اندیشکده بین المللی فرهیخت
رصدگاه توسعه روابط خارجی مشهد
درگاه مطالعات راهبردی رویکرد بین المللی مشهد
www.farhikhtt.ir

برترین های دیپلماسی در رصد فرهیخت

برای مشاهده توضیحات، موس را بر روی هر سطر نگاه دارید!

برپایی مراسم گشایش
«سال تحصیلی 500 دانشجوی عراقی»
در دانشگاه‌های مشهد در تالار قدس حرم رضوی

یکشنبه 13 آبان 1397 | بیش از یک میلیون متر مربع، زیربنای کل حرم رضوی است! رواق بسیار زیبا و تازه احداث دارالحجه هم با 7 هزار متر مربع مساحت، واقع در طبقه ی منهای یک، به دلیل نزدیکی به سرداب مقدس، بسیار مورد علاقه زوار داخلی و خارجی... | به قلم «عبدالرضا زرگری»

دوشنبه 16 مهر 1397 | نقدی بر یک خبر، هشتم مهرماه جاری، خبری بس عجیب و باورنکردنی، هرچند تیتر خبری چند رسانه شد، اما در هیاهوی افزایش افسارگسیخته ی ارز شوم - دلار سیاه - و الحاق کشور به کنوانسیون مبارزه با پولشویی و تأمین مالی ... | به قلم «عبدالرضا زرگری

چهارشنبه 11 مهر 1397 | عدم رعایت مطلوب اصول تشریفات روابط دیپلماتیک در دیدارهای مدیران دستگاه های اجرایی شهر و استان با مقامات عالی رتبه سیاسی و اجتماعی کشورها بویژه با سفرا و دیپلمات های ارشد سفارتخانه های خارجی ...| به قلم «عبدالرضا زرگری

دوشنبه 12 شهریور 1397 | چرا متولیان گردشگری استان به طور مطلق می گویند سرمایه گذاری در حوزه تأسیسات گردشگری اشباع شده؟! در حالی که باید بگویند فقط در لایه میانی یعنی هتل های 4 و 5 ستاره اشباع شدیم، اما در لایه بالا یعنی ...| به قلم «عبدالرضا زرگری

هم زمان با رفت و آمد هیئت های بین المللی به کشور اعلام شد؛ افزایش جذب سرمایه گذاری خارجی در مشهد

   |  دوشنبه 11 آبان 1394

روزنامه شهرآرا در شماره 1833روز شنبه گزارشی با عنوان ' افزایش جذب سرمایه گذاری خارجی در مشهد' به قلم 'علیرضا ظهیری' منتشر کرده است. افزایش جذب سرمایه گذاری خارجی در مشهد / این روزها که خبر از برداشته شدن تحریم ها و آزاد شدن فضای اقتصادی کشور به گوش می رسد و حضور هیئت های مختلف اقتصادی از کشورهای مختلف در ایران به چشم می خورد، دوباره موضوع سرمایه گذاری خارجی بیشتر از پیش مطرح شده است. به گزارش شهرآرا، براساس اعلام اتاق بازرگانی ایران سهم سرمایه گذاری خارجی در اقتصاد ایران در حال حاضر کمتر از ٣درصد برآورد شده است که این آمار در حال حاضر به هیچ عنوان مطلوب نیست. سال گذشته میزان سرمایه گذاری خارجی هم با ١٢ هزار و ٣١٠ میلیارد تومان سهم ٢/٣درصدی از تامین مالی بنگاه های اقتصادی داشته است. در سه سال گذشته بیشترین نقش بازار سرمایه در تامین مالی بنگاه های اقتصادی در سال ٩٢ ثبت شد و در این سال سهم این بازار به 5/٩درصد رسید، در سال ٩٢ بازار پول سهم ٩/٨٧درصدی و سرمایه گذاری خارجی سهم 6/٢درصدی داشته است....

سال١٣٩١هم بازار پول ٣/٩١درصد از تامین مالی اقتصاد ایران را برعهده داشت، در حالی که بازار سهام نقش ٢/6درصدی را برعهده گرفت و سرمایه گذاری خارجی در این سال 5/٢درصد از تامین مالی بنگاه های اقتصادی را عهده دار بود. 
شهر مشهد و خراسان رضوی هم با تمام ظرفیت هایی که در دل آن نهفته شده است و بازار سرمایه ای سودآوری که دارد را نیز نمی توان از کشور جدا دانست و وضعیت سرمایه گذاری خارجی در این خطه از کشور هرچند درمقایسه با کشور از وضعیت مطلوب تری برخوردار است اما جای فعالیت برای سرمایه گذاران خارجی بسیار بیشتر از حجم فعلی است.

نشاط سرمایه گذاری در مشهد
در همین رابطه معاون اقتصادی و رئیس سازمان سرمایه گذاری و مشارکت های شهرداری مشهد در گفتگو با شهرآرا با بیان اینکه حجم مهم سرمایه گذاری در شهر مشهد با سرمایه گذاران داخلی بوده است، اظهار کرد: هم زمان با افزایش رفت وآمد هیئت های بین المللی به کشور میزان جذب سرمایه گذاری خارجی در مشهد افزایش یافته است.
محمدرضا مزجی با اشاره به حضور هیئت های اقتصادی از کشورهای خارجی برای ورود به موضوع سرمایه گذاری در شهر مشهد، افزود: البته باید دید که این رفت و آمدهای هیئت های خارجی به چه سرانجامی خواهد رسید.

تمایل گروه های چینی و فرانسوی برای سرمایه گذاری در مشهد
وی با اشاره به اینکه در گذشته چند پروژه شهری به ویژه در منطقه ثامن توسط سرمایه گذاران خارجی انجام شده است، تصریح کرد: طی چند ماه اخیر گروه فعالان اقتصادی از کشورهای چین، فرانسه و آلمان حضور پیدا کرده اند که طی جلساتی با هیئت های اقتصادی فرانسه و چین این دو گروه ابراز تمایل به سرمایه گذاری در مشهد را اعلام کردند.
مزجی افزود: امیدواریم با به وجودآمدن شرایط جدید حضور سرمایه گذاران خارجی علاقه مند بیشتر از پیش شود اما در حال حاضر نسبت سرمایه گذاری خارجی در شهر مشهد به میزان سرمایه گذاری داخلی سهم ناچیزی را داشته است و راضی کننده نیست.
وی در خصوص اقدامات شهرداری مشهد در راستای ایجاد فضای آرام برای حضور سرمایه گذاران خارجی گفت: شهرداری یکی از دستگاه های معتبر است و ضمانت شهرداری براساس استقلالی که دارد از اهمیت زیادی برخوردار است و در برخی موارد حتی نیاز به گرفتن ضمانت بانکی هم نیست و ما در حال حاضر سرمایه گذارانی داریم که ضمانت شهرداری را هم می پذیرند.
مزجی با رد این موضوع که قوانین دست وپاگیر برای حضور سرمایه گذاران خارجی وجود دارد، خاطرنشان کرد: بنده سال های سال است که در حوزه سرمایه گذاری هستم و این موضوع که قوانین دست وپاگیر برای سرمایه گذاران خارجی وجود دارد را قبول ندارم و این سرمایه گذاران همیشه پشتیبانی شده اند.
انداختن فرش قرمز در مشهد ادعا نبود بلکه به عمل نشان دادیم.
همچنین عضو کمیسیون اقتصادی شورای اسلامی شهر مشهد با بیان اینکه تحریم ها، هم در کشور و هم در شهر مشهد مشکلاتی را برای حضور فعلان اقتصادی از دیگر نقاط جهان ایجاد کرد، اظهار کرد: متاسفانه در حال حاضر درصد سرمایه گذاری خارجی بسیار کم است.
عبدالکریم جوادی افزود: موضوع نبود سرمایه گذاران خارجی در شهر مشهد هم اتفاق افتاد است اما با توجه به موقعیت ویژه این شهر پاره ای سرمایه گذاری ها در شهر مشهد اتفاق افتاد و درحال حاضر هم پیگیری ها برای حضور سرمایه گذاران خارجی در حال انجام است. 

سهم حدود ٨درصدی سرمایه گذاری خارجی در مشهد
جوادی با بیان اینکه سهم سرمایه گذاری خارجی در اقتصاد مشهد و خراسان رضوی حدود ٧ تا ٨درصد است که درمقایسه با کشور مطلوب تر است اما بازهم بسیار کم است و البته امید داریم پس از پایان تحریم ها در حوزه سرمایه گذاری خارجی اتفاقات خوبی بیفتد.
این عضو شورای شهر مشهد با اشاره به اینکه در موضوع امنیت سرمایه گذاری در گذشته خیلی ضعیف عمل کردیم و باید فعال تر باشیم، تصریح کرد: اگر بستر سازی مناسب در جهت امنیت سرمایه گذاری انجام شود، به طور قطع سود سرمایه گذاری در ایران و به ویژه در شهر مشهد بسیار زیاد خواهد بود.
مدیر کل امور اقتصادی ودارایی خراسان رضوی نیز با اشاره به اینکه تاکنون در استان برای بالغ بر 6٠٠ میلیون دلار سرمایه گذاری خارجی مجوز صادر شده است، گفت: همچنین تاکنون بیش از 5٠٠میلیون دلار سرمایه گذاری غیر پوششی داشته ایم و در کل میزان سرمایه گذاری خارجی برای١٣٠ پروژه در استان خراسان رضوی شامل پوششی و غیرپوششی حدود یک میلیاردو ٢٠٠میلیون دلار است.
شهابی با بیان اینکه در سال٩٣ و ٩4 حدود 6٠٠نفر تبعه خارجی برای ثبت شرکت در خراسان رضوی مراجعه کرده اند، تصریح کرد: ما در استان خراسان رضوی به دنبال این موضوع هستیم که سرمایه گذاری های خارجی کلان وارد استان شود و حتی در امور زیربنایی نظیر خط قطارشهری مشهدگلبهار، خط قطار برقی مشهدتهران، بزرگراه مشهدچناران و برخی موراد مربوط به حوزه آب وارد عمل شوند البته سازمان های مختلف باید فرصت های سرمایه گذاری خود را برای گرفتن مجوزهای لازم آماده و اعلام کنند.ک/1
7496
آخرین ویرایش: دوشنبه 11 آبان 1394
  یادآوری: درج رتبه ای موضوعات و رویدادها و مناسبات بین المللی مشهد از آن سو برای پژوهشگران و علاقه مندان رصد تعاملات روابط خارجی این کلان شهر اهمیت دارد که با کلیک بر روی هر گزینه، تمامی پست هایی که مرتبط با آن موضوع هستند، به ترتیب درج به نمایش در خواهند آمد؛ اما نکته ی مهمتر، نمایش سرفصل ها به ترتیب رتبه و فراوانی هر موضوع، است که خود حکایت از فعال یا نیمه فعال و یا غیرفعال بودن آن حوزه دارد. ضمناً: 1- «دیپلماسی ها» پررنگتر در این بخش متمایز خواهند شد. 2- این اطلاعات، تا تاریخ 27 مهر ماه 1397 به روز شده است!
کل رویدادها و مناسبات: 4.212 اخبار 2.988   بین الملل 2.369   آسیا 2.083   برنامه های بین المللی/داخل و خارج 857   دیپلماسی اقتصادی 643   دیپلماسی زیارت و زائر رضوی 546   دیپلماسی دانشگاهی 545   افتخارات 501   دیپلماسی گردشگری 490   دیپلماسی علمی 400   اروپا 391   دیپلماسی فرهنگی 391   میهمان/میهمانان خارجی 382   جهان اسلام 372   دیپلماسی آموزشی 361   دیپلماسی دینی (مذهبی و قرآنی) 356   آیا می دانید که مشهد... 337   دانشگاه فردوسی مشهد 309   شهرداری مشهد 288   دیپلماسی نمایشگاهی 270   سرمایه گذاری 244   استانداری خراسان رضوی 226   آستان قدس رضوی 207   عراق 205   صادرات و واردات 204   پاکستان 198   تصاویر / گزارش های تصویری 189   هنری 180   استاندار 168   افغانستان 166   دیپلماسی ورزشی 163   دیپلماسی سیاسی 157   دیپلماسی عمومی و شهری 156   دیپلماسی سلامت، پزشکی و بهداشت 155   حمل و نقل هوایی، ریلی و زمینی 146   مشهد 2017 139   آفریقا 137   اجتماعی 130   نمایشگاه بین المللی مشهد 120   سفارت، سفیر، کاردار، رایزن، سرکنسول 118   سرمایه گذاری خارجی 104   پایتخت معنوی ایران 100   فرودگاه بین المللی مشهد 86   آمریکا 84   شهردار مشهد 80   قابل الگوگیری یا استفاده در مشهد 77   جشنواره بین المللی امام رضا(ع) 73   ایده های جدید 72   مقالات علمی 70   صنعتی 68   سازمان های بین المللی مرتبط 68   دانشگاه علوم پزشکی مشهد 68   چین 63   اداره کل روابط خارجی شهرداری مشهد 63   ملاقات و دیدارها و نشست ه 61   مصاحبه 60   سایر کشورها 59   عتبات عالیات، قبور ائمه 59   پیشنهادات 55   اتباع و مهاجران خارجی 48   ترکیه 48   اقیانوسیه 47   حوزوی 47   روسیه 47   ترکمنستان 46   فضای سبز و پارکه 44   شهری 43   بانوان 43   حمل و نقل درون شهری و ترافیک 40   رسانه ای 38   توافقنامه ها و تفاهم ه 37   خواهر خواندگی 37   آیا می دانید که در ایران/دنی 36   نقاط قوت شهری 36   گلایه ها و انتقادات 35   بازیافت و تبدیل مواد 35   زبان و ادبیات فارسی 34   فناوری های نوین و کارآفرین 34   هندوستان 33   قطار شهری و منوریل 31   شهرسازی و معماری 31   اتاق بازرگانی، صنایع و معادن استان 30   نقاط ضعف شهری 29   آلمان 27   وزارت امور خارجه یا دفتر شمال شرق 26   اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان 25   تاجیکستان 25   قرقیزستان 25   عمران، ساختمان و پلها و معابر 25   پایتخت فرهنگی جهان اسلام 24   شورای اسلامی شهر 24   شهرداریهای کشور 24   لبنان 23   محیط زیست 22   سوریه 22   متروپلیس 22   بیمارستان فوق تخصصی رضوی 20   گمرک مرزی، مناطق آزاد و بازارچه های استان 20   گزارش و تحلیل 19   دانشگاه بین المللی امام رضا(ع) 19   انرژی، گاز، آب، برق 19   تاریخی و تمدنی 18   جامعه المصطفی العالمیه 18   پژوهشی 16   موزه ها و گالری ها 16   دیپلماسی کشاورزی 16   مالزی 16   سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی 15   فرانسه 15   ژاپن 14   دانشگاه آزاد اسلامی مشهد 13   اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی 12   اداره کل ورزش و جوانان استان 11   انقلاب، شهدا و ایثارگران 11   راه آهن و قطار بین شهری 10   تشریفات بین الملل 9   عربستان 9   ازبکستان 9   خدمات و نظافت شهری 9   انتصاب 8   ادبی 8   مدیریت بحران 8   قزاقستان 8   معاونت زیارت استانداری خراسان رضوی 7   کویت 7   بحرین 7   امارات، دبی 7   مرکز امور بین الملل آستان قدس رضوی 6   سوغات زائر و برند حلال 6   فیلم 5   مشهد 2018 5   استارتاپ ها و ایده های کارآفرینی 5   مطبوعاتی 4   دانشگاه علوم اسلامی رضوی 3   تشرف به اسلام 3   حقوقی و قضا 2
عضویت در اندیشکده ی فرهیخت
ارزیابی و رصد رویدادها، مناسبات بین المللی و روابط خارجی شهر
تا 30 مهرماه 97
نمایه فعالان دیپلماسی عمومی و شهری، اقتصادی، سیاسی و رسانه با اولویت «ارتباطات» و با محوریت «اقتصاد شهر»
نمایه فعالان دیپلماسی علم، آموزش و فناوری، با اولویت «آینده پژوهی» و با محوریت «اقتصاد دانش»
نمایه فعالان دیپلماسی فرهنگی و اجتماعی، هنری و نمایشگاهی با اولویت جامعه پویا و با محوریت   «اقتصاد فرهنگ»
نمایه فعالان دیپلماسی زیارت و خدمات گردشگری » با اولویت «تکریم زوار خارجی» و با محوریت «اقتصاد زائر»

  جایگاه «دیپلماسی فرهنگی» از آنجایی که مشهد مقدس، پس از رویداد «مشهد2017»، به عنوان «پایتخت فرهنگی جهان اسلام شهرت یافته، اصلا شایسته ی عظیم ترین کلان شهر مذهبی جهان (از نظر وسعت) نیست. ما در 112 روز از تصدی دکتر «جعفر مروارید» به عنوان مدیرکل جدید فرهنگ و ارشاد اسلامی، متأسفانه نه تنها شاهد برگزاری یا طراحی یک رویداد فرهنگی با رویکرد بین المللی نبودیم، بلکه حتی در ماه مبارک رمضان گذشته، ارشاد استان در اقدامی تعجب برانگیز، رویکرد بین المللی را از سیزدهمین دوره از «نمایشگاه بین المللی قرآن و عترت» نیز برداشت و آن را با رویکرد ملی برگزار کرد! امید است به زودی شاهد حرکتی جدید با رویکرد بین المللی در پرظرفیت ترین کلان شهر ایران اسلامی از نظر فرهنگی و هنری باشیم

اگر بنا را بر کلیدواژه ی رئیس جمهور محترم خطاب به استاندار خراسان رضوی مبنی بر این که «مشهد پیشانی نظام است!» بگذاریم که حق هم چنین است - چراکه بسیاری از گردشگران غیر ایرانی و حتی ایرانی حرم رضوی، چه بسا در طول سالیان سال، حتی یک بار هم به پایتخت کشور «تهران بزرگ» سفر نکنند، اما دست کم یک بار در طول سال (و به استناد آمار هر سه سال یک بار)، به مشهد مقدس مشرف می شوند - بنابراین، ارتقای شاخص «دیپلماسی عمومی» (حاکمیتی) و همچنین «دیپلماسی شهری» ، تلاش و همت مضاعف «استانداری خراسان رضوی» و «شهرداری مشهد» را می طلبد! آقای استاندار، آقای شهردار... همچنان منتظر اعلام و ابلاغ سیاست گذاری های شتاب بخش تان در این حوزه به دستگاه های اجرایی استان و شهر هستیم!

در کلان شهری که سالانه قریب به «سی میلیون زائر داخلی» و «سه میلیون زائر خارجی» تردد می کنند، وضعیت «دیپلماسی نمایشگاهی» ما، اصلاً زیبنده ی دومین کلان شهر ایران و قطب صنایع مولد کشور نیست! مگر نه این که بیش از شش هزار واحد صنعتی و تولیدی در استان داریم؟! چرا نمایشگاه های به ظاهر بین المللی ما با 120 شرکت ایرانی و فقط دو سه نماینده از کشورهای خارجی برگزار می شود؟! یعنی ما قدرت جذب همسایگان شرقی خود را نیز نداریم؟!

رسالت های «دفتر نمایندگی شمال و شرق وزارت امور خارجه در مشهد» در راستای گسترش مناسبات و روابط خارجی این کلان شهر مذهبی با جهان پیرامون در قالب «دیپلماسی سیاسی»تعهد و رسالت بزرگی است که این دفتر تاکنون به خوبی از عهده ی آن بر آمده است. همچنین توسعه ی شمار کشورهایی که می توان به گردشگر آنان در گیت فرودگاه بین المللی مشهد، مستقیماً ویزای توریستی داد، مورد تمناست! مضافاً تشویق و ترغیب هفت الی هشت سرکنسولگری کشورهای خارجی و نیز دفاتر نمایندگی های سازمان های بین المللی مستقر در مشهد به جضوری پررنگ تر در عرصه های اجتماعی مانند مشارکت در یک سری برنامه های فرهنگی، هنری و در کل مردمی شهر، اقدام شایسته ای است که در حال حاضر، تنها از سرکنسولگری جمهوری پاکستان و نیز جمهوری اسلامی افغانستان، این حضور فعالانه، محبت آمیز، مسئولیت پذیر و مشارکت جویانه را شاهد هستیم!