مشهد در آئینه ی دیپلماسی های فعال هفته

  دیپلماسی سیاسی:   تشرف   وزیر امور خارجه پاکستان  به حرم مطهر رضوی - مشهد

  دیپلماسی مذهبی:   تقاضای  هفتاد و یک کشور خارجی   برای شرکت در مسابقات بین‌المللی قرآن کریم مشهد

  دیپلماسی مذهبی:   دیدار و گفتگوی جمعی از  شیوخ قبایل سوریه   با تولیت آستان قدس رضوی در مشهد


  اندیشکده بین المللی فرهیخت 

  نخستین دیده بان توسعه روابط خارجی مشهد 
  11 سال   مستندنگاری  رویکرد بین المللی شهر 
دستاورد صدها خادم بین المللی گمنام رضوی در ۵ قاره

www.farhikhtt.ir
رونق تولید

  برترین های دیپلماسی

پروفسور میتسو یوشیدا
رییس کارگروه آژانس همکاری های بین المللی ژاپن (جایکا):
شهرداری مشهد در زمینه مدیریت پسماند موفق عمل کرده است
اطلاعات بیشتر

پنجشنبه 31 مرداد 1398 | در خبرها آمده بود که بناست سوم تا پنجم شهریور 98، مشهد میزبان نخستین نمایشگاه اختصاصی ترکمنستان باشد، اما اطلاع رسانی رویداد به این مهمی و ارزشمندی، تنها 4 روز قبل، آن هم به صورت ناقص صورت می گیرد! چرا؟... | به قلم عبدالرضا زرگری

16 تیر 1398 | ورود واژگان لاتین از فرهنگ مغرب زمین به حریم «ادبیات فارسی»، رخداد تازه ای نیست و جای تعجب چندانی ندارد، اما ورود این واژه های نامأنوس به حوزه ی «ادبیات دینی» و اعتقادات و باورهای مذهبی قطعاً شایسته نیست، خاصه اگر این لغات بیگانه ...| به قلم عبدالرضا زرگری

6 تیر 1398 | شهریار آل شیخ، معاون برنامه ریزی و توسعه منابع انسانی شهرداری در خصوص برگزاری سومین همایش «گفت‌وگوهای انتقال تجربه» در مشهد، در حالی تحقق این آرزو را وعده داد که حتی یک میهمان غیرایرانی به این همایش دعوت نشده! ...| به قلم محمد منصف پور

جمعه 14 خرداد 1398 | امسال، شاهد برپایی چندمین دوره از برپایی نمایشگاه بین المللی گل و گیاه مشهد هستیم که کشور گل و گیاه، ایرانی ترین همسایه یعنی پاکستان و دیگر کشورهای همسایه ی شرقی کشور از جمله افغانستان ... | به قلم عبدالرضا زرگری

دیپلماسی

رشیدیان در دیدار با سفیر چین: اهدای مجوز به ۳۶۰ میلیون دلار سرمایه‌گذاری خارجی در استان/ اظهارات سفیر چین

   |  چهارشنبه 25 شهریور 1394
height=300

استاندار خراسان‌رضوی گفت: طی سال گذشته و امسال ۶۰۰ نفر سرمایه‌گذار خارجی با سرمایه ۶۳۰ میلیون دلار در استان مجوز فعالیت گرفته‌اند. به گزارش خبرگزاری تسنیم از مشهد مقدس،‌علیرضا رشیدیان ظهر امروز در دیدار با سفیر چین در ایران که در دفتر استاندار خراسان‌رضوی برگزار شد، با بیان اینکه راه‌‌آهن سریع السیر مشهد تهران یکی از موضوعاتی است که استانداری در روابط اقتصادی 2 کشور پیگیر آن بوده است، اظهار داشت: روابط ایران و چین پس از پیروزی انقلاب اسلامی در حال توسعه بوده و امیدواریم این روابط تعمیق بیشتری پیدا کند. استاندار خراسان‌رضوی با بیان اینکه رئیس‌جمهور ‌تاکید زیادی ‌روی گسترش روابط بین المللی دار‌د، افزود: این گسترش از آن جهت حائز اهمیت است که کشور چین با ‌ایران ارتباطات راهبردی دارد. وی با اشاره به فواید زیادی که روابط ایران و چین در حوزه‌های سیاسی و اقتصادی فرهنگی برای دو کشور دارد، خاطرنشان کرد: در حال حاضر شاهد فعالیت شرکت‌های چینی در خراسان رضوی هستیم. رشیدیان تصریح کرد: خراسان رضوی به خاطر وجود بارگاه امام رضا(ع) ظرفیت بالای گردشگری را در خود دارد و سالانه بیش از  25 میلیون مسافر زائر ایرانی و بیش از دو میلیون گردشگر خارجی به مشهد سفر می‌کنند لذا یکی از مسائلی که باید پیگیر آن باشیم توسعه ظرفیت های حمل و نقل است....

استاندار خراسان‌رضوی با بیان اینکه مشهد در سال 2017 به عنوان پایتخت فرهنگی کشورهای اسلامی انتخاب شده است، افزود: از همین رو شاهد بسیاری از جلسات و رفت و آمدهای مسئولان مختلف از کشورهای گوناگون به این شهر هستیم.
رشیدیان با اشاره به ظرفیت‌های گسترده استان در زمینه‌های صنعتی، معدنی و کشاورزی افزود: در حوزه صنایع مشغول همکاری با چینی‌ها هستیم ولی متاسفانه در بعضی از موارد این فعالیت‌ها متوقف شده و امیدواریم با توجه به ظرفیت‌های بالقوه استان به خصوص تجارت و قرار گرفتن در راه ترانزیتی جاده ابریشم، برای همکاری با کشور های CIS و افغانستان بهره‌گیری بیشتری انجام شود.
وی با اشاره به تلاش‌های گسترده‌ای که در بحث گسترش ظرفیت‌های حمل و نقل و راه آهن در خراسان‌رضوی صورت گرفته است، گفت: راه آهن سرخس به بندرعباس مصداق این تلاش است.
رشیدیان مرز دوغارون را مرز فعال زمینی ایران با افغانستان دانست که بیش از 40 درصد صادرات به افغانستان از طریق همین مرز انجام می‌شود و با بیان اینکه درحال پیگیری انتقال خط آهن خواف به منطقه غوریان افغانستان هستیم، افزود: در حال پیگیری راه آهن چابهار - مشهد هستیم که امید می‌رود در بحث توسعه صادرات از این منطقه توسعه این زیرساخت‌ها کمک دهنده باشد.
وی با بیان اینکه خواهر خواندگی میان مشهد و ارومچی اجرایی نشده است، خاطرنشان کرد: یکی از مزیت‌های اجرایی شدن این طرح برقراری خط پروازی بین این دو شهر است چرا که زمینه تعاملات چین و بخش خصوصی کشور را ایجاد می‌کند.
رشیدیان گفت: با تحولاتی که در حوزه بین الملل پس از توافق ایران و 1+5 صورت گرفته امیدواریم زمینه گسترش تعاملات بین دو کشور فراهم شود.
استاندار خراسان رضوی با بیان اینکه امیدواریم در رابطه با بحث انرژی‌های پاک شاهد همکاری در حوزه سلول‌های خورشیدی بین ایران و چین باشیم، تصریح کرد: ظرفیت‌های عمرانی را با توجه به شرایط استان باید گسترش داد.
رشیدیان با اشاره به اینکه برای قطار تهران مشهد و مشهد گرگان منتظر اخذ تسهیلات هستیم، گفت: از سرمایه گذاری‌های جدا از بحث فاینانس استقبال کرده و آماده همکاری در این حوزه با کشور چین هستیم.
وی با بیان اینکه دو کشور ایران و چین همکاری‌های مشترکی در حوزه مسائل مربوط به افغانستان و همچنین پناهجویان می‌توانند داشته باشند، تصریح کرد: یکی از وظایف اینجانب به عنوان نماینده دولت پیگیری گسترش فرصت‌های سرمایه گذاری و همچنین پیشرفت استان است.
رشیدیان بیان اینکه پس از توافق هسته‌ای موج ورود گروه‌ها و هیئت‌های تجاری به مشهد شدت یافته است، اظهارداشت: بر اساس خبری که نماینده وزارت امور خارجه در شمال شرق ارائه کرده هیئتی 100 نفره از فرانسه قصد سفر به مشهد را دارند.
وی با اشاره به سفر مشاور رئیس جمهور اتریش به همراه هیئتی از این کشور در مهرماه، ورود تکنولوژی نو، بالابردن ظرفیت‌های ملی و همچنین جلوگیری از خام فروشی را از جمله اهداف خود بیان کرد و اظهار داشت: خراسان‌رضوی با 46 ماده معدنی، ظرفیت‌های کشاورزی و غیره حوزه مناسبی برای جذب سرمایه و انتقال تجربه است.
استاندار خراسان رضوی برقی کردن قطار مشهد - تهران با ظرفیت 14 میلیون مسافر را یک سرمایه گذاری اقتصادی دانست و تصریح کرد: با توجه به حجم محدود سرمایه‌گذاری ارزی نسبت به برخی پروژه‌های کلان‌تر مثل قطار چابهار - مشهد این پروژه نیاز به تزریق اعتبار کمتری دارد.
رشیدیان با بیان اینکه زمین‌های اطراف دوغارون و سرخس با توجه به نزدیکی به مرز می‌تواند مکان مناسبی برای ایجاد شهرک صنعتی برای کشور چین با هدف صادرات به کشورهای همسایه باشد، گفت: معافیت‌ها و تسهیلاتی برای این زمین‌ها وجود دارد که صنعتگران چینی می‌توانند از آن‌ها استفاده کنند.
وی نسبت به صادرات محصولات کشاورزی استان مثل زعفران اعلام آمادگی کرد و افزود: 39 واحد فولادی در سطح استان وجود دارد که 33 واحد آن در حال ساخت و 6 واحد آن نیز به بهره برداری رسیده است.
رشیدیان با بیان اینکه با توجه به کم آبی‌های اخیر زمین‌های کشاورزی و همچنین آبیاری تحت فشار از جمله مواردی‌ست که باید مورد توجه قرار گیرد، خاطرنشان کرد: در سال گذشته و امسال 600 نفر سرمایه گذار خارجی با سرمایه 630 میلیون دلار در استان مجوز فعالیت گرفته‌اند.


در دیدار با استاندار خراسان‌رضوی مطرح شد
سفیر ‌‌چین در ایران: جمهوری اسلامی و چین مواضع مشابهی در مبارزه با تروریسم دارند‌
سفیر جمهوری خلق چین در ایران گفت: ایران و چین مواضع مشابهی در مبارزه با تروریسم دارند.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از مشهد مقدس، یانگ سن ظهر امروز در دیدار ‌با علیرضا رشیدیان استاندار خراسان رضوی، با بیان اینکه ارتباط ایران و چین سابقه‌ای تاریخی و طولانی دارد، اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران کشوری مهم و دارای نقشی پررنگ در منطقه و دنیاست.
وی با بیان اینکه ایران و چین مواضع مشابهی در موضوع مبارزه با تروریسم دارند، خاطرنشان کرد: ‌چین همیشه به سبکی استراتژیک و طولانی مدت به روابط با ایران نگاه می‌کند.
سفیر جمهوری خلق‌چین در ایران ‌با بیان اینکه کشور چین و ایران ارتباطات تنگاتنگی در زمینه‌های مختلف دارند، افزود: استان خراسان‌رضوی استانی مهم در ایران است و مشهد جایگاه ویژه تاریخی، صنعتی و معنوی در میان شهرهای کشور ایران دارد.
یانگ سن قرار داشتن مشهد بر سر راه ابریشم را دلیل ویژه‌کردن این شهر دانست و تصریح کرد: هدف رئیس‌جمهور چین از احداث راه ابریشم تحکیم ارتباطات کشورهای این مسیر بوده است.
وی مسیر راه آهن تهران - مشهد را یکی از زمینه‌های مهم همکاری دو کشور دانست و خاطرنشان کرد: بحث بازکردن راه آهن سریع‌السیر مشهد - تهران به طور مثبت در حال پیگیری است.
سفیر جمهوری خلق چین در ایران با بیان اینکه دستگاه‌های اجرایی 2 کشور برای برقی‌شدن قطار مشهد - تهران به توافق رسیده‌اند، گفت: اعلام آمادگی مشهد برای برقراری پرواز بین مشهد - ارومچی به شرکت هواپیمایی چین اعلام شده و این موضوع در دست اقدام و پیگیری است.
یانگ سن همکاری صنعتی را یکی از زمینه‌های مهم همکاری دو کشور دانست و تصریح کرد: خراسان‌رضوی دارای منابع زیادی است و کشور چین آمادگی همکاری با این استان را اعلام می‌کند.
وی با بیان اینکه شیوه همکاری ایران و چین باید تغییر کند، اظهارداشت: شرکت‌های چینی، شن یا سنگ معدن از ایران وارد می‌کنند در حالیکه ارزش افزوده این محصولات پایین است و اگر تاسیس کارخانه و سرمایه گذاری در استان مورد توجه قرار گیرد، علاوه بر اینکه سبب افزایش ارزش افزوده می‌شود، به اشتغال زایی نیز کمک می‌کند.
یانگ سن با اشاره به دیدار هیئتی از شرکت‌های خصوصی و دولتی از ایران، افزود: فرصت‌های همکاری با خراسان رضوی با این هیئت‌ها مطرح شده و چین علاوه بر کمک در زمینه‌های گسترش همکاری‌های تجاری و ظرفیت تولید در بخش کشاوری نیز آماده کمک است.
سفیر جمهوری خلق چین در ایران گفت: در صورت تأمین زمین کشور چین آمادگی دارد پروسه‌ای به‌روز در زمینه کشاورزی را برای ایران به‌طور رایگان فراهم کند.
یانگ‌سن با بیان اینکه به زودی خبر خوبی در زمینه قطار مشهد - تهران هستیم، گفت: پشتیبانی زیادی از طرف استانداری خراسان رضوی برای سرمایه گذاری چینی‌ها در کشور فراهم شده و امید می‌رود سفارت چین در ایران پنجره تبادل و همکاری بین ایران و چین باشد.
ا
آخرین ویرایش: چهارشنبه 25 شهریور 1394
Share
 یادآوری:  درج رتبه ای موضوعات و رویدادها و مناسبات بین المللی  مشهد از آن سو برای پژوهشگران و علاقه مندان رصد تعاملات روابط خارجی این کلان  شهر اهمیت دارد که با کلیک بر روی هر گزینه، تمامی پست هایی که مرتبط با آن موضوع  هستند، به ترتیب درج به نمایش در خواهند آمد اما نکته ی مهمتر، نمایش سرفصل  ها به ترتیب رتبه و فراوانی هر موضوع، است که خود حکایت از فعال یا نیمه  فعال و یا غیرفعال بودن آن حوزه دارد. ضمناً این اطلاعات، تا تاریخ 4 آبان ماه 1398 به روز شده است!
کل رویدادها و مناسبات:  5.242
  اخبار   3830     بین الملل     3121     آسیا   2676     مراسم بین   المللی / داخل و خارج    1027    دیپلماسی دانشگاهی   784     دیپلماسی  زیارت، زائر و امام رضا(ع)    779    جهان اسلام     742     دیپلماسی  اقتصادی    723     افتخارات/خبرخوش/مفاخر   707     دیپلماسی  علمی   661     دیپلماسی  گردشگری    643     میهمان/میهمانان خارجی     640     اروپا   611     دیپلماسی  دینی، مذهبی و قرآنی    604    دیپلماسی  آموزشی   568     دیپلماسی  فرهنگی   543     آیا می   دانید که مشهد/ آمارها    523    دانشگاه فردوسی   مشهد    463     آستان قدس   رضوی    408     تصاویر /   گزارش های تصویری    402     شهرداری مشهد     381     عراق   322     دیپلماسی  نمایشگاهی   313     جلسات،ملاقات، بازدید،   سفر، نمایشگاه/ داخل و خارج    306    استانداری خراسان   رضوی    295     دیپلماسی  عمومی (حاکمیتی)    266    دیپلماسی  شهری   261     افغانستان   260     پاکستان   258     سرمایه گذاری   داخلی    256     دیپلماسی  سیاسی   250     دیپلماسی  ورزشی   242     دیپلماسی  هنری    237     صادرات و   واردات    229     دیپلماسی  سلامت (پزشکی و بهداشتی)    228    آفریقا   195     دیپلماسی  اجتماعی    195     استاندار 190   /  دیپلماسی حمل و نقل (هوایی، ریلی و زمینی)    173    سفارت، سفیر،   کاردار، رایزن، سرکنسول    166    دوجانبه   147     مشهد 2017     139     نمایشگاه بین   المللی مشهد    139     سرمایه گذاری   خارجی    125     مسابقات، آزمونها،   برنامه ها، نشریات و... / داخل و خارج    116    سایر کشورها 116  عتبات عالیات، 115   ادامه ...اندیشکده بین المللی فرهیخت، دعوت به همکاری می نماید: از سطح اندیشه و پژوهش گرفته که مخاطب آن محققان، نویسندگان، اساتید مجرب دانشگاه، فضلای معظم حوزه، مدیران، کارشناسان و پیش کسوتان در رشته های مختلف، دانشجویان و دانش آموزان و در کل، تمامی دغدغه داران توسعه ی روابط خارجی مشهد با جهان پیرامون هستند، تا سطح اجرایی که شامل فعالان و کاربران ساده وب و علاقه مندان به درج محتوا در وبگاه اینترنتی اندیشکده است. توضیح بیشتر بخش اجرایی آن که، شدیداً نیازمند همکاری افتخاری آن دسته از آقایان و خانم های دلداده و سرسپرده به امام مهربانی ها حضرت امام رضا(ع) هستیم که حاضرند همچون پژوهشگران داخلی و خارجی این اندیشکده، به عشق آن امام همام، در شناسایی و رصد و نیز درج کلیه ی رویدادها و مناسبات بین المللی کلان شهر رضوی از منابع مختلف بویژه در بستر اینترنت به ما کمک کرده و حتی از طریق نصب یک اپلیکیشن ساده در گوشی همراه یا تبلت خود، نسبت به درج محتوا در وبگاه اقدام نمایند. بدیهی است در صورت تمایل نویسنده یا تهیه کننده مطالب، نام وی به عنوان ارسال کننده در کلیه ی پست های منتشره به نمایش در خواهد آمد. برای ارتباط گیری با مدیر تارنما، از طریق سیستم پاسخگویی آنلاین می توانید اقدام فرمایید. مأجور باشید


عضویت در اندیشکده بین المللی فرهیخت
ارزیابی، رصد و پایش رویدادها، مناسبات بین المللی و روابط خارجی شهر امام مهربانی ها تا
4 آبات ماه 98
نمایه فعالان دیپلماسی علم، آموزش و فناوری، با اولویت «آینده پژوهی» و با محوریت «اقتصاد دانش»
نمایه فعالان دیپلماسی عمومی و شهری، اقتصادی، سیاسی، رسانه و ورزش با اولویت «ارتباطات» و با محوریت «اقتصاد شهر»
نمایه فعالان دیپلماسی فرهنگی و اجتماعی، هنری و نمایشگاهی با اولویت جامعه پویا و با محوریت   «اقتصاد فرهنگ»
نمایه فعالان دیپلماسی زیارت و خدمات گردشگری و سلامت با اولویت «تکریم زوار خارجی» و با محوریت «اقتصاد زائر»ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | اخبار کامپیوتر، فناوری اطلاعات و سلامتی مجله علم و فن | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو