های تخصصی زیادی با نهادهای ملی از جمله وزارت خارجه، وزارت راه و شهرسازی وزارت نفت، وزارت کار و رفاه و وزارت فرهنگ داشته ایم و شخص استاندار خراسان رضوی هم جلساتی را با وزاری دولت برگزار کرده است.

وی بیان کرد: در نهایت ۳ سناریو برای مشهد ۲۰۱۷ تهیه شد و دست ما از این جهت پر است به طوریکه ۳ سناریو حداکثری، میانه و حداقلی داریم که با توجه به میزان اعتبار اختصاص یافته به این امر یکی از آنها اجرا می شود لذا ما آمادگی مواجه با هر شرایطی را داریم.

مدیر کل فرهنگ و ارشاد خراسان رضوی گفت: اگرچه برای تامین اعتبارات ملی تلاش های زیادی صورت گرفته که همه آنها مستند است اما ممکن است بخشی از اعتبارات تامین نشود و طراحی های ما یک قید دارد که با فرض امکانات و فرصت های موجود اقدامات انجام می شود و سناریو ما انتخاب می شود، این را هم با قطعیت می گویم که با ابتکار دستگاه ها وسازمان ها حتی بدون اعتبار مستقل برای مشهد ۲۰۱۷ مجموعه ای از رویداد ها و رخدادها در مشهد برگزار خواهد شد.

وی تصریح کرد: به طور مثال امسال ۵ درصد از بودجه عمرانی خراسان رضوی و ۱۰ درصد از بودجه سال بعد به پروژه های مشهد ۲۰۱۷ اختصاص پیدا کرده  و ما خوشبختانه همین حالا از این بودجه درصدی تحقق داریم لذا بدون آنکه بودجه مستقلی داشته باشیم درصدی از پیش بینی ها را محقق می کنیم.

وی در خصوص یکی دیگر از ابتکارات مدیریتی در خصوص این رویداد گفت: از جانب استاندار خراسان رضوی مکاتباتی با دستگاه ها صورت گرفته است که تمامی رویدادهای مهمی که قرار است در سال ۲۰۱۷ در کشور برگزار شد در صورتی که قابلیت برگزاری در مشهد را داشته باشند به مشهد منتقل شوند لذا اگر اعتبار و ردیف خاصی هم تامین نشود به هر حال این رویدادها را با انتقال از سطح کشور به مشهد در سال ۲۰۱۷ داریم.

سرابی در مورد یکی دیگر از روش های تامین منابع مالی این رویداد گفت: یکی دیگر از روش ها استفاده از بودجه دستگاه ها وسازمان های استان است که سازمان مدیریت و برنامه ریزی در این زمینه نیز همکاری های لازم را انجام می دهد و قطعا بخشی از منابع ما از بودجه دستگاه ها خواهد بود.

وی ضمن بیان اینکه در سال ۲۰۱۷ جشنواره فیلم های بلند معناگرا را داریم، ادامه داد: فعالیت های سال ۲۰۱۷ در مشهد به ایام مختلف سال تقسیم می شود به طوریکه در هر ماه یک رویداد بین المللی خواهیم داشت.

سرابی خاطر نشان کرد: در سال ۲۰۱۷ در اجلاسیه فردوسی حضور اندیشمندان و نخبگان فرهنگی هنری و همچنین وزاری فرهنگ و اطلاع رسانی کشورهای فارسی زبان و نزدیک به زبان فارسی را خواهیم داشت.

مدیر کل فرهنگ و ارشاد خراسان رضوی اذعان داشت: در سال ۲۰۱۷ نشست فرهیختگان کشورهای جهان اسلام را خواهیم داشت که به عقیده من کارآمدی آن از اجلاس وزاری فرهنگ که معمولا دستور کارهای تشریفاتی دارد بیشتر خواهد بود.

سرابی در پایان خاطر نشان کرد: جلسه آتی شورای برنامه ریزی مشهد ۲۰۱۷ در بهمن ماه ۹۴ در شهر مشهد برگزار می گردد که پس از آن جلسه تقویم رویدادها در سال ۲۰۱۷ اعلام خواهد شد.
آخرین ویرایش: سه شنبه 13 بهمن 1394
Share
 یادآوری:  درج رتبه ای موضوعات و رویدادها و مناسبات بین المللی  مشهد از آن سو برای پژوهشگران و علاقه مندان رصد تعاملات روابط خارجی این کلان  شهر اهمیت دارد که با کلیک بر روی هر گزینه، تمامی پست هایی که مرتبط با آن موضوع  هستند، به ترتیب درج به نمایش در خواهند آمد اما نکته ی مهمتر، نمایش سرفصل  ها به ترتیب رتبه و فراوانی هر موضوع، است که خود حکایت از فعال یا نیمه  فعال و یا غیرفعال بودن آن حوزه دارد. ضمناً این اطلاعات، تا تاریخ 4 آبان ماه 1398 به روز شده است!
کل رویدادها و مناسبات:  5.242
  اخبار   3830     بین الملل     3121     آسیا   2676     مراسم بین   المللی / داخل و خارج    1027    دیپلماسی دانشگاهی   784     دیپلماسی  زیارت، زائر و امام رضا(ع)    779    جهان اسلام     742     دیپلماسی  اقتصادی    723     افتخارات/خبرخوش/مفاخر   707     دیپلماسی  علمی   661     دیپلماسی  گردشگری    643     میهمان/میهمانان خارجی     640     اروپا   611     دیپلماسی  دینی، مذهبی و قرآنی    604    دیپلماسی  آموزشی   568     دیپلماسی  فرهنگی   543     آیا می   دانید که مشهد/ آمارها    523    دانشگاه فردوسی   مشهد    463     آستان قدس   رضوی    408     تصاویر /   گزارش های تصویری    402     شهرداری مشهد     381     عراق   322     دیپلماسی  نمایشگاهی   313     جلسات،ملاقات، بازدید،   سفر، نمایشگاه/ داخل و خارج    306    استانداری خراسان   رضوی    295     دیپلماسی  عمومی (حاکمیتی)    266    دیپلماسی  شهری   261     افغانستان   260     پاکستان   258     سرمایه گذاری   داخلی    256     دیپلماسی  سیاسی   250     دیپلماسی  ورزشی   242     دیپلماسی  هنری    237     صادرات و   واردات    229     دیپلماسی  سلامت (پزشکی و بهداشتی)    228    آفریقا   195     دیپلماسی  اجتماعی    195     استاندار 190   /  دیپلماسی حمل و نقل (هوایی، ریلی و زمینی)    173    سفارت، سفیر،   کاردار، رایزن، سرکنسول    166    دوجانبه   147     مشهد 2017     139     نمایشگاه بین   المللی مشهد    139     سرمایه گذاری   خارجی    125     مسابقات، آزمونها،   برنامه ها، نشریات و... / داخل و خارج    116    سایر کشورها 116  عتبات عالیات، 115   ادامه ...اندیشکده بین المللی فرهیخت، دعوت به همکاری می نماید: از سطح اندیشه و پژوهش گرفته که مخاطب آن محققان، نویسندگان، اساتید مجرب دانشگاه، فضلای معظم حوزه، مدیران، کارشناسان و پیش کسوتان در رشته های مختلف، دانشجویان و دانش آموزان و در کل، تمامی دغدغه داران توسعه ی روابط خارجی مشهد با جهان پیرامون هستند، تا سطح اجرایی که شامل فعالان و کاربران ساده وب و علاقه مندان به درج محتوا در وبگاه اینترنتی اندیشکده است. توضیح بیشتر بخش اجرایی آن که، شدیداً نیازمند همکاری افتخاری آن دسته از آقایان و خانم های دلداده و سرسپرده به امام مهربانی ها حضرت امام رضا(ع) هستیم که حاضرند همچون پژوهشگران داخلی و خارجی این اندیشکده، به عشق آن امام همام، در شناسایی و رصد و نیز درج کلیه ی رویدادها و مناسبات بین المللی کلان شهر رضوی از منابع مختلف بویژه در بستر اینترنت به ما کمک کرده و حتی از طریق نصب یک اپلیکیشن ساده در گوشی همراه یا تبلت خود، نسبت به درج محتوا در وبگاه اقدام نمایند. بدیهی است در صورت تمایل نویسنده یا تهیه کننده مطالب، نام وی به عنوان ارسال کننده در کلیه ی پست های منتشره به نمایش در خواهد آمد. برای ارتباط گیری با مدیر تارنما، از طریق سیستم پاسخگویی آنلاین می توانید اقدام فرمایید. مأجور باشید


عضویت در اندیشکده بین المللی فرهیخت
ارزیابی، رصد و پایش رویدادها، مناسبات بین المللی و روابط خارجی شهر امام مهربانی ها تا
4 آبات ماه 98
نمایه فعالان دیپلماسی علم، آموزش و فناوری، با اولویت «آینده پژوهی» و با محوریت «اقتصاد دانش»
نمایه فعالان دیپلماسی عمومی و شهری، اقتصادی، سیاسی، رسانه و ورزش با اولویت «ارتباطات» و با محوریت «اقتصاد شهر»
نمایه فعالان دیپلماسی فرهنگی و اجتماعی، هنری و نمایشگاهی با اولویت جامعه پویا و با محوریت   «اقتصاد فرهنگ»
نمایه فعالان دیپلماسی زیارت و خدمات گردشگری و سلامت با اولویت «تکریم زوار خارجی» و با محوریت «اقتصاد زائر»شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic