اندیشکده بین المللی فرهیخت 

  نخستین دیده بان توسعه روابط خارجی مشهد 
  12 سال   مستندنگاری  رویکرد بین المللی شهر 
دستاورد صدها خادم بین المللی گمنام رضوی در ۵ قاره

www.farhikhtt.ir
رونق تولید

  برترین های دیپلماسی

اجلاس بین المللی فرصت‌های سرمایه‌گذاری خراسان رضوی
با حضور 200 سرمایه گذار خارجی و ایرانیان خارج از کشور - خرداد ماه 1399
اطلاعات بیشتر

پنجشنبه 31 مرداد 1398 | در خبرها آمده بود که بناست سوم تا پنجم شهریور 98، مشهد میزبان نخستین نمایشگاه اختصاصی ترکمنستان باشد، اما اطلاع رسانی رویداد به این مهمی و ارزشمندی، تنها 4 روز قبل، آن هم به صورت ناقص صورت می گیرد! چرا؟... | به قلم عبدالرضا زرگری

16 تیر 1398 | ورود واژگان لاتین از فرهنگ مغرب زمین به حریم «ادبیات فارسی»، رخداد تازه ای نیست و جای تعجب چندانی ندارد، اما ورود این واژه های نامأنوس به حوزه ی «ادبیات دینی» و اعتقادات و باورهای مذهبی قطعاً شایسته نیست، خاصه اگر این لغات بیگانه ...| به قلم عبدالرضا زرگری

6 تیر 1398 | شهریار آل شیخ، معاون برنامه ریزی و توسعه منابع انسانی شهرداری در خصوص برگزاری سومین همایش «گفت‌وگوهای انتقال تجربه» در مشهد، در حالی تحقق این آرزو را وعده داد که حتی یک میهمان غیرایرانی به این همایش دعوت نشده! ...| به قلم محمد منصف پور

جمعه 14 خرداد 1398 | امسال، شاهد برپایی چندمین دوره از برپایی نمایشگاه بین المللی گل و گیاه مشهد هستیم که کشور گل و گیاه، ایرانی ترین همسایه یعنی پاکستان و دیگر کشورهای همسایه ی شرقی کشور از جمله افغانستان ... | به قلم عبدالرضا زرگری

دیپلماسی

باحضور استاندار خراسان رضوی و والی هرات؛زتفاهمات صورت گرفته بین خراسان رضوی و هرات جمع بندی و بررسی شد

   |  یکشنبه 4 خرداد 1393

استاندار خراسان رضوی بر توسعه ی مناسبات با کشور افغانستان به ویژه ولایت هرات تاکید کرد.  به گزارش روابط عمومی استانداری خراسان رضوی، علی رضا رشیدیان در جلسه ای با والی هرات که در پایان سفر سه روزه اش به مشهد مقدس با هدف جمع بندی و بررسی تفاهمات تشکیل شده بود؛ بر لزوم برنامه ریزی جهت اجرایی شدن تفاهم نامه های صورت گرفته بین خراسان رضوی و هرات تاکید کرد. وی خواستار استفاده ی بیشتر از ظرفیت بخش خصوصی در توسعه ی مناسبات بین دو استان شد و اظهار داشت: تبادل اطلاعات اقتصادی بین اتاق های بازرگانی هرات و مشهد، تسهیلات تجاری و ترانزیتی بین دو طرف در زمینه ی صدور روادید، افزایش روند سرمایه گذاری بین مشهد و هرات و رفع موانع سرمایه گذاری، به تحقق این مهم کمک شایان توجهی می کند. ...


استاندار خراسان رضوی با اشاره به سطح مطلوب روابط جمهوری اسلامی ایران و جمهوری اسلامی افغانستان، افزود: بر اساس تفاهم نامه های امضا شده بین استان خراسان رضوی و ولایت هرات، آماده ی همکاری در حوزه های صنعتی، تجاری، علمی، فرهنگی، بهداشتی، خدمات شهری، زراعی و محیط زیست با ولایت هرات هستیم.
رشیدیان از آمادگی استان برای اعزام استاد به مراکز فنی و حرفه ای هرات، پذیرش کارآموز، همکاری های مشترک فرهنگی و برگزاری هفته های فرهنگی، در ولایت هرات خبر داد وگسترش روابط تجاری، برپایی نمایشگاه تخصصی و مشترک، ارائه ی توانمندی های اقتصادی دو طرف، بهره گیری از ظرفیت بخش خصوصی و غیر دولتی و تبادل هیات های تجاری بین دو استان را مورد تاکید قرار داد. 
وی به بازدید هیات افغانی از شهرک صنعتی و چندین واحد تولیدی اشاره کرد و گفت: دو طرف در صدور خدمات فنی و مهندسی، احداث شهرک صنعتی، تسهیل در روند فعالیت تجار و بازرگانان دو طرف، تسریع در مبادله ی کالا، تبادل هیات های تجاری، تقویت اتاق های بازرگانی و تجارت دو استان با یکدیگر به تفاهم رسیدند. 
رشیدیان تصریح کرد: در بازدید این هیات از خط یک قطار شهری مشهد، روند خدمت رسانی به شهروندان، ساماندهی مبلمان شهری و مزرعه ی نمونه ی آستان قدس نیز موضوعاتی همجون تنظیم نقشه ی تفصیلی شهر هرات، ارتقاء کیفیت آب شرب به لحاظ تجهیز لابراتوارهای تست آب، کنترل مواد غذایی وارداتی به افغانستان، تکمیل راه آهن خواف _ هرات، افزایش انرژی برق، آبرسانی، توسعه ی حمل و نقل، رشد فضای سبز هرات مورد بحث و تفاهم نظر قرار گرفت. 
وی خاطر نشان کرد: تبادل نظر در خصوص مباحث گردشگری، خدمات فنی و مهندسی، آموزشی، پیمانکاری و مشاوره، حمل و نقل عمومی، کشاورزی، صنایع دستی، پسماند، آب، برق، گاز، مخابرات، راه آهن و پل سازی از دیگر موضوعات مطرح شده در این جلسه بود. 
استاندار خراسان رضوی گفت: در بازدیدهیات مذکور از ییمارستان رضوی نیز برتداوم و گسترش توریسم درمانی با توجه به وجود مراکز درمانی مجهز و کادر درمانی متخصص، تاکید شد. 
رشیدیان افزود: توانمند سازی بانوان و آموزش مهارت های زندگی ، فراهم آوردن امکان تحصیل بر اساس قوانین کشور و زمینه سازی برای بازگشت مهاجران تحصیل کرده به افغانستان، از دیگر موارد مورد تفاهم بود. 
وی از همجواری استان با کشورهای همسایه به عنوان یک مزیت یاد کرد و بر تامین امنیت در مناطق مرزی، توانمند سازی مرزنشیانان، فعال سازی هرچه بیشتر بازارچه های مرزی و مبارزه با قاچاق مواد مخدر تاکید کرد. 
تشکیل شرکت های سرمایه گذاری مشترک، انتقال تجارب استان در حوزه ی کشاورزی نوین، آبیاری مکانیزه، احداث قرنطیه ی دامی، راه اندازی داروخانه ی دامپزشکی، ساخت سردخانه، اجرای طرح های بیابان زدایی، توسعه ی نوغانداری و تشکیل دپارتمان های علمی در این سفر مورد توافق دوطرف قرار گرفت. 
سید فضل اله وحیدی والی ولایت هرات نیز ضمن ابراز خرسندی از حضورش در مشهد و مثبت ارزیابی کردن نتایج سفرش، گفت: اهتمام و علاقه ی دو طرف بر توسعه ی همه جانبه ی همکاری ها است که باید از این فرصت نهایت استفاده را ببریم . 
وی بر اجرایی شدن توافقات قبلی و رفع موانع آن ها از سوی طرفین تاکیدکرد و افزود: زمینه برای حضور تجار وبازرگانان خراسان رضوی در ولایت هرات فراهم است. 
گفتنی ست در این دیدار که معاونان، مشاوران،تعدادی از مدیران ستادی استانداری و مدیران کل دستگاه های اجرایی و هیات همراه والی ولایت هرات نیز حضور داشتند؛ تعدادی از حاضران در جلسه از سوی دو طرف به بیان دیدگاه ها و نقطه نظرات خود در خصوص ارتقای سطح مناسبات، پرداختند.
آخرین ویرایش: یکشنبه 4 خرداد 1393
Share
 یادآوری:  درج رتبه ای موضوعات و رویدادها و مناسبات بین المللی  مشهد از آن سو برای پژوهشگران و علاقه مندان رصد تعاملات روابط خارجی این کلان  شهر اهمیت دارد که با کلیک بر روی هر گزینه، تمامی پست هایی که مرتبط با آن موضوع  هستند، به ترتیب درج به نمایش در خواهند آمد اما نکته ی مهمتر، نمایش سرفصل  ها به ترتیب رتبه و فراوانی هر موضوع، است که خود حکایت از فعال یا نیمه  فعال و یا غیرفعال بودن آن حوزه دارد. ضمناً این اطلاعات، تا تاریخ 4 آبان ماه 1398 به روز شده است!
کل رویدادها و مناسبات:  5.242
  اخبار   3830     بین الملل     3121     آسیا   2676     مراسم بین   المللی / داخل و خارج    1027    دیپلماسی دانشگاهی   784     دیپلماسی  زیارت، زائر و امام رضا(ع)    779    جهان اسلام     742     دیپلماسی  اقتصادی    723     افتخارات/خبرخوش/مفاخر   707     دیپلماسی  علمی   661     دیپلماسی  گردشگری    643     میهمان/میهمانان خارجی     640     اروپا   611     دیپلماسی  دینی، مذهبی و قرآنی    604    دیپلماسی  آموزشی   568     دیپلماسی  فرهنگی   543     آیا می   دانید که مشهد/ آمارها    523    دانشگاه فردوسی   مشهد    463     آستان قدس   رضوی    408     تصاویر /   گزارش های تصویری    402     شهرداری مشهد     381     عراق   322     دیپلماسی  نمایشگاهی   313     جلسات،ملاقات، بازدید،   سفر، نمایشگاه/ داخل و خارج    306    استانداری خراسان   رضوی    295     دیپلماسی  عمومی (حاکمیتی)    266    دیپلماسی  شهری   261     افغانستان   260     پاکستان   258     سرمایه گذاری   داخلی    256     دیپلماسی  سیاسی   250     دیپلماسی  ورزشی   242     دیپلماسی  هنری    237     صادرات و   واردات    229     دیپلماسی  سلامت (پزشکی و بهداشتی)    228    آفریقا   195     دیپلماسی  اجتماعی    195     استاندار 190   /  دیپلماسی حمل و نقل (هوایی، ریلی و زمینی)    173    سفارت، سفیر،   کاردار، رایزن، سرکنسول    166    دوجانبه   147     مشهد 2017     139     نمایشگاه بین   المللی مشهد    139     سرمایه گذاری   خارجی    125     مسابقات، آزمونها،   برنامه ها، نشریات و... / داخل و خارج    116    سایر کشورها 116  عتبات عالیات، 115   ادامه ...اندیشکده بین المللی فرهیخت، دعوت به همکاری می نماید: از سطح اندیشه و پژوهش گرفته که مخاطب آن محققان، نویسندگان، اساتید مجرب دانشگاه، فضلای معظم حوزه، مدیران، کارشناسان و پیش کسوتان در رشته های مختلف، دانشجویان و دانش آموزان و در کل، تمامی دغدغه داران توسعه ی روابط خارجی مشهد با جهان پیرامون هستند، تا سطح اجرایی که شامل فعالان و کاربران ساده وب و علاقه مندان به درج محتوا در وبگاه اینترنتی اندیشکده است. توضیح بیشتر بخش اجرایی آن که، شدیداً نیازمند همکاری افتخاری آن دسته از آقایان و خانم های دلداده و سرسپرده به امام مهربانی ها حضرت امام رضا(ع) هستیم که حاضرند همچون پژوهشگران داخلی و خارجی این اندیشکده، به عشق آن امام همام، در شناسایی و رصد و نیز درج کلیه ی رویدادها و مناسبات بین المللی کلان شهر رضوی از منابع مختلف بویژه در بستر اینترنت به ما کمک کرده و حتی از طریق نصب یک اپلیکیشن ساده در گوشی همراه یا تبلت خود، نسبت به درج محتوا در وبگاه اقدام نمایند. بدیهی است در صورت تمایل نویسنده یا تهیه کننده مطالب، نام وی به عنوان ارسال کننده در کلیه ی پست های منتشره به نمایش در خواهد آمد. برای ارتباط گیری با مدیر تارنما، از طریق سیستم پاسخگویی آنلاین می توانید اقدام فرمایید. مأجور باشید


عضویت در اندیشکده بین المللی فرهیخت
ارزیابی، رصد و پایش رویدادها، مناسبات بین المللی و روابط خارجی شهر امام مهربانی ها تا
4 آبات ماه 98
نمایه فعالان دیپلماسی علم، آموزش و فناوری، با اولویت «آینده پژوهی» و با محوریت «اقتصاد دانش»
نمایه فعالان دیپلماسی عمومی و شهری، اقتصادی، سیاسی، رسانه و ورزش با اولویت «ارتباطات» و با محوریت «اقتصاد شهر»
نمایه فعالان دیپلماسی فرهنگی و اجتماعی، هنری و نمایشگاهی با اولویت جامعه پویا و با محوریت   «اقتصاد فرهنگ»
نمایه فعالان دیپلماسی زیارت و خدمات گردشگری و سلامت با اولویت «تکریم زوار خارجی» و با محوریت «اقتصاد زائر»شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic