اندیشکده بین المللی فرهیخت 

  نخستین دیده بان توسعه روابط خارجی مشهد 
  قدیمی ترین درگاه مطالعات راهبردی رویکرد بین المللی شهر 
www.farhikhtt.ir  

برترین های دیپلماسی

پنجشنبه25 بهمن 1397 | به راستی نمی دانیم به چه دلیل، ساده ترین آداب عرف بین المللی و رفتار تشریفات دیپلماتیک در دیدارها و ملاقات ها با میهمانان غیر ایرانی در مشهد توسط مسئولان روابط عمومی ها و امور بین الملل دستگاه های اجرایی | به قلم محمد منصف پور ...

جمعه 21 دی 1397 | شورای شهر هزینه مسافران خارجی مشهد را افزایش ندهد. شورای شهر مشهد در آخرین جلسه علنی خود مصوبه‌ای داشت که باید گفت بدعتی تازه بوده و لازم است متولیان امور شهر و حتی استان نسبت به آن دقتی ... | به قلم علی محمدزاده

دوشنبه 16 مهر 1397 | نقدی بر یک خبر، هشتم مهرماه جاری، خبری بس عجیب و باورنکردنی، هرچند تیتر خبری چند رسانه شد، اما در هیاهوی افزایش افسارگسیخته ی ارز شوم - دلار سیاه - و الحاق کشور به کنوانسیون مبارزه با پولشویی و تأمین مالی ... | به قلم «عبدالرضا زرگری

چهارشنبه 11 مهر 1397 | عدم رعایت مطلوب اصول تشریفات روابط دیپلماتیک در دیدارهای مدیران دستگاه های اجرایی شهر و استان با مقامات عالی رتبه سیاسی و اجتماعی کشورها بویژه با سفرا و دیپلمات های ارشد سفارتخانه های خارجی ...| به قلم «عبدالرضا زرگری

دیپلماسی هنری/ آغاز به کار کنفرانس بین المللی تربیت دینی در ادیان ابراهیمی با همکاری 100 نهاد فعال از داخل و خارج از کشور در مشهد

کنفرانس بین المللی تربیت دینی در ادیان ابراهیمی با همکاری 100 نهاد فعال از داخل و خارج از کشور در مشهد آغاز به کار کرد  این کنفرانس بین‌المللی که طی دو روز در تاریخ 13 و 14 اسفندماه سال جاری به همت معاونت علمی آستان قدس رضوی در حال برگزاری است، 8 نشست تخصصی و 5 تجربه تربیتی ارائه خواهد شد. همچنین 8 سخنرانی کوتاه از شخصیت‌هایی که دارای تجربه در حوزه تعلیم و تربیت دینی هستند از دیگر برنامه‌های تدارک دیده شده این رویداد بزرگ است .....

دیپلماسی ...

در دیدار مهندس عزیزیان و سفیر پاکستان؛ تلاش برای تسهیل تشرف زائران پاکستانی به حرم مطهر رضوی/ گزارش تصویری

   |  چهارشنبه 6 خرداد 1394

قائم مقام تولیت آستان قدس رضوی و سفیر پاکستان در ایران در دیدار با یکدیگر بر ضرورت تلاش برای تسهیل شرایط تشرف زائران پاکستانی به حرم مطهر رضوی تاکید کردند. به گزارش گروه دریافت خبر ایسنا- منطقه خراسان، مهندس مهدی عزیزیان؛ قائم مقام تولیت آستان قدس رضوی و نورمحمد جادمان؛ سفیر پاکستان در ایران در دیدار با یکدیگر بر ضرورت تلاش برای تسهیل شرایط تشرف زائران پاکستانی به حرم مطهر رضوی تاکید کردند و راهکارهای اجرایی این مهم را به بحث و تبادل نظر گذاشتند. عزیزیان طی این دیدار ضمن خوش آمد گویی به سفیر پاکستان، گفت: بارگاه منور رضوی سالانه پذیرای میلیون ها زائر دلداده حضرت رضا(ع) از اقصی نقاط جهان است و با بهره گیری از موقوفات، خدمات بسیاری را به آن ها ارائه می دهد....

وی به حضور پرشمار زائران پاکستانی در حرم مطهر رضوی اشاره و عنوان کرد: در مجموعه اماکن متبرکه رضوی، خدمات گوناگونی درحوزه های فرهنگی و رفاهی برای این گروه از زائران تدارک دیده شده، اما متاسفانه هنوز هم در مبدأ مشکلاتی برای تشرف شیعیان پاکستان به بارگاه ملکوتی حضرت رضا(ع) وجود دارد که باید برای رفع آن ها برنامه ریزی شود.

قائم مقام تولیت آستان قدس رضوی، امنیت و حمل و نقل را مهم ترین مشکلات موجود در مسیر تشرف زائران پاکستانی برشمرد و افزود: همه ما می دانیم که زائران حضرت رضا(ع) با احساسات و اعتقادات عمیقشان تمام مشکلات مادی، سختی راه و حتی تهدید های امنیتی را پشت سر می گذارند و از سراسر جهان به این آستان ملکوتی مشرف می شوند. اما متاسفانه برخی اوقات زائران عزیز پاکستانی در ابتدای مسیر و در کشور خودشان با اتفاقاتی ناگوار و غیر انسانی که از سوی گروه های تروریستی، معاندین و بدخواهان برنامه ریزی شده مواجه می شوند و این برای ما بسیار ناراحت کننده و درد آور است.

مهندس عزیزیان پیشنهاد داد برای رفع این مشکل سفرهای زمینی زائران پاکستانی به حداقل تقلیل یابد و با تسهیل سفرهای هوایی به مشهد مقدس، تشرف این زائران با امنیت بیشتری صورت پذیرد.

وی افزود: با وجود اینکه آمادگی برای هفته ای 15 پرواز از شهرهای کویته، کراچی و لاهور به مشهد مقدس وجود دارد، اما در حال حاضر 2 یا 3 پرواز نامنظم در هفته انجام می شود که همین تعداد نیز بیشتر از مبدأ کراچی است و مشکلاتی برای اراتمندان ساحت مقدس حضرت رضا(ع) در پاکستان به وجود آورده است.

عزیزیان هم چنین با اشاره به تاکیدات مسئولان ارشد نظام جمهوری اسلامی ایران در زمینه ضرورت مبارزه با تروریسم در منطقه، عنوان کرد: جمهوری اسلامی ایران که خود قربانی تروریسم به شمار می رود، همواره در زمینه مبارزه با این پدیده شوم، یار و یاور کشورهای منطقه بوده و نسبت به افزایش همکاری و انتقال تجربیات برای رفع این مشکل نیز اعلام آمادگی کرده است.

قائم مقام تولیت آستان قدس رضوی هم چنین تشکیل جلسات کارشناسی برای بررسی مشکلات زوار پاکستانی را راهگشا دانست و خطاب به سفیر پاکستان گفت: امیدوارم با پیگیری شما بتوانیم زمینه ارائه خدماتی بهتر و بیشتر به برادران و خواهران پاکستانی را فراهم آوریم و مشکلات آن ها در مسیر تشرف به زیارت را برطرف کنیم.

زمینه های موجود برای توسعه مبادلات اقتصادی

مهندس عزیزیان در بخش دیگری از این دیدار به زمینه های موجود برای افزایش مبادلات اقتصادی کشور پاکستان و آستان قدس رضوی اشاره و تصریح کرد: آستان قدس رضوی پس از پیروزی انقلاب اسلامی با مدیریت عالمانه آیت الله واعظ طبسی، توسعه چشم گیری در حوزه های گوناگون داشته که فعالیت های اقتصادی نیز از این مهم بی نصیب نمانده است.

وی با اشاره به اینکه در حال حاضر بالغ بر یک میلیارد دلار مبادله تجاری بین ایران و پاکستان برقرار است، اظهار داشت: با توجه به همسایگی دو کشور، مسیرهای زمینی و دریایی موجود و زمینه های مستعد برای مشارکت، این رقم می تواند به مراتب بیش از این باشد.

وی نقش استان خراسان رضوی در توسعه مبادلات اقتصادی ایران با پاکستان را ویژه ارزیابی کرد و گفت: این استان به دلیل نزدیکی با پاکستان و بهره مندی از فعالیت های متنوع اقتصادی در حوزه های صنعت، کشاورزی و خدمات، می تواند بسیاری از نیازهای شما را مرتفع سازد.

عزیزیان افزود: آستان قدس رضوی نیز به عنوان یک مرکز اقتصادی بزرگ و دارای کارخانجات متعدد در زمینه های تولیدی، غذایی، ساخت و ساز، دامداری و کشاورزی و خدمات فنی و مهندسی می تواند در این فرایند نقش به سزایی ایفا کند.

تقدیر از خدمات آستان قدس رضوی به زائران پاکستانی

نورمحمد جادمان؛ سفیر پاکستان در ایران نیز طی سخنانی ضمن تقدیر از دیدگاه های قائم مقام تولیت آستان قدس رضوی، گفت: تشرف به زیارت حضرت رضا (ع) برای بنده باعث مسرت و خوشنودی است و خداوند متعال را شاکرم که دیگر بار این توفیق را نصیبم فرمود.

وی هم چنین ضمن تشکر از خدمات آستان قدس رضوی به زائران پاکستانی، گفت: خوشبختانه این مجموعه مقدس برنامه ریزی ارزنده ای در زمینه پذیرایی و خدمت رسانی به زائران غیر ایرانی ازجمله پاکستانی داشته که به اتفاقات بسیار مبارکی در اماکن متبرکه رضوی منجر شده است.

نورمحمد جادمان با اشاره به چالش های امنیتی که کشورش طی 30 سال گذشته با آن مواجه بوده است، گفت: ما بیش از 3 دهه با تروریست‌های القاعده و طالبان مشغول مبارزه هستیم و در این مدت سختی ها و مشکلات زیادی را متحمل شده ایم.

وی افزود: در این میان علاقه مندان به ساحت مقدس حضرت رضا(ع) که قصد سفر به مشهد مقدس را داشته اند نیز با مسائل بسیاری مواجه شده اند که موجبات تاسف و تاثر عمیق دولت پاکستان را فراهم آورده است.

نورمحمد جادمان، اهتمام دولت پاکستان به مبارزه با تروریسم را بسیار جدی خواند و گفت: تروریست ها به دنبال این هستند که با بهانه های مختلف امت اسلامی را تضعیف کنند و دولت پاکستان همواره در تلاش بوده که از روش های مختلف تلاش آن ها را بی نتیجه گذارد.

سفیر پاکستان در ایران با بیان اینکه این تلاش ها نتایج قابل توجهی را نیز به همراه داشته است، اظهار داشت: امروز در مقایسه با گذشته امنیت بیشتری در پاکستان برقرار است که حضور تیم های ورزشی کشورهای مختلف در کشور ما این امر را تایید می کند.

وی همگرایی دولت های پاکستان و ایران در شرایط کنونی را فرصتی مغتنم دانست و گفت: اکنون با توجه به تعامل مفید دو دولت، زمینه های همکاری در حال افزایش است و می توانیم اقدامات زیادی را در حوزه های مختلف رقم بزنیم.

نورمحمد جادمان نقش آستان قدس رضوی را در این زمینه قابل توجه دانست و با بیان اینکه آستان قدس رضوی دارای امکانات بالقوه و بالفعل بسیاری است، تصریح کرد: ما علاقه مند هستیم که راهکارهای توسعه همکاری بین کشور پاکستان و این آستان مقدس را مورد بررسی قرار دهیم و در این مسیر گام برداریم.

سفیر پاکستان در ایران افزود: آستان قدس رضوی علاوه بر فعالیت های متعدد در مجموعه حرم مطهر رضوی و حوزه های فرهنگی، به عنوان یک نهاد توانمند اقتصادی نیز شناخته می شود و می تواند در تعامل با کشور پاکستان اتفاقات ارزنده ای را رقم بزند.

آخرین ویرایش: چهارشنبه 6 خرداد 1394
Share
  یادآوری: درج رتبه ای موضوعات و رویدادها و مناسبات بین المللی مشهد از آن سو برای پژوهشگران و علاقه مندان رصد تعاملات روابط خارجی این کلان شهر اهمیت دارد که با کلیک بر روی هر گزینه، تمامی پست هایی که مرتبط با آن موضوع هستند، به ترتیب درج به نمایش در خواهند آمد؛ اما نکته ی مهمتر، نمایش سرفصل ها به ترتیب رتبه و فراوانی هر موضوع، است که خود حکایت از فعال یا نیمه فعال و یا غیرفعال بودن آن حوزه دارد. ضمناً: 1- «دیپلماسی ها» پررنگتر در این بخش متمایز شده اند. 2- این اطلاعات، تا تاریخ 9 اسفند ماه 1397 به روز شده است!
کل رویدادها و مناسبات: 4.660
 اخبار  3352   بین الملل  2758    آسیا  2319   مراسم بین المللی / داخل و خارج  976   دیپلماسی اقتصادی    673    دیپلماسی دانشگاهی  669   دیپلماسی زیارت، زائر/ امام رضا(ع)   638   افتخارات/خبرخوش/مفاخر  599   دیپلماسی گردشگری    561    دیپلماسی علمی  538   جهان اسلام  522    اروپا  494   میهمان/میهمانان خارجی  480    دیپلماسی آموزشی  458   دیپلماسی دینی (مذهبی و قرآنی)  456   دیپلماسی فرهنگی  453   آیا می دانید که مشهد...  421    دانشگاه فردوسی مشهد  395    شهرداری مشهد  331    تصاویر / گزارش های تصویری  288    آستان قدس رضوی  286    دیپلماسی نمایشگاهی  283   استانداری خراسان رضوی  258    سرمایه گذاری  253    عراق  253   پاکستان  221   دیپلماسی شهری  210   صادرات و واردات  210    دیپلماسی هنری    205    افغانستان  199   دیپلماسی سلامت، پزشکی و بهداشت  193   دیپلماسی سیاسی  191   دیپلماسی ورزشی  191   استاندار  173   دیپلماسی اجتماعی   163    آفریقا  163   حمل و نقل هوایی، ریلی و زمینی  150   مشهد 2017  139    سفارت، سفیر، کاردار، رایزن، سرکنسول  137   جلسات،ملاقاتها، بازدیدها، سفرها/ داخل و خارج  136   نمایشگاه بین المللی مشهد  127    سرمایه گذاری خارجی  115    دیپلماسی عمومی (حاکمیتی)  112   پایتخت معنوی ایران  103    آمریکا  92   فرودگاه بین المللی مشهد  90    دانشگاه علوم پزشکی مشهد  89    شهردار مشهد  89


اندیشکده بین المللی فرهیخت، دعوت به همکاری می نماید: از سطح اندیشه و پژوهش گرفته که مخاطب آن محققان، نویسندگان، اساتید مجرب دانشگاه، فضلای معظم حوزه، مدیران، کارشناسان و پیش کسوتان در رشته های مختلف، دانشجویان و دانش آموزان و در کل، تمامی دغدغه داران توسعه ی روابط خارجی مشهد با جهان پیرامون هستند، تا سطح اجرایی که شامل فعالان و کاربران ساده وب و علاقه مندان به درج محتوا در وبگاه اینترنتی اندیشکده است. توضیح بیشتر بخش اجرایی آن که، شدیداً نیازمند همکاری افتخاری آن دسته از آقایان و خانم های دلداده و سرسپرده به امام مهربانی ها حضرت امام رضا(ع) هستیم که حاضرند همچون پژوهشگران داخلی و خارجی این اندیشکده، به عشق آن امام همام، در شناسایی و رصد و نیز درج کلیه ی رویدادها و مناسبات بین المللی کلان شهر رضوی از منابع مختلف بویژه در بستر اینترنت به ما کمک کرده و حتی از طریق نصب یک اپلیکیشن ساده در گوشی همراه یا تبلت خود، نسبت به درج محتوا در وبگاه اقدام نمایند. بدیهی است در صورت تمایل نویسنده یا تهیه کننده مطالب، نام وی به عنوان ارسال کننده در کلیه ی پست های منتشره به نمایش در خواهد آمد. برای ارتباط گیری با مدیر تارنما، از طریق سیستم پاسخگویی آنلاین می توانید اقدام فرمایید. مأجور باشید


عضویت در اندیشکده بین المللی فرهیخت
ارزیابی و رصد رویدادها، مناسبات بین المللی و روابط خارجی شهر
تا 22 آذر ماه 97
نمایه فعالان دیپلماسی عمومی و شهری، اقتصادی، سیاسی و رسانه با اولویت «ارتباطات» و با محوریت «اقتصاد شهر»
نمایه فعالان دیپلماسی علم، آموزش و فناوری، با اولویت «آینده پژوهی» و با محوریت «اقتصاد دانش»
نمایه فعالان دیپلماسی فرهنگی و اجتماعی، هنری و نمایشگاهی با اولویت جامعه پویا و با محوریت   «اقتصاد فرهنگ»
نمایه فعالان دیپلماسی زیارت و خدمات گردشگری » با اولویت «تکریم زوار خارجی» و با محوریت «اقتصاد زائر»