دیپلماسی دینی، فعال ترین دیپلماسی هفته

برپایی همایش بین المللی   تکریم خادمان و موکب داران   اربعین حسینی در مشهد

تشرف   خادمین حرمین کربلای معلی   به حرم مطهر رضوی

استقبال از   میهمانان عراقی  همایش در فرودگاه بین المللی مشهد


  اندیشکده بین المللی فرهیخت 

  نخستین دیده بان توسعه روابط خارجی مشهد 
  یک دهه   مستندنگار  رویکرد بین المللی شهر 
www.farhikhtt.ir  
رونق تولید

  برترین های دیپلماسی


امکان تهیه بلیت هوایی مشهد
از شصـت و چهـار کشور جهـان

آیا می دانستید که امکان تهیه بلیت هوایی مشهد از شصت و چهار کشور جهانبه مشهد وجود دارد
اطلاعات بیشتر

پنجشنبه 31 مرداد 1398 | در خبرها آمده بود که بناست سوم تا پنجم شهریور 98، مشهد میزبان نخستین نمایشگاه اختصاصی ترکمنستان باشد، اما اطلاع رسانی رویداد به این مهمی و ارزشمندی، تنها 4 روز قبل، آن هم به صورت ناقص صورت می گیرد! چرا؟... | به قلم عبدالرضا زرگری

16 تیر 1398 | ورود واژگان لاتین از فرهنگ مغرب زمین به حریم «ادبیات فارسی»، رخداد تازه ای نیست و جای تعجب چندانی ندارد، اما ورود این واژه های نامأنوس به حوزه ی «ادبیات دینی» و اعتقادات و باورهای مذهبی قطعاً شایسته نیست، خاصه اگر این لغات بیگانه ...| به قلم عبدالرضا زرگری

6 تیر 1398 | شهریار آل شیخ، معاون برنامه ریزی و توسعه منابع انسانی شهرداری در خصوص برگزاری سومین همایش «گفت‌وگوهای انتقال تجربه» در مشهد، در حالی تحقق این آرزو را وعده داد که حتی یک میهمان غیرایرانی به این همایش دعوت نشده! ...| به قلم محمد منصف پور

جمعه 14 خرداد 1398 | امسال، شاهد برپایی چندمین دوره از برپایی نمایشگاه بین المللی گل و گیاه مشهد هستیم که کشور گل و گیاه، ایرانی ترین همسایه یعنی پاکستان و دیگر کشورهای همسایه ی شرقی کشور از جمله افغانستان ... | به قلم عبدالرضا زرگری

دیپلماسی

سفر به مشهد از دریچه مطبوعات كویت

   |  سه شنبه 20 مهر 1389
سفر اخیر هیات مطبوعاتی كویت به مشهد مقدس كه با حضور پنجاه تن از مدیران، روزنامه نگاران و تحلیگران برجسته رسانه‌های مختلف انجام شد، با گزارش‌ها و بازتاب‌های متنوعی در مطبوعات كویت همراه بوده است. روزنامه الانباء روز سه شنبه در صفحه نخست خود با عنوان مشهد از دید بزرگترین هیات مطبوعاتی كویت در طول تاریخ روابط با ایران، عكس‌هایی از گنبد و بارگاه و صحن مطهر امام رضا (ع) را چاپ كرده و نوشته است: مشهد میراث تاریخی، مذهبی، فرهنگی و معماری است كه انسان را مبهوت و شیفته خود می‌سازد. این روزنامه با اشاره به سفر سه روز ه این هیات (‪ ۱۵‬لفایت ‪ ۱۷‬مهر) به مشهد افزود: بعد از مكه مكرمه، مدینه منوره، نجف، كربلا، بغداد و غیره، شهر تاریخی مشهد اخیرا پذیرای بزرگترین هیات مطبوعاتی كویت در طول تاریخ روابط ایران و كویت بود. الانباء در این گزارش خاطرنشان كرده است كه این سفر دارای اهداف فراوانی از جمله تقویت روابط به ویژه روابط شورای همكاری با ایران می باشد....
الانباء افزود: هیات در این سفر به زیارت حرم امام رضا (ع) امام هشتم شیعیان كه یكی از زیباترین گنجینه‌های معماری جهان است، مشرف شد.

ا ین روزنامه هفت صفحه میانی خود را نیز به چاپ عكس و مطالبی از جمله موزه فرش، چاپخانه قرآن كریم، پیشینه تاریخی مشهد و حرم امام رضا (ع)، برنامه‌های آستان قدس رضوی، بیمارستان رضوی، كوه سنگی، طوس، آرامگاه فردوسی، موقعیت جغرافیایی و ظرفیت‌های فرهنگی، مذهبی،توریستی و اقتصادی خراسان رضوی اختصاص داده است.

الوطن نیز با عنوان هیات مطبوعاتی كویت در مشهد...دیپلماسی مردمی، نوشت: هیات مطبوعاتی كویت در سفر به مشهد مقدس از حرم رضوی و موزه‌های ارزشمندی از جمله موزه قرآن كریم، برخی اماكن تاریخی، چاپخانه قرآن كریم و بیمارستان رضوی بازدید و با استاندار خراسان و معاون شهردار مشهد دیدار و گفت و گو كرد.

این روزنامه افزود: این سفر از سوی انجمن مطبوعات كویت، سفارت كویت در تهران، سفارت ایران در كویت و به تشویق نخست وزیر و حمایت‌های معنوی وی انجام شد.

به نوشته الوطن، سامی النصف مشاور دیوان امیری و از همراهان هیات مطبوعاتی كویت نام این هیات را دیپلماسی مردمی گذاشت و در این‌باره گفت : ما به شدت نیازمند دیدار این گونه هیات‌ها هستیم و نباید تنها به دیپلماسی كشورها از طریق سفارتخانه‌ها بسنده كنیم.

وی افزود: روزنامه نگاران و اندیشمندان هدایت‌كننده ملت‌ها به شمار می روند و اگر خواهان نزدیكی میان ملت‌ها هستیم باید این موضوع را تقویت كنیم.

وی افزود: بسیاری از اعضای هیات تفاوت‌های زیادی را در ارتباط با برداشت كسانی كه به ایران با عینك رسانه‌های جهانی می‌نگرند و چهره شفافی از ایران ارایه نمی‌دهند، مشاهده كردند.

سامی النصف افزود: ما نیازمند دیدار دست اندركاران مطبوعاتی و اندیشمندان و سیاستمداران از ایران هستیم.

این روزنامه همچنین به نقل از محمد السنعوسی وزیر اسبق اطلاع رسانی كویت و از همراهان این هیات نوشت: به اعتقاد من ایران با داشتن توانایی‌ها و امكانات انسانی می‌تواند یك متحد اقتصادی قوی برای كویت باشد.

وی با اشاره به تلاش ایران برای جذب سرمایه‌گذاری خارجی از شركت‌ها و موسسات مالی و بازرگانان كویتی خواست برای استفاده از ظرفیت‌های موجود از ایران دیدن كنند.

به نوشته الوطن، احمد بهبهانی رییس انجمن مطبوعات كویت نیز گفت: این دیدار نتایج مثبتی با خود به همراه داشت به ویژه اینكه این دیدار از ایران به عنوان یك كشور دارای روابط خوب با ما و كشور دوست انجام شد.

وی با اشاره به پیشینه روابط رسمی میان ایران و كویت گفت: دو سال آینده پنجاهمین سالگرد روابط رسمی میان ایران را گرامی خواهیم داشت و این در حالی است كه روابط مردمی میان ملت‌های دو كشور به قبل از این‌ها مربوط می شود.

الدار روزنامه دیگر كویت نیز در گزارش خود از مشهد به عنوان بزرگترین شهر مذهبی یاد كرد و نوشت: این شهر سالانه پذیرای ‪ ۲۵‬میلیون زایر از سراسر جهان است.

این روزنامه با اشاره به دیدار و گفت گوی هیات مطبوعاتی كویت با محمود صلاحی استاندار خراسان رضوی به نقل از وی نوشت: روابط ایران و كویت ریشه دار بوده و از نظر سیاسی و اقتصادی در شرایط خوبی قرار دارد.

به نوشته الدار، استادار خراسان گفت اراده صادقانه‌ای از سوی رهبری دو كشور برای تحكیم و تقویت هرچه بیشتر روابط وجود دارد.

این روزنامه همچنین اظهارات استاندار خراسان رضوی در گفت و گو با هیات مطبوعاتی كویت در ارتباط با پیشرفت‌های جمهوری اسلامی ایران در زمینه‌های مختلف علمی، اقتصادی، دانش هسته‌ای و سایر زمینه‌ها و نیز ظرفیت‌های مختلف سرمایه‌گذاری در استان را بازتاب داده است.

این روزنامه همچنین به نقل از صلاحی نگرانی ناشی از جوسازی رسانه‌های غربی علیه ایران را بی‌مورد خوانده و از ایران به عنوان یك كشور محوری و حامی ثبات و آرامش در منطقه یاد كرده است.

به نوشته الدار، استاندار خراسان رضوی با بیان اینكه هرگونه تجاوز به ایران بسیج یكپارچه مردم را در پی خواهد داشت گفت: ما این موضوع را در جریان جنگ ایران و عراق ثابت كردیم.

روزنامه‌های دیگری مانند النهار، القبس، الصباح، العالم الیوم و الحریه نیز مطالب و گزارش‌هایی را درباره سفرهیات مطبوعاتی كویت به مشهد چاپ كرده اند.
آخرین ویرایش: -
Share
  یادآوری: درج رتبه  ای موضوعات و رویدادها و مناسبات بین المللی مشهد از آن سو برای پژوهشگران و علاقه مندان رصد تعاملات روابط خارجی این کلان شهر اهمیت دارد که با کلیک بر روی هر گزینه، تمامی پست هایی که مرتبط با آن موضوع هستند، به ترتیب درج به نمایش در خواهند آمد اما نکته ی مهمتر، نمایش  سرفصل ها به ترتیب رتبه و فراوانی هر موضوع، است که خود حکایت از فعال یا نیمه فعال و یا غیرفعال بودن آن حوزه دارد. ضمناً: 1- «دیپلماسی  ها» پررنگتر  در این بخش متمایز شده اند. 2- این اطلاعات، تا تاریخ هشتم تیرماه  1398 به روز شده است!

کل رویدادها و مناسبات:  4.980
  اخبار  3618     بین   الملل  2992     آسیا  2514     مراسم   بین المللی / داخل و خارج  1005     دیپلماسی دانشگاهی  730     دیپلماسی زیارت،   زائر/ امام رضا(ع)   712     دیپلماسی اقتصادی  698     افتخارات   / خبرخوش/ مفاخر  663     جهان   اسلام  648     دیپلماسی گردشگری  602     دیپلماسی علمی  596     میهمان   / میهمانان خارجی  588     اروپا  555     دیپلماسی دینی   (مذهبی و قرآنی)   531     دیپلماسیفرهنگی  508     دیپلماسی آموزشی  506     آیا   می دانید که مشهد/ آمارها  465     دانشگاه   فردوسی مشهد  424     شهرداری   مشهد  363     تصاویر   / گزارش های تصویری  356     آستان   قدس رضوی  352     دیپلماسی نمایشگاهی  303     استانداری   خراسان رضوی  280     عراق  274     سرمایه   گذاری داخلی  255     دیپلماسی شهری  245     پاکستان  243     جلسات،ملاقات،   بازدید، سفر، نمایشگاه/ داخل و خارج  240     دیپلماسی سیاسی  238     دیپلماسی هنری    227     افغانستان  227     دیپلماسی ورزشی  223     صادرات   و واردات  220     دیپلماسی سلامت،   پزشکی و بهداشت  210     دیپلماسی عمومی   (حاکمیتی و ملی)192   استاندار  188     آفریقا  185     دیپلماسی اجتماعی  178     دیپلماسی حمل   و نقل (هوایی، ریلی و زمینی)   161     سفارت،   سفیر، کاردار، رایزن، سرکنسول  161     مشهد   2017  139     ادامه ...
  نتایج رتبه بندی موضوعات:  تا 23 فروردین 98 | تا 9 اسفند 97 | تا 2 آذر 97 | تا 23 آذر 97
اندیشکده بین المللی فرهیخت، دعوت به همکاری می نماید: از سطح اندیشه و پژوهش گرفته که مخاطب آن محققان، نویسندگان، اساتید مجرب دانشگاه، فضلای معظم حوزه، مدیران، کارشناسان و پیش کسوتان در رشته های مختلف، دانشجویان و دانش آموزان و در کل، تمامی دغدغه داران توسعه ی روابط خارجی مشهد با جهان پیرامون هستند، تا سطح اجرایی که شامل فعالان و کاربران ساده وب و علاقه مندان به درج محتوا در وبگاه اینترنتی اندیشکده است. توضیح بیشتر بخش اجرایی آن که، شدیداً نیازمند همکاری افتخاری آن دسته از آقایان و خانم های دلداده و سرسپرده به امام مهربانی ها حضرت امام رضا(ع) هستیم که حاضرند همچون پژوهشگران داخلی و خارجی این اندیشکده، به عشق آن امام همام، در شناسایی و رصد و نیز درج کلیه ی رویدادها و مناسبات بین المللی کلان شهر رضوی از منابع مختلف بویژه در بستر اینترنت به ما کمک کرده و حتی از طریق نصب یک اپلیکیشن ساده در گوشی همراه یا تبلت خود، نسبت به درج محتوا در وبگاه اقدام نمایند. بدیهی است در صورت تمایل نویسنده یا تهیه کننده مطالب، نام وی به عنوان ارسال کننده در کلیه ی پست های منتشره به نمایش در خواهد آمد. برای ارتباط گیری با مدیر تارنما، از طریق سیستم پاسخگویی آنلاین می توانید اقدام فرمایید. مأجور باشید


عضویت در اندیشکده بین المللی فرهیخت
ارزیابی، رصد و پایش رویدادها، مناسبات بین المللی و روابط خارجی شهر امام مهربانی ها تا
8 تیرماه 98
نمایه فعالان دیپلماسی علم، آموزش و فناوری، با اولویت «آینده پژوهی» و با محوریت «اقتصاد دانش»
نمایه فعالان دیپلماسی عمومی و شهری، اقتصادی، سیاسی، رسانه و ورزش با اولویت «ارتباطات» و با محوریت «اقتصاد شهر»
نمایه فعالان دیپلماسی فرهنگی و اجتماعی، هنری و نمایشگاهی با اولویت جامعه پویا و با محوریت   «اقتصاد فرهنگ»
نمایه فعالان دیپلماسی زیارت و خدمات گردشگری » با اولویت «تکریم زوار خارجی» و با محوریت «اقتصاد زائر»