اندیشکده بین المللی فرهیخت
رصدگاه توسعه روابط خارجی مشهد
درگاه مطالعات راهبردی رویکرد بین المللی مشهد
www.farhikhtt.ir

برترین های دیپلماسی در رصد فرهیخت

برای مشاهده توضیحات، موس را بر روی هر سطر نگاه دارید!

برپایی مراسم گشایش
«سال تحصیلی 500 دانشجوی عراقی»
در دانشگاه‌های مشهد در تالار قدس حرم رضوی

یکشنبه 13 آبان 1397 | بیش از یک میلیون متر مربع، زیربنای کل حرم رضوی است! رواق بسیار زیبا و تازه احداث دارالحجه هم با 7 هزار متر مربع مساحت، واقع در طبقه ی منهای یک، به دلیل نزدیکی به سرداب مقدس، بسیار مورد علاقه زوار داخلی و خارجی... | به قلم «عبدالرضا زرگری»

دوشنبه 16 مهر 1397 | نقدی بر یک خبر، هشتم مهرماه جاری، خبری بس عجیب و باورنکردنی، هرچند تیتر خبری چند رسانه شد، اما در هیاهوی افزایش افسارگسیخته ی ارز شوم - دلار سیاه - و الحاق کشور به کنوانسیون مبارزه با پولشویی و تأمین مالی ... | به قلم «عبدالرضا زرگری

چهارشنبه 11 مهر 1397 | عدم رعایت مطلوب اصول تشریفات روابط دیپلماتیک در دیدارهای مدیران دستگاه های اجرایی شهر و استان با مقامات عالی رتبه سیاسی و اجتماعی کشورها بویژه با سفرا و دیپلمات های ارشد سفارتخانه های خارجی ...| به قلم «عبدالرضا زرگری

دوشنبه 12 شهریور 1397 | چرا متولیان گردشگری استان به طور مطلق می گویند سرمایه گذاری در حوزه تأسیسات گردشگری اشباع شده؟! در حالی که باید بگویند فقط در لایه میانی یعنی هتل های 4 و 5 ستاره اشباع شدیم، اما در لایه بالا یعنی ...| به قلم «عبدالرضا زرگری

در دیدار مهندس عزیزیان و سفیر پاکستان؛ تلاش برای تسهیل تشرف زائران پاکستانی به حرم مطهر رضوی/ گزارش تصویری

   |  چهارشنبه 6 خرداد 1394

قائم مقام تولیت آستان قدس رضوی و سفیر پاکستان در ایران در دیدار با یکدیگر بر ضرورت تلاش برای تسهیل شرایط تشرف زائران پاکستانی به حرم مطهر رضوی تاکید کردند. به گزارش گروه دریافت خبر ایسنا- منطقه خراسان، مهندس مهدی عزیزیان؛ قائم مقام تولیت آستان قدس رضوی و نورمحمد جادمان؛ سفیر پاکستان در ایران در دیدار با یکدیگر بر ضرورت تلاش برای تسهیل شرایط تشرف زائران پاکستانی به حرم مطهر رضوی تاکید کردند و راهکارهای اجرایی این مهم را به بحث و تبادل نظر گذاشتند. عزیزیان طی این دیدار ضمن خوش آمد گویی به سفیر پاکستان، گفت: بارگاه منور رضوی سالانه پذیرای میلیون ها زائر دلداده حضرت رضا(ع) از اقصی نقاط جهان است و با بهره گیری از موقوفات، خدمات بسیاری را به آن ها ارائه می دهد....

وی به حضور پرشمار زائران پاکستانی در حرم مطهر رضوی اشاره و عنوان کرد: در مجموعه اماکن متبرکه رضوی، خدمات گوناگونی درحوزه های فرهنگی و رفاهی برای این گروه از زائران تدارک دیده شده، اما متاسفانه هنوز هم در مبدأ مشکلاتی برای تشرف شیعیان پاکستان به بارگاه ملکوتی حضرت رضا(ع) وجود دارد که باید برای رفع آن ها برنامه ریزی شود.

قائم مقام تولیت آستان قدس رضوی، امنیت و حمل و نقل را مهم ترین مشکلات موجود در مسیر تشرف زائران پاکستانی برشمرد و افزود: همه ما می دانیم که زائران حضرت رضا(ع) با احساسات و اعتقادات عمیقشان تمام مشکلات مادی، سختی راه و حتی تهدید های امنیتی را پشت سر می گذارند و از سراسر جهان به این آستان ملکوتی مشرف می شوند. اما متاسفانه برخی اوقات زائران عزیز پاکستانی در ابتدای مسیر و در کشور خودشان با اتفاقاتی ناگوار و غیر انسانی که از سوی گروه های تروریستی، معاندین و بدخواهان برنامه ریزی شده مواجه می شوند و این برای ما بسیار ناراحت کننده و درد آور است.

مهندس عزیزیان پیشنهاد داد برای رفع این مشکل سفرهای زمینی زائران پاکستانی به حداقل تقلیل یابد و با تسهیل سفرهای هوایی به مشهد مقدس، تشرف این زائران با امنیت بیشتری صورت پذیرد.

وی افزود: با وجود اینکه آمادگی برای هفته ای 15 پرواز از شهرهای کویته، کراچی و لاهور به مشهد مقدس وجود دارد، اما در حال حاضر 2 یا 3 پرواز نامنظم در هفته انجام می شود که همین تعداد نیز بیشتر از مبدأ کراچی است و مشکلاتی برای اراتمندان ساحت مقدس حضرت رضا(ع) در پاکستان به وجود آورده است.

عزیزیان هم چنین با اشاره به تاکیدات مسئولان ارشد نظام جمهوری اسلامی ایران در زمینه ضرورت مبارزه با تروریسم در منطقه، عنوان کرد: جمهوری اسلامی ایران که خود قربانی تروریسم به شمار می رود، همواره در زمینه مبارزه با این پدیده شوم، یار و یاور کشورهای منطقه بوده و نسبت به افزایش همکاری و انتقال تجربیات برای رفع این مشکل نیز اعلام آمادگی کرده است.

قائم مقام تولیت آستان قدس رضوی هم چنین تشکیل جلسات کارشناسی برای بررسی مشکلات زوار پاکستانی را راهگشا دانست و خطاب به سفیر پاکستان گفت: امیدوارم با پیگیری شما بتوانیم زمینه ارائه خدماتی بهتر و بیشتر به برادران و خواهران پاکستانی را فراهم آوریم و مشکلات آن ها در مسیر تشرف به زیارت را برطرف کنیم.

زمینه های موجود برای توسعه مبادلات اقتصادی

مهندس عزیزیان در بخش دیگری از این دیدار به زمینه های موجود برای افزایش مبادلات اقتصادی کشور پاکستان و آستان قدس رضوی اشاره و تصریح کرد: آستان قدس رضوی پس از پیروزی انقلاب اسلامی با مدیریت عالمانه آیت الله واعظ طبسی، توسعه چشم گیری در حوزه های گوناگون داشته که فعالیت های اقتصادی نیز از این مهم بی نصیب نمانده است.

وی با اشاره به اینکه در حال حاضر بالغ بر یک میلیارد دلار مبادله تجاری بین ایران و پاکستان برقرار است، اظهار داشت: با توجه به همسایگی دو کشور، مسیرهای زمینی و دریایی موجود و زمینه های مستعد برای مشارکت، این رقم می تواند به مراتب بیش از این باشد.

وی نقش استان خراسان رضوی در توسعه مبادلات اقتصادی ایران با پاکستان را ویژه ارزیابی کرد و گفت: این استان به دلیل نزدیکی با پاکستان و بهره مندی از فعالیت های متنوع اقتصادی در حوزه های صنعت، کشاورزی و خدمات، می تواند بسیاری از نیازهای شما را مرتفع سازد.

عزیزیان افزود: آستان قدس رضوی نیز به عنوان یک مرکز اقتصادی بزرگ و دارای کارخانجات متعدد در زمینه های تولیدی، غذایی، ساخت و ساز، دامداری و کشاورزی و خدمات فنی و مهندسی می تواند در این فرایند نقش به سزایی ایفا کند.

تقدیر از خدمات آستان قدس رضوی به زائران پاکستانی

نورمحمد جادمان؛ سفیر پاکستان در ایران نیز طی سخنانی ضمن تقدیر از دیدگاه های قائم مقام تولیت آستان قدس رضوی، گفت: تشرف به زیارت حضرت رضا (ع) برای بنده باعث مسرت و خوشنودی است و خداوند متعال را شاکرم که دیگر بار این توفیق را نصیبم فرمود.

وی هم چنین ضمن تشکر از خدمات آستان قدس رضوی به زائران پاکستانی، گفت: خوشبختانه این مجموعه مقدس برنامه ریزی ارزنده ای در زمینه پذیرایی و خدمت رسانی به زائران غیر ایرانی ازجمله پاکستانی داشته که به اتفاقات بسیار مبارکی در اماکن متبرکه رضوی منجر شده است.

نورمحمد جادمان با اشاره به چالش های امنیتی که کشورش طی 30 سال گذشته با آن مواجه بوده است، گفت: ما بیش از 3 دهه با تروریست‌های القاعده و طالبان مشغول مبارزه هستیم و در این مدت سختی ها و مشکلات زیادی را متحمل شده ایم.

وی افزود: در این میان علاقه مندان به ساحت مقدس حضرت رضا(ع) که قصد سفر به مشهد مقدس را داشته اند نیز با مسائل بسیاری مواجه شده اند که موجبات تاسف و تاثر عمیق دولت پاکستان را فراهم آورده است.

نورمحمد جادمان، اهتمام دولت پاکستان به مبارزه با تروریسم را بسیار جدی خواند و گفت: تروریست ها به دنبال این هستند که با بهانه های مختلف امت اسلامی را تضعیف کنند و دولت پاکستان همواره در تلاش بوده که از روش های مختلف تلاش آن ها را بی نتیجه گذارد.

سفیر پاکستان در ایران با بیان اینکه این تلاش ها نتایج قابل توجهی را نیز به همراه داشته است، اظهار داشت: امروز در مقایسه با گذشته امنیت بیشتری در پاکستان برقرار است که حضور تیم های ورزشی کشورهای مختلف در کشور ما این امر را تایید می کند.

وی همگرایی دولت های پاکستان و ایران در شرایط کنونی را فرصتی مغتنم دانست و گفت: اکنون با توجه به تعامل مفید دو دولت، زمینه های همکاری در حال افزایش است و می توانیم اقدامات زیادی را در حوزه های مختلف رقم بزنیم.

نورمحمد جادمان نقش آستان قدس رضوی را در این زمینه قابل توجه دانست و با بیان اینکه آستان قدس رضوی دارای امکانات بالقوه و بالفعل بسیاری است، تصریح کرد: ما علاقه مند هستیم که راهکارهای توسعه همکاری بین کشور پاکستان و این آستان مقدس را مورد بررسی قرار دهیم و در این مسیر گام برداریم.

سفیر پاکستان در ایران افزود: آستان قدس رضوی علاوه بر فعالیت های متعدد در مجموعه حرم مطهر رضوی و حوزه های فرهنگی، به عنوان یک نهاد توانمند اقتصادی نیز شناخته می شود و می تواند در تعامل با کشور پاکستان اتفاقات ارزنده ای را رقم بزند.

آخرین ویرایش: چهارشنبه 6 خرداد 1394
  یادآوری: درج رتبه ای موضوعات و رویدادها و مناسبات بین المللی مشهد از آن سو برای پژوهشگران و علاقه مندان رصد تعاملات روابط خارجی این کلان شهر اهمیت دارد که با کلیک بر روی هر گزینه، تمامی پست هایی که مرتبط با آن موضوع هستند، به ترتیب درج به نمایش در خواهند آمد؛ اما نکته ی مهمتر، نمایش سرفصل ها به ترتیب رتبه و فراوانی هر موضوع، است که خود حکایت از فعال یا نیمه فعال و یا غیرفعال بودن آن حوزه دارد. ضمناً: 1- «دیپلماسی ها» پررنگتر در این بخش متمایز خواهند شد. 2- این اطلاعات، تا تاریخ 27 مهر ماه 1397 به روز شده است!
کل رویدادها و مناسبات: 4.212 اخبار 2.988   بین الملل 2.369   آسیا 2.083   برنامه های بین المللی/داخل و خارج 857   دیپلماسی اقتصادی 643   دیپلماسی زیارت و زائر رضوی 546   دیپلماسی دانشگاهی 545   افتخارات 501   دیپلماسی گردشگری 490   دیپلماسی علمی 400   اروپا 391   دیپلماسی فرهنگی 391   میهمان/میهمانان خارجی 382   جهان اسلام 372   دیپلماسی آموزشی 361   دیپلماسی دینی (مذهبی و قرآنی) 356   آیا می دانید که مشهد... 337   دانشگاه فردوسی مشهد 309   شهرداری مشهد 288   دیپلماسی نمایشگاهی 270   سرمایه گذاری 244   استانداری خراسان رضوی 226   آستان قدس رضوی 207   عراق 205   صادرات و واردات 204   پاکستان 198   تصاویر / گزارش های تصویری 189   هنری 180   استاندار 168   افغانستان 166   دیپلماسی ورزشی 163   دیپلماسی سیاسی 157   دیپلماسی عمومی و شهری 156   دیپلماسی سلامت، پزشکی و بهداشت 155   حمل و نقل هوایی، ریلی و زمینی 146   مشهد 2017 139   آفریقا 137   اجتماعی 130   نمایشگاه بین المللی مشهد 120   سفارت، سفیر، کاردار، رایزن، سرکنسول 118   سرمایه گذاری خارجی 104   پایتخت معنوی ایران 100   فرودگاه بین المللی مشهد 86   آمریکا 84   شهردار مشهد 80   قابل الگوگیری یا استفاده در مشهد 77   جشنواره بین المللی امام رضا(ع) 73   ایده های جدید 72   مقالات علمی 70   صنعتی 68   سازمان های بین المللی مرتبط 68   دانشگاه علوم پزشکی مشهد 68   چین 63   اداره کل روابط خارجی شهرداری مشهد 63   ملاقات و دیدارها و نشست ه 61   مصاحبه 60   سایر کشورها 59   عتبات عالیات، قبور ائمه 59   پیشنهادات 55   اتباع و مهاجران خارجی 48   ترکیه 48   اقیانوسیه 47   حوزوی 47   روسیه 47   ترکمنستان 46   فضای سبز و پارکه 44   شهری 43   بانوان 43   حمل و نقل درون شهری و ترافیک 40   رسانه ای 38   توافقنامه ها و تفاهم ه 37   خواهر خواندگی 37   آیا می دانید که در ایران/دنی 36   نقاط قوت شهری 36   گلایه ها و انتقادات 35   بازیافت و تبدیل مواد 35   زبان و ادبیات فارسی 34   فناوری های نوین و کارآفرین 34   هندوستان 33   قطار شهری و منوریل 31   شهرسازی و معماری 31   اتاق بازرگانی، صنایع و معادن استان 30   نقاط ضعف شهری 29   آلمان 27   وزارت امور خارجه یا دفتر شمال شرق 26   اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان 25   تاجیکستان 25   قرقیزستان 25   عمران، ساختمان و پلها و معابر 25   پایتخت فرهنگی جهان اسلام 24   شورای اسلامی شهر 24   شهرداریهای کشور 24   لبنان 23   محیط زیست 22   سوریه 22   متروپلیس 22   بیمارستان فوق تخصصی رضوی 20   گمرک مرزی، مناطق آزاد و بازارچه های استان 20   گزارش و تحلیل 19   دانشگاه بین المللی امام رضا(ع) 19   انرژی، گاز، آب، برق 19   تاریخی و تمدنی 18   جامعه المصطفی العالمیه 18   پژوهشی 16   موزه ها و گالری ها 16   دیپلماسی کشاورزی 16   مالزی 16   سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی 15   فرانسه 15   ژاپن 14   دانشگاه آزاد اسلامی مشهد 13   اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی 12   اداره کل ورزش و جوانان استان 11   انقلاب، شهدا و ایثارگران 11   راه آهن و قطار بین شهری 10   تشریفات بین الملل 9   عربستان 9   ازبکستان 9   خدمات و نظافت شهری 9   انتصاب 8   ادبی 8   مدیریت بحران 8   قزاقستان 8   معاونت زیارت استانداری خراسان رضوی 7   کویت 7   بحرین 7   امارات، دبی 7   مرکز امور بین الملل آستان قدس رضوی 6   سوغات زائر و برند حلال 6   فیلم 5   مشهد 2018 5   استارتاپ ها و ایده های کارآفرینی 5   مطبوعاتی 4   دانشگاه علوم اسلامی رضوی 3   تشرف به اسلام 3   حقوقی و قضا 2
عضویت در اندیشکده ی فرهیخت
ارزیابی و رصد رویدادها، مناسبات بین المللی و روابط خارجی شهر
تا 30 مهرماه 97
نمایه فعالان دیپلماسی عمومی و شهری، اقتصادی، سیاسی و رسانه با اولویت «ارتباطات» و با محوریت «اقتصاد شهر»
نمایه فعالان دیپلماسی علم، آموزش و فناوری، با اولویت «آینده پژوهی» و با محوریت «اقتصاد دانش»
نمایه فعالان دیپلماسی فرهنگی و اجتماعی، هنری و نمایشگاهی با اولویت جامعه پویا و با محوریت   «اقتصاد فرهنگ»
نمایه فعالان دیپلماسی زیارت و خدمات گردشگری » با اولویت «تکریم زوار خارجی» و با محوریت «اقتصاد زائر»

  جایگاه «دیپلماسی فرهنگی» از آنجایی که مشهد مقدس، پس از رویداد «مشهد2017»، به عنوان «پایتخت فرهنگی جهان اسلام شهرت یافته، اصلا شایسته ی عظیم ترین کلان شهر مذهبی جهان (از نظر وسعت) نیست. ما در 112 روز از تصدی دکتر «جعفر مروارید» به عنوان مدیرکل جدید فرهنگ و ارشاد اسلامی، متأسفانه نه تنها شاهد برگزاری یا طراحی یک رویداد فرهنگی با رویکرد بین المللی نبودیم، بلکه حتی در ماه مبارک رمضان گذشته، ارشاد استان در اقدامی تعجب برانگیز، رویکرد بین المللی را از سیزدهمین دوره از «نمایشگاه بین المللی قرآن و عترت» نیز برداشت و آن را با رویکرد ملی برگزار کرد! امید است به زودی شاهد حرکتی جدید با رویکرد بین المللی در پرظرفیت ترین کلان شهر ایران اسلامی از نظر فرهنگی و هنری باشیم

اگر بنا را بر کلیدواژه ی رئیس جمهور محترم خطاب به استاندار خراسان رضوی مبنی بر این که «مشهد پیشانی نظام است!» بگذاریم که حق هم چنین است - چراکه بسیاری از گردشگران غیر ایرانی و حتی ایرانی حرم رضوی، چه بسا در طول سالیان سال، حتی یک بار هم به پایتخت کشور «تهران بزرگ» سفر نکنند، اما دست کم یک بار در طول سال (و به استناد آمار هر سه سال یک بار)، به مشهد مقدس مشرف می شوند - بنابراین، ارتقای شاخص «دیپلماسی عمومی» (حاکمیتی) و همچنین «دیپلماسی شهری» ، تلاش و همت مضاعف «استانداری خراسان رضوی» و «شهرداری مشهد» را می طلبد! آقای استاندار، آقای شهردار... همچنان منتظر اعلام و ابلاغ سیاست گذاری های شتاب بخش تان در این حوزه به دستگاه های اجرایی استان و شهر هستیم!

در کلان شهری که سالانه قریب به «سی میلیون زائر داخلی» و «سه میلیون زائر خارجی» تردد می کنند، وضعیت «دیپلماسی نمایشگاهی» ما، اصلاً زیبنده ی دومین کلان شهر ایران و قطب صنایع مولد کشور نیست! مگر نه این که بیش از شش هزار واحد صنعتی و تولیدی در استان داریم؟! چرا نمایشگاه های به ظاهر بین المللی ما با 120 شرکت ایرانی و فقط دو سه نماینده از کشورهای خارجی برگزار می شود؟! یعنی ما قدرت جذب همسایگان شرقی خود را نیز نداریم؟!

رسالت های «دفتر نمایندگی شمال و شرق وزارت امور خارجه در مشهد» در راستای گسترش مناسبات و روابط خارجی این کلان شهر مذهبی با جهان پیرامون در قالب «دیپلماسی سیاسی»تعهد و رسالت بزرگی است که این دفتر تاکنون به خوبی از عهده ی آن بر آمده است. همچنین توسعه ی شمار کشورهایی که می توان به گردشگر آنان در گیت فرودگاه بین المللی مشهد، مستقیماً ویزای توریستی داد، مورد تمناست! مضافاً تشویق و ترغیب هفت الی هشت سرکنسولگری کشورهای خارجی و نیز دفاتر نمایندگی های سازمان های بین المللی مستقر در مشهد به جضوری پررنگ تر در عرصه های اجتماعی مانند مشارکت در یک سری برنامه های فرهنگی، هنری و در کل مردمی شهر، اقدام شایسته ای است که در حال حاضر، تنها از سرکنسولگری جمهوری پاکستان و نیز جمهوری اسلامی افغانستان، این حضور فعالانه، محبت آمیز، مسئولیت پذیر و مشارکت جویانه را شاهد هستیم!