اندیشکده بین المللی فرهیخت 

  نخستین دیده بان توسعه روابط خارجی مشهد 
  قدیمی ترین درگاه مطالعات راهبردی رویکرد بین المللی شهر 
www.farhikhtt.ir  

برترین های دیپلماسی

پنجشنبه25 بهمن 1397 | به راستی نمی دانیم به چه دلیل، ساده ترین آداب عرف بین المللی و رفتار تشریفات دیپلماتیک در دیدارها و ملاقات ها با میهمانان غیر ایرانی در مشهد توسط مسئولان روابط عمومی ها و امور بین الملل دستگاه های اجرایی | به قلم محمد منصف پور ...

جمعه 21 دی 1397 | شورای شهر هزینه مسافران خارجی مشهد را افزایش ندهد. شورای شهر مشهد در آخرین جلسه علنی خود مصوبه‌ای داشت که باید گفت بدعتی تازه بوده و لازم است متولیان امور شهر و حتی استان نسبت به آن دقتی ... | به قلم علی محمدزاده

دوشنبه 16 مهر 1397 | نقدی بر یک خبر، هشتم مهرماه جاری، خبری بس عجیب و باورنکردنی، هرچند تیتر خبری چند رسانه شد، اما در هیاهوی افزایش افسارگسیخته ی ارز شوم - دلار سیاه - و الحاق کشور به کنوانسیون مبارزه با پولشویی و تأمین مالی ... | به قلم «عبدالرضا زرگری

چهارشنبه 11 مهر 1397 | عدم رعایت مطلوب اصول تشریفات روابط دیپلماتیک در دیدارهای مدیران دستگاه های اجرایی شهر و استان با مقامات عالی رتبه سیاسی و اجتماعی کشورها بویژه با سفرا و دیپلمات های ارشد سفارتخانه های خارجی ...| به قلم «عبدالرضا زرگری

دیپلماسی هنری/ آغاز به کار کنفرانس بین المللی تربیت دینی در ادیان ابراهیمی با همکاری 100 نهاد فعال از داخل و خارج از کشور در مشهد

کنفرانس بین المللی تربیت دینی در ادیان ابراهیمی با همکاری 100 نهاد فعال از داخل و خارج از کشور در مشهد آغاز به کار کرد  این کنفرانس بین‌المللی که طی دو روز در تاریخ 13 و 14 اسفندماه سال جاری به همت معاونت علمی آستان قدس رضوی در حال برگزاری است، 8 نشست تخصصی و 5 تجربه تربیتی ارائه خواهد شد. همچنین 8 سخنرانی کوتاه از شخصیت‌هایی که دارای تجربه در حوزه تعلیم و تربیت دینی هستند از دیگر برنامه‌های تدارک دیده شده این رویداد بزرگ است .....

دیپلماسی ...

سفیر قرقیزستان و استاندار خراسان رضوی بر لزوم برقراری پرواز مستقیم بیشکک - مشهد تاکید کردند

   |  چهارشنبه 28 آبان 1393

سفیر قرقیزستان در جمهوری اسلامی ایران و استاندار خراسان رضوی در دیداری دوستانه در مشهد بر اهمیت و ضرورت برقراری پرواز مستقیم بیشکک - مشهد به منظور توسعه کانال های ارتباط فرهنگی ، اقتصادی و اجتماعی تاکید کردند. سفیر قرقیزستان در این دیدار که روز چهارشنبه در استانداری خراسان رضوی انجام شد ، گفت : امروز ارتقا سطح روابط اقتصادی بین دو کشور از اهمیت ویژه ای برخوردار است به گونه ای که توسعه سطح روابط با ایران بزرگ بهتر از ارتقا روابط منطقه ای است. رسان بک عثمان علی اف افزود : توانمندی های خراسان رضوی می تواند نقش محوری در گسترش روابط دو جانبه ایفا کند بویژه که با مردم این استان دارای قرابت فرهنگی هستیم. وی با اشاره به برگزاری جلساتی با رئیس و اعضای اتاق بازرگانی استان بر تشکل کمیته همکاری اقتصادی متشکل از بخش های مختلف خصوصی و دولتی بین خراسان رضوی و قرقیزستان افزود : درواقع برای برقراری روابط مناسب و توسعه یافته ای در حوزه تجاری و اقتصادی باید از تجار حمایت شود و این خود می تواند راهکاری در این جهت باشد....

وی ادامه داد : در این میان ایجاد خط هوایی بین ایران و قرقیزستان نیز از دیگر زمینه ها برای توسعه مناسبات دو جانبه است.

سفیر قرقیزستان در جمهوری اسلامی گفت: کانال های ارتباطی موجود در برقراری ارتباط مناسب کافی نیست و بیش از همه در شرایط کنونی برقراری پرواز مستقیم راهگشا است.

عثمان علی اف با اشاره به مشکل شرکت هواپیمایی آسمان در راه اندازی این پرواز گفت : چنین مسائلی نباید در روابط بین دو کشور اثر گذار باشد.

وی از استاندار خراسان رضوی خواست شرکتی با قابلیت و توانایی بیشتر در این زمینه معرفی نماید تااین خط پروازی دوباره فعال شود.

وی با بیان اینکه در عصر کنونی نبود خط هوایی بین دو کشور دوست با ارتباطات نزدیک وجهه خوبی ندارد ، افزود : نیاز است برای انجام اقدام عملی در توسعه روابط پرواز مستقیم برقرار باشد .

وی همچنین دعوت رسمی استاندار اوش قرقیزستان برای سفر استاندار خراسان رضوی به این استان را ابلاغ کرد و گفت : اوش از مهمترین استان های قرقیزستان است که بیش از نیمی از جمعیت این کشور را در خود دارد و ارتباط با خراسان رضوی می تواند برای این منطقه آثار موثری در توسعه آن داشته باشد. 

استاندار خراسان رضوی هم در این دیدار با اشاره به اینکه اولویت سیاست دولت دکتر روحانی در توسعه روابط در سطح بین المللی ، گسترش مناسبات با کشورهای همسایه است ، گفت : بر این مبنا تاکید بر گسترش روابط اقتصادی ، فرهنگی و تجاری استان های کشور با این کشورها می باشد.

علیرضا رشیدیان افزود : خراسان رضوی هم با توجه به نقش و جایگاه مهمی که در جمهوری اسلامی ایران دارد ، در این جهت اقدامات و گام های موثری برداشته است.

وی با اشاره به ظرفیت های خراسان رضوی گفت: وجود بارگاه منور رضوی در کنار جاذبه های گسترده تاریخی ، فرهنگی زمینه ای قدرتمند در جذب سالانه 25 میلیون زائر و مسافر داخلی و دو میلیون گردشگر خارجی به خراسان رضوی می باشد.

وی همچنین برخی دیگر از ظرفیت های استان را وجود شش هزار واحد صنعتی ،170 دانشگاه و مرکز آموزش عالی ، بخش های معدنی ،کشاورزی و شرکت های توانمند فنی ، مهندسی و پروژه های عمرانی که توسط متخصصان استان در کشورهای ترکمنستان ، تاجیکستان ، افغانستان ، عراق ، قطر و مانند آن اجرا شده و می شود ، ذکر کرد. 

رشیدیان با بیان اینکه خراسان رضوی در کریدور شمال ، جنوب و شرق به غرب ترانزیتی قرار دارد ، افزود: سه مرز فعال با ترکمنستان و یک مرز با افغانستان داریم که با توسعه راه آهن از طریق خواف به افغانستان مسیر دوم ارتباط ریلی استان هم فعال خواهد شد.

وی ادامه داد : روابط تجاری و اقتصادی جمهوری اسلامی با قرقیزستان از سابقه خوبی برخوردار است و امیدواریم توسعه یابد.

رشیدیان با اشاره به ضرورت و اهمیت راه اندازی پروازهای مشهد - بیشکک گفت : ما نیز معتقدیم نباید روابط دو کشور بویژه در حوزه خراسان رضوی با بیشکک تابع مسائل و مشکلات یک شرکت هواپیمایی باشد.

این مسوول با بیان اینکه هم اینک روزانه 200 پرواز ورودی و خروجی در فرودگاه شهید هاشمی نژاد مشهد انجام می شود با استقبال از برقراری این پرواز افزود : ما آمادگی داریم شرکت هواپیمایی ایرانی دیگری را برای راه اندازی پرواز مشهد - بیشکک معرفی کنیم.

وی همچنین از تشکیل کمیسیون همکاری های اقتصادی مشترک بین دو کشور استقبال کرد و گفت : این امر می تواند زمینه ساز مناسبات گسترده تر باشد.

وی با اشاره به دریافت دعوت نامه رسمی استاندار اوش قرقیزستان گفت : مقدمات انجام این سفر با هماهنگی بخش های خصوصی و دولتی در حال انجام است تا نتایج خوبی برای دو طرف دربر داشته باشد.

آخرین ویرایش: چهارشنبه 28 آبان 1393
Share
  یادآوری: درج رتبه ای موضوعات و رویدادها و مناسبات بین المللی مشهد از آن سو برای پژوهشگران و علاقه مندان رصد تعاملات روابط خارجی این کلان شهر اهمیت دارد که با کلیک بر روی هر گزینه، تمامی پست هایی که مرتبط با آن موضوع هستند، به ترتیب درج به نمایش در خواهند آمد؛ اما نکته ی مهمتر، نمایش سرفصل ها به ترتیب رتبه و فراوانی هر موضوع، است که خود حکایت از فعال یا نیمه فعال و یا غیرفعال بودن آن حوزه دارد. ضمناً: 1- «دیپلماسی ها» پررنگتر در این بخش متمایز شده اند. 2- این اطلاعات، تا تاریخ 9 اسفند ماه 1397 به روز شده است!
کل رویدادها و مناسبات: 4.660
 اخبار  3352   بین الملل  2758    آسیا  2319   مراسم بین المللی / داخل و خارج  976   دیپلماسی اقتصادی    673    دیپلماسی دانشگاهی  669   دیپلماسی زیارت، زائر/ امام رضا(ع)   638   افتخارات/خبرخوش/مفاخر  599   دیپلماسی گردشگری    561    دیپلماسی علمی  538   جهان اسلام  522    اروپا  494   میهمان/میهمانان خارجی  480    دیپلماسی آموزشی  458   دیپلماسی دینی (مذهبی و قرآنی)  456   دیپلماسی فرهنگی  453   آیا می دانید که مشهد...  421    دانشگاه فردوسی مشهد  395    شهرداری مشهد  331    تصاویر / گزارش های تصویری  288    آستان قدس رضوی  286    دیپلماسی نمایشگاهی  283   استانداری خراسان رضوی  258    سرمایه گذاری  253    عراق  253   پاکستان  221   دیپلماسی شهری  210   صادرات و واردات  210    دیپلماسی هنری    205    افغانستان  199   دیپلماسی سلامت، پزشکی و بهداشت  193   دیپلماسی سیاسی  191   دیپلماسی ورزشی  191   استاندار  173   دیپلماسی اجتماعی   163    آفریقا  163   حمل و نقل هوایی، ریلی و زمینی  150   مشهد 2017  139    سفارت، سفیر، کاردار، رایزن، سرکنسول  137   جلسات،ملاقاتها، بازدیدها، سفرها/ داخل و خارج  136   نمایشگاه بین المللی مشهد  127    سرمایه گذاری خارجی  115    دیپلماسی عمومی (حاکمیتی)  112   پایتخت معنوی ایران  103    آمریکا  92   فرودگاه بین المللی مشهد  90    دانشگاه علوم پزشکی مشهد  89    شهردار مشهد  89


اندیشکده بین المللی فرهیخت، دعوت به همکاری می نماید: از سطح اندیشه و پژوهش گرفته که مخاطب آن محققان، نویسندگان، اساتید مجرب دانشگاه، فضلای معظم حوزه، مدیران، کارشناسان و پیش کسوتان در رشته های مختلف، دانشجویان و دانش آموزان و در کل، تمامی دغدغه داران توسعه ی روابط خارجی مشهد با جهان پیرامون هستند، تا سطح اجرایی که شامل فعالان و کاربران ساده وب و علاقه مندان به درج محتوا در وبگاه اینترنتی اندیشکده است. توضیح بیشتر بخش اجرایی آن که، شدیداً نیازمند همکاری افتخاری آن دسته از آقایان و خانم های دلداده و سرسپرده به امام مهربانی ها حضرت امام رضا(ع) هستیم که حاضرند همچون پژوهشگران داخلی و خارجی این اندیشکده، به عشق آن امام همام، در شناسایی و رصد و نیز درج کلیه ی رویدادها و مناسبات بین المللی کلان شهر رضوی از منابع مختلف بویژه در بستر اینترنت به ما کمک کرده و حتی از طریق نصب یک اپلیکیشن ساده در گوشی همراه یا تبلت خود، نسبت به درج محتوا در وبگاه اقدام نمایند. بدیهی است در صورت تمایل نویسنده یا تهیه کننده مطالب، نام وی به عنوان ارسال کننده در کلیه ی پست های منتشره به نمایش در خواهد آمد. برای ارتباط گیری با مدیر تارنما، از طریق سیستم پاسخگویی آنلاین می توانید اقدام فرمایید. مأجور باشید


عضویت در اندیشکده بین المللی فرهیخت
ارزیابی و رصد رویدادها، مناسبات بین المللی و روابط خارجی شهر
تا 22 آذر ماه 97
نمایه فعالان دیپلماسی عمومی و شهری، اقتصادی، سیاسی و رسانه با اولویت «ارتباطات» و با محوریت «اقتصاد شهر»
نمایه فعالان دیپلماسی علم، آموزش و فناوری، با اولویت «آینده پژوهی» و با محوریت «اقتصاد دانش»
نمایه فعالان دیپلماسی فرهنگی و اجتماعی، هنری و نمایشگاهی با اولویت جامعه پویا و با محوریت   «اقتصاد فرهنگ»
نمایه فعالان دیپلماسی زیارت و خدمات گردشگری » با اولویت «تکریم زوار خارجی» و با محوریت «اقتصاد زائر»