اندیشکده بین المللی فرهیــخت 

  11 سال دیده بان و مستندنگار   رویکرد بین المللی   مشهد
  رصد   شش هزار  رویداد و تعامل در قالب 21 دیپلماسی
دستاورد صدها خادم بین المللی رضوی در ۵ قاره

www.farhikhtt.ir

اندیشکده بین المللی فرهیخت» ، پژوهشگاهی است سایبری و قرارگاهی است مردمی که با رسالت دیده بانی و مستندنگاری «رویکرد بین المللی» کلان شهر «مشهد»، فعالیت خود را از تاریخ سوم خرداد 1388 به همت خادمان بین المللی امام رضا(ع) در سرتاسر جهان آغاز نموده و تاکنون بیش از یازده سال، توفیق رصد و پایش نزدیک به شش هزار رویداد و مناسبات و تعاملات توسعه ی روابط خارجی کلان شهر رضوی را با جهان پیرامون در عرصه های مختلف دیپلماسی داشته است. شما فرهیخته ی گرامی نیز به جمع «خادمان بین المللی رضوی» بپیوندید.

  برترین های دیپلماسی

از سرگیری پروازهای خارجی فرودگاه بین المللی مشهد
پس از شیوع کرونا تاکنون به کشورهای تاجیکستان ، افغانستان و در نهایت به دوحه قطر، بغداد و ترکیه
اطلاعات بیشتر

ورود واژگان لاتین از فرهنگ مغرب زمین به حریم «ادبیات فارسی»، رخداد تازه ای نیست و جای تعجب چندانی ندارد، اما ورود این واژه های نامأنوس به حوزه ی «ادبیات دینی» و اعتقادات و باورهای مذهبی قطعاً شایسته نیست، خاصه اگر این لغات بیگانه ...| به قلم عبدالرضا زرگری

شهریار آل شیخ، معاون برنامه ریزی و توسعه منابع انسانی شهرداری در خصوص برگزاری سومین همایش «گفت‌وگوهای انتقال تجربه» در مشهد، در حالی تحقق این آرزو را وعده داد که حتی یک میهمان غیرایرانی به این همایش دعوت نشده! ...| به قلم محمد منصف پور

امسال، شاهد برپایی چندمین دوره از برپایی نمایشگاه بین المللی گل و گیاه مشهد هستیم که کشور گل و گیاه، ایرانی ترین همسایه یعنی پاکستان و دیگر کشورهای همسایه ی شرقی کشور از جمله افغانستان ... | به قلم عبدالرضا زرگری

دیپلماسی

استاندار خراسان رضوی: 99 درصد فعالیت بازارچه های مرزی استان صادرات کالا به کشورهای همسایه است

   |  سه شنبه 26 مهر 1390

 
استاندار خراسان رضوی گفت: 99 درصد فعالیت بازارچه های مرزی استان در زمینه صادرات کالا به کشورهای همسایه است. به گزارش روابط عمومی استانداری خراسان رضوی، محمود صلاحی در جلسه کمیسیون مبارزه با قاچاق کالا و ارز استان با انتقاد از مصوبه تعطیلی بازارچه های مرزی به منظور مبارزه با قاچاق کالا و مدیریت بر واردات کالاهای خارجی گفت: 99 درصد فعالیت بازارچه های مرزی استان صادرات کالا به کشورهای همسایه است و از این بازارچه ها تنها یک درصد واردات صورت می گیرد که عموماً کالاهایی است که در استان مورد نیاز است. وی خاطر نشان کرد: برای فعال شدن مجدد بازارچه های مرزی دوغارون و خواف درخواستی به تهران ارسال و در آن خروج استان از لیست بازارچه های ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز کشور پیگیری خواهد شد. صلاحی تصریح کرد: خراسان رضوی سال گذشته یک میلیارد و 407 میلیون دلار صادرات از بازارچه های مرزی به کشورهای همسایه داشته که این مهم در سایه فعالیت بازارچه های صورت گرفته است.  استاندار خراسان رضوی گفت: باید جلوی فعالیت افراد سودجو و فرصت طلب را به صورت جدی گرفت و زمینه ورود کالاهای قاچاق را با استفاده از فضای معنوی و زیارتی استان به صفر رساند....
وی با اشاره به اینكه کمیسیون مبارزه با قاچاق کالا و ارز استان ارتباط تنگاتنگی با اقتصاد، صادرات و واردات دارد، تصریح کرد: باید این روابط را به منظور کنترل واردات و مقابله با ورود کالاهای قاچاق تنظیم نمود.
استاندار خراسان رضوی همچنین در بخش دیگری از سخنانش گفت: مسوولان سه قوه در کشور برای ایجاد اشتغال و حفظ آن تلاش های زیادی نموده اند و هر روز تدابیر تازه ای در این زمینه در سطح کشور اتخاذ می شود.
وی افزود: برنامه ریزی به منظور تولید کالاهای صادرات محور، دستیابی به خودکفایی، تسهیل قوانین برای صادرکنندگان و کاهش واردات از جمله مولفه های ایجاد اشتغال ااست که مسوولان در این راستا اقدامات موثری انجام داده و یا در حال انجام هستند.
استاندار خراسان رضوی گفت: فرهنگ سازی برای استفاده از کالاهای تولید شده در داخل کشور علاوه بر رونق کسب و کار و افزایش تولید محصولات داخلی، از خروج ارز جلوگیری کرده و زمینه را برای افزایش صادرات نیز فراهم می کند که این امر باعث رونق اقتصادی و رشد و توسعه کشور خواهد شد.
وی تصریح کرد: برنامه ریزی صحیح و دقیق در زمینه واردات کالاهای مورد نیاز در کشور و استان بصورت قانونی از دیگر مواردی است که باید به آن توجه داشت چرا که جلوگیری از واردات کالاهایی که مورد نیاز داخل است زمینه را برای افراد سودجو فراهم می کند. 
صلاحی با بیان اینكه قاچاق یک پدیده زشت اقتصادی است که در برخی موارد به سلامت جسم و روان مصرف کنندگان صدمه وارد می کند، مبارزه و مقابله با آن را وظیفه تمامی دستگاه های اجرایی دانست. 
استاندار خراسان رضوی افزود: قاچاقچیان علاوه بر پرداخت نکردن حقوق و عوارض گمرکی، ارز را از کشور خارج و عموماً کالاهای بی کیفیت را وارد کشور می كنند که در برخی از کالاهای فرهنگی نیز باعث زیر سوال بردن اعتقادات و به مخاطره انداختن فرهنگ جامعه نیز می شوند. 
وی اظهار داشت: در کالاهای آرایشی، بهداشتی و همچنین مواد غذایی نیز با ورود کالاهای غیر استاندارد و غیر بهداشتی باعث به مخاطره انداختن سلامت شهروندان می شوند که باید به صورت جدی تر با آنان برخورد شود.
علی اکبری معاون برنامه ریزی و پشتیبانی ستاد مركزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز کشور نیز در ادامه این جلسه گفت: اقتصاد کشور ما تك محصولی است و این یک مزیت غیر قابل انکار و نعمت خدادادی و ارزش ملی است که در برخی موارد مانند دوران دفاع مقدس به یک تهدید تبدیل می شود.
وی افزود: بر همین اساس نظام درصدد است تا از این مزیت فاصله گرفته و کمترین وابستگی را به نفت داشته باشد که در برنامه دوم، سوم، چهارم و پنجم توسعه نگرش این است که از وابستگی به نفت به عنوان زیربنای اقتصادی کاسته شود.
اكبری گفت: گرایش به سمت اقتصاد چند محصولی با محوریت افزایش تولیدات بومی به عنوان جایگزین نفت در دستور کار قرار گرفته است و برنامه ریزی ها بر این اساس صورت می گیرد. 
معاون برنامه ریزی و پشتیبانی ستاد مركزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز کشور خاطر نشان کرد: توجه به شاخصه های دیگر اقتصادی و مزیت های کشور از جمله مواردی است که مورد توجه قرار گرفت ولی در این میان استکبار جهانی به منظور جلوگیری از پیشرفت و توسعه کشورمان اقدام به مقابله با کشورمان پرداخت.
اکبری تصریح کرد: قاچاق کالا به کشور علاوه بر لطمه زدن به تولید باعث ورود کالاهای بی کیفیت و خروج ارز از کشور می شود و این موضوع از سوی استکبار طراحی شده تا از توسعه اقتصادی کشور جلوگیری کند و در نهایت امنیت ملی را هدف قرار دهد. 
وی از همت جدی مسوولان در کشور مبنی بر جلوگیری از قاچاق کالا، واردات بی رویه و همچنین تسهیل قوانین به منظور افزایش صادرات خبر داد. 
محمد غفاری معاون سیاسی امنیتی استانداری خراسان رضوی نیز در این جلسه گزارشی از عملکرد شش ماهه کمیسیون مبارزه با قاچاق کالا و ارز خراسان رضوی ارائه داد و گفت: بیش از 745 میلیارد ریال کالا به ظن قاچاق در شش ماهه نخست امسال در استان کشف شده که در مقایسه با مدت مشابه در سال گذشته 162 درصد رشد داشته است. 
وی افزود: هزار و 412 پرونده توسط گمرکات استان در این مدت تشکیل شده که به لحاظ تعداد در مقایسه با مدت مشابه 26 درصد کاهش و به لحاظ ریالی 532 درصد رشد داشته است. 
گفتنی است ارسال 60 هزار لیتر سوخت نفت گاز به افغانستان جهت مصرف کنسولگری ایران در این کشور، ورود تجهیزات پزشکی با مجوز استان و موافقت وزارت بهداشت از مصوبات دیگر کمیسیون مبارزه با قاچاق کالا و ارز استان بود.
آخرین ویرایش: سه شنبه 26 مهر 1390
Share
 یادآوری:  درج رتبه ای موضوعات و رویدادها و مناسبات بین المللی  مشهد از آن سو برای پژوهشگران و علاقه مندان رصد تعاملات روابط خارجی این کلان  شهر اهمیت دارد که با کلیک بر روی هر گزینه، تمامی پست هایی که مرتبط با آن موضوع  هستند، به ترتیب درج به نمایش در خواهند آمد اما نکته ی مهمتر، نمایش سرفصل  ها به ترتیب رتبه و فراوانی هر موضوع، است که خود حکایت از فعال یا نیمه  فعال و یا غیرفعال بودن آن حوزه دارد. ضمناً این اطلاعات، تا تاریخ 15 تیر ماه 1399 به روز شده است!
کل رویدادها و مناسبات:  5.242
  اخبار   4030      بین  الملل   3236      آسیا   2822      مراسم  بین المللی / داخل و خارج   1058      دانشگاهی/دیپلماسی   849      زیارت،  زائر/ امام رضا(ع)/ دیپلماسی،   820      جهان  اسلام   819      اقتصادی  / دیپلماسی   747      افتخارات/خبرخوش/مفاخر   740      علمی/دیپلماسی   720      میهمان/میهمانان  خارجی   695      گردشگری  / دیپلماسی   675      اروپا   665      دینی  (مذهبی و قرآنی) /دیپلماسی   651      آموزشی/دیپلماسی   622      آیا  می دانید که مشهد/ آمارها   578      فرهنگی/دیپلماسی   577      دانشگاه  فردوسی مشهد   507      تصاویر / گزارش  های تصویری / نگارخانه   452      آستان  قدس رضوی   433      شهرداری  مشهد   398      جلسات،ملاقات،  بازدید، سفر، نمایشگاه/ داخل و خارج   359      عراق   338      نمایشگاهی/دیپلماسی   326      عمومی  (حاکمیتی و ملی)/دیپلماسی   324      استانداری  خراسان رضوی   319      افغانستان   291      شهری/دیپلماسی   276      پاکستان   273      سیاسی/دیپلماسی   263      ورزشی/دیپلماسی   259      هنری  / دیپلماسی   258      سلامت،  پزشکی و بهداشت/دیپلماسی   258      سرمایه  گذاری داخلی   258      دوجانبه   232      صادرات  و واردات   232   کشورهای  همسایه   165      پژوهشی  و آینده پژوهی   157      نمایشگاه بین  المللی مشهد   145      مسابقات، آزمونها،  برنامه ها، نشریات و... / داخل و خارج   141      مشهد  2017   139      سرمایه گذاری خارجی   134   ادامه ...اندیشکده بین المللی فرهیخت، دعوت به همکاری می نماید: از سطح اندیشه و پژوهش گرفته که مخاطب آن محققان، نویسندگان، اساتید مجرب دانشگاه، فضلای معظم حوزه، مدیران، کارشناسان و پیش کسوتان در رشته های مختلف، دانشجویان و دانش آموزان و در کل، تمامی دغدغه داران توسعه ی روابط خارجی مشهد با جهان پیرامون هستند، تا سطح اجرایی که شامل فعالان و کاربران ساده وب و علاقه مندان به درج محتوا در وبگاه اینترنتی اندیشکده است. توضیح بیشتر بخش اجرایی آن که، شدیداً نیازمند همکاری افتخاری آن دسته از آقایان و خانم های دلداده و سرسپرده به امام مهربانی ها حضرت امام رضا(ع) هستیم که حاضرند همچون پژوهشگران داخلی و خارجی این اندیشکده، به عشق آن امام همام، در شناسایی و رصد و نیز درج کلیه ی رویدادها و مناسبات بین المللی کلان شهر رضوی از منابع مختلف بویژه در بستر اینترنت به ما کمک کرده و حتی از طریق نصب یک اپلیکیشن ساده در گوشی همراه یا تبلت خود، نسبت به درج محتوا در وبگاه اقدام نمایند. بدیهی است در صورت تمایل نویسنده یا تهیه کننده مطالب، نام وی به عنوان ارسال کننده در کلیه ی پست های منتشره به نمایش در خواهد آمد. برای ارتباط گیری با مدیر تارنما، از طریق سیستم پاسخگویی آنلاین می توانید اقدام فرمایید. مأجور باشید


عضویت در اندیشکده بین المللی فرهیخت
ارزیابی، رصد و پایش رویدادها، مناسبات بین المللی و روابط خارجی کلان شهر رضوی
تا 15 تیر ماه 99
  نمایه فعالان دیپلماسی علم، آموزش و فناوری، با اولویت «آینده پژوهی» و با محوریت «اقتصاد دانش»
  نمایه فعالان دیپلماسی عمومی و شهری، اقتصادی، سیاسی، رسانه و ورزش با اولویت «ارتباطات» و با محوریت «اقتصاد شهر»
  نمایه فعالان دیپلماسی فرهنگی و اجتماعی، هنری و نمایشگاهی با اولویت جامعه پویا و با محوریت   «اقتصاد فرهنگ»
  نمایه فعالان دیپلماسی زیارت و خدمات گردشگری و سلامت با اولویت «تکریم زوار خارجی» و با محوریت «اقتصاد زائر»

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic