مهمترین رویداد «دیپلماسی سیاسی» استان

دیدار استاندار با جابر انصار سرکنسول جدید افغانستان در مشهد


  اندیشکده بین المللی فرهیخت 

  نخستین دیده بان توسعه روابط خارجی مشهد 
  قدیمی ترین درگاه مطالعات راهبردی رویکرد بین المللی شهر 
www.farhikhtt.ir  

برترین های دیپلماسی


عدم پخش زنده مراسم از لحظه ورود به فرودگاه تا تشرف به حرم مطهر توسط شبکه استانی،
        عدم پخش ویژه برنامه، اکتفا به یک گزارش خبری کوتاه، عدم ارسال تصاویر زنده به تهران و... آن قدر
          تأسف بار بود که رسانه های کشور 220 میلیونی پاکستان، بالاجبار و بارها و بارها از تصاویر آرشیوی حرم
         استفاده کردند! حتی با گذشت 23 روز، «فیلم رضوی» کلیپ اردو را منتشر کرده اما فارسی را خیر!

عدم انجام هیچ گونه مصاحبه آنلاین و آفلاین با خبرنگاران برای دریافت پیامی به مردم مشهد و زوار
         شاید گفته شود: وقت ضیق بود! اما برای میزگرد مطبوعاتی یا تلویزیونی و نه برای یک مصاحبه ی ساده و کوتاه !
و همچنین است عدم حضور یک نماینده مردم در مجلس ، یا رئیس دفتر نمایندگی وزارت امور خارجه
         در مشهد و سکوت سایت آنها، عدم نصب بنرهای شهری خیر مقدم ، عدم تهیه گزارش مصور تلویزیونی و رادیویی و...

و بالاخره سپاس ...

از خبرنگاران و عکاسان حاضر و نیز مدیر هتل قصرالضیافه حرم که تنها دسته گل مردمی را از طرف
          مجاوران و زائران، تقدیم نفر اول ایرانی ترین همسایه کرد. او که با یک بوسه ارادت بر مضجع رضوی، میلیون ها
          دلار خاصه خرجی وهابیت عربستانی را در این کشور به زیر سؤال برد!
عمران خان ... سپاس و به اردو: شکریه

آسیب شناسی نخستین سفر رسمی

« عمـران خـان نیـازی »

نخست وزیر پاکستان به مشهد اول اردیبهشت

عدم اختصاص و رعایت پروتکل تشریفات در سطح «نخست وزیر» توسط استانداری خراسان رضوی
          حتی همچون سفر اخیر رئیس مجلس به مشهد، دسته گلی توسط دو نوجوان ملبس به لباس بومی تقدیم نشد!
عدم حضور «حجت الاسلام مروی» تولیت آستان قدس رضوی در آیین استقبال رسمی از فرودگاه تا حرم
          حتی حضور و همراهی ایشان در بازدید از «موزه ی گنجینه قرآن و نفایس» ضروری و پسندیده بود. متأسفانه
          حتی «قائم مقام آستان قدس رضوی» هم از حضور در آیین رسمی استقبال در فرودگاه اجتناب کرد!
عدم حضور «شهردار» و «رئیس شورای شهر» و حتی معاونان در آیین استقبال رسمی از فرودگاه تا حرم
          حتی سایت های این دو نهاد، از درج یک خبر یا یک عکس و یک بنر خیر مقدم هم دریغ کردند!
عدم درج و انتشار «یک گزارش و تحلیل جامع» و مصور توسط روزنامه های 70 ساله خراسان و 32 ساله
         قدس و 22 ساله شهرآرا تا جایی که مجبور به انتشار گزارشی از روزنامه «آفتاب یزد» در این وبگاه شدیم!

جمعه 14 خرداد 1398 | امسال، شاهد برپایی چندمین دوره از برپایی نمایشگاه بین المللی گل و گیاه مشهد هستیم که کشور گل و گیاه، ایرانی ترین همسایه یعنی پاکستان و دیگر کشورهای همسایه ی شرقی کشور از جمله افغانستان ... | به قلم عبدالرضا زرگری

| جمعه 30 فروردین 1398 در خبرها آمده بود که 11 و 12 تیرماه 98، بناست «نخستین کنفرانس بین المللی حقوق بشر آمریکایی از دیدگاه مقام معظم رهبری» با محوریت زوال و افول هژمونی آمریکا با مشارکت آستان قدس رضوی در «تهران و قم»! برگزار شود.| به قلم عبدالرضا زرگری

پنجشنبه 25 بهمن 1397 | به راستی نمی دانیم به چه دلیل، ساده ترین آداب عرف بین المللی و رفتار تشریفات دیپلماتیک در دیدارها و ملاقات ها با میهمانان غیر ایرانی در مشهد توسط مسئولان روابط عمومی ها و امور بین الملل دستگاه های اجرایی | به قلم محمد منصف پور ...

چهارشنبه 11 مهر 1397 | عدم رعایت مطلوب اصول تشریفات روابط دیپلماتیک در دیدارهای مدیران دستگاه های اجرایی شهر و استان با مقامات عالی رتبه سیاسی و اجتماعی کشورها بویژه با سفرا و دیپلمات های ارشد سفارتخانه های خارجی ...| به قلم «عبدالرضا زرگری

دیپلماسی

سفر به مشهد از دریچه مطبوعات كویت

   |  سه شنبه 20 مهر 1389
سفر اخیر هیات مطبوعاتی كویت به مشهد مقدس كه با حضور پنجاه تن از مدیران، روزنامه نگاران و تحلیگران برجسته رسانه‌های مختلف انجام شد، با گزارش‌ها و بازتاب‌های متنوعی در مطبوعات كویت همراه بوده است. روزنامه الانباء روز سه شنبه در صفحه نخست خود با عنوان مشهد از دید بزرگترین هیات مطبوعاتی كویت در طول تاریخ روابط با ایران، عكس‌هایی از گنبد و بارگاه و صحن مطهر امام رضا (ع) را چاپ كرده و نوشته است: مشهد میراث تاریخی، مذهبی، فرهنگی و معماری است كه انسان را مبهوت و شیفته خود می‌سازد. این روزنامه با اشاره به سفر سه روز ه این هیات (‪ ۱۵‬لفایت ‪ ۱۷‬مهر) به مشهد افزود: بعد از مكه مكرمه، مدینه منوره، نجف، كربلا، بغداد و غیره، شهر تاریخی مشهد اخیرا پذیرای بزرگترین هیات مطبوعاتی كویت در طول تاریخ روابط ایران و كویت بود. الانباء در این گزارش خاطرنشان كرده است كه این سفر دارای اهداف فراوانی از جمله تقویت روابط به ویژه روابط شورای همكاری با ایران می باشد....
الانباء افزود: هیات در این سفر به زیارت حرم امام رضا (ع) امام هشتم شیعیان كه یكی از زیباترین گنجینه‌های معماری جهان است، مشرف شد.

ا ین روزنامه هفت صفحه میانی خود را نیز به چاپ عكس و مطالبی از جمله موزه فرش، چاپخانه قرآن كریم، پیشینه تاریخی مشهد و حرم امام رضا (ع)، برنامه‌های آستان قدس رضوی، بیمارستان رضوی، كوه سنگی، طوس، آرامگاه فردوسی، موقعیت جغرافیایی و ظرفیت‌های فرهنگی، مذهبی،توریستی و اقتصادی خراسان رضوی اختصاص داده است.

الوطن نیز با عنوان هیات مطبوعاتی كویت در مشهد...دیپلماسی مردمی، نوشت: هیات مطبوعاتی كویت در سفر به مشهد مقدس از حرم رضوی و موزه‌های ارزشمندی از جمله موزه قرآن كریم، برخی اماكن تاریخی، چاپخانه قرآن كریم و بیمارستان رضوی بازدید و با استاندار خراسان و معاون شهردار مشهد دیدار و گفت و گو كرد.

این روزنامه افزود: این سفر از سوی انجمن مطبوعات كویت، سفارت كویت در تهران، سفارت ایران در كویت و به تشویق نخست وزیر و حمایت‌های معنوی وی انجام شد.

به نوشته الوطن، سامی النصف مشاور دیوان امیری و از همراهان هیات مطبوعاتی كویت نام این هیات را دیپلماسی مردمی گذاشت و در این‌باره گفت : ما به شدت نیازمند دیدار این گونه هیات‌ها هستیم و نباید تنها به دیپلماسی كشورها از طریق سفارتخانه‌ها بسنده كنیم.

وی افزود: روزنامه نگاران و اندیشمندان هدایت‌كننده ملت‌ها به شمار می روند و اگر خواهان نزدیكی میان ملت‌ها هستیم باید این موضوع را تقویت كنیم.

وی افزود: بسیاری از اعضای هیات تفاوت‌های زیادی را در ارتباط با برداشت كسانی كه به ایران با عینك رسانه‌های جهانی می‌نگرند و چهره شفافی از ایران ارایه نمی‌دهند، مشاهده كردند.

سامی النصف افزود: ما نیازمند دیدار دست اندركاران مطبوعاتی و اندیشمندان و سیاستمداران از ایران هستیم.

این روزنامه همچنین به نقل از محمد السنعوسی وزیر اسبق اطلاع رسانی كویت و از همراهان این هیات نوشت: به اعتقاد من ایران با داشتن توانایی‌ها و امكانات انسانی می‌تواند یك متحد اقتصادی قوی برای كویت باشد.

وی با اشاره به تلاش ایران برای جذب سرمایه‌گذاری خارجی از شركت‌ها و موسسات مالی و بازرگانان كویتی خواست برای استفاده از ظرفیت‌های موجود از ایران دیدن كنند.

به نوشته الوطن، احمد بهبهانی رییس انجمن مطبوعات كویت نیز گفت: این دیدار نتایج مثبتی با خود به همراه داشت به ویژه اینكه این دیدار از ایران به عنوان یك كشور دارای روابط خوب با ما و كشور دوست انجام شد.

وی با اشاره به پیشینه روابط رسمی میان ایران و كویت گفت: دو سال آینده پنجاهمین سالگرد روابط رسمی میان ایران را گرامی خواهیم داشت و این در حالی است كه روابط مردمی میان ملت‌های دو كشور به قبل از این‌ها مربوط می شود.

الدار روزنامه دیگر كویت نیز در گزارش خود از مشهد به عنوان بزرگترین شهر مذهبی یاد كرد و نوشت: این شهر سالانه پذیرای ‪ ۲۵‬میلیون زایر از سراسر جهان است.

این روزنامه با اشاره به دیدار و گفت گوی هیات مطبوعاتی كویت با محمود صلاحی استاندار خراسان رضوی به نقل از وی نوشت: روابط ایران و كویت ریشه دار بوده و از نظر سیاسی و اقتصادی در شرایط خوبی قرار دارد.

به نوشته الدار، استادار خراسان گفت اراده صادقانه‌ای از سوی رهبری دو كشور برای تحكیم و تقویت هرچه بیشتر روابط وجود دارد.

این روزنامه همچنین اظهارات استاندار خراسان رضوی در گفت و گو با هیات مطبوعاتی كویت در ارتباط با پیشرفت‌های جمهوری اسلامی ایران در زمینه‌های مختلف علمی، اقتصادی، دانش هسته‌ای و سایر زمینه‌ها و نیز ظرفیت‌های مختلف سرمایه‌گذاری در استان را بازتاب داده است.

این روزنامه همچنین به نقل از صلاحی نگرانی ناشی از جوسازی رسانه‌های غربی علیه ایران را بی‌مورد خوانده و از ایران به عنوان یك كشور محوری و حامی ثبات و آرامش در منطقه یاد كرده است.

به نوشته الدار، استاندار خراسان رضوی با بیان اینكه هرگونه تجاوز به ایران بسیج یكپارچه مردم را در پی خواهد داشت گفت: ما این موضوع را در جریان جنگ ایران و عراق ثابت كردیم.

روزنامه‌های دیگری مانند النهار، القبس، الصباح، العالم الیوم و الحریه نیز مطالب و گزارش‌هایی را درباره سفرهیات مطبوعاتی كویت به مشهد چاپ كرده اند.
آخرین ویرایش: -
Share
  یادآوری: درج رتبه  ای موضوعات و رویدادها و مناسبات بین المللی مشهد از آن سو برای پژوهشگران و علاقه مندان رصد تعاملات روابط خارجی این کلان شهر اهمیت دارد که با کلیک بر روی هر گزینه، تمامی پست هایی که مرتبط با آن موضوع هستند، به ترتیب درج به نمایش در خواهند آمد اما نکته ی مهمتر، نمایش  سرفصل ها به ترتیب رتبه و فراوانی هر موضوع، است که خود حکایت از فعال یا نیمه فعال و یا غیرفعال بودن آن حوزه دارد. ضمناً: 1- «دیپلماسی  ها» پررنگتر  در این بخش متمایز شده اند. 2- این اطلاعات، تا تاریخ 23 فروردین  ماه 1398 به روز شده است!
کل رویدادها و مناسبات:  4.770
   اخبار    3423      بین  الملل   2836      آسیا    2372      مراسم  بین المللی / داخل و خارج   987      دیپلماسی دانشگاهی    686      دیپلماسی اقتصادی    679      دیپلماسی زیارت، زائر/ امام رضا(ع) ،   658      افتخارات/خبرخوش/مفاخر    619      دیپلماسی گردشگری    578      جهان  اسلام   559      دیپلماسی علمی    556      اروپا    512      میهمان/میهمانان  خارجی   509      دیپلماسی دینی (مذهبی و قرآنی)    473      دیپلماسی آموزشی    469      دیپلماسی فرهنگی    463      آیا  می دانید که مشهد/ آماره   435      دانشگاه  فردوسی مشهد   403      شهرداری  مشهد   338      تصاویر  / گزارش های تصویری   312      آستان  قدس رضوی   303      دیپلماسی نمایشگاهی    283      استانداری  خراسان رضوی   266      عراق    258      سرمایه  گذاری داخلی   254      پاکستان    226      دیپلماسی شهری    218      صادرات  و واردات   214   افغانستان    210      دیپلماسی هنری    208      دیپلماسی سیاسی    202      دیپلماسی ورزشی    202      دیپلماسی سلامت، پزشکی و بهداشت   197      استاندار    179      آفریقا    171      اجتماعی/  دیپلماسی   171      جلسات،ملاقاتها،  بازدیدها، سفرها/ داخل و خارج   161      دیپلماسی حمل و نقل (هوایی، ریلی و زمینی)    151      سفارت،  سفیر، کاردار، رایزن، سرکنسول   145      مشهد  2017   139      دیپلماسی عمومی (حاکمیتی و ملی)/  130   ادامه ...
اندیشکده بین المللی فرهیخت، دعوت به همکاری می نماید: از سطح اندیشه و پژوهش گرفته که مخاطب آن محققان، نویسندگان، اساتید مجرب دانشگاه، فضلای معظم حوزه، مدیران، کارشناسان و پیش کسوتان در رشته های مختلف، دانشجویان و دانش آموزان و در کل، تمامی دغدغه داران توسعه ی روابط خارجی مشهد با جهان پیرامون هستند، تا سطح اجرایی که شامل فعالان و کاربران ساده وب و علاقه مندان به درج محتوا در وبگاه اینترنتی اندیشکده است. توضیح بیشتر بخش اجرایی آن که، شدیداً نیازمند همکاری افتخاری آن دسته از آقایان و خانم های دلداده و سرسپرده به امام مهربانی ها حضرت امام رضا(ع) هستیم که حاضرند همچون پژوهشگران داخلی و خارجی این اندیشکده، به عشق آن امام همام، در شناسایی و رصد و نیز درج کلیه ی رویدادها و مناسبات بین المللی کلان شهر رضوی از منابع مختلف بویژه در بستر اینترنت به ما کمک کرده و حتی از طریق نصب یک اپلیکیشن ساده در گوشی همراه یا تبلت خود، نسبت به درج محتوا در وبگاه اقدام نمایند. بدیهی است در صورت تمایل نویسنده یا تهیه کننده مطالب، نام وی به عنوان ارسال کننده در کلیه ی پست های منتشره به نمایش در خواهد آمد. برای ارتباط گیری با مدیر تارنما، از طریق سیستم پاسخگویی آنلاین می توانید اقدام فرمایید. مأجور باشید


عضویت در اندیشکده بین المللی فرهیخت
ارزیابی، رصد و پایش رویدادها، مناسبات بین المللی و روابط خارجی شهر امام مهربانی ها تا
23 فروردین ماه 98
نمایه فعالان دیپلماسی علم، آموزش و فناوری، با اولویت «آینده پژوهی» و با محوریت «اقتصاد دانش»
نمایه فعالان دیپلماسی عمومی و شهری، اقتصادی، سیاسی، رسانه و ورزش با اولویت «ارتباطات» و با محوریت «اقتصاد شهر»
نمایه فعالان دیپلماسی فرهنگی و اجتماعی، هنری و نمایشگاهی با اولویت جامعه پویا و با محوریت   «اقتصاد فرهنگ»
نمایه فعالان دیپلماسی زیارت و خدمات گردشگری » با اولویت «تکریم زوار خارجی» و با محوریت «اقتصاد زائر»

مندرج در سرویس اشتراک ویدئو «آپارات» farhikht