اندیشکده بین المللی فرهیخت 

  نخستین دیده بان توسعه روابط خارجی مشهد 
  قدیمی ترین درگاه مطالعات راهبردی رویکرد بین المللی شهر 
www.farhikhtt.ir  

برترین های دیپلماسی


عدم پخش زنده مراسم از لحظه ورود به فرودگاه تا تشرف به حرم مطهر توسط شبکه استانی،
        عدم پخش ویژه برنامه، اکتفا به یک گزارش خبری کوتاه، عدم ارسال تصاویر زنده به تهران و... آن قدر
          تأسف بار بود که رسانه های کشور 220 میلیونی پاکستان، بالاجبار و بارها و بارها از تصاویر آرشیوی حرم
         استفاده کردند! حتی با گذشت 23 روز، «فیلم رضوی» کلیپ اردو را منتشر کرده اما فارسی را خیر!

عدم انجام هیچ گونه مصاحبه آنلاین و آفلاین با خبرنگاران برای دریافت پیامی به مردم مشهد و زوار
         شاید گفته شود: وقت ضیق بود! اما برای میزگرد مطبوعاتی یا تلویزیونی و نه برای یک مصاحبه ی ساده و کوتاه !
و همچنین است عدم حضور یک نماینده مردم در مجلس ، یا رئیس دفتر نمایندگی وزارت امور خارجه
         در مشهد و سکوت سایت آنها، عدم نصب بنرهای شهری خیر مقدم ، عدم تهیه گزارش مصور تلویزیونی و رادیویی و...

و بالاخره سپاس ...

از خبرنگاران و عکاسان حاضر و نیز مدیر هتل قصرالضیافه حرم که تنها دسته گل مردمی را از طرف
          مجاوران و زائران، تقدیم نفر اول ایرانی ترین همسایه کرد. او که با یک بوسه ارادت بر مضجع رضوی، میلیون ها
          دلار خاصه خرجی وهابیت عربستانی را در این کشور به زیر سؤال برد!
عمران خان ... سپاس و به اردو: شکریه

آسیب شناسی نخستین سفر رسمی

« عمـران خـان نیـازی »

نخست وزیر پاکستان به مشهد اول اردیبهشت

عدم اختصاص و رعایت پروتکل تشریفات در سطح «نخست وزیر» توسط استانداری خراسان رضوی
          حتی همچون سفر اخیر رئیس مجلس به مشهد، دسته گلی توسط دو نوجوان ملبس به لباس بومی تقدیم نشد!
عدم حضور «حجت الاسلام مروی» تولیت آستان قدس رضوی در آیین استقبال رسمی از فرودگاه تا حرم
          حتی حضور و همراهی ایشان در بازدید از «موزه ی گنجینه قرآن و نفایس» ضروری و پسندیده بود. متأسفانه
          حتی «قائم مقام آستان قدس رضوی» هم از حضور در آیین رسمی استقبال در فرودگاه اجتناب کرد!
عدم حضور «شهردار» و «رئیس شورای شهر» و حتی معاونان در آیین استقبال رسمی از فرودگاه تا حرم
          حتی سایت های این دو نهاد، از درج یک خبر یا یک عکس و یک بنر خیر مقدم هم دریغ کردند!
عدم درج و انتشار «یک گزارش و تحلیل جامع» و مصور توسط روزنامه های 70 ساله خراسان و 32 ساله
         قدس و 22 ساله شهرآرا تا جایی که مجبور به انتشار گزارشی از روزنامه «آفتاب یزد» در این وبگاه شدیم!

| جمعه 30 فروردین 1398 در خبرها آمده بود که 11 و 12 تیرماه 98، بناست «نخستین کنفرانس بین المللی حقوق بشر آمریکایی از دیدگاه مقام معظم رهبری» با محوریت زوال و افول هژمونی آمریکا با مشارکت آستان قدس رضوی در «تهران و قم»! برگزار شود.| به قلم عبدالرضا زرگری

پنجشنبه 25 بهمن 1397 | به راستی نمی دانیم به چه دلیل، ساده ترین آداب عرف بین المللی و رفتار تشریفات دیپلماتیک در دیدارها و ملاقات ها با میهمانان غیر ایرانی در مشهد توسط مسئولان روابط عمومی ها و امور بین الملل دستگاه های اجرایی | به قلم محمد منصف پور ...

جمعه 21 دی 1397 | شورای شهر هزینه مسافران خارجی مشهد را افزایش ندهد. شورای شهر مشهد در آخرین جلسه علنی خود مصوبه‌ای داشت که باید گفت بدعتی تازه بوده و لازم است متولیان امور شهر و حتی استان نسبت به آن دقتی ... | به قلم علی محمدزاده

چهارشنبه 11 مهر 1397 | عدم رعایت مطلوب اصول تشریفات روابط دیپلماتیک در دیدارهای مدیران دستگاه های اجرایی شهر و استان با مقامات عالی رتبه سیاسی و اجتماعی کشورها بویژه با سفرا و دیپلمات های ارشد سفارتخانه های خارجی ...| به قلم «عبدالرضا زرگری

دیپلماسی ...

بازدید دکتر کافی و هیأت همراه از دانشگاههای عراق / گزارش تصویری

   |  شنبه 2 خرداد 1394

به گزارش روابط عمومی دانشگاه فردوسی مشهد، دكتر محمد كافی، رئیس دانشگاه فردوسی مشهد، در سفری پنج روزه به عراق، از 27 تا 31 اردیبهشت، ضمن دیدار با وزیر آموزش عالی و تحقیقات علمی عراق و معاونان ایشان، با برخی دانشگاه‌های مهم این کشور تفاهم‌نامه‌ی همكاری امضا كرد. دکتر کافی در دیدار با دکتر شهرستانی، وزیر آموزش عالی و تحقیقات علمی عراق به اهتمام ویژه دانشگاه فردوسی مشهد برای توسعه روابط با دانشگاه‌های عراق اشاره کرد و نشانه آن را امضای تفاهم نامه همکاری با سه دانشگاه مهم عراق و پذیرا بودن بیشترین تعداد دانشجویان عراقی در بین دانشگاههای ایرانی دانست. وی با بیان فراهم آوردن زیر ساخت‌های بین المللی شدن دانشگاه فردوسی مشهد به حضور بیش از 1000 دانشجوی خارجی از حدود 40 کشور جهان در این دانشگاه اشاره و جایگاه منطقه‌ای و بین المللی دانشگاه فردوسی را رو به رشد معرفی کرد....

رئیس دانشگاه فردوسی مشهد اشتراكات فرهنگی میان شهرهای مذهبی عراق با شهر مشهد را از جهات مختلف فراوان دانست و وجود حرم مطهر امام رضا (ع)، سطح علمی بالای اساتید دانشگاه، پروازهای متعدّد روزانه و مركز آموزش زبان فارسی به غیر فارسی زبانان دانشگاه را از جمله دلایل اقبال دانشجویان عراقی به دانشگاه فردوسی مشهد عنوان کرد.

در این دیدار وزیر آموزش عالی و تحقیقات علمی عراق نیز ضمن قدردانی از حضور رئیس دانشگاه فردوسی مشهد و هیأت همراه در عراق، دانشگاه فردوسی را یكی از دانشگاه های برتر ایران و منطقه نامید و اظهار کرد دانشگاه فردوسی جزو نخستین گزینه‌های انتخاب دانشجویان عراقی است.

وی با ابراز امیدواری از اینکه بخش‌های مختلف تفاهم‌نامه‌های امضا شده هر چه زودتر اجرایی شود، از اهتمام دانشگاه فردوسی مشهد در توسعه‌ی روابط علمی با دانشگاه‌هایی همچون كوفه و كربلا تشكر كرد.

همچنین دكتر كافی در دیدار با دكتر غسان حمید عبدالحمید، معاون پژوهش و توسعه وزارت آموزش عالی و تحقیقات علمی با اشاره به برنامه‌ی دانشگاه فردوسی مشهد برای تبدیل شدن به دانشگاه نسل سوم و دانشگاه كارآفرین، اظهار کرد: دانشگاه فردوسی آمادگی لازم را برای انتقال تجربیات و برنامه‌های علمی ـ پژوهشی به دانشگاه‌های عراق دارد.

دكتر غسان نیز ضمن تشكر از دانشگاه فردوسی در برگزاری کارگاه های علمی برای اساتید دانشگاه‌های عراق در بخش‌های مهندسی و كشاورزی، ابراز امیدواری كرد با ارتباط بیشتر دانشگاه فردوسی با دانشگاههای عراق، تعداد بیش‌تری از دانشگاه‌های عراق بتوانند از دستاوردهای دانشگاه فردوسی مشهد بهره‌مند شوند.

دیدار با دكتر هادی صلاح الفتلاوی، مدیر کل بورس و امور فرهنگی وزارت آموزش عالی و تحقیقات علمی عراق برنامه‌ی دیگر هیأت دانشگاه فردوسی مشهد بود.

دكتر فتلاوی وجود مشكلات مالی برای دولت عراق در سال جاری را از دلایل محدود کردن دانشجویان بورس دانست و در عین حال تأكید كرد، نام دانشگاه فردوسی مشهد در طی چند روز آینده به عنوان یكی از چهار دانشگاه معتبر ایرانی در پایگاه وزارت آموزش عالی و تحقیقات علمی برای دانشجویان بورسیه‌ی عراقی درج خواهد شد.

امضای تفاهم‌نامه با دانشگاه‌های كوفه، كربلا و اسلامی عراق از دیگر برنامه‌های دكتر كافی و هیأت همراه ایشان بود که بر اساس این تفاهم‌نامه‌ها دانشگاه فردوسی مشهد تسهیلات ویژه‌ای به دانشجویان این دانشگاه‌ها برای ادامه تحصیل در دانشگاه فردوسی اختصاص خواهد داد و زمینه‌ی تأسیس شعبه‌ای از مركز آموزش زبان فارسی به غیر فارسی زبانان دانشگاه فردوسی مشهد و اعزام استاد زبان فارسی به آن دانشگاه‌ها را فراهم خواهد كرد.

برگزاری كارگاه‌های آموزشی برای استادان دانشگاه‌های عراق، برگزاری همایش‌ها و پژوهش‌های مشترك، تبادل استاد و دانشجو، حمایت از كرسی یونسكو در بخش الهیات در دانشگاه كوفه از دیگر توافقات این تفاهم‌نامه‌ها بود.

همچنین هیأت دانشگاه فردوسی مشهد از دانشگاه‌های بغداد، المستنصریه و اسلامی عتبات عباسی و برخی از دانشكده‌های آن بازدید كردند.

زیارت عتبات مقدّسه، بازدید از كتابخانه‌ی خطی كاشف الغطاء، دیدار با سفیر ایران در عراق، دیدار با رایزن فرهنگی ایران در بغداد و مصاحبه با شبكه‌ی تلویزیونی الجامعة كشور عراق از دیگر برنامه‌های دكتر كافی و هیأت همراه ایشان در عراق بود.

لازم به ذکر است دکتر عابدین واحدیان، مدیر همکاری های علمی و بین المللی، دکتر غلامرضا رئیسیان رئیس دانشکده الهیات و معارف اسلامی و دکتر احسان قبول رئیس‌ مرکز آموزش زبان فارسی به غیر فارسی زبانان دانشگاه، دکتر کافی را در این سفر همراهی کردند.

11705
آخرین ویرایش: شنبه 2 خرداد 1394
Share
  یادآوری: درج رتبه  ای موضوعات و رویدادها و مناسبات بین المللی مشهد از آن سو برای پژوهشگران و علاقه مندان رصد تعاملات روابط خارجی این کلان شهر اهمیت دارد که با کلیک بر روی هر گزینه، تمامی پست هایی که مرتبط با آن موضوع هستند، به ترتیب درج به نمایش در خواهند آمد اما نکته ی مهمتر، نمایش  سرفصل ها به ترتیب رتبه و فراوانی هر موضوع، است که خود حکایت از فعال یا نیمه فعال و یا غیرفعال بودن آن حوزه دارد. ضمناً: 1- «دیپلماسی  ها» پررنگتر  در این بخش متمایز شده اند. 2- این اطلاعات، تا تاریخ 23 فروردین  ماه 1398 به روز شده است!
کل رویدادها و مناسبات:  4.770
   اخبار    3423      بین  الملل   2836      آسیا    2372      مراسم  بین المللی / داخل و خارج   987      دیپلماسی دانشگاهی    686      دیپلماسی اقتصادی    679      دیپلماسی زیارت، زائر/ امام رضا(ع) ،   658      افتخارات/خبرخوش/مفاخر    619      دیپلماسی گردشگری    578      جهان  اسلام   559      دیپلماسی علمی    556      اروپا    512      میهمان/میهمانان  خارجی   509      دیپلماسی دینی (مذهبی و قرآنی)    473      دیپلماسی آموزشی    469      دیپلماسی فرهنگی    463      آیا  می دانید که مشهد/ آماره   435      دانشگاه  فردوسی مشهد   403      شهرداری  مشهد   338      تصاویر  / گزارش های تصویری   312      آستان  قدس رضوی   303      دیپلماسی نمایشگاهی    283      استانداری  خراسان رضوی   266      عراق    258      سرمایه  گذاری داخلی   254      پاکستان    226      دیپلماسی شهری    218      صادرات  و واردات   214   افغانستان    210      دیپلماسی هنری    208      دیپلماسی سیاسی    202      دیپلماسی ورزشی    202      دیپلماسی سلامت، پزشکی و بهداشت   197      استاندار    179      آفریقا    171      اجتماعی/  دیپلماسی   171      جلسات،ملاقاتها،  بازدیدها، سفرها/ داخل و خارج   161      دیپلماسی حمل و نقل (هوایی، ریلی و زمینی)    151      سفارت،  سفیر، کاردار، رایزن، سرکنسول   145      مشهد  2017   139      دیپلماسی عمومی (حاکمیتی و ملی)/  130   ادامه ...


اندیشکده بین المللی فرهیخت، دعوت به همکاری می نماید: از سطح اندیشه و پژوهش گرفته که مخاطب آن محققان، نویسندگان، اساتید مجرب دانشگاه، فضلای معظم حوزه، مدیران، کارشناسان و پیش کسوتان در رشته های مختلف، دانشجویان و دانش آموزان و در کل، تمامی دغدغه داران توسعه ی روابط خارجی مشهد با جهان پیرامون هستند، تا سطح اجرایی که شامل فعالان و کاربران ساده وب و علاقه مندان به درج محتوا در وبگاه اینترنتی اندیشکده است. توضیح بیشتر بخش اجرایی آن که، شدیداً نیازمند همکاری افتخاری آن دسته از آقایان و خانم های دلداده و سرسپرده به امام مهربانی ها حضرت امام رضا(ع) هستیم که حاضرند همچون پژوهشگران داخلی و خارجی این اندیشکده، به عشق آن امام همام، در شناسایی و رصد و نیز درج کلیه ی رویدادها و مناسبات بین المللی کلان شهر رضوی از منابع مختلف بویژه در بستر اینترنت به ما کمک کرده و حتی از طریق نصب یک اپلیکیشن ساده در گوشی همراه یا تبلت خود، نسبت به درج محتوا در وبگاه اقدام نمایند. بدیهی است در صورت تمایل نویسنده یا تهیه کننده مطالب، نام وی به عنوان ارسال کننده در کلیه ی پست های منتشره به نمایش در خواهد آمد. برای ارتباط گیری با مدیر تارنما، از طریق سیستم پاسخگویی آنلاین می توانید اقدام فرمایید. مأجور باشید


عضویت در اندیشکده بین المللی فرهیخت
ارزیابی، رصد و پایش رویدادها، مناسبات بین المللی و روابط خارجی شهر امام مهربانی ها تا
23 فروردین ماه 98
نمایه فعالان دیپلماسی علم، آموزش و فناوری، با اولویت «آینده پژوهی» و با محوریت «اقتصاد دانش»
نمایه فعالان دیپلماسی عمومی و شهری، اقتصادی، سیاسی، رسانه و ورزش با اولویت «ارتباطات» و با محوریت «اقتصاد شهر»
نمایه فعالان دیپلماسی فرهنگی و اجتماعی، هنری و نمایشگاهی با اولویت جامعه پویا و با محوریت   «اقتصاد فرهنگ»
نمایه فعالان دیپلماسی زیارت و خدمات گردشگری » با اولویت «تکریم زوار خارجی» و با محوریت «اقتصاد زائر»


مندرج در سرویس اشتراک ویدئو «آپارات» farhikht