اندیشکده بین المللی فرهیخت 

  نخستین دیده بان توسعه روابط خارجی مشهد 
  قدیمی ترین درگاه مطالعات راهبردی رویکرد بین المللی شهر 
www.farhikhtt.ir  

برترین های دیپلماسی


عدم پخش زنده مراسم از لحظه ورود به فرودگاه تا تشرف به حرم مطهر توسط شبکه استانی،
        عدم پخش ویژه برنامه، اکتفا به یک گزارش خبری کوتاه، عدم ارسال تصاویر زنده به تهران و... آن قدر
          تأسف بار بود که رسانه های کشور 220 میلیونی پاکستان، بالاجبار و بارها و بارها از تصاویر آرشیوی حرم
         استفاده کردند! حتی با گذشت 23 روز، «فیلم رضوی» کلیپ اردو را منتشر کرده اما فارسی را خیر!

عدم انجام هیچ گونه مصاحبه آنلاین و آفلاین با خبرنگاران برای دریافت پیامی به مردم مشهد و زوار
         شاید گفته شود: وقت ضیق بود! اما برای میزگرد مطبوعاتی یا تلویزیونی و نه برای یک مصاحبه ی ساده و کوتاه !
و همچنین است عدم حضور یک نماینده مردم در مجلس ، یا رئیس دفتر نمایندگی وزارت امور خارجه
         در مشهد و سکوت سایت آنها، عدم نصب بنرهای شهری خیر مقدم ، عدم تهیه گزارش مصور تلویزیونی و رادیویی و...

و بالاخره سپاس ...

از خبرنگاران و عکاسان حاضر و نیز مدیر هتل قصرالضیافه حرم که تنها دسته گل مردمی را از طرف
          مجاوران و زائران، تقدیم نفر اول ایرانی ترین همسایه کرد. او که با یک بوسه ارادت بر مضجع رضوی، میلیون ها
          دلار خاصه خرجی وهابیت عربستانی را در این کشور به زیر سؤال برد!
عمران خان ... سپاس و به اردو: شکریه

آسیب شناسی نخستین سفر رسمی

« عمـران خـان نیـازی »

نخست وزیر پاکستان به مشهد اول اردیبهشت

عدم اختصاص و رعایت پروتکل تشریفات در سطح «نخست وزیر» توسط استانداری خراسان رضوی
          حتی همچون سفر اخیر رئیس مجلس به مشهد، دسته گلی توسط دو نوجوان ملبس به لباس بومی تقدیم نشد!
عدم حضور «حجت الاسلام مروی» تولیت آستان قدس رضوی در آیین استقبال رسمی از فرودگاه تا حرم
          حتی حضور و همراهی ایشان در بازدید از «موزه ی گنجینه قرآن و نفایس» ضروری و پسندیده بود. متأسفانه
          حتی «قائم مقام آستان قدس رضوی» هم از حضور در آیین رسمی استقبال در فرودگاه اجتناب کرد!
عدم حضور «شهردار» و «رئیس شورای شهر» و حتی معاونان در آیین استقبال رسمی از فرودگاه تا حرم
          حتی سایت های این دو نهاد، از درج یک خبر یا یک عکس و یک بنر خیر مقدم هم دریغ کردند!
عدم درج و انتشار «یک گزارش و تحلیل جامع» و مصور توسط روزنامه های 70 ساله خراسان و 32 ساله
         قدس و 22 ساله شهرآرا تا جایی که مجبور به انتشار گزارشی از روزنامه «آفتاب یزد» در این وبگاه شدیم!

| جمعه 30 فروردین 1398 در خبرها آمده بود که 11 و 12 تیرماه 98، بناست «نخستین کنفرانس بین المللی حقوق بشر آمریکایی از دیدگاه مقام معظم رهبری» با محوریت زوال و افول هژمونی آمریکا با مشارکت آستان قدس رضوی در «تهران و قم»! برگزار شود.| به قلم عبدالرضا زرگری

پنجشنبه 25 بهمن 1397 | به راستی نمی دانیم به چه دلیل، ساده ترین آداب عرف بین المللی و رفتار تشریفات دیپلماتیک در دیدارها و ملاقات ها با میهمانان غیر ایرانی در مشهد توسط مسئولان روابط عمومی ها و امور بین الملل دستگاه های اجرایی | به قلم محمد منصف پور ...

جمعه 21 دی 1397 | شورای شهر هزینه مسافران خارجی مشهد را افزایش ندهد. شورای شهر مشهد در آخرین جلسه علنی خود مصوبه‌ای داشت که باید گفت بدعتی تازه بوده و لازم است متولیان امور شهر و حتی استان نسبت به آن دقتی ... | به قلم علی محمدزاده

چهارشنبه 11 مهر 1397 | عدم رعایت مطلوب اصول تشریفات روابط دیپلماتیک در دیدارهای مدیران دستگاه های اجرایی شهر و استان با مقامات عالی رتبه سیاسی و اجتماعی کشورها بویژه با سفرا و دیپلمات های ارشد سفارتخانه های خارجی ...| به قلم «عبدالرضا زرگری

دیپلماسی ...

نخستین همایش بین المللی توسعه گردشگری ایران در مشهد برگزار می شود

   |  سه شنبه 15 مهر 1393

رییس جهاد دانشگاهی خراسان رضوی از برنامه برگزاری 'نخستین همایش بین المللی علمی راهبری توسعه گردشگری جمهوری اسلامی ایران، چالشها و چشم اندازها' طی روزهای 26 تا 28 مهرماه جاری در مشهد خبر داد. همایش بین المللی توسعه گردشگری ایران در مشهد برگزار می شود 'سیدعلی اکبر شمسیان' روز سه شنبه در جمع خبرنگاران گفت: این همایش در پنج محور با حضور 450 میهمان داخلی و خارجی شامل اساتید دانشگاهی و مدیران اجرایی حوزه گردشگری برپا می شود.  رییس همایش بین المللی توسعه گردشگری ایران ادامه داد: همایش به همت پژوهشکده گردشگری جهاد دانشگاهی خراسان رضوی با حمایت وزارت امور خارجه، شهرداری، سازمان میراث فرهنگی و شهرداری مشهد اجرا خواهد شد.  وی بیان کرد: هدف همایش گردشگری ایران در سال 1393 عطف توجه سیاستگذاران، مدیران اجرایی و سایر دست اندرکاران به چالشها و الزامات توسعه این صنعت در شرایط کنونی کشور و ارائه ایده ها، دستاوردهای پژوهشی، راهبردها، سیاستها، رویه ها و اقدامات لازم در سطح ملی است. ...

شمسیان گفت: گردشگری سومین فعالیت اقتصادی درآمدزاد بعد از نفت و خودروسازی است لذا رهبر معظم انقلاب در برنامه پنجم توسعه کشور بر توسعه گردشگری به ویژه گردشگری زیارتی تاکید کرده اند اما اهداف آن سند در این بخش محقق نشده است. 

وی افزود: ایران رتبه 99 جهان به لحاظ اقتصاد گردشگری، رتبه 66 جهان به لحاظ جذب گردشگر و نیز هشت صدم درصد از سهم 2.5 درصدی خاورمیانه را از کل گردشگران سالانه در جهان دارد. 

رییس همایش بین المللی علمی راهبری توسعه گردشگری جمهوری اسلامی ایران، چالشها و چشم اندازها گفت: با توجه به ظرفیتهای گردشگری و زیارتی ایران، این سهم بسیار ناچیز است. 

وی در ادامه اظهارداشت: خراسان رضوی با داشتن 480 جاذبه گردشگری طبیعی، تاریخی و مذهبی، سه منطقه نمونه بین المللی گردشگری و 17 روستای هدف گردشگری یکی از مهمترین استانهای کشور به منظور جذب گردشگر است. 

او افزود: مشهد دومین شهر مذهبی جهان است که سالانه پذیرای بیش از 25 میلیون زائر می باشد و در برخی از روزهای سال تعداد زائران از جمعیت سه و نیم میلیون نفری این کلانشهر نیز بیشتر می شود. 

وی ادامه داد: شمار زائران مشهد 10 برابر تعداد زائران در عربستان است. 

رییس جهاد دانشگاهی خراسان رضوی گفت: بر اساس سند چشم انداز کشور در سال 2014 میلادی جمعیت مشهد به چهار میلیون نفر و شمار سالانه زائران آن به 40 میلیون نفر خواهد رسید. 

شمسیان افزود: امسال صنعت گردشگری ایران رشدی 13 درصدی را نسبت به مدت مشابه پارسال تجربه کرده و در خراسان رضوی نیز این امر 40 درصد رشد داشته است اما خدمات رسانی به زائر و مسافران و زیرساختهای گردشگری متناسب با این رشد نبوده است. 

رییس همایش بین المللی علمی راهبری توسعه گردشگری جمهوری اسلامی ایران، چالشها و چشم اندازها در ادامه گفت: این همایش در نظر دارد با ارائه برنامه ای اثربخش و جلب نظر بخشهای دولتی، عمومی و خصوصی در سطح ملی مسائل اساسی توسعه گردشگری را واکاوی و دستاوردهای خود را به صورت موثری ارائه دهد. 

وی افزود: در این همایش به بخش گردشگری به صورت همه جانبه و یک بسته هماهنگ پرداخته می شود که برگزاری چنین همایشی تاکنون در کشور بی نظیر بوده است. 

او گفت: کار ثبت نام از شرکت کنندگان در این همایش از اردیبهشت ماه امسال آغاز شد و در این مدت 826 نفر در قالب نویسنده و داور ثبت نام کرده اند. 

وی افزود: 425 مقاله در پنج محور 'گردشگری، فرهنگ و میراث فرهنگی'، 'گردشگری و الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت'، 'گردشگری، سیاستگذاری، برنامه ریزی و مدیریت محور ویژه توسعه منطقه ای گردشگری خراسان'، 'گردشگری و اقتصاد'، 'گردشگری، عزم ملی و مدیریت جهادی' و 'گردشگری و آمایش سرزمینی' به دبیرخانه همایش ارسال شده است. 

شمسیان بیان کرد: از این تعداد مقاله با نظر هیات داوران 75 مورد برای ارائه شفاهی، 139 مقاله در قالب پوستر و 102 مقاله در قالب چکیده مقاله برگزیده شده و به چاپ می رسند. 

وی گفت: در مراسم پایاین همایش معاون وزیر امور خارجه و رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری سخنران ویژه هستند و پیام رییس جمهوری و پیام دبیرکل یونسکو در ایران نیز قرائت می شود. 

رییس همایش بین المللی علمی راهبری توسعه گردشگری جمهوری اسلامی ایران، چالشها و چشم اندازها افزود: طی 35 ساعت کاری این همایش دو روزه سه مورد ارائه شفاهی از مقالات برگزیده و 10 میزگرد تخصصی با حضور 65 نفر از اساتید و مدیران اجرایی تراز اول حوزه گردشگری در سه سالن موازی برگزار می شود. 

وی گفت: این میزگردها شامل چالشها و چشم اندازهای گردشگری مذهبی در ایران، آمایش سرزمین و گردشگری، مسائل کارآفرینی گردشگری و ملاحظات مربوط به سرمایه گذاری در گردشگری، گردشگری سلامت، چالش و چشم اندازهای مدیریت زیارت و گردشگری مذهبی در مشهد 2017، ملاحظات برنامه ششم توسعه در حوزه گردشگری با حضور معاونت گردشگری سازمان میراث فرهنگی است. 

او افزود: میزگردی نیز با مشارک دفتر یونسکو در ایران با عنوان 'نقش هفته جهانی میراث فرهنگی در توسعه پایدار گردشگری' با حضور دبیرکل یونسکو در ایران و هشت میهمان خارجی از کشورهای هنگ کنگ، اسپانیا، ایتالیا، هند و مالزی به زبان انگلیسی برگزار می شود. 

رییس همایش بین المللی علمی راهبری توسعه گردشگری جمهوری اسلامی ایران، چالشها و چشم اندازها گفت: میزگرد انتهایی این همایش شامل جمع بندی کمیته های علمی و ارائه دستاوردها است که در قالب کتابی ارائه می شود. 

وی برپایی نمایشگاه جانبی همایش در محل دانشکده علوم پایه دانشگاه فردوسی مشهد و برگزاری 28 تور گردشگری جانبی را نیز به عنوان برنامه های فرهنگی این همایش برشمرد. 
آخرین ویرایش: سه شنبه 15 مهر 1393
Share
  یادآوری: درج رتبه  ای موضوعات و رویدادها و مناسبات بین المللی مشهد از آن سو برای پژوهشگران و علاقه مندان رصد تعاملات روابط خارجی این کلان شهر اهمیت دارد که با کلیک بر روی هر گزینه، تمامی پست هایی که مرتبط با آن موضوع هستند، به ترتیب درج به نمایش در خواهند آمد اما نکته ی مهمتر، نمایش  سرفصل ها به ترتیب رتبه و فراوانی هر موضوع، است که خود حکایت از فعال یا نیمه فعال و یا غیرفعال بودن آن حوزه دارد. ضمناً: 1- «دیپلماسی  ها» پررنگتر  در این بخش متمایز شده اند. 2- این اطلاعات، تا تاریخ 23 فروردین  ماه 1398 به روز شده است!
کل رویدادها و مناسبات:  4.770
   اخبار    3423      بین  الملل   2836      آسیا    2372      مراسم  بین المللی / داخل و خارج   987      دیپلماسی دانشگاهی    686      دیپلماسی اقتصادی    679      دیپلماسی زیارت، زائر/ امام رضا(ع) ،   658      افتخارات/خبرخوش/مفاخر    619      دیپلماسی گردشگری    578      جهان  اسلام   559      دیپلماسی علمی    556      اروپا    512      میهمان/میهمانان  خارجی   509      دیپلماسی دینی (مذهبی و قرآنی)    473      دیپلماسی آموزشی    469      دیپلماسی فرهنگی    463      آیا  می دانید که مشهد/ آماره   435      دانشگاه  فردوسی مشهد   403      شهرداری  مشهد   338      تصاویر  / گزارش های تصویری   312      آستان  قدس رضوی   303      دیپلماسی نمایشگاهی    283      استانداری  خراسان رضوی   266      عراق    258      سرمایه  گذاری داخلی   254      پاکستان    226      دیپلماسی شهری    218      صادرات  و واردات   214   افغانستان    210      دیپلماسی هنری    208      دیپلماسی سیاسی    202      دیپلماسی ورزشی    202      دیپلماسی سلامت، پزشکی و بهداشت   197      استاندار    179      آفریقا    171      اجتماعی/  دیپلماسی   171      جلسات،ملاقاتها،  بازدیدها، سفرها/ داخل و خارج   161      دیپلماسی حمل و نقل (هوایی، ریلی و زمینی)    151      سفارت،  سفیر، کاردار، رایزن، سرکنسول   145      مشهد  2017   139      دیپلماسی عمومی (حاکمیتی و ملی)/  130   ادامه ...


اندیشکده بین المللی فرهیخت، دعوت به همکاری می نماید: از سطح اندیشه و پژوهش گرفته که مخاطب آن محققان، نویسندگان، اساتید مجرب دانشگاه، فضلای معظم حوزه، مدیران، کارشناسان و پیش کسوتان در رشته های مختلف، دانشجویان و دانش آموزان و در کل، تمامی دغدغه داران توسعه ی روابط خارجی مشهد با جهان پیرامون هستند، تا سطح اجرایی که شامل فعالان و کاربران ساده وب و علاقه مندان به درج محتوا در وبگاه اینترنتی اندیشکده است. توضیح بیشتر بخش اجرایی آن که، شدیداً نیازمند همکاری افتخاری آن دسته از آقایان و خانم های دلداده و سرسپرده به امام مهربانی ها حضرت امام رضا(ع) هستیم که حاضرند همچون پژوهشگران داخلی و خارجی این اندیشکده، به عشق آن امام همام، در شناسایی و رصد و نیز درج کلیه ی رویدادها و مناسبات بین المللی کلان شهر رضوی از منابع مختلف بویژه در بستر اینترنت به ما کمک کرده و حتی از طریق نصب یک اپلیکیشن ساده در گوشی همراه یا تبلت خود، نسبت به درج محتوا در وبگاه اقدام نمایند. بدیهی است در صورت تمایل نویسنده یا تهیه کننده مطالب، نام وی به عنوان ارسال کننده در کلیه ی پست های منتشره به نمایش در خواهد آمد. برای ارتباط گیری با مدیر تارنما، از طریق سیستم پاسخگویی آنلاین می توانید اقدام فرمایید. مأجور باشید


عضویت در اندیشکده بین المللی فرهیخت
ارزیابی، رصد و پایش رویدادها، مناسبات بین المللی و روابط خارجی شهر امام مهربانی ها تا
23 فروردین ماه 98
نمایه فعالان دیپلماسی علم، آموزش و فناوری، با اولویت «آینده پژوهی» و با محوریت «اقتصاد دانش»
نمایه فعالان دیپلماسی عمومی و شهری، اقتصادی، سیاسی، رسانه و ورزش با اولویت «ارتباطات» و با محوریت «اقتصاد شهر»
نمایه فعالان دیپلماسی فرهنگی و اجتماعی، هنری و نمایشگاهی با اولویت جامعه پویا و با محوریت   «اقتصاد فرهنگ»
نمایه فعالان دیپلماسی زیارت و خدمات گردشگری » با اولویت «تکریم زوار خارجی» و با محوریت «اقتصاد زائر»


مندرج در سرویس اشتراک ویدئو «آپارات» farhikht