اندیشکده بین المللی فرهیخت
رصدگاه توسعه روابط خارجی مشهد
درگاه مطالعات راهبردی رویکرد بین المللی مشهد
www.farhikhtt.ir

برترین های دیپلماسی در شاخص فرهیخت:

رصد دیپلماسی عمومی و شهری، اقتصادی، سیاسی و رسانه با اولویت «ارتباطات» و با محوریت «اقتصاد شهر»

حسن برنامه ریزی و تدبیر جناب آقای مهندس غلامحسین شافعی رئیس اتاق بازرگانی، صنایع و معادن ایران در جهت دعوت و هماهنگی دیدار رئیس اتحادیه اتاق های بازرگانی عراق و رئیس اتاق بازرگانی بغداد با استاندار خراسان رضوی و فعالان اقتصادی استان، قابل تقدیر است. لذا به سهم خود از:

مهندس شافعی و اتاق بازرگانی کشور

عمیقاً سپاسگزاریم!

رصد دیپلماسی علم، آموزش، پژوهش و فناوری، با اولویت «آینده پژوهی» و با محوریت «اقتصاد دانش»

حجم و گستره ی فعالیت های بین المللی و خارجی دانشگاه فردوسی مشهد به اندازه ای است که اگر بگوییم روزی دست کم دو سه خبر از برپایی یک رویداد بین المللی یا توسعه ی روابط خارجی فقط از این دانشگاه داریم، گزاف نگفته ایم؛ اقدامات ارزشمندی که ما را به تکریم و تعظیم وا می دارد. لذا به سهم خود از:

دانشگاه فردوسی مشهد

عمیقاً سپاسگزاریم!

رصد دیپلماسی فرهنگی و اجتماعی، هنری و نمایشگاهی با اولویت «جامعه پویا» و با محوریت «اقتصاد فرهنگ»

اگر متولیان فرهنگی استان خاصه به بهانه رویداد مشهد2017، این همه بر طبل «مشهد؛ پایتخت فرهنگی جهان اسلام» نمی کوبیدند و اگر سکاندار جدید، یک چهره ی دانشگاهی نبود، آن هنگام، ما نیز این قدر نگران بی تحرکی و بلاتکلیفی این حوزه نبودیم!آقای مدیرکل: 111 روز گذشت! چرا هیچ خبری نیست!

اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان

عمیقاً گلایه مندیم!

رصد دیپلماسی زیارت و خدمات گردشگری با اولویت تکریم «زوار خارجی» و با محوریت «اقتصاد زائر»

هرچند هنوز از مصاحبه های غیرآینده پژوهانه ی قائم مقام گردشگری استان (کلی گویی در اشباع سرمایه گذاری ها در زیرساخت های اقامتی) گلایه مندیم، اما از زمان انتصاب جناب آقای ابوالفضل مکرمی فر واقعاً حوزه ی مناسبات بین المللی شهر در این عرصه، تحولی جدی و جدیدی را آغاز کرده است. لذا به سهم خود از :

اداره کل گردشگری خراسان رضوی

عمیقاً سپاسگزاریم!

فراموشی «عدالت علوی» به بهانه ی رشد «دلار ربوی» در «بیمارستان رضوی»

نقدی بر یک خبر به قلم «عبدالرضا زرگری» | هشتم مهرماه جاری، خبری بس عجیب و باورنکردنی، هرچند تیتر خبری چند رسانه شد، اما در هیاهوی افزایش افسارگسیخته ی ارز شوم - دلار سیاه - و الحاق کشور به کنوانسیون مبارزه با پولشویی و تأمین مالی تروریسم موسوم به FATF، متأسفانه به حاشیه رانده شد و از خاطر و اذهان رفت! آن خبر کوتاه به نقل از «مدیرعامل بیمارستان فوق تخصصی رضوی» این بود: «تعرفه ی بیماران گردشگر سلامت در مراجعه به بیمارستان رضوی با «دلار» و برای بیماران داخلی با «ارز ثانوی» محاسبه می شود که به نفع کشور باشد!»... | دوشنبه 16 مهر 1397

ملزومات تبدیل مشهد به قطب فرهنگ مکتوب جهان اسلام

   |  جمعه 9 آبان 1393
این روزها انواع و اقسام لقب ها و طرح های مختلف برای شهرهای کشور انتخاب می شود و مشهد هم به دلیل داشتن شرایط خاص از این موضوع بی نصیب نمانده است؛ «پایتخت معنوی ایران» ، «پایتخت فرهنگی جهان اسلام» ، «منطقه آزاد زیارتی کشور»، «قطب علمی ایران» و چندین و چند لقب و طرح دیگر که هرکدام روزهایی بر سر زبان ها افتاد، گاه ماندگار و گاه نیز به فراموشی سپرده شد. اما در این بین به تازگی کلیدواژه ای از سوی معاون فرهنگی وزیر ارشاد مطرح شد که به نظر می رسد امکان تحقق آن با دلایل و ظرفیت ها و فرصت هایی که از سوی وی ذکر شده و در ادامه به طور مفصل به آن پرداخته می شود، وجود دارد. تبدیل شدن مشهد به «قطب فرهنگ مکتوب جهان اسلام» کلیدواژه و لقبی بود که دکتر صالحی با تبیین ظرفیت های موجود در مشهد، آن را مطرح کرد و رسیدن به این جایگاه را نزدیک و قابل دسترسی عنوان کرد....

 وجود مشهد در بین 3 قطب برتر انتشارات کشور، حضور بارگاه ملکوتی امام علی بن موسی الرضا (ع) در مشهد و بهره گیری از فرصت زیارت، وجود قطب های مقتدر دانشگاهی و حوزوی، سابقه درخشان مشهد در توزیع کتاب، وجود کتابخانه های مهم، موقعیت جغرافیایی مشهد به عنوان حلقه ارتباطی با کشورهای فارسی زبان، فعالیت مراکز متعدد علمی و فرهنگی در مشهد، حضور رسانه های مقتدر در خراسان رضوی و فعالیت نهادها و تشکل های مرتبط با حوزه نشر مواردی است که از سوی معاون فرهنگی وزیر ارشاد به عنوان فرصت هایی اساسی در تبدیل شدن مشهد به قطب فرهنگ مکتوب جهان اسلام مطرح شد.

بالقوه یا بالفعل؟
تمام این موارد و ظرفیت هایی که از آن یاد شدباعث شده تا مشهد به عنوان یکی از سه قطب انتشارات کشور از تهران و قم متمایز شود و فرصتی را در اختیار مسئولان صنعت نشر و متولیان فرهنگ کتاب و کتابخوانی خراسان رضوی قرار دهد تا از آن برای محقق شدن این شعار یعنی قطب فرهنگ مکتوب جهان اسلام بهره ببرند. اما سوالی که وجود دارد این است که این ظرفیت ها تا چه حد در مشهد به شکوفایی رسیده و می تواند در این زمینه نقش آفرینی کند؟ آیا وجود قطب های علمی و دانشگاهی و حوزوی توانسته است در کنار هم شرایطی را برای پدید آوردن آثار مکتوب قابل توجه و عرضه در حد و اندازه های جهان اسلام پدید بیاورد؟ و یا این که مراکز توزیع کتاب در مشهد هنوز هم مثل سابق توانمند و فعال در این زمینه فعالیت می کنند؟ مراکز فرهنگی و انتشاراتی استان تا چه حد توانسته ارتباط خود را با فعالان فرهنگ کتاب و کتابخوانی از سایر کشورهای فارسی زبان و کشورهای مسلمان تقویت کند؟ این ها سوالاتی است که باید برای برنامه ریزی دقیق و رسیدن به معیاری مشخص به منظور تبدیل شدن مشهد به قطب فرهنگ مکتوب جهان اسلام به آن پاسخ داد. از همین روی در ادامه به بررسی شاخص ها و ملزومات تبدیل مشهد به قطب فرهنگ مکتوب جهان اسلام خواهیم پرداخت.

جایگاه خراسان در حوزه نشر؛ تنومند اما...
عرصه نشر در خراسان رضوی روز به روز در حال گسترش است و از گذشته هم همواره حرف های زیادی برای گفتن داشته و به همین دلیل هم در کنار تهران و قم جزو 3 انتشارات برتر کشور محسوب می شود. به ادعای بسیاری از صاحب نظران و مسئولان حوزه چاپ و نشر اگر خراسان رضوی را از چرخه نشر کشور حذف کنیم بالغ بر ۷۰ درصد کتاب های دینی و آثار حوزه های دیگر از عرصه نشر حذف می شود که این نشان از جایگاه مهم و قابل توجه این استان در زمینه نشر کشور دارد. البته بر اساس اعلام بانک اطلاعات موسسه خانه کتاب گزارش آماری نشر کتاب استان های کشور در 4 ماه نخست سال این طور روایت می کند که استان تهران با 14602 تعداد عناوین، بیشترین آمار را در 4 ماه نخست سال در حوزه انتشارات دارد و پس از تهران نیز استان قم با 2564 تعداد عنوان کتاب قرار گرفته است. استان خراسان رضوی نیز با 680 تعداد عنوان، در رده سوم بیشتر آمار نشر در 4 ماه امسال است که آثار ترجمه آن 112 عنوان کتاب و در تالیف 568 اثر را شامل می شود.

اما همین جایگاه قوی و صنعت تنومند چاپ و انتشارات خراسان رضوی که قرار است مهمترین نقش آفرینی را در عرصه تبدیل مشهد به قطب فرهنگ مکتوب جهان اسلام ایفا کند مدت هاست که دچار رکود شده است. این رکود البته موضوعی تنها مربوط به استان خراسان رضوی نیست و همانطور که اواسط مهرماه امسال معاون فرهنگی وزیر ارشاد اعلام کرده بود «وضعیت خوبی بر صنعت چاپ کشور حاکم نیست و باید برای خروج از رکود آن عزم ملی ایجاد کرد. رسیدن به این امر مهم با تلاش یک سازمان یا وزارتخانه و اتحادیه درست نمی شود و تعامل مسئولان دولتی، کارشناسان و نیز بدنه بخش خصوصی مهمترین پیش نیاز موفقیت صنعت چاپ و نشر کشور در مقطع کنونی است.» این رکود حاکم بر عرصه نشر بر قطب های انتشارات کشور هم اثر گذاشته و آن ها را با مشکل مواجه کرده است. به همین دلیل عرصه چاپ و نشر خراسان رضوی که باید با قوت و ظرفیت زیادی در حوزه قطب فرهنگ مکتوب جهان اسلام نقش آفرینی کند نیازمند تزریق انگیزه و قوایی جدی برای فعالیت است.

فراز و فرودهای ارتباط حوزه و دانشگاه
مشهد با فعالیت دانشگاه فردوسی و همچنین حضور جدی دانشگاه های آزاد و پیام نور و البته داشتن حوزه علمیه ای کارآمد و تاثیرگذار بی شک یکی از قطب های علمی – حوزوی کشور است که همین ظرفیت بزرگ باز هم مشهد را از دو قطب دیگر انتشارات کشور متمایز می کند. اما نکته ای که باعث شده تا کنون خروجی فعالیت این قطب های علمی دانشگاهی و حوزوی به نتایج قابل توجهی در عرصه انتشار آثار مورد نیاز جهان اسلام و رفع نیازهای مکتوب کشورهای اسلامی از لحاظ کمی و کیفی بینجامد این است که هنوز ارتباط بین حوزه و دانشگاه در مشهد آن طور که انتظار می رفته و باید

می بوده، شکل نگرفته است. از همین رو این نیاز احساس می شود که برای تبدیل مشهد به قطب فرهنگ مکتوب جهان اسلام، دانشگاه ها و حوزه های علمیه استان باید به عنوان پایه های تشکیل این قطب هم ارتباط خود را تقویت کنند و به حد مطلوب برسانند و هم با افزایش تولید علم و افزایش تولید آثار مکتوب نقش خود را به خوبی در این زمینه ایفا کنند.

سابقه ای که دیگر درخشان نیست!
اما یکی از ملزومات اصلی تبدیل مشهد به قطب فرهنگ مکتوب جهان اسلام ، داشتن شبکه قدرتمند توزیع کتاب است. ظرفیتی که خراسان بزرگ در گذشته یکی از سردمداران آن بوده اما در حال حاضر کمتر از آن سابقه درخشان اثری مانده است. یکی از چالش ها و نقصان های موجود در زمینه کتاب و کتابخوانی نبود توزیع مناسب کتب انتشار یافته در سراسر کشور است . به همین دلیل است که برای جبران این نقصان

نمایشگاه های کتاب برای توزیع کتاب و رساندن آن به جامعه هدف برپا می شود. خراسان رضوی هم البته بر اساس شرایط موجود وضعیت خوبی دارد اما اگر می خواهد در فرهنگ مکتوب به عنوان قطبی در جهان اسلام مطرح شود در زمینه شبکه توزیع کتاب ضعف هایی جدی دارد. همانطور که بسیاری از مسئولان و صاحبنظران هم معتقدند که شبکه توزیع خراسان رضوی جایگاه گذشته خود را نداشته و تضعیف شده است.

زائران ، سفیران ما در کشورهای اسلامی
سالانه 1.5 میلیون زائر خارجی وارد مشهد می شوند، این خود یک ظرفیت بالقوه برای اثرگذاری در حوزه گسترش دروازه های فرهنگ مکتوب به جهان اسلام است که تاکنون بالفعل نشده است. اگر عرضه آثار مکتوب و بازدید از مراکز فرهنگی عرضه کتاب را به برنامه های زائران و توریست هایی که سالانه در مشهد حضور می یابند بیاوریم می توانیم با این ظرفیت برای گسترش فرهنگ مکتوب کشور در کشورهای دیگر تاثیر بگذاریم.

ظرفیتی برای نقش آفرینی در حوزه بین الملل
نمایشگاه های سالانه کتاب مشهد که امسال شانزدهمین دوره خود را پشت سر می گذارد نقش بسیار مهم و تاثیرگذاری در تحقق شرایط تبدیل شدن مشهد به قطب فرهنگ مکتوب جهان اسلام دارد. البته تا کنون از این ظرفیت به خوبی استفاده نشده است و آن نقش آفرینی در حوزه بین الملل است. بر کسی پوشیده نیست که نمایشگاه کتاب مشهد بعد از نمایشگاه تهران بزرگترین و تاثیرگذارترین نمایشگاه کتاب کشور است اما متاسفانه تا کنون از این ظرفیت حداقل برای حضور نمایندگان ناشران کشورهای همسایه به خوبی استفاده نشده است. حضور نمایندگان کشورهای اسلامی و فارسی زبان در نمایشگاه کتاب می تواند هم باب تعامل و ارتباط بیشتر فعالان عرصه چاپ و نشر استان با کشورهای اسلامی و فارسی زبان را باز کند و هم عرصه گسترش فعالیت های انتشاراتی استان به این کشور را باز کند.

فعالیت مراکز فرهنگی فعال در حوزه بین الملل
یکی دیگر از مزیت های نسبی مشهد نسبت به سایر قطب های انتشاراتی کشور فعالیت مراکز فرهنگی فعال حوزه بین الملل در مشهد است، مراکزی همچون بنیاد پژوهش های اسلامی آستان قدس رضوی،

دبیرخانه های جشنواره بین المللی امام رضا (ع)، جامعة المصطفی العالمیه و ... که می تواند در اثرگذاری و گسترش فعالیت های انتشاراتی مشهد به کشور های جهان اسلام نقشی جدی داشته باشد کما این که بنیاد پژوهش های اسلامی آستان قدس رضوی تا کنون در این زمینه فعالیت های خوبی داشته و در صورت همسو کردن این فعالیت ها با دیگر فعالیت های مرتبط در حوزه انتشارات می تواند مراحل تبدیل شدن مشهد به قطب فرهنگ مکتوب جهان اسلام را تسریع کند.

منبع: روزنامه خراسان - وحید تفریحی
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
  یادآوری: درج رتبه ای موضوعات و رویدادها و مناسبات بین المللی مشهد از آن سو برای پژوهشگران و علاقه مندان رصد تعاملات روابط خارجی این کلان شهر اهمیت دارد که با کلیک بر روی هر گزینه، تمامی پست هایی که مرتبط با آن موضوع هستند، به ترتیب درج به نمایش در خواهند آمد؛ اما نکته ی مهمتر، نمایش سرفصل ها به ترتیب رتبه و فراوانی هر موضوع، است که خود حکایت از فعال یا نیمه فعال و یا غیرفعال بودن آن حوزه دارد. ضمناً: 1- «دیپلماسی ها» پررنگتر در این بخش متمایز شده اند. 2- این اطلاعات، تا تاریخ 27 شهریور ماه 1397 به روز شده است!
اخبار 2869    بین الملل 2244    آسیا 2018    برنامه های بین المللی/داخل و خارج 817 دیپلماسی اقتصادی 624    دیپلماسی دانشگاهی 523    دیپلماسی زیارت و زائر رضوی 520    افتخارات 462    دیپلماسی گردشگری 457    دیپلماسی فرهنگی 382    دیپلماسی علمی 373    اروپا 368    میهمان/میهمانان خارجی 349    دیپلماسی آموزشی 338    دیپلماسی مذهب، دین و قرآن 330    جهان اسلام 338    آیا می دانید که مشهد... 300    دانشگاه فردوسی مشهد 289    شهرداری مشهد 279    دیپلماسی نمایشگاهی 264    سرمایه گذاری 243    استانداری خراسان رضوی 216    صادرات و واردات 198    پاکستان 189    آستان قدس رضوی 182    عراق 179    تصاویر / گزارش های تصویری 176    دیپلماسی هنری 175    استاندار 163    افغانستان 161    دیپلماسی ورزشی 151    دیپلماسی حمل و نقل (هوایی، ریلی و زمینی) 141   دیپلماسی سیاسی 142    دیپلماسی سلامت، پزشکی و بهداشت 142    مشهد 2017 139    دیپلماسی عمومی و شهری 138    آفریقا 134    دیپلماسی اجتماعی 127    نمایشگاه بین المللی مشهد 119    سفارت، سفیر، کاردار، رایزن، سرکنسول 104    سرمایه گذاری خارجی 101    پایتخت معنوی ایران 98    فرودگاه بین المللی مشهد 84    آمریکا 78    قابل الگوگیری یا استفاده در مشهد 76 شهردار مشهد 76    ایده های جدید 72    جشنواره بین المللی امام رضا(ع) 72    مقالات علمی 69    صنعتی 67    سازمان های بین المللی مرتبط 67    چین 63    اداره کل روابط خارجی شهرداری مشهد 61 دانشگاه علوم پزشکی مشهد 60    مصاحبه 56    ملاقات و دیدارها و نشست ها 54    پیشنهادات 52    عتبات عالیات، قبور ائمه 51    سایر کشورها 47    اتباع و مهاجران خارجی 46    ترکیه 46    اقیانوسیه 44    حوزوی 44    فضای سبز و پارکها 44    شهری 42    ترکمنستان 42    بانوان 41    روسیه 40    حمل و نقل درون شهری و ترافیک 40 خواهر خواندگی 37    آیا می دانید که در ایران/دنیا 36 رسانه ای 36    نقاط قوت شهری 36    توافقنامه ها و تفاهم ها 35    بازیافت و تبدیل مواد 35    هندوستان 33    فناوری های نوین و کارآفرین 32    زبان و ادبیات فارسی 31    قطار شهری و منوریل 31    گلایه ها و انتقادات 30    شهرسازی و معماری 30    نقاط ضعف شهری 29    اتاق بازرگانی، صنایع و معادن استان 26    تاجیکستان 25    عمران، ساختمان و پلها و معابر 25    آلمان 24    شهرداریهای کشور 24    پایتخت فرهنگی جهان اسلام 22    وزارت امور خارجه یا دفتر شمال شرق 22 شورای اسلامی شهر 22    محیط زیست 22    قرقیزستان 22    متروپلیس 22    اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان 20    لبنان 19    سوریه 19    مناطق آزاد، بازارچه ها و گمرک مرزی استان 19    دانشگاه بین المللی امام رضا(ع) 18    انرژی، گاز، آب، برق 18    جامعه المصطفی العالمیه 17    تاریخی و تمدنی 16    سازمان فرهنگ وارتباطات اسلامی 15    بیمارستان فوق تخصصی رضوی 15    مالزی 14    ژاپن 13    دانشگاه آزاد اسلامی مشهد 13    موزه ها و گالری ها 12    اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی 12 فرانسه 12    پژوهشی 11    انقلاب، شهدا و ایثارگران 10    کشاورزی 10    ازبکستان 9    خدمات و نظافت شهری 9    مدیریت بحران 8    عربستان 8    قزاقستان 8    تحلیل 7    انتصاب 7    اداره کل ورزش و جوانان استان 7    ادبی 7    تشریفات بین الملل 7    کویت 7    بحرین 7    راه آهن و قطار بین شهری 6    امارات، دبی 6    مشهد 2018 5    استارتاپ ها و ایده های کارآفرینی 5    سوغات زائر و برند حلال 4    مطبوعاتی 4    فیلم 3    تشرف به اسلام 3    معاونت زیارت استانداری خراسان رضوی 2 مرکز امور بین الملل آستان قدس رضوی 2    حقوقی و قضا 2    رویدادهای برگزار نشده 2    قطر 2    دانشگاه علوم اسلامی رضوی 1
عضویت در اندیشکده ی فرهیخت

ارزیابی و رصد رویدادها و مناسبات بین المللی مشهد
تا 4 مهرماه 97
نمایه فعالان دیپلماسی عمومی و شهری، اقتصادی، سیاسی و رسانه با اولویت «ارتباطات» و با محوریت «اقتصاد شهر»
نمایه فعالان دیپلماسی علم، آموزش و فناوری، با اولویت «آینده پژوهی» و با محوریت «اقتصاد دانش»
نمایه فعالان دیپلماسی فرهنگی و اجتماعی، هنری و نمایشگاهی با اولویت جامعه پویا و با محوریت   «اقتصاد فرهنگ»
نمایه فعالان دیپلماسی زیارت و خدمات گردشگری » با اولویت «تکریم زوار خارجی» و با محوریت «اقتصاد زائر»
463
دیپلماسی گردشگری
چهارم

مشاهده پست ها
522
دیپلماسی زیارت
سوم

مشاهده پست ها
523
دیپلماسی دانشگاهی
. دوم

مشاهده پست ها
624
دیپلماسی اقتصادی
. اول

مشاهده پست ها

  جایگاه «دیپلماسی فرهنگی» از آنجایی که مشهد مقدس، پس از رویداد «مشهد2017»، به عنوان «پایتخت فرهنگی جهان اسلام شهرت یافته، اصلا شایسته ی عظیم ترین کلان شهر مذهبی جهان (از نظر وسعت) نیست. ما در 112 روز از تصدی دکتر «جعفر مروارید» به عنوان مدیرکل جدید فرهنگ و ارشاد اسلامی، متأسفانه نه تنها شاهد برگزاری یا طراحی یک رویداد فرهنگی با رویکرد بین المللی نبودیم، بلکه حتی در ماه مبارک رمضان گذشته، ارشاد استان در اقدامی تعجب برانگیز، رویکرد بین المللی را از سیزدهمین دوره از «نمایشگاه بین المللی قرآن و عترت» نیز برداشت و آن را با رویکرد ملی برگزار کرد! امید است به زودی شاهد حرکتی جدید با رویکرد بین المللی در پرظرفیت ترین کلان شهر ایران اسلامی از نظر فرهنگی و هنری باشیم

اگر بنا را بر کلیدواژه ی رئیس جمهور محترم خطاب به استاندار خراسان رضوی مبنی بر این که «مشهد پیشانی نظام است!» بگذاریم که حق هم چنین است - چراکه بسیاری از گردشگران غیر ایرانی و حتی ایرانی حرم رضوی، چه بسا در طول سالیان سال، حتی یک بار هم به پایتخت کشور «تهران بزرگ» سفر نکنند، اما دست کم یک بار در طول سال (و به استناد آمار هر سه سال یک بار)، به مشهد مقدس مشرف می شوند - بنابراین، ارتقای شاخص «دیپلماسی عمومی» (حاکمیتی) و همچنین «دیپلماسی شهری» ، تلاش و همت مضاعف «استانداری خراسان رضوی» و «شهرداری مشهد» را می طلبد! آقای استاندار، آقای شهردار... همچنان منتظر اعلام و ابلاغ سیاست گذاری های شتاب بخش تان در این حوزه به دستگاه های اجرایی استان و شهر هستیم!

در کلان شهری که سالانه قریب به «سی میلیون زائر داخلی» و «سه میلیون زائر خارجی» تردد می کنند، وضعیت «دیپلماسی نمایشگاهی» ما، اصلاً زیبنده ی دومین کلان شهر ایران و قطب صنایع مولد کشور نیست! مگر نه این که بیش از شش هزار واحد صنعتی و تولیدی در استان داریم؟! چرا نمایشگاه های به ظاهر بین المللی ما با 120 شرکت ایرانی و فقط دو سه نماینده از کشورهای خارجی برگزار می شود؟! یعنی ما قدرت جذب همسایگان شرقی خود را نیز نداریم؟!

رسالت «دفتر نمایندگی شمال و شرق وزارت امور خارجه در مشهد» برای گسترش مناسبات و روابط خارجی در قالب «دیپلماسی سیاسی» و تشویق هفت الی هشت سرکنسولگری کشورهای خارجی و دفاتر نمایندگی های سازمان های بین المللی مستقر در مشهد به فعالیت بیشتر، همچنین توسعه ی شمار کشورهایی که می توان به گردشگر آنان در گیت فرودگاه بین المللی مشهد، مستقیماً ویزای توریستی داد و...، رسالت ها و تعهدات بزرگی است! آیا مردم مشهد، فقط و فقط باید از «سرکنسولگری جمهوری پاکستان» ، این قدر زیاد، حضور فعالانه، محبت آمیز، مسئولیت پذیر و مشارکت جویانه در برخی فعالیت های اجتماعی شهرشان ببینند؟ پس نقش سایر سرکنسولگری های مستقر و دفاتر خارجی در ایفای رسالت هایشان چه می شود؟ چه کسی جز این دفتر نمایندگی می تواند متولی و مشوق باشد؟!