اندیشکده بین المللی فرهیخت 
  دیده بان توسعه روابط خارجی مشهد 
  درگاه مطالعات راهبردی رویکرد بین المللی شهر 
  www.farhikhtt.ir  

برترین های دیپلماسی ...

حضور در جمع توان یابان و همخوانی
میراث دار خلف سلطان آواز ایران
«همایون شجریان»
و مشهورترین چهره بین المللی موسیقی ایران در مشهد
24 آذر 97 - مؤسسه خیریه همدم

یکشنبه 13 آبان 1397 | بیش از یک میلیون متر مربع، زیربنای کل حرم رضوی است! رواق بسیار زیبا و تازه احداث دارالحجه هم با 7 هزار متر مربع مساحت، واقع در طبقه ی منهای یک، به دلیل نزدیکی به سرداب مقدس، بسیار مورد علاقه زوار داخلی و خارجی... | به قلم «عبدالرضا زرگری»

دوشنبه 16 مهر 1397 | نقدی بر یک خبر، هشتم مهرماه جاری، خبری بس عجیب و باورنکردنی، هرچند تیتر خبری چند رسانه شد، اما در هیاهوی افزایش افسارگسیخته ی ارز شوم - دلار سیاه - و الحاق کشور به کنوانسیون مبارزه با پولشویی و تأمین مالی ... | به قلم «عبدالرضا زرگری

چهارشنبه 11 مهر 1397 | عدم رعایت مطلوب اصول تشریفات روابط دیپلماتیک در دیدارهای مدیران دستگاه های اجرایی شهر و استان با مقامات عالی رتبه سیاسی و اجتماعی کشورها بویژه با سفرا و دیپلمات های ارشد سفارتخانه های خارجی ...| به قلم «عبدالرضا زرگری

دوشنبه 12 شهریور 1397 | چرا متولیان گردشگری استان به طور مطلق می گویند سرمایه گذاری در حوزه تأسیسات گردشگری اشباع شده؟! در حالی که باید بگویند فقط در لایه میانی یعنی هتل های 4 و 5 ستاره اشباع شدیم، اما در لایه بالا یعنی ...| به قلم «عبدالرضا زرگری

دیپلماسی ...

نخستین همایش بین المللی توسعه گردشگری ایران در مشهد برگزار می شود

   |  سه شنبه 15 مهر 1393

رییس جهاد دانشگاهی خراسان رضوی از برنامه برگزاری 'نخستین همایش بین المللی علمی راهبری توسعه گردشگری جمهوری اسلامی ایران، چالشها و چشم اندازها' طی روزهای 26 تا 28 مهرماه جاری در مشهد خبر داد. همایش بین المللی توسعه گردشگری ایران در مشهد برگزار می شود 'سیدعلی اکبر شمسیان' روز سه شنبه در جمع خبرنگاران گفت: این همایش در پنج محور با حضور 450 میهمان داخلی و خارجی شامل اساتید دانشگاهی و مدیران اجرایی حوزه گردشگری برپا می شود.  رییس همایش بین المللی توسعه گردشگری ایران ادامه داد: همایش به همت پژوهشکده گردشگری جهاد دانشگاهی خراسان رضوی با حمایت وزارت امور خارجه، شهرداری، سازمان میراث فرهنگی و شهرداری مشهد اجرا خواهد شد.  وی بیان کرد: هدف همایش گردشگری ایران در سال 1393 عطف توجه سیاستگذاران، مدیران اجرایی و سایر دست اندرکاران به چالشها و الزامات توسعه این صنعت در شرایط کنونی کشور و ارائه ایده ها، دستاوردهای پژوهشی، راهبردها، سیاستها، رویه ها و اقدامات لازم در سطح ملی است. ...

شمسیان گفت: گردشگری سومین فعالیت اقتصادی درآمدزاد بعد از نفت و خودروسازی است لذا رهبر معظم انقلاب در برنامه پنجم توسعه کشور بر توسعه گردشگری به ویژه گردشگری زیارتی تاکید کرده اند اما اهداف آن سند در این بخش محقق نشده است. 

وی افزود: ایران رتبه 99 جهان به لحاظ اقتصاد گردشگری، رتبه 66 جهان به لحاظ جذب گردشگر و نیز هشت صدم درصد از سهم 2.5 درصدی خاورمیانه را از کل گردشگران سالانه در جهان دارد. 

رییس همایش بین المللی علمی راهبری توسعه گردشگری جمهوری اسلامی ایران، چالشها و چشم اندازها گفت: با توجه به ظرفیتهای گردشگری و زیارتی ایران، این سهم بسیار ناچیز است. 

وی در ادامه اظهارداشت: خراسان رضوی با داشتن 480 جاذبه گردشگری طبیعی، تاریخی و مذهبی، سه منطقه نمونه بین المللی گردشگری و 17 روستای هدف گردشگری یکی از مهمترین استانهای کشور به منظور جذب گردشگر است. 

او افزود: مشهد دومین شهر مذهبی جهان است که سالانه پذیرای بیش از 25 میلیون زائر می باشد و در برخی از روزهای سال تعداد زائران از جمعیت سه و نیم میلیون نفری این کلانشهر نیز بیشتر می شود. 

وی ادامه داد: شمار زائران مشهد 10 برابر تعداد زائران در عربستان است. 

رییس جهاد دانشگاهی خراسان رضوی گفت: بر اساس سند چشم انداز کشور در سال 2014 میلادی جمعیت مشهد به چهار میلیون نفر و شمار سالانه زائران آن به 40 میلیون نفر خواهد رسید. 

شمسیان افزود: امسال صنعت گردشگری ایران رشدی 13 درصدی را نسبت به مدت مشابه پارسال تجربه کرده و در خراسان رضوی نیز این امر 40 درصد رشد داشته است اما خدمات رسانی به زائر و مسافران و زیرساختهای گردشگری متناسب با این رشد نبوده است. 

رییس همایش بین المللی علمی راهبری توسعه گردشگری جمهوری اسلامی ایران، چالشها و چشم اندازها در ادامه گفت: این همایش در نظر دارد با ارائه برنامه ای اثربخش و جلب نظر بخشهای دولتی، عمومی و خصوصی در سطح ملی مسائل اساسی توسعه گردشگری را واکاوی و دستاوردهای خود را به صورت موثری ارائه دهد. 

وی افزود: در این همایش به بخش گردشگری به صورت همه جانبه و یک بسته هماهنگ پرداخته می شود که برگزاری چنین همایشی تاکنون در کشور بی نظیر بوده است. 

او گفت: کار ثبت نام از شرکت کنندگان در این همایش از اردیبهشت ماه امسال آغاز شد و در این مدت 826 نفر در قالب نویسنده و داور ثبت نام کرده اند. 

وی افزود: 425 مقاله در پنج محور 'گردشگری، فرهنگ و میراث فرهنگی'، 'گردشگری و الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت'، 'گردشگری، سیاستگذاری، برنامه ریزی و مدیریت محور ویژه توسعه منطقه ای گردشگری خراسان'، 'گردشگری و اقتصاد'، 'گردشگری، عزم ملی و مدیریت جهادی' و 'گردشگری و آمایش سرزمینی' به دبیرخانه همایش ارسال شده است. 

شمسیان بیان کرد: از این تعداد مقاله با نظر هیات داوران 75 مورد برای ارائه شفاهی، 139 مقاله در قالب پوستر و 102 مقاله در قالب چکیده مقاله برگزیده شده و به چاپ می رسند. 

وی گفت: در مراسم پایاین همایش معاون وزیر امور خارجه و رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری سخنران ویژه هستند و پیام رییس جمهوری و پیام دبیرکل یونسکو در ایران نیز قرائت می شود. 

رییس همایش بین المللی علمی راهبری توسعه گردشگری جمهوری اسلامی ایران، چالشها و چشم اندازها افزود: طی 35 ساعت کاری این همایش دو روزه سه مورد ارائه شفاهی از مقالات برگزیده و 10 میزگرد تخصصی با حضور 65 نفر از اساتید و مدیران اجرایی تراز اول حوزه گردشگری در سه سالن موازی برگزار می شود. 

وی گفت: این میزگردها شامل چالشها و چشم اندازهای گردشگری مذهبی در ایران، آمایش سرزمین و گردشگری، مسائل کارآفرینی گردشگری و ملاحظات مربوط به سرمایه گذاری در گردشگری، گردشگری سلامت، چالش و چشم اندازهای مدیریت زیارت و گردشگری مذهبی در مشهد 2017، ملاحظات برنامه ششم توسعه در حوزه گردشگری با حضور معاونت گردشگری سازمان میراث فرهنگی است. 

او افزود: میزگردی نیز با مشارک دفتر یونسکو در ایران با عنوان 'نقش هفته جهانی میراث فرهنگی در توسعه پایدار گردشگری' با حضور دبیرکل یونسکو در ایران و هشت میهمان خارجی از کشورهای هنگ کنگ، اسپانیا، ایتالیا، هند و مالزی به زبان انگلیسی برگزار می شود. 

رییس همایش بین المللی علمی راهبری توسعه گردشگری جمهوری اسلامی ایران، چالشها و چشم اندازها گفت: میزگرد انتهایی این همایش شامل جمع بندی کمیته های علمی و ارائه دستاوردها است که در قالب کتابی ارائه می شود. 

وی برپایی نمایشگاه جانبی همایش در محل دانشکده علوم پایه دانشگاه فردوسی مشهد و برگزاری 28 تور گردشگری جانبی را نیز به عنوان برنامه های فرهنگی این همایش برشمرد. 
آخرین ویرایش: سه شنبه 15 مهر 1393
  یادآوری: درج رتبه ای موضوعات و رویدادها و مناسبات بین المللی مشهد از آن سو برای پژوهشگران و علاقه مندان رصد تعاملات روابط خارجی این کلان شهر اهمیت دارد که با کلیک بر روی هر گزینه، تمامی پست هایی که مرتبط با آن موضوع هستند، به ترتیب درج به نمایش در خواهند آمد؛ اما نکته ی مهمتر، نمایش سرفصل ها به ترتیب رتبه و فراوانی هر موضوع، است که خود حکایت از فعال یا نیمه فعال و یا غیرفعال بودن آن حوزه دارد. ضمناً: 1- «دیپلماسی ها» پررنگتر در این بخش متمایز خواهند شد. 2- این اطلاعات، تا تاریخ 22 آذر ماه 1397 به روز شده است!
کل رویدادها و مناسبات: 4.450
 اخبار   3183     بین الملل   2579     آسیا   2223     مراسم بین المللی / داخل و خارج   934     دیپلماسی اقتصادی    661     دیپلماسی دانشگاهی  608     دیپلماسی زیارت، زائر/ امام رضا(ع)/ ،   587     افتخارات / مفاخر   555     دیپلماسی گردشگری    536     دیپلماسی علمی   476     جهان اسلام   454     اروپا   448     میهمان/میهمانان خارجی   435     دیپلماسی فرهنگی  420     دیپلماسی آموزشی   420     دیپلماسی دینی (مذهبی و قرآنی)   412     آیا می دانید که مشهد...   386     دانشگاه فردوسی مشهد   358     شهرداری مشهد   312     دیپلماسی نمایشگاهی  280     آستان قدس رضوی   250     سرمایه گذاری   248     استانداری خراسان رضوی   242     تصاویر / گزارش های تصویری   241     عراق   234     صادرات و واردات   208     پاکستان   205      دیپلماسی هنری   190     دیپلماسی شهری  187     افغانستان   184     دیپلماسی ورزشی   178     دیپلماسی سلامت، پزشکی و بهداشت/   176     استاندار   169     دیپلماسی سیاسی  166     حمل و نقل هوایی، ریلی و زمینی   148     دیپلماسی اجتماعی    147     آفریقا   144     مشهد 2017  مشهد 2017   139     نمایشگاه بین المللی مشهد   126     سفارت، سفیر، کاردار، رایزن، سرکنسول   123     سرمایه گذاری خارجی   110     پایتخت معنوی ایران   103     جلسات،ملاقاتها، بازدیدها، سفرها/ داخل و خارج   93    فرودگاه بین المللی مشهد   88     آمریکا   88     شهردار مشهد   86     عضویت در اندیشکده بین المللی فرهیخت
ارزیابی و رصد رویدادها، مناسبات بین المللی و روابط خارجی شهر
تا 22 آذر ماه 97
نمایه فعالان دیپلماسی عمومی و شهری، اقتصادی، سیاسی و رسانه با اولویت «ارتباطات» و با محوریت «اقتصاد شهر»
نمایه فعالان دیپلماسی علم، آموزش و فناوری، با اولویت «آینده پژوهی» و با محوریت «اقتصاد دانش»
نمایه فعالان دیپلماسی فرهنگی و اجتماعی، هنری و نمایشگاهی با اولویت جامعه پویا و با محوریت   «اقتصاد فرهنگ»
نمایه فعالان دیپلماسی زیارت و خدمات گردشگری » با اولویت «تکریم زوار خارجی» و با محوریت «اقتصاد زائر»