اندیشکده بین المللی فرهیخت 

  نخستین دیده بان توسعه روابط خارجی مشهد 
  قدیمی ترین درگاه مطالعات راهبردی رویکرد بین المللی شهر 
www.farhikhtt.ir  

رقابت «شورای شهر مشهد» با «بیمارستان رضوی» در زدن تیرهای خلاص به نهال تازه جان گرفته «زائر سلامت»! یکی با «دلار» و دیگری با «یورو»!  

برترین های دیپلماسی

جمعه 21 13 دی 1397 | شورای شهر هزینه مسافران خارجی مشهد را افزایش ندهد. شورای شهر مشهد در آخرین جلسه علنی خود مصوبه‌ای داشت که باید گفت بدعتی تازه بوده و لازم است متولیان امور شهر و حتی استان نسبت به آن دقتی ... | به قلم علی محمدزاده

دوشنبه 16 مهر 1397 | نقدی بر یک خبر، هشتم مهرماه جاری، خبری بس عجیب و باورنکردنی، هرچند تیتر خبری چند رسانه شد، اما در هیاهوی افزایش افسارگسیخته ی ارز شوم - دلار سیاه - و الحاق کشور به کنوانسیون مبارزه با پولشویی و تأمین مالی ... | به قلم «عبدالرضا زرگری

چهارشنبه 11 مهر 1397 | عدم رعایت مطلوب اصول تشریفات روابط دیپلماتیک در دیدارهای مدیران دستگاه های اجرایی شهر و استان با مقامات عالی رتبه سیاسی و اجتماعی کشورها بویژه با سفرا و دیپلمات های ارشد سفارتخانه های خارجی ...| به قلم «عبدالرضا زرگری

دوشنبه 12 شهریور 1397 | چرا متولیان گردشگری استان به طور مطلق می گویند سرمایه گذاری در حوزه تأسیسات گردشگری اشباع شده؟! در حالی که باید بگویند فقط در لایه میانی یعنی هتل های 4 و 5 ستاره اشباع شدیم، اما در لایه بالا یعنی ...| به قلم «عبدالرضا زرگری

تحلیل فرهیخت: رقابت تنگاتنگ «شورای شهر مشهد» با «بیمارستان رضوی» در زدن تیرهای خلاص به نهال تازه جان گرفته «زوار غیرایرانی» و «زائر سلامت»! یکی با تبر «دلار» و دیگری با گیوتین «یورو»!

به قلم عبدالرضا زرگری | به نام خدایی که همه ی روزها، روزهای خوب اویند، اما نمی دانم چرا دوشنبه هایی که اتفاقاً مصادف با شانزدهم یا هفدهم هر ماه می شوند، برای دیده بانان رویکرد بین المللی و توسعه ی روابط خارجی مشهد، اینقدر پر اضطراب و پر دلهره می گذرند؟ دوشنبه هایی که یکی بخیر می گذرد، اما دیگری همچون این دوشنبه ی سیاه از اولین روز ماه جماد، نه! نه تنها بخیر نمی گذرد، که دو قبضه، مصداق اشد شرّ می شود! کمی رحم هم خوب چیزی است! بگذارید جای میخ اولی بر تابوت «زائر سلامت» مرهم بخورد، بعد مسمارهای دومی و سومی را به طور همزمان بکوبید! اینطوری مسلمانی تر است!... | دوشنبه 17 دی 1397

دیپلماسی ...

بازدید دکتر کافی و هیأت همراه از دانشگاههای عراق / گزارش تصویری

   |  شنبه 2 خرداد 1394

به گزارش روابط عمومی دانشگاه فردوسی مشهد، دكتر محمد كافی، رئیس دانشگاه فردوسی مشهد، در سفری پنج روزه به عراق، از 27 تا 31 اردیبهشت، ضمن دیدار با وزیر آموزش عالی و تحقیقات علمی عراق و معاونان ایشان، با برخی دانشگاه‌های مهم این کشور تفاهم‌نامه‌ی همكاری امضا كرد. دکتر کافی در دیدار با دکتر شهرستانی، وزیر آموزش عالی و تحقیقات علمی عراق به اهتمام ویژه دانشگاه فردوسی مشهد برای توسعه روابط با دانشگاه‌های عراق اشاره کرد و نشانه آن را امضای تفاهم نامه همکاری با سه دانشگاه مهم عراق و پذیرا بودن بیشترین تعداد دانشجویان عراقی در بین دانشگاههای ایرانی دانست. وی با بیان فراهم آوردن زیر ساخت‌های بین المللی شدن دانشگاه فردوسی مشهد به حضور بیش از 1000 دانشجوی خارجی از حدود 40 کشور جهان در این دانشگاه اشاره و جایگاه منطقه‌ای و بین المللی دانشگاه فردوسی را رو به رشد معرفی کرد....

رئیس دانشگاه فردوسی مشهد اشتراكات فرهنگی میان شهرهای مذهبی عراق با شهر مشهد را از جهات مختلف فراوان دانست و وجود حرم مطهر امام رضا (ع)، سطح علمی بالای اساتید دانشگاه، پروازهای متعدّد روزانه و مركز آموزش زبان فارسی به غیر فارسی زبانان دانشگاه را از جمله دلایل اقبال دانشجویان عراقی به دانشگاه فردوسی مشهد عنوان کرد.

در این دیدار وزیر آموزش عالی و تحقیقات علمی عراق نیز ضمن قدردانی از حضور رئیس دانشگاه فردوسی مشهد و هیأت همراه در عراق، دانشگاه فردوسی را یكی از دانشگاه های برتر ایران و منطقه نامید و اظهار کرد دانشگاه فردوسی جزو نخستین گزینه‌های انتخاب دانشجویان عراقی است.

وی با ابراز امیدواری از اینکه بخش‌های مختلف تفاهم‌نامه‌های امضا شده هر چه زودتر اجرایی شود، از اهتمام دانشگاه فردوسی مشهد در توسعه‌ی روابط علمی با دانشگاه‌هایی همچون كوفه و كربلا تشكر كرد.

همچنین دكتر كافی در دیدار با دكتر غسان حمید عبدالحمید، معاون پژوهش و توسعه وزارت آموزش عالی و تحقیقات علمی با اشاره به برنامه‌ی دانشگاه فردوسی مشهد برای تبدیل شدن به دانشگاه نسل سوم و دانشگاه كارآفرین، اظهار کرد: دانشگاه فردوسی آمادگی لازم را برای انتقال تجربیات و برنامه‌های علمی ـ پژوهشی به دانشگاه‌های عراق دارد.

دكتر غسان نیز ضمن تشكر از دانشگاه فردوسی در برگزاری کارگاه های علمی برای اساتید دانشگاه‌های عراق در بخش‌های مهندسی و كشاورزی، ابراز امیدواری كرد با ارتباط بیشتر دانشگاه فردوسی با دانشگاههای عراق، تعداد بیش‌تری از دانشگاه‌های عراق بتوانند از دستاوردهای دانشگاه فردوسی مشهد بهره‌مند شوند.

دیدار با دكتر هادی صلاح الفتلاوی، مدیر کل بورس و امور فرهنگی وزارت آموزش عالی و تحقیقات علمی عراق برنامه‌ی دیگر هیأت دانشگاه فردوسی مشهد بود.

دكتر فتلاوی وجود مشكلات مالی برای دولت عراق در سال جاری را از دلایل محدود کردن دانشجویان بورس دانست و در عین حال تأكید كرد، نام دانشگاه فردوسی مشهد در طی چند روز آینده به عنوان یكی از چهار دانشگاه معتبر ایرانی در پایگاه وزارت آموزش عالی و تحقیقات علمی برای دانشجویان بورسیه‌ی عراقی درج خواهد شد.

امضای تفاهم‌نامه با دانشگاه‌های كوفه، كربلا و اسلامی عراق از دیگر برنامه‌های دكتر كافی و هیأت همراه ایشان بود که بر اساس این تفاهم‌نامه‌ها دانشگاه فردوسی مشهد تسهیلات ویژه‌ای به دانشجویان این دانشگاه‌ها برای ادامه تحصیل در دانشگاه فردوسی اختصاص خواهد داد و زمینه‌ی تأسیس شعبه‌ای از مركز آموزش زبان فارسی به غیر فارسی زبانان دانشگاه فردوسی مشهد و اعزام استاد زبان فارسی به آن دانشگاه‌ها را فراهم خواهد كرد.

برگزاری كارگاه‌های آموزشی برای استادان دانشگاه‌های عراق، برگزاری همایش‌ها و پژوهش‌های مشترك، تبادل استاد و دانشجو، حمایت از كرسی یونسكو در بخش الهیات در دانشگاه كوفه از دیگر توافقات این تفاهم‌نامه‌ها بود.

همچنین هیأت دانشگاه فردوسی مشهد از دانشگاه‌های بغداد، المستنصریه و اسلامی عتبات عباسی و برخی از دانشكده‌های آن بازدید كردند.

زیارت عتبات مقدّسه، بازدید از كتابخانه‌ی خطی كاشف الغطاء، دیدار با سفیر ایران در عراق، دیدار با رایزن فرهنگی ایران در بغداد و مصاحبه با شبكه‌ی تلویزیونی الجامعة كشور عراق از دیگر برنامه‌های دكتر كافی و هیأت همراه ایشان در عراق بود.

لازم به ذکر است دکتر عابدین واحدیان، مدیر همکاری های علمی و بین المللی، دکتر غلامرضا رئیسیان رئیس دانشکده الهیات و معارف اسلامی و دکتر احسان قبول رئیس‌ مرکز آموزش زبان فارسی به غیر فارسی زبانان دانشگاه، دکتر کافی را در این سفر همراهی کردند.

11705
آخرین ویرایش: شنبه 2 خرداد 1394
Share
  یادآوری: درج رتبه ای موضوعات و رویدادها و مناسبات بین المللی مشهد از آن سو برای پژوهشگران و علاقه مندان رصد تعاملات روابط خارجی این کلان شهر اهمیت دارد که با کلیک بر روی هر گزینه، تمامی پست هایی که مرتبط با آن موضوع هستند، به ترتیب درج به نمایش در خواهند آمد؛ اما نکته ی مهمتر، نمایش سرفصل ها به ترتیب رتبه و فراوانی هر موضوع، است که خود حکایت از فعال یا نیمه فعال و یا غیرفعال بودن آن حوزه دارد. ضمناً: 1- «دیپلماسی ها» پررنگتر در این بخش متمایز خواهند شد. 2- این اطلاعات، تا تاریخ 22 آذر ماه 1397 به روز شده است!
کل رویدادها و مناسبات: 4.450
 اخبار   3183     بین الملل   2579     آسیا   2223     مراسم بین المللی / داخل و خارج   934     دیپلماسی اقتصادی    661     دیپلماسی دانشگاهی  608     دیپلماسی زیارت، زائر/ امام رضا(ع)/ ،   587     افتخارات / مفاخر   555     دیپلماسی گردشگری    536     دیپلماسی علمی   476     جهان اسلام   454     اروپا   448     میهمان/میهمانان خارجی   435     دیپلماسی فرهنگی  420     دیپلماسی آموزشی   420     دیپلماسی دینی (مذهبی و قرآنی)   412     آیا می دانید که مشهد...   386     دانشگاه فردوسی مشهد   358     شهرداری مشهد   312     دیپلماسی نمایشگاهی  280     آستان قدس رضوی   250     سرمایه گذاری   248     استانداری خراسان رضوی   242     تصاویر / گزارش های تصویری   241     عراق   234     صادرات و واردات   208     پاکستان   205      دیپلماسی هنری   190     دیپلماسی شهری  187     افغانستان   184     دیپلماسی ورزشی   178     دیپلماسی سلامت، پزشکی و بهداشت/   176     استاندار   169     دیپلماسی سیاسی  166     حمل و نقل هوایی، ریلی و زمینی   148     دیپلماسی اجتماعی    147     آفریقا   144     مشهد 2017  مشهد 2017   139     نمایشگاه بین المللی مشهد   126     سفارت، سفیر، کاردار، رایزن، سرکنسول   123     سرمایه گذاری خارجی   110     پایتخت معنوی ایران   103     جلسات،ملاقاتها، بازدیدها، سفرها/ داخل و خارج   93    

اندیشکده بین المللی فرهیخت، دعوت به همکاری می نماید: از سطح اندیشه و پژوهش گرفته که مخاطب آن محققان، نویسندگان، اساتید مجرب دانشگاه، فضلای معظم حوزه، مدیران، کارشناسان و پیش کسوتان در رشته های مختلف، دانشجویان و دانش آموزان و در کل، تمامی دغدغه داران توسعه ی روابط خارجی مشهد با جهان پیرامون هستند، تا سطح اجرایی که شامل فعالان و کاربران ساده وب و علاقه مندان به درج محتوا در وبگاه اینترنتی اندیشکده است. توضیح بیشتر بخش اجرایی آن که، شدیداً نیازمند همکاری افتخاری آن دسته از آقایان و خانم های دلداده و سرسپرده به امام مهربانی ها حضرت امام رضا(ع) هستیم که حاضرند همچون پژوهشگران داخلی و خارجی این اندیشکده، به عشق آن امام همام، در شناسایی و رصد و نیز درج کلیه ی رویدادها و مناسبات بین المللی کلان شهر رضوی از منابع مختلف بویژه در بستر اینترنت به ما کمک کرده و حتی از طریق نصب یک اپلیکیشن ساده در گوشی همراه یا تبلت خود، نسبت به درج محتوا در وبگاه اقدام نمایند. بدیهی است در صورت تمایل نویسنده یا تهیه کننده مطالب، نام وی به عنوان ارسال کننده در کلیه ی پست های منتشره به نمایش در خواهد آمد. برای ارتباط گیری با مدیر تارنما، از طریق سیستم پاسخگویی آنلاین می توانید اقدام فرمایید. مأجور باشید


عضویت در اندیشکده بین المللی فرهیخت
ارزیابی و رصد رویدادها، مناسبات بین المللی و روابط خارجی شهر
تا 22 آذر ماه 97
نمایه فعالان دیپلماسی عمومی و شهری، اقتصادی، سیاسی و رسانه با اولویت «ارتباطات» و با محوریت «اقتصاد شهر»
نمایه فعالان دیپلماسی علم، آموزش و فناوری، با اولویت «آینده پژوهی» و با محوریت «اقتصاد دانش»
نمایه فعالان دیپلماسی فرهنگی و اجتماعی، هنری و نمایشگاهی با اولویت جامعه پویا و با محوریت   «اقتصاد فرهنگ»
نمایه فعالان دیپلماسی زیارت و خدمات گردشگری » با اولویت «تکریم زوار خارجی» و با محوریت «اقتصاد زائر»