اندیشکده بین المللی فرهیــخت 

  11 سال دیده بان و مستندنگار   رویکرد بین المللی   مشهد
  رصد   شش هزار  رویداد و تعامل در قالب 21 دیپلماسی
دستاورد صدها خادم بین المللی رضوی در ۵ قاره

www.farhikhtt.ir

اندیشکده بین المللی فرهیخت» ، پژوهشگاهی است سایبری و قرارگاهی است مردمی که با رسالت دیده بانی و مستندنگاری «رویکرد بین المللی» کلان شهر «مشهد»، فعالیت خود را از تاریخ سوم خرداد 1388 به همت خادمان بین المللی امام رضا(ع) در سرتاسر جهان آغاز نموده و تاکنون بیش از یازده سال، توفیق رصد و پایش نزدیک به شش هزار رویداد و مناسبات و تعاملات توسعه ی روابط خارجی کلان شهر رضوی را با جهان پیرامون در عرصه های مختلف دیپلماسی داشته است. شما فرهیخته ی گرامی نیز به جمع «خادمان بین المللی رضوی» بپیوندید.

  برترین های دیپلماسی

از سرگیری پروازهای خارجی فرودگاه بین المللی مشهد
پس از شیوع کرونا تاکنون به کشورهای تاجیکستان ، افغانستان و در نهایت به دوحه قطر، بغداد و ترکیه
اطلاعات بیشتر

ورود واژگان لاتین از فرهنگ مغرب زمین به حریم «ادبیات فارسی»، رخداد تازه ای نیست و جای تعجب چندانی ندارد، اما ورود این واژه های نامأنوس به حوزه ی «ادبیات دینی» و اعتقادات و باورهای مذهبی قطعاً شایسته نیست، خاصه اگر این لغات بیگانه ...| به قلم عبدالرضا زرگری

شهریار آل شیخ، معاون برنامه ریزی و توسعه منابع انسانی شهرداری در خصوص برگزاری سومین همایش «گفت‌وگوهای انتقال تجربه» در مشهد، در حالی تحقق این آرزو را وعده داد که حتی یک میهمان غیرایرانی به این همایش دعوت نشده! ...| به قلم محمد منصف پور

امسال، شاهد برپایی چندمین دوره از برپایی نمایشگاه بین المللی گل و گیاه مشهد هستیم که کشور گل و گیاه، ایرانی ترین همسایه یعنی پاکستان و دیگر کشورهای همسایه ی شرقی کشور از جمله افغانستان ... | به قلم عبدالرضا زرگری

دیپلماسی

شهردار در دیدار با سفیر دانمارک در ایران: مشهد، بهترین مسیر برای تجارت شرق و غرب است

   |  پنجشنبه 18 آبان 1391

شهردار مشهد با اشاره به اینکه در گذشته جاده ابریشم از مشهد عبور می‌کرده، گفت: هنوز هم مشهد درگاهی برای فعالیت‌های تجاری کشورهای منطقه به شمار می‌رود. به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی شهرداری مشهد، سیدمحمد پژمان در دیدار با سفیر دانمارک در ایران با اشاره به وجود سابقه درخشان در روابط بین دو کشور در گذشته اظهار کرد: نه‌تنها هیچ دلیلی برای کاهش روابط و همکاری‌ها وجود ندارد؛ بلکه همه شرایط برای توسعه فراگیر آن در همه بخش‌ها فراهم است. وی با بیان اینکه وسعت و جمعیت کشور دانمارک به اندازه استان خراسان رضوی نیست، گفت: این کشور با تاریخ و فرهنگ برجسته شایستگی این را دارد که با همه کشور‌ها در همه سطوح روابط خود را توسعه بخشد. شهردار مشهد در عین حال گفت: توانایی و ظرفیت‌های کشور دانمارک با وجود وسعت و جمعیت کم بسیار بالا ست و این امر ارزش دارد که سیاست‌های راهبردی این کشور آن است که در جنگ و امور داخلی کشور‌ها دخالت نکرده و به صلح و آزادی در کشور‌ها یاری می‌رساند. پژمان ادامه داد: ما هم با فرهنگ غنی که از آن برخورداریم با سیاست راهبردی شما هماهنگ بوده و علاقه‌مندیم ملت‌ها آزاد باشند و بر سرنوشت خود مسلط بوده، آزادانه تصمیم‌گیری کنند و بنیان توسعه کشورشان را خود رقم بزنند....
شهردار مشهد با غیرمنصفانه خواندن نحوه برخورد کشورهای اروپایی در بحث تحریم‌ها گفت: می‌گویند کشور ایران درصدد فعالیت‌های هسته‌ای مخرب می باشد؛ اما این ملت فرهیخته از چنین شبهاتی به‌دور است. 
پژمان خاطرنشان کرد: ما به سازندگی، آگاهی، رشد اخلاقیات و پیشرفت خصوصیات برجسته انسانی، رفاه خود و مردم جهان علاقه‌مندیم و این درست نیست که برخی کشور‌ها تصور می‌کنند خصوصیات خود را باید به دیگر کشور‌ها تحمیل کنند. 
وی با بیان اینکه بنیان هر تغییر و تحولی باید بر خواست و اراده مردم استوار باشد، اظهار کرد: با فشار و زور نمی‌توان تغییرات را تحمیل کرد؛ چراکه چنین تغییری پایدار نیست. 
شهردار مشهد با بیان اینکه سطح فعلی روابط اقتصادی و فرهنگی در حد انتظار و ظرفیت‌های دو کشور نیست، گفت: باید با تدبیر زمینه‌های همکاری، رشد و توسعه شتابانی پیدا کند. 
پژمان پس از معرفی مشهد به‌عنوان کلان‌شهری مذهبی به آندرس کریستین‌هوگارد سفیر دانمارک در ایران، اظهار کرد: ما کشوری در حال توسعه، با ظرفیت‌ها و توان و اراده خود هستیم و تلاش می‌کنیم با استفاده از ظرفیت‌های سایر کشورهای دوست مسیر پیشرفت را سپری کنیم. 
وی ادامه داد: در طول تاریخ در کجای دنیا مشاهده کردید که بتوان تغییر را با فشار و برخورد و تهدید ایجاد کرد؟ تعجب می‌کنم اتحادیه اروپا که مدافع آزادی و حقوق بشر است، چرا در تحریم شرکت کرده و روابط خود را با ایران تغییر داده است. 
وی با بیان اینکه هرچه روابط نزدیک‌تر و صمیمانه‌تر باشد تغییرات راحت‌تر صورت می‌گیرد، گفت: با زور و فشار در زندگی روزمره مردم نمی‌توان خواستار تغییر بود، اما آمریکا و اتحادیه اروپا حتی کوچک‌ترین سرویس‌هایی که به مردم عادی ارائه می‌شود را تحریم کرده‌اند. 
شهردار مشهد در ادامه با طرح این سوال که چطور این موضوع با حقوق بشر همخوانی دارد که برای تحقق هدفی به مردم یک کشور فشار وارد شده و انتظار همراهی از آنان را داشته باشد، گفت: شهرداری‌ها وارد عرصه مسائل سیاسی نمی‌شوند و خوشبختانه ما مردمی خداجو، آزادی‌طلب، صلح‌طلب و دوست‌دار همه ملل هستیم. 
شهردار مشهد با اشاره به موفق بودن برگزاری چنین نشست‌هایی به جای قهر کردن یا همکاری نکردن، گفت: از شما می‌خواهیم، پیشقدم شوید و به اتحادیه اروپا بگویید این مسیر اشتباه را کنار بگذارند. 
پژمان همچنین گفت: ملت ایران، بیشتر آماده همکاری با کسانی است که وارد تعامل سازنده شوند؛ اما در مقابل با کسانی که به‌دنبال آن هستند تا کشورمان پیشرفتی نداشته باشد، در تضاد است. 
شهردار مشهد در خصوص کشور افغانستان نیز گفت: چندین دهه است ظلم و ستم به مردمان آن خطه روا داشته شده و ضروری است برای رشد، توسعه، رفاه و آبادانی این کشور تلاش شود و با توانمندکردن افغانستان مشکلات این کشور را سریع‌تر حل کرد. 
وی در ادامه اظهار کرد: ما کشوری در حال توسعه هستیم و شهر مشهد در حال تغییر و دگرگونی است با این حال در همه عرصه‌ها برنامه داریم و حوزه‌ای وجود ندارد که هدف خاصی در آن دنبال نشود. 
وی با بیان اینکه هدف اصلی در کشور ما توسعه پایدار است، گفت: علاقه‌مندیم کار‌ها را به‌نحوی انجام دهیم که موضوعات زیست‌محیطی به‌ویژه در بحث آلودگی هوا، زباله، دفع آن، پیشگیری از آلودگی آب و... در آن‌ها لحاظ شود. 
شهردار مشهد همچنین با اشاره به موضوع حمل‌و‌نقل اظهار داشت: به دلیل جمعیت زیاد شهر و حضور میلیونی زائران نیازمند حمل‌و‌نقل روان، رایگان و متناسب با محیط زیست هستیم.
پژمان گفت: تلاش می‌کنیم با نزدیک کردن مردم به هم، زمینه‌های بیشتر برای مشارکت شهروندان را در زمینه‌های تصمیم‌گیری و تصمیم‌سازی فراهم کنیم. 
وی در خصوص تجارت در مشهد نیز گفت: موضوع فاصله و نقل و انتقالات، موضوع مهمی در تجارت محسوب می‌شود که با ظرفیت‌های مشهد این امکان وجود دارد که از این شهر برای بحث ترانزیت و تامین نیازهای کشورهای همجوار استفاده شود. 
پژمان با اشاره به اینکه دو کشور همسایه، هم‌زبان و هم‌مذهب ایران و افغانستان در زمینه‌های مختلف با هم همکاری دارند، اظهار کرد: تجارت یکی از مزیت‌های ارتباط متقابل است که در طول سالیان گذشته در حال گسترش است؛ضمن اینکه در حال حاضر ۵۰۰هزار نفر از مهاجران افغان در بخشی از شهر مشهد زندگی می‌کنند. 
در ادامه کریستین هوگارد سفیر دانمارک در ایران نیز گفت: گرچه شرکت‌های معروف دانمارکی در مشهد فعالیت می‌کنند؛ اما باید این تعامل بیشتر باشد. کریستین هوگارد، ایران را دومین شریک تجاری دانمارک درخاورمیانه دانست و افزود: دانمارک در زمینه بازیافت، فضای سبز و محیط زیست بسیار قوی است و آماده ارائه تجربیات خود در این خصوص می باشد.

آخرین ویرایش: پنجشنبه 18 آبان 1391
Share
 یادآوری:  درج رتبه ای موضوعات و رویدادها و مناسبات بین المللی  مشهد از آن سو برای پژوهشگران و علاقه مندان رصد تعاملات روابط خارجی این کلان  شهر اهمیت دارد که با کلیک بر روی هر گزینه، تمامی پست هایی که مرتبط با آن موضوع  هستند، به ترتیب درج به نمایش در خواهند آمد اما نکته ی مهمتر، نمایش سرفصل  ها به ترتیب رتبه و فراوانی هر موضوع، است که خود حکایت از فعال یا نیمه  فعال و یا غیرفعال بودن آن حوزه دارد. ضمناً این اطلاعات، تا تاریخ 15 تیر ماه 1399 به روز شده است!
کل رویدادها و مناسبات:  5.242
  اخبار   4030      بین  الملل   3236      آسیا   2822      مراسم  بین المللی / داخل و خارج   1058      دانشگاهی/دیپلماسی   849      زیارت،  زائر/ امام رضا(ع)/ دیپلماسی،   820      جهان  اسلام   819      اقتصادی  / دیپلماسی   747      افتخارات/خبرخوش/مفاخر   740      علمی/دیپلماسی   720      میهمان/میهمانان  خارجی   695      گردشگری  / دیپلماسی   675      اروپا   665      دینی  (مذهبی و قرآنی) /دیپلماسی   651      آموزشی/دیپلماسی   622      آیا  می دانید که مشهد/ آمارها   578      فرهنگی/دیپلماسی   577      دانشگاه  فردوسی مشهد   507      تصاویر / گزارش  های تصویری / نگارخانه   452      آستان  قدس رضوی   433      شهرداری  مشهد   398      جلسات،ملاقات،  بازدید، سفر، نمایشگاه/ داخل و خارج   359      عراق   338      نمایشگاهی/دیپلماسی   326      عمومی  (حاکمیتی و ملی)/دیپلماسی   324      استانداری  خراسان رضوی   319      افغانستان   291      شهری/دیپلماسی   276      پاکستان   273      سیاسی/دیپلماسی   263      ورزشی/دیپلماسی   259      هنری  / دیپلماسی   258      سلامت،  پزشکی و بهداشت/دیپلماسی   258      سرمایه  گذاری داخلی   258      دوجانبه   232      صادرات  و واردات   232   کشورهای  همسایه   165      پژوهشی  و آینده پژوهی   157      نمایشگاه بین  المللی مشهد   145      مسابقات، آزمونها،  برنامه ها، نشریات و... / داخل و خارج   141      مشهد  2017   139      سرمایه گذاری خارجی   134   ادامه ...
اندیشکده بین المللی فرهیخت، دعوت به همکاری می نماید: از سطح اندیشه و پژوهش گرفته که مخاطب آن محققان، نویسندگان، اساتید مجرب دانشگاه، فضلای معظم حوزه، مدیران، کارشناسان و پیش کسوتان در رشته های مختلف، دانشجویان و دانش آموزان و در کل، تمامی دغدغه داران توسعه ی روابط خارجی مشهد با جهان پیرامون هستند، تا سطح اجرایی که شامل فعالان و کاربران ساده وب و علاقه مندان به درج محتوا در وبگاه اینترنتی اندیشکده است. توضیح بیشتر بخش اجرایی آن که، شدیداً نیازمند همکاری افتخاری آن دسته از آقایان و خانم های دلداده و سرسپرده به امام مهربانی ها حضرت امام رضا(ع) هستیم که حاضرند همچون پژوهشگران داخلی و خارجی این اندیشکده، به عشق آن امام همام، در شناسایی و رصد و نیز درج کلیه ی رویدادها و مناسبات بین المللی کلان شهر رضوی از منابع مختلف بویژه در بستر اینترنت به ما کمک کرده و حتی از طریق نصب یک اپلیکیشن ساده در گوشی همراه یا تبلت خود، نسبت به درج محتوا در وبگاه اقدام نمایند. بدیهی است در صورت تمایل نویسنده یا تهیه کننده مطالب، نام وی به عنوان ارسال کننده در کلیه ی پست های منتشره به نمایش در خواهد آمد. برای ارتباط گیری با مدیر تارنما، از طریق سیستم پاسخگویی آنلاین می توانید اقدام فرمایید. مأجور باشید


عضویت در اندیشکده بین المللی فرهیخت
ارزیابی، رصد و پایش رویدادها، مناسبات بین المللی و روابط خارجی کلان شهر رضوی
تا 15 تیر ماه 99
  نمایه فعالان دیپلماسی علم، آموزش و فناوری، با اولویت «آینده پژوهی» و با محوریت «اقتصاد دانش»
  نمایه فعالان دیپلماسی عمومی و شهری، اقتصادی، سیاسی، رسانه و ورزش با اولویت «ارتباطات» و با محوریت «اقتصاد شهر»
  نمایه فعالان دیپلماسی فرهنگی و اجتماعی، هنری و نمایشگاهی با اولویت جامعه پویا و با محوریت   «اقتصاد فرهنگ»
  نمایه فعالان دیپلماسی زیارت و خدمات گردشگری و سلامت با اولویت «تکریم زوار خارجی» و با محوریت «اقتصاد زائر»

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic