اندیشکده بین المللی فرهیخت

رصدخانه توسعه روابط خارجی مشهد

درگاه خادمان بین المللی رضوی

http://www.farhikhtt.ir

رویدادی ارزشمند در عرصه

توسعه گردشگر سلامت

گشایش نخستین بیمارستان خصوصی و تخصصی چشم‌ پزشکی شرق کشور

با برنامه ریزی های صورت گرفته در بحث توریست درمانی و گردشگری سلامت، پیش‌بینی می شود که بیش از 40 درصد از مراجعه‌کنندگان به بیمارستان، از میان گردشگران خارجی و زائران غیر ایرانی بویژه از کشورهای حاشیه خلیج فارس باشند

در یک نگاه: 10 کلینیک‌ و پاراکلینیک، بخش های بینایی‌سنجی، تصویربرداری و بستری، 8 اتاق عمل و 19 اتاق دو تخته و...

اعتبار هزینه شده: 50 میلیارد تومان توسط بخش خصوصی در زمینی به عرض 2000 متر و زیربنای 2500 متر در هفت طبقه

زمان برگزاری مراسم: جمعه دوم شهریور ماه 97، همزمان با هفته دولت، مشهد مقدس

سخنران ویژه مراسم افتتاحیه: دکتر قاضی زاده هاشمی، وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

رصد دیپلماسی عمومی و شهری، اقتصادی، سیاسی و رسانه با اولویت «ارتباطات» و با محوریت «اقتصاد شهر»

از زمان تصدی مهندس «تقی زاده خامسی» به عنوان شهردار مشهد، فعالیت های بین المللی شهر از شتاب ارزشمندی برخوردار شده و غیر از ماه مبارک رمضان که چراغ روابط خارجی شهر کلاً خاموش بود، این روزها شاهد اوج گیری فعالیت ها هستیم که کثرت آنها در تارنمای فرهیخت گویاست. لذا به سهم خود از:

مجموعه بزرگ شهرداری مشهد

عمیقاً سپاسگزاریم!

رصد دیپلماسی علم، آموزش، پژوهش و فناوری، با اولویت «آینده پژوهی» و با محوریت «اقتصاد دانش»

برگزاری نشست بررسی ظرفیت‌های همکاری میان دانشگاه‌های ایران و هند و همکاری مشترک ایران و هند برای انجام 12 طرح پژوهشی همچنین تدارک دیدار صمیمی شهردار مشهد با 15 تن از فارسی آموزان دانشگاه از جمله اقدامات ارزشمند و تحسین برانگیزی است که ما را به تکریم و تعظیم وا می دارد. لذا به سهم خود از:

دانشگاه فردوسی مشهد

عمیقاً سپاسگزاریم!

رصد دیپلماسی فرهنگی و اجتماعی، هنری و نمایشگاهی با اولویت «جامعه پویا» و با محوریت «اقتصاد فرهنگ»

مشهد دارای ظرفیت‌های بین‌المللی بسیاری است / ضرورت بهره‌گیری از دیپلماسی فرهنگی به عنوان استراتژی ... این فرازها، جدیدترین سخنرانی های آقای دکتر مروارید مدیرکل جدید ارشاد استان است. اما با گذشت 71 روز، متأسفانه هنوز هیچ اقدامی با رویکرد بین المللی از این اداره کل شاهد نبودیم و فقط در حد حمایت های کلامی بوده است. لذا از:

اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان

عمیقاً گلایه مندیم!

رصد دیپلماسی زیارت و خدمات گردشگری با اولویت تکریم «زوار خارجی» و با محوریت «اقتصاد زائر»

اداره زائران غیرایرانی آستان قدس رضوی در دهه کرامت97، واقعاً خوش درخشید. برنامه ریزی برای بهره مندی معنوی 158 هزار زائر خارجی از برنامه های حرم مطهر رضوی ویژه عرب زبانان، اردو زبانان، آذری زبانان، انگلیسی زبانان و فارسی زبانان مقیم کشورهای دیگر براستی ستودنی است. لذا به سهم خود از خادمان بین المللی حضرت در:

مجموعه بزرگ آستان قدس رضوی

عمیقاً سپاسگزاریم!

بازدید دکتر کافی و هیأت همراه از دانشگاههای عراق / گزارش تصویری

   |  شنبه 2 خرداد 1394

به گزارش روابط عمومی دانشگاه فردوسی مشهد، دكتر محمد كافی، رئیس دانشگاه فردوسی مشهد، در سفری پنج روزه به عراق، از 27 تا 31 اردیبهشت، ضمن دیدار با وزیر آموزش عالی و تحقیقات علمی عراق و معاونان ایشان، با برخی دانشگاه‌های مهم این کشور تفاهم‌نامه‌ی همكاری امضا كرد. دکتر کافی در دیدار با دکتر شهرستانی، وزیر آموزش عالی و تحقیقات علمی عراق به اهتمام ویژه دانشگاه فردوسی مشهد برای توسعه روابط با دانشگاه‌های عراق اشاره کرد و نشانه آن را امضای تفاهم نامه همکاری با سه دانشگاه مهم عراق و پذیرا بودن بیشترین تعداد دانشجویان عراقی در بین دانشگاههای ایرانی دانست. وی با بیان فراهم آوردن زیر ساخت‌های بین المللی شدن دانشگاه فردوسی مشهد به حضور بیش از 1000 دانشجوی خارجی از حدود 40 کشور جهان در این دانشگاه اشاره و جایگاه منطقه‌ای و بین المللی دانشگاه فردوسی را رو به رشد معرفی کرد....

رئیس دانشگاه فردوسی مشهد اشتراكات فرهنگی میان شهرهای مذهبی عراق با شهر مشهد را از جهات مختلف فراوان دانست و وجود حرم مطهر امام رضا (ع)، سطح علمی بالای اساتید دانشگاه، پروازهای متعدّد روزانه و مركز آموزش زبان فارسی به غیر فارسی زبانان دانشگاه را از جمله دلایل اقبال دانشجویان عراقی به دانشگاه فردوسی مشهد عنوان کرد.

در این دیدار وزیر آموزش عالی و تحقیقات علمی عراق نیز ضمن قدردانی از حضور رئیس دانشگاه فردوسی مشهد و هیأت همراه در عراق، دانشگاه فردوسی را یكی از دانشگاه های برتر ایران و منطقه نامید و اظهار کرد دانشگاه فردوسی جزو نخستین گزینه‌های انتخاب دانشجویان عراقی است.

وی با ابراز امیدواری از اینکه بخش‌های مختلف تفاهم‌نامه‌های امضا شده هر چه زودتر اجرایی شود، از اهتمام دانشگاه فردوسی مشهد در توسعه‌ی روابط علمی با دانشگاه‌هایی همچون كوفه و كربلا تشكر كرد.

همچنین دكتر كافی در دیدار با دكتر غسان حمید عبدالحمید، معاون پژوهش و توسعه وزارت آموزش عالی و تحقیقات علمی با اشاره به برنامه‌ی دانشگاه فردوسی مشهد برای تبدیل شدن به دانشگاه نسل سوم و دانشگاه كارآفرین، اظهار کرد: دانشگاه فردوسی آمادگی لازم را برای انتقال تجربیات و برنامه‌های علمی ـ پژوهشی به دانشگاه‌های عراق دارد.

دكتر غسان نیز ضمن تشكر از دانشگاه فردوسی در برگزاری کارگاه های علمی برای اساتید دانشگاه‌های عراق در بخش‌های مهندسی و كشاورزی، ابراز امیدواری كرد با ارتباط بیشتر دانشگاه فردوسی با دانشگاههای عراق، تعداد بیش‌تری از دانشگاه‌های عراق بتوانند از دستاوردهای دانشگاه فردوسی مشهد بهره‌مند شوند.

دیدار با دكتر هادی صلاح الفتلاوی، مدیر کل بورس و امور فرهنگی وزارت آموزش عالی و تحقیقات علمی عراق برنامه‌ی دیگر هیأت دانشگاه فردوسی مشهد بود.

دكتر فتلاوی وجود مشكلات مالی برای دولت عراق در سال جاری را از دلایل محدود کردن دانشجویان بورس دانست و در عین حال تأكید كرد، نام دانشگاه فردوسی مشهد در طی چند روز آینده به عنوان یكی از چهار دانشگاه معتبر ایرانی در پایگاه وزارت آموزش عالی و تحقیقات علمی برای دانشجویان بورسیه‌ی عراقی درج خواهد شد.

امضای تفاهم‌نامه با دانشگاه‌های كوفه، كربلا و اسلامی عراق از دیگر برنامه‌های دكتر كافی و هیأت همراه ایشان بود که بر اساس این تفاهم‌نامه‌ها دانشگاه فردوسی مشهد تسهیلات ویژه‌ای به دانشجویان این دانشگاه‌ها برای ادامه تحصیل در دانشگاه فردوسی اختصاص خواهد داد و زمینه‌ی تأسیس شعبه‌ای از مركز آموزش زبان فارسی به غیر فارسی زبانان دانشگاه فردوسی مشهد و اعزام استاد زبان فارسی به آن دانشگاه‌ها را فراهم خواهد كرد.

برگزاری كارگاه‌های آموزشی برای استادان دانشگاه‌های عراق، برگزاری همایش‌ها و پژوهش‌های مشترك، تبادل استاد و دانشجو، حمایت از كرسی یونسكو در بخش الهیات در دانشگاه كوفه از دیگر توافقات این تفاهم‌نامه‌ها بود.

همچنین هیأت دانشگاه فردوسی مشهد از دانشگاه‌های بغداد، المستنصریه و اسلامی عتبات عباسی و برخی از دانشكده‌های آن بازدید كردند.

زیارت عتبات مقدّسه، بازدید از كتابخانه‌ی خطی كاشف الغطاء، دیدار با سفیر ایران در عراق، دیدار با رایزن فرهنگی ایران در بغداد و مصاحبه با شبكه‌ی تلویزیونی الجامعة كشور عراق از دیگر برنامه‌های دكتر كافی و هیأت همراه ایشان در عراق بود.

لازم به ذکر است دکتر عابدین واحدیان، مدیر همکاری های علمی و بین المللی، دکتر غلامرضا رئیسیان رئیس دانشکده الهیات و معارف اسلامی و دکتر احسان قبول رئیس‌ مرکز آموزش زبان فارسی به غیر فارسی زبانان دانشگاه، دکتر کافی را در این سفر همراهی کردند.

11705
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.


عضویت در اندیشکده ی فرهیخت

ارزیابی و رصد رویدادها و مناسبات بین المللی مشهد تا مرداد ماه 1397


نمایه فعالان دیپلماسی عمومی و شهری، اقتصادی، سیاسی و رسانه با اولویت «ارتباطات» و با محوریت «اقتصاد شهر»نمایه فعالان دیپلماسی علم، آموزش و فناوری، با اولویت «آینده پژوهی» و با محوریت «اقتصاد دانش»

نمایه فعالان دیپلماسی فرهنگی و اجتماعی، هنری و نمایشگاهی با اولویت جامعه پویا و با محوریت   «اقتصاد فرهنگ»

نمایه فعالان دیپلماسی زیارت و خدمات گردشگری » با اولویت «تکریم زوار خارجی» و با محوریت «اقتصاد زائر»