اندیشکده بین المللی فرهیخت 

  نخستین دیده بان توسعه روابط خارجی مشهد 
  11 سال   مستندنگاری  رویکرد بین المللی شهر 
دستاورد صدها خادم بین المللی گمنام رضوی در ۵ قاره

www.farhikhtt.ir
رونق تولید

  برترین های دیپلماسی

اجلاس بین المللی فرصت‌های سرمایه‌گذاری خراسان رضوی
با حضور 200 سرمایه گذار خارجی و ایرانیان خارج از کشور - خرداد ماه 1399
اطلاعات بیشتر

پنجشنبه 31 مرداد 1398 | در خبرها آمده بود که بناست سوم تا پنجم شهریور 98، مشهد میزبان نخستین نمایشگاه اختصاصی ترکمنستان باشد، اما اطلاع رسانی رویداد به این مهمی و ارزشمندی، تنها 4 روز قبل، آن هم به صورت ناقص صورت می گیرد! چرا؟... | به قلم عبدالرضا زرگری

16 تیر 1398 | ورود واژگان لاتین از فرهنگ مغرب زمین به حریم «ادبیات فارسی»، رخداد تازه ای نیست و جای تعجب چندانی ندارد، اما ورود این واژه های نامأنوس به حوزه ی «ادبیات دینی» و اعتقادات و باورهای مذهبی قطعاً شایسته نیست، خاصه اگر این لغات بیگانه ...| به قلم عبدالرضا زرگری

6 تیر 1398 | شهریار آل شیخ، معاون برنامه ریزی و توسعه منابع انسانی شهرداری در خصوص برگزاری سومین همایش «گفت‌وگوهای انتقال تجربه» در مشهد، در حالی تحقق این آرزو را وعده داد که حتی یک میهمان غیرایرانی به این همایش دعوت نشده! ...| به قلم محمد منصف پور

جمعه 14 خرداد 1398 | امسال، شاهد برپایی چندمین دوره از برپایی نمایشگاه بین المللی گل و گیاه مشهد هستیم که کشور گل و گیاه، ایرانی ترین همسایه یعنی پاکستان و دیگر کشورهای همسایه ی شرقی کشور از جمله افغانستان ... | به قلم عبدالرضا زرگری

دیپلماسی

در مراسم آغاز به كار صندوق جهانی توسعه كلانشهرها پیشنهاد شد؛همكاری كلمبیا و برزیل با مشهد برای راه اندازی خطوط بی. آر. تی

   |  چهارشنبه 18 اسفند 1389

صندوق جهانی توسعه كلانشهرها در مشهد و با حضور نمایندگانی از كشورهای عضو متروپلیس آغاز به كار كرد. به گزارش شهرآرا، شهردار مشهد در مراسم شروع به كار این صندوق جهانی عنوان داشت: جمعیت شهرها به شكل چشمگیری افزایش یافته؛ چنانكه طی سه دهه جمعیت شهرهای ایران از30درصد به 70 درصد افزایش داشته است. سید محمد پژمان، وضعیت دیگر شهرهای دنیا را در زمینه افزایش جمعیت مشابه ایران ذكر كرد و گفت: با افزایش جمعیت، تمركز اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی در شهرها افزایش یافته است، به طوری كه امروزه شهرها تنها محلی برای سكونت نیست؛ بلكه كانونی حساس و مقتدر برای فعالیت‌های اقتصادی، سیاسی و فرهنگی به شمار می‌رود، ازاین‌رو توجه به شهرها بسیار نقش موثر و تعیین‌كننده ای دارد....

وی ادامه داد: رشد شتابان شهرها موجب بروز مشكلات گسترده‌ای برای مدیریت شهری در تامین زیرساخت‌های شهر به ویژه در حمل و نقل، ترافیك، بهداشت و محیط زیست، حاشیه‌نشینی و بافت فرسوده شده است.
شهردار مشهد توسعه بی‌رویه شهرها را گاه موجب افزایش فقر و كمبود سرپناه برای ساكنان شهرها دانست و گفت: از سوی دیگر شهروندان هر شهر خواستار توسعه كمی و كیفی خدمات هستند كه این مسئله بار سنگینی را بر دوش مدیریت هر شهر گذاشته است. پژمان، تامین منابع مالی را چالشی فراروی مدیریت شهری ذكر كرد و عنوان داشت: با وجود تاثیرگذاری مدیریت شهری در اقتصاد هر كشور، این نهاد تاثیرگذار از رونق اقتصادی برای توسعه شهر بی‌بهره است.
وی ادامه داد: در وهله اول كمبود منابع مالی و پس از آن پایدار نبودن منابع موجود از جمله مشكلاتی است كه شهرداران شهرها با آن رو به رو هستند.
پژمان، تاسیس صندوق جهانی كلانشهرها را عاملی برای برون‌رفت از شرایط موجود ذكر كرد و عنوان داشت: مدیران كلانشهرهای جهان به این ضرورت پی برده‌اند كه باید زمینه همكاری‌ها تقویت شده و این صندوق با هدف پشتیبانی از پروژه‌های مهم هر شهر عضو متروپلیس شده و انتقال تجارب میان مدیران شهری ایجاد گردد.
شهردار مشهد خواستار چاره‌اندیشی برای ایجاد منابع مالی پایدار برای شهرداری‌ها شد و گفت: ‌ایجاد منابع مالی پایدار می‌تواند بسیار نتیجه‌بخش باشد.
وی اینگونه نشست‌ها را موجب انتقال تجارب مدیران شهری كلانشهرهای دنیا ذكر كرد و گفت:‌ تبادل نظر مدیران كلانشهرهای دنیا و دستاوردهای آن می‌تواند موجب رشد و شكوفایی شهرها شده و ورود بخش خصوصی به پروژه‌های شهری را پررنگ‌تر نماید.
صندوق جهانی، ابتكار شهرداری‌ها
در ادامه این نشست، دبیر صندوق جهانی توسعه كلانشهرها سخن گفت. او در ابتدای سخنانش مشهد را موطن فردوسی و شهر امام هشتم(ع) ذكر كرد و از شهرداری این كلانشهر برای میهمان‌نوازی و تلاش برای بهتر برگزار شدن نشست متروپلیس تقدیر نمود.
محمت دومان، تشكیل صندوق جهانی توسعه كلانشهرها را ابتكار شهرداری‌های عضو متروپلیس عنوان كرد و گفت: این صندوق جهانی می‌كوشد یكی از مهم‌ترین مسائل فراروی مدیریت شهری را كه همان تامین منابع مالی است، سروسامان دهد تا شهرداری‌ها بتوانند خدمات بهتری به شهروندان‌شان ارائه دهند.
دبیركل سازمان شهرهای متحد و دولت‌های محلی ادامه داد: این صندوق علاوه بر اینكه به ایجاد منابع مالی شهرداری‌ها كمك می كند، موجب همبستگی بیشتر و همكاری بین شهرداری‌های دنیا می‌شود.
مشهد، پیوند سنت و مدرنیته
مدیر اجرایی صندوق جهانی كلانشهرها نیز در این نشست گفت: مشهد را شهر سنت و مدرنیته یافتم، شهری كه به مذهبی بودنش در دنیا شناخته شده و پذیران میهمانان بسیاری از سراسر دنیاست. 
اله لسو، شهرداری مشهد را به خاطر تلاش برای فراهم كردن شرایط مطلوب برای شهروندانش ستود و گفت:‌ شهردار مشهد برای تشكیل این جلسه بسیار تلاش نمود كه این مسئله شایسته تقدیر است.
وی، این كلانشهر را بسیار زیبا ارزیابی كرد و آن را دارای ظرفیت‌های بالای توسعه دانست.
مدیر اجرایی صندوق جهانی كلانشهرها، ایجاد صندوق جهانی را موجب ایجاد همبستگی و اتحاد بین شهرها دانست و گفت: هدف از تاسیس این صندوق جهانی، تسهیل همكاری و تقویت آن برای خدمت‌رسانی به مردم است.
وی ادامه داد: وقتی به وضعیت شهرهای مختلف دنیا توجه می‌كنیم می‌‌بینیم در اجرای پروژه‌های خود با كمبود مالی روبه‌روی هستند و این صندوق می‌تواند با معرفی سرمایه‌گذار در این خصوص تاثیرگذار باشد.
اله لسو به اهمیت تضمین سود بخش خصوصی اشاره كرد و گفت:‌در این خصوص نیاز به توجه بسیاری می‌باشد تا در زمینه ورود بخش خصوصی با مشكل مواجه نشویم.
وی به نقش شهروندان در پروژه‌ها تاكید كرد و گفت: ‌باید نگاه به پروژه‌های شهری بازتعریف شود؛ چنانكه اولویت با پروژه‌هایی باشد كه خدمت بیشتری به مردم ارائه می‌دهد، البته در این زمینه با نواقصی روبه رو هستیم كه باید رفع شود.
مدیر اجرایی صندوق جهانی كلانشهرها توجه به شهروندان در اجرای پروژه‌ها را موجب روی‌آوردن آنان به مشاركت در پروژه‌ها دانست.
وی، پروژه‌های حمل و نقل شهری را از مهم‌ترین پروژه‌های شهرهای جهان دانست كه ارتباط مستقیم با زندگی مردم دارد كه باید در این زمینه بتوان شهروندان را برای مشاركت جذب كرد.
اله لسو با بیان اینكه حمل و نقل شهری موجب كاهش آلودگی است، افزود:‌ در این زمینه باید از تجارب شهرهای عضو متروپلیس استفاده كرد و این تجارب حمل و نقلی را در اختیار دیگر شهرهای عضو قرار داد.
وی همچنین به نیاز مشهد به بی.‌آر.تی اشاره داشت و گفت:‌ شهر مدلین در كلمبیا و ریو در برزیل در این زمینه تجارب خوبی دارند كه می‌توانند در اختیار مشهد قرار دهند.


مدیر اجرایی صندوق جهانی كلانشهرها به گزینش 10پروژه شهرهای عضو متروپلیس اشاره داشت و گفت:‌ پس از شناسایی این10پروژه، شهرداری این شهرها را به بانك‌های جهانی معرفی كرده و از سوی دیگر كشورهایی كه در زمینه این پروژه‌ها دارای تجربه‌اند به آنان معرفی می‌نماییم.
گفتنی است؛ این همایش دو روزه با برگزاری كلاس‌های آموزشی و معرفی پروژه‌های كلانشهرها همراه است و در این راستا، روز گذشته كارگاه مهندسی مالی و حمایت در جهت جذب سرمایه‌گذاری با سخنرانی وزیر سابق اقتصاد و سرمایه‌گذاری كشور الجزایر و كارگاه معرفی ابزارهای مالی محلی و منطقه‌ای مربرط به شهرها با سخنرانی معاون برنامه‌ریزی و توسعه شهرداری مشهد و همچنین مدیر امور بین‌الملل و عملیات ارزی بانك شهر برگزار شد.
محبوبه فرامرزی
آخرین ویرایش: چهارشنبه 18 اسفند 1389
Share
 یادآوری:  درج رتبه ای موضوعات و رویدادها و مناسبات بین المللی  مشهد از آن سو برای پژوهشگران و علاقه مندان رصد تعاملات روابط خارجی این کلان  شهر اهمیت دارد که با کلیک بر روی هر گزینه، تمامی پست هایی که مرتبط با آن موضوع  هستند، به ترتیب درج به نمایش در خواهند آمد اما نکته ی مهمتر، نمایش سرفصل  ها به ترتیب رتبه و فراوانی هر موضوع، است که خود حکایت از فعال یا نیمه  فعال و یا غیرفعال بودن آن حوزه دارد. ضمناً این اطلاعات، تا تاریخ 4 آبان ماه 1398 به روز شده است!
کل رویدادها و مناسبات:  5.242
  اخبار   3830     بین الملل     3121     آسیا   2676     مراسم بین   المللی / داخل و خارج    1027    دیپلماسی دانشگاهی   784     دیپلماسی  زیارت، زائر و امام رضا(ع)    779    جهان اسلام     742     دیپلماسی  اقتصادی    723     افتخارات/خبرخوش/مفاخر   707     دیپلماسی  علمی   661     دیپلماسی  گردشگری    643     میهمان/میهمانان خارجی     640     اروپا   611     دیپلماسی  دینی، مذهبی و قرآنی    604    دیپلماسی  آموزشی   568     دیپلماسی  فرهنگی   543     آیا می   دانید که مشهد/ آمارها    523    دانشگاه فردوسی   مشهد    463     آستان قدس   رضوی    408     تصاویر /   گزارش های تصویری    402     شهرداری مشهد     381     عراق   322     دیپلماسی  نمایشگاهی   313     جلسات،ملاقات، بازدید،   سفر، نمایشگاه/ داخل و خارج    306    استانداری خراسان   رضوی    295     دیپلماسی  عمومی (حاکمیتی)    266    دیپلماسی  شهری   261     افغانستان   260     پاکستان   258     سرمایه گذاری   داخلی    256     دیپلماسی  سیاسی   250     دیپلماسی  ورزشی   242     دیپلماسی  هنری    237     صادرات و   واردات    229     دیپلماسی  سلامت (پزشکی و بهداشتی)    228    آفریقا   195     دیپلماسی  اجتماعی    195     استاندار 190   /  دیپلماسی حمل و نقل (هوایی، ریلی و زمینی)    173    سفارت، سفیر،   کاردار، رایزن، سرکنسول    166    دوجانبه   147     مشهد 2017     139     نمایشگاه بین   المللی مشهد    139     سرمایه گذاری   خارجی    125     مسابقات، آزمونها،   برنامه ها، نشریات و... / داخل و خارج    116    سایر کشورها 116  عتبات عالیات، 115   ادامه ...اندیشکده بین المللی فرهیخت، دعوت به همکاری می نماید: از سطح اندیشه و پژوهش گرفته که مخاطب آن محققان، نویسندگان، اساتید مجرب دانشگاه، فضلای معظم حوزه، مدیران، کارشناسان و پیش کسوتان در رشته های مختلف، دانشجویان و دانش آموزان و در کل، تمامی دغدغه داران توسعه ی روابط خارجی مشهد با جهان پیرامون هستند، تا سطح اجرایی که شامل فعالان و کاربران ساده وب و علاقه مندان به درج محتوا در وبگاه اینترنتی اندیشکده است. توضیح بیشتر بخش اجرایی آن که، شدیداً نیازمند همکاری افتخاری آن دسته از آقایان و خانم های دلداده و سرسپرده به امام مهربانی ها حضرت امام رضا(ع) هستیم که حاضرند همچون پژوهشگران داخلی و خارجی این اندیشکده، به عشق آن امام همام، در شناسایی و رصد و نیز درج کلیه ی رویدادها و مناسبات بین المللی کلان شهر رضوی از منابع مختلف بویژه در بستر اینترنت به ما کمک کرده و حتی از طریق نصب یک اپلیکیشن ساده در گوشی همراه یا تبلت خود، نسبت به درج محتوا در وبگاه اقدام نمایند. بدیهی است در صورت تمایل نویسنده یا تهیه کننده مطالب، نام وی به عنوان ارسال کننده در کلیه ی پست های منتشره به نمایش در خواهد آمد. برای ارتباط گیری با مدیر تارنما، از طریق سیستم پاسخگویی آنلاین می توانید اقدام فرمایید. مأجور باشید


عضویت در اندیشکده بین المللی فرهیخت
ارزیابی، رصد و پایش رویدادها، مناسبات بین المللی و روابط خارجی شهر امام مهربانی ها تا
4 آبات ماه 98
نمایه فعالان دیپلماسی علم، آموزش و فناوری، با اولویت «آینده پژوهی» و با محوریت «اقتصاد دانش»
نمایه فعالان دیپلماسی عمومی و شهری، اقتصادی، سیاسی، رسانه و ورزش با اولویت «ارتباطات» و با محوریت «اقتصاد شهر»
نمایه فعالان دیپلماسی فرهنگی و اجتماعی، هنری و نمایشگاهی با اولویت جامعه پویا و با محوریت   «اقتصاد فرهنگ»
نمایه فعالان دیپلماسی زیارت و خدمات گردشگری و سلامت با اولویت «تکریم زوار خارجی» و با محوریت «اقتصاد زائر»شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic